504
جمعه، ۱۵ تیر ۱۳۹۷
2
بیانیه اتحادیه اروپا بعد از نشست وین:

مسوولیت مدرن‌سازی رآکتور اراک به انگلیس واگذار شد

روحانی: پیشنهادهای اروپا دربرگیرنده همه خواسته‌های ما نیست

بسته نا امیدکننده

قرار بود روز جمعه و در نشست وزرای 1+4 از بسته اروپایی رونمایی شود اما تماس تلفنی رییس جمهوری کشورمان با رؤسای جمهوری فرانسه و آلمان بیانگر آن است که بسته پیشنهادی به ایران ارائه شده و بسته‌ای که روحانی آن‌را بسته مأیوس‌کننده نامیده است.

صبح نو

روحانی: پیشنهادهای اروپا دربرگیرنده همه خواسته‌های ما نیست

بسته نا امیدکننده

قرار بود روز جمعه و در نشست وزرای 1+4 از بسته اروپایی رونمایی شود اما تماس تلفنی رییس جمهوری کشورمان با رؤسای جمهوری فرانسه و آلمان بیانگر آن است که بسته پیشنهادی به ایران ارائه شده و بسته‌ای که روحانی آن‌را بسته مأیوس‌کننده نامیده است.

به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای روحانی، رییس جمهوری تصمیم ایران برای ماندن یا رفتن از برجام به تصمیم و رفتار اروپایی‌ها مشروط کرد و بر همین اساس تأکید نمود که «من به وزارت خارجه را دستور دادم که ظرف چند هفته آینده با مذاکرات با کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ دیگر یعنی روسیه و چین رایزنی‌ها، هماهنگی‌های لازم و مذاکرات لازم را انجام دهند.
 اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه ما به این نتیجه رسیدیم که با همکاری پنج کشور می‌توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم برجام پایدار خواهد ماند، اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد به‌زودی من با مردم ایران صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می‌رسانم.»
از همان زمان مذاکرات ایران و پنج کشور دیگر باقیمانده در برجام شروع شد، مذاکراتی که قرار بود تنها در چند هفته انجام شود اما حال پس از دو ماه، اروپا بسته پیشنهادی خود را به ایران ارائه کرده است.
این بسته تاکنون رسانه‌ای نشده و کسی از محتوای آن خبر ندارد اما آن‌گونه که از اظهارات حسن روحانی در تماس‌های تلفنی صدراعظم آلمان و رییس جمهوری فرانسه برمی‌آید، این بسته نتوانسته درخواست‌های ایران را تأمین کند به نحوی که روحانی آن را مأیوس‌کننده خوانده و گفته که بسته مزبور دربرگیرنده همه خواسته‌های ایران نیست.
حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران عصر پنجشنبه در تماس تلفنی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اظهار امیدواری کرد اجلاس وزرای خارجه پنج کشور در وین، پیام صریح، روشن و امیدوارکننده‌ای برای ادامه برجام به همراه داشته باشد.«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، با اشاره به اینکه در بسته پیشنهادی به ایران موضوعات کلی و اصولی مورد اشاره قرار گرفته و در زمینه جزئیات باید گفت‌وگوها ادامه پیدا کند، گفت: آنچه اهمیت دارد این‌است که می‌دانیم و یقین داریم می‌خواهیم در برجام بمانیم و معتقدیم باید با آرامش ادامه روند گفت‌وگوها به انجام برسد.
رییس‌جمهوری ایران همچنین در تماس تلفنی امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه بیان کرد که بسته پیشنهادی اروپا درباره ادامه روند همکاری‌ها در برجام دربرگیرنده همه خواسته‌های ما نیست و امیدواریم روند مذاکرات وزرای پنج کشور در وین، بتواند خواسته‌های ایران را برای ادامه همکاری در برجام تأمین کند.
