504
جمعه، ۱۵ تیر ۱۳۹۷
10
نحوه بستن قرارداد نقطه ضعف همیشگی فوتبال ایران است

بی‌قراران

جام 21 و حواشی هزینه های آن را بررسی کرده ایم

درآمد چندهزار دلاری از جام جهانی

در کنار هیجانات و حساسیت‌های فوتبالی، یکی از اتفاق‌های مثبتی که برای همه عوامل برگزارکننده جام‌جهانی از تیم‌های برنامه‌ریزی و اجرایی تا داوران، مدیران، مربیان، بازیکنان و دیگر دست‌اندرکاران حاضر در این رقابت‌ها رخ می‌دهد، درآمدهای چندین و چنددلاری است.

صبح نو

جام 21 و حواشی هزینه های آن را بررسی کرده ایم

درآمد چندهزار دلاری از جام جهانی

در کنار هیجانات و حساسیت‌های فوتبالی، یکی از اتفاق‌های مثبتی که برای همه عوامل برگزارکننده جام‌جهانی از تیم‌های برنامه‌ریزی و اجرایی تا داوران، مدیران، مربیان، بازیکنان و دیگر دست‌اندرکاران حاضر در این رقابت‌ها رخ می‌دهد، درآمدهای چندین و چنددلاری است.

بحث درآمدزایی اما تنها به جام‌جهانی معطوف نمی‌شود بلکه در تمام مسابقاتی که زیر مجموعه فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) انجام می‌شود، در کنار جریمه‌های نقدی و محرومیت‌های فردی و گروهی، مزیت‌های درآمدزایی برای همه تیم‌ها و نفرات حاضر در آن جام وجود دارد.
فیفا همه‌ساله و پیش از برگزاری تورنمنت‌های ملی و باشگاهی در سراسر دنیا، میزان پاداش‌ها و جرائم را اعلام می‌کند؛ پاداش‌هایی که به تیم‌های ملی و باشگاهی به‌خاطر پیروزی، تساوی، صعود از هر مرحله، قهرمانی، نایب قهرمانی و عنوان سومی و به افراد به‌دلیل خدمات و یا عملکردشان در جام پرداخت می‌شود. این پاداش‌ها در مسابقات ملی، حتی شامل حال باشگاه‌هایی می‌شود که بازیکنان خود را در اختیار تیم‌های ملی حاضر در رقابت‌ها قرار داده‌اند که برای جام‌جهانی 2018، فیفا جهت حضور هر بازیکن در این رقابت‌ها حداقل 130 هزار دلار آمریکا به باشگاه مربوطه پاداش می‌دهد.
در این بین اما برخی نفرات در فدراسیون فوتبال و تیم ملی ایران با کم‌ترین خدمات، بیشترین بهره را از این پاداش و جوایز تعیین شده از سوی فیفا و این فدراسیون می‌برند، دلارهایی که باتوجه به لابی و جایگاه نه به‌خاطر حسن‌فایده برای تیم ملی، به جیب‌شان می‌رود...

دلارهایی برای یک مدیر فوتبالی
مدیریت تیم ملی فوتبال ایران کار سخت و دشواری است، در حد کار در معدن. آنقدر دشوار که اسم بازیکن تیم ملی در جام‌جهانی اشتباه روی لباسش چاپ شده اما متوجه‌اش نمی‌شویم! 
آنطور که در رسانه‌ها اعلام شده، یکی از  مدیران فوتبالی، بابت هر روز مأموریت 400 دلار حق مأموریت دریافت می‌کند؛ یعنی برای 40 روز بودن در کنار تیم ملی(اردوی‌های آماده‌سازی پیش از جام‌جهانی و حضور در روسیه)، 16 هزار دلار دریافت می‌کند.
از سوی دیگر به خاطر هر برد و تساوی تیم ملی هم پاداشی جداگانه به این مدیر تعلق می‌گیرد. پاداش چهار برد برابر الجزایر، لیتوانی، منتخب محلات سیرالئون و جوانان ازبکستان 40 هزار دلار و پاداش پیروزی برابر مراکش و تساوی مقابل پرتغال هم
 15 هزار دلار شده است.
با جمع این اعداد، به رقم حدود 71 هزار دلار می‌رسیم (بدون پاداش‌های دیگری که شاید مصوبه مدیران فدراسیون باشد) که به یک مدیر برای یک ماه و 10 روز خدمت به تیم ملی اهدا خواهد شد؛ یعنی رقمی 
بیش از 560 میلیون تومان...
اگر حقوق یک کارگر و کارمند را در ماه حدود 
یک میلیون و دویست هزار تومان در نظر بگیریم، دریافتی این مدیر در این چند روز خدمت! به تیم ملی، معادل 480 ماه کار یک کارگر و کارمند است؛ یعنی یک کارگر و کارمند باید 40 سال کار مداوم داشته باشد تا به چنین درآمدی دست یابد.

