503
چهارشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۷
7
بیش از 180مرتع و جنگل‌های کشور طعمه حریق شدند

رقص شعله‌ها در میان شاخه‌ها

روزهای گرم و آفتابی تابستان و خشکسالی دست‌به‌دست هم دادند تا دیروز را به جهنمی‌ترین شکل ممکن دربیاورند، آتشی که به جان جنگل‌ها افتاد و تا توانست منابع طبیعی را سوزاند. روز گذشته روز پر حرارتی برای نیروهای امدادی و آتش‌نشانی و محیط‌زیست بود. در گوشه و کنار کشور حریق به جان جنگل و مراتع افتاد و حجم زیادی از منابع طبیعی را سوزاند.

وزارت بهداشت درباره حضور عجیب در جدول واردات خودرو توضیح داد

18میلیون یورو خرج آمبولانس و هلیکوپتر امدادی

صبح نو

بیش از 180مرتع و جنگل‌های کشور طعمه حریق شدند

رقص شعله‌ها در میان شاخه‌ها

روزهای گرم و آفتابی تابستان و خشکسالی دست‌به‌دست هم دادند تا دیروز را به جهنمی‌ترین شکل ممکن دربیاورند، آتشی که به جان جنگل‌ها افتاد و تا توانست منابع طبیعی را سوزاند. روز گذشته روز پر حرارتی برای نیروهای امدادی و آتش‌نشانی و محیط‌زیست بود. در گوشه و کنار کشور حریق به جان جنگل و مراتع افتاد و حجم زیادی از منابع طبیعی را سوزاند.

آتش‌‌سوزی جنگل یک نوع آتش‌‌سوزی کنترل‌‌ناپذیر است که در منطقه‌ای با گیاهان اشتعال‌‌پذیر در نواحی روستایی یا در طبیعت‌وحش روی می‌دهد. آتش‌‌سوزی جنگل با دیگر انواع آتش‌سوزی‌ها از نظر گستردگی، سرعت گسترش از منشأ، پتانسیل تغییر جهت ناگهانی و توانایی جهیدن از میان فضاهای خالی مانند جاده‌ها، رودخانه‌ها و دیگر نقاط اشتعال‌‌ناپذیر تفاوت دارد. آتش‌سوزی جنگل از نظر علت آتش‌سوزی، ویژگی‌های فیزیکی آن مانند سرعت پراکندگی، وجود مواد اشتعال‌پذیر و تأثیر آب‌وهوا بر آتش توصیف می‌شوند.
وقوع آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کشور در فصل گرم سال یکی از مهم‌ترین معضلات حوزه محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور است اما یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور معتقد است هر چه شدت گرما افزایش یابد استعداد حریق بالا می‌رود، ولی چندین عامل در وقوع حریق اثرگذار است که ۹۵‌درصد آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی دارد.

اراضی میانکاله در میان آتش سهل‌انگاری
آقای رضا احمدی، رییس اداره محیط‌زیست بهشهر از وقوع آتش‌سوزی در دو هکتار از اراضی «گرده مرز» واقع در ضلع جنوبی پناهگاه حیات وحش میانکاله خبر داد و گفته است: «شب گذشته در پی گزارشی مبنی بر وقوع آتش‌سوزی در ضلع جنوبی پناهگاه حیات وحش میانکاله دو هکتار از اراضی این منطقه دچار حریق شد که با حضور به موقع ماموران حفاظت محیط‌زیست مهار شد.»
به گفته احمدی: علت آتش‌سوزی عامل انسانی بوده اما بررسی بیشتر در این زمینه در دست انجام است.
‌در این آتش‌سوزی پوشش گیاهی علفی خشک طعمه حریق شد که با حضور به موقع ماموران حفاظت زیست مهار و از سرایت به پوشش گیاهی مناطق دیگر جلوگیری شد.

نخلستان‌های سراوان، قربانی‌ای دیگر
آقای شیرزاد کمالی، مدیر جهاد کشاورزی سراوان در این‌باره گفته است: «بر اثر آتش‌سوزی در بخشی از نخلستان‌های بخش‌ «گشت» شهرستان سراوان بیش از 1700‌اصله درخت مثمر شامل 1000‌نخل بارده و ۷۰۰ نخل غیربارده در آتش سوخت.»
وی با اشاره به اینکه این حادثه در وسعتی حدود ۱۰‌هکتار از این نخلستان‌ها به وقوع پیوست، اضافه کرد: «در این حادثه ۸۰۰‌نخل غیر مثمر و ۵۰۰‌پاجوش نیز به‌طور کامل در آتش سوخت که طبق برآوردهای اولیه ۱۶‌میلیارد‌و‌۱۵۰‌میلیون ریال خسارت به کشاورزان این منطقه وارد شده است. این آتش‌سوزی با تلاش آتش‌نشانان توسط پنج دستگاه خودروی آتش‌نشانی و مردم بالاخره پس از چند ساعت تلاش بی‌وقفه، شب گذشته مهار شد.»
وی با اشاره به اینکه دلیل این حادثه هنوز مشخص نشده، ادامه داد: «آمار دقیق در خصوص میزان خسارات وارد شده و همچنین دلیل آتش‌سوزی پس از بررسی‌های کارشناسی اطلاع‌رسانی می‌شود.»

