504
جمعه، ۱۵ تیر ۱۳۹۷
6
خبر خوش مدیرعامل تأمین اجتماعی برای بازنشستگان

پرداخت تسهیلات بدون بهره چهار میلیونی از مردادماه

تأکید وزارت بهداشت بر اجرای دستورالعمل درباره استفاده از لوازم یکبار مصرف پزشکی

برای سلامت مردم مسامحه نمی‌کنیم

زمانی‌که رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در پنجمین کنگره دو روزه تخصصی استانداردهای تجهیزات پزشکی و مواد حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون، از اقدام نادرست برخی مراکز درمانی در زمینه استریل لوازم یکبار مصرف پزشکی و استفاده دوباره آنها و بروز عفونت‌ها خبر داد، کمتر کسی به این موضوع حتی فکر می‌کرد، استفاده چند باره از لوازم پزشکی یکبار مصرف که از نامش نوع مصرفش مشخص است. این‌ها لوازمی هستند که قابلیت استریل شدن ندارند و به راحتی می‌توانند به چاقوهای برنده‌ای در دستان نجات‌دهندگان جان مردم بدل شود که جانشان را به شدت به خطر می‌اندازد.

صبح نو

تأکید وزارت بهداشت بر اجرای دستورالعمل درباره استفاده از لوازم یکبار مصرف پزشکی

برای سلامت مردم مسامحه نمی‌کنیم

زمانی‌که رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در پنجمین کنگره دو روزه تخصصی استانداردهای تجهیزات پزشکی و مواد حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون، از اقدام نادرست برخی مراکز درمانی در زمینه استریل لوازم یکبار مصرف پزشکی و استفاده دوباره آنها و بروز عفونت‌ها خبر داد، کمتر کسی به این موضوع حتی فکر می‌کرد، استفاده چند باره از لوازم پزشکی یکبار مصرف که از نامش نوع مصرفش مشخص است. این‌ها لوازمی هستند که قابلیت استریل شدن ندارند و به راحتی می‌توانند به چاقوهای برنده‌ای در دستان نجات‌دهندگان جان مردم بدل شود که جانشان را به شدت به خطر می‌اندازد.

بر اساس آمار ارائه شده هشت میلیون بیمار در حوزه بستری و 20 میلیون در حوزه سرپایی داریم که اگر از این هشت میلیون نفر 800 هزار نفر دچار بیماری عفونی باشند که شاید به ظاهر کم باشد، اما هزینه‌های زیادی را به جامعه تحمیل می‌کنند.

برداشت اشتباه 
دکتر‌بهزاد‌کلانتری، مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت ضمن توضیح دستورالعمل اخیر وزارت بهداشت درباره استفاده مجدد از برخی وسایل پزشکی، گفته است: «موضوع استفاده مجدد از وسایل یکبارمصرف نیست، بلکه منظورمان استفاده از وسایلی است که نوع چندبار مصرف‌شان وجود دارد. برخی می‌گویند وزارت بهداشت بخشنامه‌ای داده مبنی بر اینکه وسایل یکبار مصرف را دوباره استریل کرده و مجدداً استفاده کنید، اما باید پرسید کجای این بخشنامه چنین موضوعی گفته شده است؟»
او با بیان اینکه بسیاری از وسایل بیمارستان‌ها قابلیت استفاده مجدد دارند، اضافه کرد: «برای مصرف آ‌نها باید طبق توضیحاتی که روی خود محصول است و کارخانه سازنده ارائه داده است، آ‌نها را استریل کنیم و در این صورت این وسایل قابلیت استفاده مجدد دارند. بنابراین برخی وسایل چندبار مصرف پزشکی یکسری اصول برای استریل کردن دارند و اگر این اصول رعایت شود، وسیله مورد نظر می‌تواند مجدداً استفاده شود.»

شست وشوی ست اتاق عمل 
کلانتری ادامه داد: «بنابراین دستورالعمل ما در واقع دستورالعمل استفاده مجدد از وسایل قابل استفاده مجدد مانند ست‌های اتاق عمل است، نه وسایل یکبار مصرف. ست اتاق عمل که شامل وسایلی چون پنس، قیچی و... است، بعد از عمل شسته و استریل می‌شوند و مجدداً مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هیچ‌کجای دنیا اینطور نیست که این ست‌ها را دور بیندازند و بگویند که بعد از یکبار استفاده از آنها، ست جدیدی را استفاده می‌کنیم. بنابراین این وسایل یک روش شست‌وشو و دستورالعمل استریل دارند که اگر این فرآیند به درستی انجام شود در راستای ایمنی بیمار است.» او با بیان اینکه برخی از بیمارستان‌ها به‌ویژه در بخش خصوصی این موضوع را رعایت نمی‌کردند و به‌جای استفاده از وسایل چندبار مصرف از وسایل یکبار مصرف استفاده می‌کردند، گفته است : «این دستورالعمل می‌گوید در راستای مدیریت منابع از وسایل چندبار مصرف استفاده کنید تا خرج کمتری داشته باشد و وسایل یکبار مصرفی که گران هستند و مشابه چند بار مصرف‌شان وجود دارد، استفاده نشوند. وقتی می‌شود از برخی وسایل چندبار مصرف با روش درست استریل استفاده کرد، چرا پول اضافه دهیم.»

