505
یکشنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» از تغییر تدریجی نگاه جامعه به بیماران اوتیسم و سندروم‌داون گزارش می‌دهد

نگاه‌های مهربان و چشم‌های منتظر

چند سالی می‌گذرد که هم رسانه‌ها و مدیران توجه خاصی به اوتیسم و سندروم داون دارند. حضور دسته‌جمعی خانواده‌ها به‌همراه فرزندانشان در برنامه‌های زنده تلویزیونی و ضبطی دیگر تبدیل به اتفاقی مرسوم شده است. موضوع اما وقتی مهم می‌شود که بدانیم طبق آمارهای جهانی به ازای هر 59تولد یک کودک اوتیسم متولد می‌شود. این آمار در ایران به ازای هر 150نفر، تولد یک کودک اوتیسم است. تابه‌حال حدود هفت تا هشت‌هزار کودک مبتلا به اوتیسم از طرف سازمان بهزیستی و آموزش‌وپرورش استثنائی شناسایی و ثبت شده است ولی چند وقتی است که اتفاق‌های خیلی زیادی در جامعه اوتیسم در حال وقوع است.

امام جمعه خرمشهر در گفت‌وگو با «صبح نو»:

باید کنار مردم باشیم

تصویر امام جمعه عمامه بر سر و قبا بر تن را بیشتر با یک سلاح در دست و پشت تریبون نماز جمعه به یاد داریم. شاید برای همین باشد که انتشار عکس امام جمعه 62‌ساله خرمشهر در محل ساخت و اتصال لوله‌های طرح انتقال آب «غدیر» و انبر جوشکاری که در دستش بود، خیلی زود به یکی از پربازدیدترین عکس‌های خبری تبدیل شد. حجت‌الاسلام «سید نبی موسوی فرد» اما برای مردم خرمشهر خیلی شناخته‌شده‌تر از این حرف‌هاست. آن‌قدر که هیچ‌کس از همان انبر در دستش هم تعجب نکند. گفت‌و‌گوی «صبح نو» با امام جمعه خرمشهر را که این روزها خودش و شهرش در صدر اخبار رسانه‌ها هستند؛ بخوانید.

نقش حسن روحانی در خاتمه یافتن غائله 18تیر78

خط شکن سکوت

«من سکوت نکردم و مواضع خود را گفتم. همه تلاش ما این بود که در وقایع 18تیر به مردم بگوییم اینها که در خیابان اتوبوس آتش می‌زنند و چادر زن‌چادری را از سرش می‌کشند یا به مغازه‌ها حمله می‌کنند، دانشجو نیستند. چراکه عده‌ای از حرکت و انتقادات دانشجویی سوءاستفاده کردند.» این‌ها خاطرات حسن روحانی است از‌نقش‌آفرینی‌اش در حل غائله 18تیر. او خود اعتقاد داشت «اینکه ما در یک اتاقی بنشینیم و درباره مسائل نظر دهیم، کار دقیقی نیست.» بنابراین به میدان آمد و رودررو با مردم و دانشجویان از پشت پرده این غائله سخن گفت.

سرمقاله

تغییر محاسباتی

مسعود شجاعی طباطبائی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تأکید کرد

حمایت «هنر » از تولید داخلی

حمایت از تولید ملی و کالای داخلی که امسال به صورت پررنگ‌تری بحث آن مطرح شده و اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده، از جمله موضوعاتی است که در فضاهای مختلف با وجود کم کاری‌هایی که در این باره وجود دارد، کم و بیش مورد توجه قرار گرفته است. فرهنگ و هنر هم یکی از این حوزه‌هاست که با زبان متفاوت و البته تأثیرگذاری که دارد، گهگداری گریزی به این مسأله می‌زند.

نمایندگان مجلس خواستار توجه دولت به توصیه‌ها شدند

هشدارهای ارزی به پاستورنشینان

بازار ارز همچنان ناآرام است و حال اقتصاد کشور خوب نیست! تصمیمات اقتصادی دولت بر بهبود اوضاع تاثیری نداشت تا جایی‌که که رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای دستور جدید ارزی برای رییس‌جمهوری صادر کردند؛ همچنین نمایندگان اقتصادی بهارستان هم در نامه‌ای خواستار توجه دولت به توصیه کارشناسان شدند، اما آیا واقعاً پاستورنشینان به این توصیه‌ها عمل می‌کنند؟

«صبح نو » آثار ساعات کاری جدید در مصرف برق را بررسی می‌کند

تاریک و روشن‌های یک تغییر

ساعت کار ادارات مستقر در استان تهران به استثناء مراکز خدمات‌رسان تا پایان تیرماه سال جاری از ساعت ۶ شروع و ساعت ۱۴ پایان می‌یابد، تصمیم تغییر ساعت کاری به این علت گرفته شده که بتواند با کاهش میزان ساعت کاری از میزان مصرف انرژی‌ها به‌ویژه برق، به تأمین شبکه‌های تأمین‌کننده انرژی کمک کند. خاموشی‌های اخیر در شهر تهران و برخی از استان‌ها اتفاق جدیدی نیست اما با روند افزایشی دما می‌تواند ادامه‌دار و مشکل‌ساز باشد.

تغییرات در کادر حزب از سوی برخی اعضا به کودتا تشبیه شد

بی‌اعتمادی در اعتماد ملی

بی‌اعتمادی در میان اعضای حزب اعتماد ملی به اوج خود رسیده و در پی انتصابات جدید در این تشکل حزبی اختلافات، نمایان شده؛ اختلافاتی که نخستین بار روز جمعه چهارم خردادماه در کنگره این مجموعه سیاسی آشکار و منجر به اختلال در برگزاری کنگره حزب و زدوخورد میان اعضاء شد.

گلایه‌های‌کارگردان«مرداد»ازشرایط‌اکران‌درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»

کارت‌می‌کشند،سانس‌فیلم‌شان‌رامی‌خرند!

«مرداد» فیلمی به کارگردانی آقای بهمن کامیار است که این روزها درحال اکران است. این فیلم با وجود موضوع و ترکیب بازیگران متنوع، تا این لحظه به فروش بسیار پایینی دست یافته است.

گزارش «صبح نو» از نحوه پوشش رسانه‌ای فتنه 18 تیر 78 در رسانه‌ها

18 یا 23 تیر؛ مسأله این است

انعکاس رسانه‌ای پدیده‌ها آنچنان اهمیت دارد که گاهی می‌تواند موجب تحریف و نشان دادن چهره‌ای متفاوت از واقعیت شود. در این میان تلاش رسانه‌ای برای پوشش صحیح و بدون دخل و تصرف در واقعیت امری ضروری است. در حادثه فتنه 18 تیرماه سال 78 یکی از رسانه‌هایی که به پوشش صحیح خبری این رویداد و روشنگری پیرامون آن پرداخت روزنامه قدس بود که در گزارش پیش رو به بررسی نحوه پوشش خبری این رویداد توسط این روزنامه پرداخته‌ایم.

شماره‌های پیشین