شعله‌های سرکش کومله
آقای سیدرضا جوادپور، فرماندار لنگرود از مهار آتش در جنگل‌های بخش کومله این شهرستان بعد از ۱۲‌ساعت تلاش نیروهای آتش‌نشانی و امدادی خبرداد و گفته است: «آتش‌سوزی از ظهر روز دوشنبه در جنگل‌های منطقه مریدان بخش کومله شهرستان لنگرود شروع شده بود که براثر این آتش که از باغات چای رها شده در این منطقه شروع شد، حدود ۵۰هکتار از جنگل‌های این منطقه طمعه حریق شد.»
وی در ادامه با اشاره به حضور نیروهای امدادی، آتش‌نشانی، بسیج، نیروی انتظامی و سپاه و اهالی منطقه در محل آتش‌سوزی، ادامه داد: «خوشبختانه بعداز ۱۲‌ساعت تلاش ۲۰۰‌آتش‌نشان از شهرهای کومله، اطاقور، شلمان، لاهیجان، چاف و چمخاله و املش رودسر با کمک امدادگران جمعیت هلال احمر، بسیج و مردم منطقه آتش را مهار کردند.»
پارک ملی گلستان هم سوخت 
آقای امیر عبدوس، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان از مهار کامل آتش‌سوزی پارک ملی گلستان خبر داده و گفته است: «آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان از عصر روز دوشنبه از اراضی مرتعی آغاز شد و به‌سرعت به اراضی جنگلی پارک تسریع پیدا کرد.» 
وی با اشاره به این‌که حدود ۱۰۰‌هکتار از اراضی مرتعی پارک ملی گلستان در آتش سوخته است، ادامه داد: «آتش‌سوزی به‌طور خطی در طول ۵/۵ کیلومتر پیشروی داشت و عرض آن حدود ۵۰ تا ۱۰۰ متر بود. آتش‌سوزی مراتع حدود ساعت چهار صبح سه‌شنبه کنترل شد و از ساعت پنج صبح دیروز نیروهای ارتش از گنبدکاووس و خراسان شمالی به تیم اطفاء ملحق شده‌اند.»

آتش‌سوزی جنگل‌های کلاله اطفاء شد
آقای ابوطالب قزلسفلو، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان از اطفاء کامل آتش‌سوزی جنگل‌های سورنی‌برگ شهرستان‌های کلاله و مراوه‌تپه خبر داد و اضافه کرد: «آتش‌سوزی کلاله با آتش زدن سفال‌های گندم زمین‌های زراعی حاشیه شهرک مسکونی فراغی کلاله آغاز شد و بعد به جنگل‌های دست کاشت منطقه سرایت کرد. از روز شنبه با حضور نیروهای دستگاه‌های مختلف از شهرستان‌های گرگان، آزادشهر، رامیان، گنبدکاووس، گالیکش و کلاله آتش مهار شد اما موفق به اطفاء نشدیم.»
وی ادامه داد: «عصر یکشنبه دو فروند بالگرد به گلستان اعزام شد و صبح دوشنبه آتش‌سوزی جنگل‌های سوزنی‌برگ کلاله به‌طور کامل اطفاء شد. برآوردهای اولیه از سوختن حدود ۸۰‌هکتار از جنگل‌های کلاله حکایت دارد، اما پس از اطفاء کامل آتش، کارشناسان در منطقه حاضر شده‌اند تا مساحت دقیق آتش‌سوزی را مشخص کنند.»
وی بیان کرد: «پس از اطفاء آتش‌‌سوزی جنگل‌های دست کاشت کلاله، ظهر دوشنبه آتش‌سوزی در جنگل‌های سوزنی‌برگ مراوه‌تپه آغاز و هم‌اکنون آتش به‌طور کامل اطفاء شده است. گرمای بی‌سابقه و وزش باد در منطقه جنگل‌های استان به شدت مستعد آتش‌سوزی است و هرگونه سهل‌انگاری می‌توانند آتش‌سوزی گسترده 
ایجاد کند.»
این روزهای گرم و پر حرارت و خشکسالی طولانی همه و همه دست به دست هم داده و باعث شده تا اندک منابع طبیعی و جنگلی‌ای را که بی‌احتیاطی برخی از مردم به نابودی نکشانده، با آتش خاکستر کند. فقط در همین روز گذشته بیشتر از 180هکتار از منابع طبیعی، جنگل‌ها و مراتع کشور از بین رفت. 

captcha
شماره‌های پیشین