505
یکشنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۷
14

خبر

مسعود شجاعی طباطبائی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تأکید کرد

حمایت «هنر » از تولید داخلی

حمایت از تولید ملی و کالای داخلی که امسال به صورت پررنگ‌تری بحث آن مطرح شده و اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده، از جمله موضوعاتی است که در فضاهای مختلف با وجود کم کاری‌هایی که در این باره وجود دارد، کم و بیش مورد توجه قرار گرفته است. فرهنگ و هنر هم یکی از این حوزه‌هاست که با زبان متفاوت و البته تأثیرگذاری که دارد، گهگداری گریزی به این مسأله می‌زند.

صبح نو

مسعود شجاعی طباطبائی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تأکید کرد

حمایت «هنر » از تولید داخلی

حمایت از تولید ملی و کالای داخلی که امسال به صورت پررنگ‌تری بحث آن مطرح شده و اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده، از جمله موضوعاتی است که در فضاهای مختلف با وجود کم کاری‌هایی که در این باره وجود دارد، کم و بیش مورد توجه قرار گرفته است. فرهنگ و هنر هم یکی از این حوزه‌هاست که با زبان متفاوت و البته تأثیرگذاری که دارد، گهگداری گریزی به این مسأله می‌زند.

از زمان مطرح شدن عنوان حمایت از تولید ملی، هنرمندان و ایده‌پردازان مختلفی، آثاری را در این باره تولید کرده‌اند، تیزرهای تبلیغاتی، طرح‌ها و پوسترهایی که گاه در فضای مجازی منتشر می‌شوند و مواردی از این دست، همه از نمونه‌هایی‌هستند که در این باره شکل گرفته‌اند اما اغلب کمتر در سطح گسترده‌ای به آن پرداخته می‌شود. 
به عنوان نمونه صدا و سیما که مدتی است تیزرهایی را با این مضمون پخش می‌کند، از تولیدات مدرسه سینمایی عمار بهره می‌برد و خود این مرکز هنوز گام مؤثری را در این باره برنداشته است. در کنار این فضا، در حیطه هنرهای تجسمی نیز اوضاع به همین ترتیب است، عملکردی که باعث شده تا در بیلبوردهای چند صد میلیونی سطح شهر، کمتر اثری را با این محتوا شاهد باشیم. در سوی دیگر نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های برگزار شده هم یا چنگی به دل نمی‌زنند یا انسجام لازم برای شکل‌گیری یک رویداد قابل توجه را ندارند، به همین دلیل تمام این موارد، دست به دست هم داده‌اند تا بحث حمایت از تولیدات داخلی مغفول واقع شود، مسأله‌ای که پرداخت گسترده و سازماندهی شده‌تری را می‌طلبد. 

نمایشگاهی حمایتی
با این حال در کنار این موارد، حوزه هنری هم در این مسیر از امروز میزبان نمایشگاهی می‌شود که در آن حدود 100 اثر با موضوع حمایت از کالای داخلی انتخاب شده و به نمایش درآمده است. 
در این مجموعه که آقایان سید حسن موسی‌زاده، محمدرضا دوست‌محمدی، مصطفی اسداللهی و سید مسعود شجاعی طباطبایی داوری آن را به عهده دارند، آثاری در قالب گرافیک و کارتون از 70 هنرمند وجود دارد. این نمایشگاه که با همکاری بین حوزه هنری و سازمان استاندارد شکل گرفته است، تا 23 تیرماه برقرار و پذیرای هنردوستان است.شجاعی طباطبایی، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری که داوری و انتخاب این آثار را هم به عهده دارد، در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»، درباره این نمایشگاه و کیفیت آثار موجود در آن بیان کرد: بانی این اتفاق سازمان استاندارد است که پیام رهبری مبنی بر لزوم حمایت از تولیدات داخلی را در این حوزه با برگزاری ورکشاپی مورد توجه قرار دادند. در این رویداد هنرمندانی از سراسر ایران در دو رشته گرافیک و کاریکاتور شرکت کردند و بعد از سه روز آثاری با مفهوم حمایت از کالای ایرانی خلق شد.