رییس‌جمهوری فرانسه نیز در این مکالمه تلفنی با اشاره به اراده فرانسه برای پایبندی به تعهدات خود در برجام، بر ضرورت تلاش برای ادامه همکاری‌ها و گفت‌وگوهای فیمابین برای تداوم این توافق تأکید کرد.
رییس‌جمهوری فرانسه با بیان اینکه اروپا برای حفظ برجام به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد، افزود: نشست وزرای پنج کشور در وین می‌تواند توازن خوبی بین موضوعات سیاسی و اقتصادی برای ادامه روند همکاری ایجاد کند.
رییس‌جمهوری تأکید کرد: آنچه که ما توقع داریم این است که حقوق مردم ایران دیده شود، البته اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام از ریز توقعات‌مان اطلاع دارند و باید ببینیم این انتظارات جمهوری اسلامی که انتظارات به حق است را مورد توجه قرار می‌دهند.
همچنین روز گذشته در وین نشست ایران، اتحادیه اروپا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان در سطح وزرای خارجه به منظور بررسی شرایط توافق هسته‌ای برجام بعد از خروج آمریکا از این توافق برگزار شد.
وزیر خارجه ایران در توئیتر خود درباره این نشست نوشت: «وظیفه من کاملاً روشن است: ایجاد راه‌حل‌های عملی. از اتحادیه اروپا/ و همتایانم در سه کشور اروپایی به اضافه دو کشور (روسیه و چین) انتظار دارم که تعهدات قابل اجرا و مشخصی ارائه دهند و قول‌های مبهم و طولانی‌مدت ندهند.» آقای ظریف افزود: «اشتباه نکنید: تحریم‌ها و پایبندی به برجام با هم قابل جمع نیستند».
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم که برای نشست ایران و کشورهای دیگر طرف توافق هسته‌ای که به وین رفته بود به خبرنگاران گفت: ما در نشست وین هستیم تا آینده برجام را، از طریق اینکه ایران بتواند منافع اقتصادی خود را از این توافق به دست آورد، تضمین کنیم. وی در عین حال تأکید کرد که اتحادیه اروپا نمی‌تواند همه خساراتی که با خروج شرکت‌ها از ایران به وجود می‌آید را به طور کامل جبران کند. 
«ژان ایو لودریان»، وزیر خارجه فرانسه هم با وجود آنکه اقرار کرده که بعید است کشورهای اروپایی بتوانند پیش از نوامبر در زمینه بسته اقتصادی به منظور حفظ توافق هسته‌ای به توافق برسند اما از ایران خواسته که به تهدیدها در زمینه اینکه، پایبندی به تعهدات هسته‌ای خود را متوقف می‌کند، پایان دهد. ظریف که یکبار نتیجه اعتماد خود به طرف مذاکره‌کننده را دیده است حال در جواب طرف‌های اروپایی خود موضعی قاطع دارد و می‌گوید: دنبال وعده‌های مبهم نیستیم و از اعضای برجام، انتظار تعهدات قابل اجرا داریم.
اما در پایان نشست روز گذشته وزرای 1+4 مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت که طرفین توافق کردند مذاکرات ادامه یابد. پس از این نشت بیانیه ای درباره نشست وین منتشر شد. لارنس نورمن خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال درباره نشست در وین در حساب توئیتری خود نوشت؛ «تقریبا هیچ چیز جدیدی در بیانیه کمیسیون مشترک درباره برجام وجود ندارد. جزئیات صفر، وعده‌های بیشتر، بدون دستاورد قاطع و برای خرید زمان».
همچنان‌که وزیر خارجه فرانسه گفته بود دست یافتن به توافق تا ماه نوامبر امکانپذیر نیست گویی اروپاییان در حال خرید زمان هستند تا ایران همچنان در برجام بماند اما در عین حال از فواید آن نیز بهره‌مند نباشد.