درآمد میلیاردی فوتبال یا کی‌روش
تیم ملی فوتبال ایران با صعود به جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه و شرکت در سه مسابقه مرحله گروهی، مبلغ قابل توجهی را از سوی فدراسیون جهانی به‌دست آورده است.مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال، درآمد ایران از جام‌جهانی را مبلغ هشت میلیون دلار اعلام کرد و افزود: البته تمام این مبلغ به فدراسیون فوتبال نمی‌رسد. بخشی از این پول طبق قانون به کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی و بخشی از آن به بازیکنان و باشگاه‌های آنها تعلق خواهد گرفت؛ یعنی حدود 50 میلیارد تومان.
از سوی دیگر، جالب است بدانید شاگردان کارلوس کی‌روش با صعود به جام‌جهانی، پاداش10 میلیون دلاری که 2 میلیون دلار بیش از جام‌جهانی گذشته است، را نصیب فوتبال ایران کردند.
البته اگر تیم ملی از مرحله گروهی جام‌جهانی هم صعود می‌کرد و در جمع 16 تیم نهایی قرار می‌گرفت، پاداش 12 میلیون دلاری معادل 45 میلیارد تومان دریافت می‌کرد که سه میلیون دلار پیش از دوره گذشته این رقابت‌ها بود.
همچنین نباید از کنار این موضوع هم به سادگی عبور کرد که فیفا برای تمامی تیم‌های حاضر در جام‌جهانی کمک 2 میلیون دلاری معادل هفت میلیارد تومان در نظر گرفت؛ رقمی که در جام‌جهانی گذشته، 5/1 میلیون دلار...
ضمن اینکه با توجه به تحریم بانک‌های ایران، معلوم نیست این رقم چگونه در اختیار باشگاه‌ها، اعضای تیم ملی و فدراسیون فوتبال قرار می‌گیرد، هرچند کارلوس کی‌روش و مربیان خارجی تیم ملی، می‌توانند این مبالغ را با اعلام فدراسیون فوتبال به فیفا، به راحتی به حساب‌های بانکی خود واریز کنند.

درآمد ارزشمند تیم داوری ایران
درکنار افرادی که در این مدت، بدون هیچ موفقیت و خدمت ارزشمند برای تیم ملی، با هزینه وزارت ورزش یا فدراسیون فوتبال به جام‌جهانی رفته و سهمی از این پاداش‌های چند هزار دلاری دارند، تیم داوری ایران شامل علیرضا فغانی، محمدرضا منصوری و رضا سخندان با عملکرد موفقیت‌آمیز خود در جام‌جهانی، درآمد خوبی را کسب کردند.
این اتفاق درحالی رخ داد که مبالغ دریافتی داوران در فوتبال کشورمان بسیار پائین بوده و به موضوعی کلیشه‌ای و فرسوده بدل شده است زیرا هنوز داوران در دسته‌های پایین‌تر و حتی لیگ برتر ایران حقوق معوقه یک یا دو سال قبل خود را دریافت نکرده‌اند.
در این بین اما علیرضا‌فغانی و کمک‌هایش، با حضور در جام‌جهانی و ارائه قضاوت‌های فوق‌العاده از یکسو اعتبار خاصی به فوتبال و داوری ایران بخشیده و از سوی دیگر درآمد خوبی را به همراه داشته است.
طبق اعلام فیفا، در جام‌جهانی 2018 هر داور اصلی با دریافت مجوز حضور در این جام، 70 هزار دلار دستمزد دریافت می‌کنند و برای قضاوت در هر بازی 3 هزار دلار به او پرداخت می‌شود. البته این میزان پول برای کمک داوران به ترتیب 25 هزار دلار و 2 هزار دلار اعلام شده است.
به این ترتیب و تا پایان مرحله یک‌چهارم نهایی، فغانی علاوه بر دریافت 70 هزار دلار به دلیل حضور در جام‌جهانی، 9 هزار دلار دیگر نیز به خاطر قضاوت در سه دیدار دریافت کرده که به احتمال بسیار بالا، این رقم به خاطر شرکت در بازی‌های مراحل بالاتر، افزایش خواهد یافت.
البته علیرضا فغانی، محمدرضا منصوری و رضا سخندان که با سختکوشی و با توجه به‌تمامی نقص‌ها و بی‌امکاناتی‌ها به این سطح از فوتبال جهان رسیده‌اند، شایسته دریافت این مبالغ هستند؛ پاداش‌هایی که برخی از مدیران و همراهان اضافی تیم ملی، مستحق و لایق دریافت آنها نیستند.

captcha
شماره‌های پیشین