تعامل با سازمان استاندارد 
او ادامه داد: زمانی که بحث از حمایت از تولیدات داخلی می‌شود، معنای آن در بخشی نفی کالا و تولیدات غیر است. هنرمندان هم در این مسیر لازم است تا در کنار انعکاس مشکلات، با طرح‌های فاخر و جذابی که مخاطب را جلب می‌کند، مردم را نسبت به این مفهوم جلب و آگاه کنند، به‌طوری که رویداد جریان‌سازی راه بیفتد تا دغدغه حمایت از داخلی‌ها برای مردم هم ایجاد شود.  به هر جهت امسال به دلیل شرایط موجود، سالی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی را داریم و این حرکت هم کار خوبی بود که خروجی مناسبی داشت.  تعامل حوزه هنری با سازمان استاندارد، مورد دیگری بود که شجاعی درباره آن گفت: این اتفاق برای نخستین‌بار بود که به این شکل رخ می‌داد، دست‌اندرکاران جریان به راه افتاده در سازمان استاندارد به دنبال دیده شدن کارهای موجود بودند، به همین دلیل از آن جایی که حوزه هنری یکی از مراکزی است که در 31مرکز استان هم فعالیت دارد.
تلاش‌مان این است که با بهره‌گیری از تمام توان‌مان به هدفی که دیده شدن و پرداخت به این آثار است، برسیم. 
توجه به المان‌های ایرانی
او همچنین درباره سبک و فضای موجود در این آثار می‌گوید: المان‌های ایرانی از جمله مواردی است که در اغلب این آثار دیده می‌شوند.
 به عنوان نمونه پوستر این کار هم در فضای مینیاتوری شکل گرفته است که علاوه بر عناصر بومی در تصویر، ساخت و سازی را می‌بینید که توسط کارگرها در حال انجام است، کاراکترهایی که ما آن را در پیشینه هنرهای تجسمی‌مان شاهد بودیم.
 به همین دلیل یکی از جریان‌هایی که در ورکشاپ شکل گرفت، پرداخت به این المان‌ها بود.
 علاوه بر این‌ها جا دارد که از گروه داوران، مسوولان سازمان استاندارد و کسانی که در این مسیر با انگیزه همراه ما بودند، تشکر کنم. 
سعی ما هم این است که بعد از این نمایشگاه به صورت گسترده‌تری آثار موجود را به نمایش بگذاریم. 

لزوم انعکاس در سطح شهر
شجاعی با اشاره به تلاش برای هماهنگی با سازمان زیباسازی شهرداری برای انعکاس گسترده‌تر این آثار، ادامه داد: ما امیدوار یم که این کارها در ادامه روی بیلبوردها و فضاهای مختلف شهری ، در معرض دید عموم قرار بگیرد. 
این اتفاق پیگیری جدی را می‌طلبد که این شرایط به وجود بیاید تا نه تنها در تهران بلکه در شهرهای دیگر هم این اتفاق بیفتد و حداقل آثار منتخب در فضاهای عمومی مختلف مثل مترو، ترمینال‌ها، خیابان‌ها و... به نمایش در بیاید. 
ما می‌توانیم این فرهنگ را با استفاده از زبان هنر به صورت گسترده‌تری جا بیندازیم اما پیشرفت در این حوزه همکاری‌هایی را نیاز دارد که تلاش ما بر محقق شدن آن است. 
نمایشگاه پوستر حمایت از کالای ایرانی با حضور رییس و مدیران سازمان ملی استاندارد ایران و جمعی از مسوولان و هنرمندان کشور، ساعت 15 روز یک‌شنبه هفدهم تیرماه در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ برگزار خواهد شد. 
نمایشگاه یاد شده از روز 17 لغایت 23 تیرماه همه روزه (به‌جز ایام تعطیل) از ساعت 9 تا 18 پذیرای علاقه‌مندان به
 آثار هنری است.

captcha
شماره‌های پیشین