ظریف: اروپایی‌ها تعهداتشان را عملی نکنند 
اقدام می‌کنیم
آقای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز  پس از شرکت در نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه ایران و 1+4 و بدون حضور آمریکا در جمع خبرنگاران عنوان کرد: امروز این نشست هم در ادامه نشست‌های قبلی بود. بیانیه‌ای از سوی نشست صادر شد. این اولین کمیسیون مشترک در سطح وزراست. در گذشته جلسات کمیسیون مشترک در سطح معاونان وزرا بود و هیچ وقت کمیسیون مشترک در سطح وزرا تشکیل نشده و جلسات قبلی جلسات غیررسمی و برای مذاکره وزرا بوده است. این نشانگر اهمیتی است که شرایط کنونی دارد.
 ظریف افزود: امروز در این جلسه بر این واقعیت از طرف ما تأکید شد بر اینکه مردم ایران باید منافع برجام را ببینند، همه اعضای باقیمانده برجام تأکید کردند و تعهداتشان را در حوزه‌های مختلفی در سطح وزرای خارجه اعضای باقیمانده برجام بیان کردند که این اولین بار است که این تعهدات به صورت تعهد این کشورها مطرح می‌شود، از ادامه فروش نفت ایران تا روابط بانکی، حمل و نقل، همکار‌ی‌های تجاری، همکاری در حوزه سرمایه‌گذاری و سایر موضوعاتی که در بیانیه‌ای که خانم موگرینی از سوی کمیسیون مشترک قرائت کرد، ذکر شده و متن بیانیه در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است.
وزیر خارجه ایران با بیان اینکه این بیانیه در کنار اقدامات عملی است، یادآور شد: پریروز بسته‌ای را در تهران دریافت کردیم که آقای روحانی در مذاکراتشان گفتند این بسته کافی نیست، امروز در جلسه توضیحات بیشتری درباره این بسته شنیدیم. برخی اقدامات در حوزه بانکی، نفتی و سایر حوزه‌ها را بیشتر توضیح دادند.  باید الان وارد مرحله اجرا شویم.
ظریف خاطرنشان کرد: آنچه الان به عنوان تعهد و همینطور به عنوان اقدامات، مطرح شده که الزاماً همه اقداماتی نیست که علناً اعلام شود، این اقدامات باید به صورت اجرایی در بیاید و ببینیم که داریم منافعش را می‌بریم. البته یک زمان‌بندی ویژه‌ای هم مدنظر همه است و آن زمان‌بندی است که مطابق تحریم‌های آمریکاست، یعنی زمانی تحریم‌های آمریکا عملیاتی می‌شود، حتماً باید قبل از آن این اقدامات عملیاتی شده باشد. وی توضیح داد: مثلاً اعلام شده قوانین مسدودکننده اتحادیه اروپا تا قبل از اولین روز اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا عملیاتی خواهد شد، همین طور فعال شدن بانک سرمایه‌گذاری اروپا در زمان مناسب انجام خواهد شد و تاریخش مشخص است و بقیه اقدامات باید در یک قالب زمان‌بندی باشد. وزیر خارجه گفت: فعلاً تصمیم‌مان این است که با این تعهداتی که امروز صورت گرفته این تعهدات را به تهران منتقل می‌کنیم و مقامات عالی کشور تصمیم لازم را درباره نحوه ادامه کار خواهند گرفت.
با توجه به بیانیه اروپا و بر پایه آنچه طی ۴۸ ساعت گذشته از زبان رییس جمهوری و وزیر خارجه کشورمان مبنی بر مأیوس‌کننده بودن پیشنهادات اروپا برای تداوم برجام بیان شد، به نظر می‌رسد که اروپا به هر دلیلی از جمله ترس از مقابله با آمریکا، همچنان حاضر نیست به صورت تمام‌قد و در قامت یک بازیگر مستقل بین‌المللی ظاهر شود. بنابراین بدیهی است که جمهوری اسلامی ایران از پذیرش این پیشنهادات کلیشه‌ای و بدون هرگونه ضمانت اجرای حقوقی و روشن سر باز زده و منافع ملی خود را قربانی تردید و دوگانگی سران اروپا نکند مگر آنکه اروپا تصمیم سخت خود را برای استقلال سیاسی از ایالات متحده آمریکا گرفته و بدون تأثیرپذیری از مثلث عبری ـ عربی ـ آمریکایی نقش تاریخی خود را ایفا کند.
 

captcha
شماره‌های پیشین