نقص سیستم استریل
مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت اضافه کرد: «البته ممکن است یک بیمارستان سیستم استریل قوی نداشته باشد و سیستم‌اش نیازمند بازسازی باشد، در این صورت این بیمارستان تا زمان بازسازی سیستم‌اش از وسایل یکبار مصرف استفاده می‌کند. بنابراین اصلاً موضوع استفاده مجدد از وسایل یکبارمصرف نیست، بلکه می‌گوییم وسیله یکبار مصرفی که نوع چند بار مصرف آن هم وجود دارد، از نوع چند بار مصرفش استفاده شود تا مدیریت منابع صورت گیرد و با منابع کمتر خدمت بیشتری ارائه کنیم.»

اتفاق جدیدی نیست 
دکتر‌ایرج‌حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت نیز 
در این باره گفته است: «هیچ اتفاق جدیدی در این زمینه رخ نداده است و روال 20 ساله گذشته کشورهای غربی و سازنده تجهیزات پزشکی با قابلیت استفاده چندین باره است و در ایران نیز مشابه کشورهای پیشرفته، کماکان با استاندارد علمی ادامه دارد.» او با بیان این که این بخشنامه در واقع جمع‌بندی بخشنامه‌های جداگانه 20 ساله اخیر بوده که آخرین آنها در دی‌ماه 96 بوده است، تصریح کرد: بخشنامه اخیر ربطی به موضوع تحریم‌ها ندارد. انجمن‌های علمی پزشکی با ارسال نامه‌های رسمی، درخواست صدور مجوزهای جدید برای استفاده مجدد از این وسایل مطابق استاندارد علمی را داشته‌اند و بدون این بخشنامه‌ها هم جراحان و پزشکان برجسته ایرانی مطابق موازین علمی و درمانی و دستورالعمل‌های مربوط به کشورهای سازنده از این وسایل با ایمن‌سازی و استریل، استفاده مجدد می‌کردند.» سخنگوی وزارت بهداشت تأکید کرد: «با وجود این بخشنامه‌ها، هنوز استفاده مجدد از وسایل پزشکی در کشور ما نسبت به کشورهای غربی کمتر است. پزشکان ایرانی و مدیران حوزه سلامت، کوچک‌ترین مسامحه و کوتاهی در تأمین سلامت مردم نکرده و نخواهند کرد.»

لوازم خارج از لیست 
دکتر‌قاسم‌جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت نیز در این باره عقیده دارد که استفاده مجدد از برخی تجهیزات پزشکی بیمارستانی که با مواد ضدعفونی‌کننده استریل شده است، خطری برای سلامت بیمار ندارد و گفته است: «روش فرآوری مجدد وسایل پزشکی در دنیا مرسوم شده است، تا جایی‌که شرکت‌های بینابینی مانند شرکت‌های ثالثیه با هدف فرآوری مجدد وسایل پزشکی تأسیس شده و لوازم و تجهیزات پزشکی را استریل کرده یا اینکه اجزای تجهیزات پزشکی را باز و استریل می‌کنند و دوباره مورد مصرف قرار می‌دهند.»
او با بیان اینکه این روش کاملاً استاندارد بوده و مورد تأیید کمیته‌های کنترل عفونت قرار دارد، اضافه کرد: «بعضی از وسایلی که در جراحی‌های حساس چشم یا وسایل بیهوشی و سایر جراحی‌ها به کار می‌رود،
با روش فرآوری مجدد مورد استفاده قرار می‌گیرد و تاکنون هیچگونه مشکلی برای سلامت بیمار ایجاد نکرده است، چراکه این روش مرجع بین‌المللی دارد و روشی نیست که ویژه ایران باشد.» جان بابایی اضافه کرد: «کشورهای اروپایی و آمریکایی که خود تولیدکننده تجهیزات پزشکی در دنیا هستند نیز در بیمارستان‌ها از لوازم پزشکی که قابلیت استفاده مجدد دارد، بهره می‌برند و اینگونه نیست که فقط یکبار مصرف کنند، چراکه مقرون به صرفه نیست. کالاهایی که قابلیت مصرف مجدد دارند، یک بار مصرف نبوده و قابلیت استفاده مجدد دارند، وزارت بهداشت لیستی از این وسایل را ابلاغ کرده است و وسایل خارج از لیست نباید به صورت دوباره مصرف شوند.» به نظر می‌رسد بیمارستان‌ها در خلال سوءنظارت‌های وزارت بهداشت دست به کار شده و برای کم کردن هزینه‌هایشان بدون در نظر گرفتن سلامت بیماران و با توجه به منافع شخصی رفتار پزشکی را زیرپا گذاشته‌اند، معلوم نیست تا قبل از اینکه این موضوع به صورت علنی مطرح و وزارت بهداشت پیگیر آن شود چند نفر قربانی شده‌اند. نوش‌داروهای دستگاه‌های نظارتی و متولی انگار روال شده است و همیشه باید منتظر اتفاقی با این شدت باشیم تا موضوع مهم شود.

captcha
شماره‌های پیشین