503
چهارشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۷
3
راه‌اندازی بازار ثانویه، التهابات ارزی را کاهش می‌دهد

آرامش دلار

امروز بازار ثانویه ارز آغاز به‌کار می‌کند، بازاری که حتی خبر به رسمیت شناختن آن واکنش مثبت بازار را به همراه داشت و این امر مهم‌ترین راهکار دولت برای برون‌رفت از وضعیت اقتصادی فعلی است، تا شاید کمی ثبات به اقتصاد کشور بازگردد.

یادداشت

جدیت و صلابت در شفافیت ارز 4200تومانی

دکتر سیدامیر سیاح

صبح نو

راه‌اندازی بازار ثانویه، التهابات ارزی را کاهش می‌دهد

آرامش دلار

امروز بازار ثانویه ارز آغاز به‌کار می‌کند، بازاری که حتی خبر به رسمیت شناختن آن واکنش مثبت بازار را به همراه داشت و این امر مهم‌ترین راهکار دولت برای برون‌رفت از وضعیت اقتصادی فعلی است، تا شاید کمی ثبات به اقتصاد کشور بازگردد.


در 21‌فروردین ماه بود که دولت اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز را در کشور کلید زد اما با گذشت بیش از دو ماه و چند روز از اجرای آن، نه خبری از نرخ یکسان و یکتا برای ارز بود و نه بازار به آرامش رسید؛ تنها بساط رانت‌ها و رانت‌خواری‌ها در کشور گسترده‌تر شده است. واقعیت آن است از روزی که دولت اعلام کرد دلار را تنها به نرخ 4200‌تومان به رسمیت می‌شناسد و دستورالعمل‌های 11‌گانه‌ای را هم برای آن اعلام کرده است، بازار ارز در ایران روی خوش به خود ندیده بود، صرافان کرکره‌ها را پایین کشیده و دلالان، همه‌کاره میدان شدند.
بسیار از مسوولان و کارشناسان بستن بازارهای ثانویه را اشتباه دولت دانسته و خواستار گشایش این بازار شدند، دولت در ابتدا به این درخواست بی‌توجه بود تا آنکه اتفاقات بازار قاچاق ارز موجب شد تا قیمت انواع ارزهای قاچاق به‌ویژه دلار، یورو، پوند و درهم رشد چشمگیری داشته و رکوردهای بالا و البته عجیبی را به‌ثبت برسانند.
در این آشفته‌بازار اقتصادی و تشدید تلاطم در بازار آزاد، دولت تشکیل جلسه داد و آقای روحانی بالاخره خرید و فروش توافقی میان صادرکنندگان و واردکنندگان را در صرافی‌ها پذیرفت. در ابتدا بعد از اعلام این خبر، بخشی از حباب قیمت‌ها کاهش یافت و دلار به کانال  
8هزار تومان بازگشت اما آنچنان که انتظار می‌رفت، قیمت‌ها کاهش نیافت.
سرانجام در روز دوشنبه 11‌تیرماه بود که آقای مسعود کرباسیان، وزیر اقتصادی دولت دوازدهم از تشکیل بازار ثانویه ارزی طی 48‌ساعت خبر داد، موعدی که امروز سر رسیده است، اما این بازار چیست و چه تأثیری بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت؟
بازار ثانویه محل داد و ستد اوراق منتشر شده در بازار اولیه است و حجم معاملات در این بازار، نسبت به بازارهای اولیه بسیار بیشتر است. در این بازار تغییرات قیمت‌ها شکل می‌گیرد و اوراق بهادار، بارها و بارها در آن داد و ستد می‌شود. در هر معامله‌ای که در بازارهای ثانویه انجام می‌شود، پول نقد به جای اینکه مستقیم به حساب یک شرکت یا نهاد برود، به جیب سرمایه‌گذاران ریخته خواهد شد. درواقع بازار ثانویه پیش از این به اسم ارز مبادله‌ای و تعریف آن این بود که هر کسی ارز دارد بفروشد و هر کسی نیاز دارد با قیمت توافقی بخرد.

بازار ثانویه ارز چطور شکل خواهد گرفت؟
آقای شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بخشی از منابع ارزی کشور نفتی است که در اختیار کالاهای اساسی قرار خواهد گرفت و البته برخی از نیازمندی‌های تولیدی نیز که باید به دقت مورد تأمین قرار گیرد در اولویت اول قرار می‌گیرد.
گروه دوم بخشی از کالاهایی هستند که نرخ آن ۴۲۰۰‌تومان است که البته اکنون به‌دلیل مابه‌التفاوت تورم داخلی و خارجی بالا رفته است، بنابراین آن‌ها نیز ارز دولتی می‌گیرند.
متقاضیان ثبت سفارش الکترونیکی صورت می‌دهند، ضمن اینکه بعد از پایشی که صورت گرفت، به دستگاه‌های ذی‌ربط ارجاع داده می‌شود و بعد از اینکه تایید شد، به حوزه تأمین ارز به بانک ارجاع داده می‌شود که تخصیص به ترتیب ثبت سفارش‌های واصله که اولویت‌بندی شده است، تأمین می‌شود.
ارز تخصیص داده می‌شود و ریال آن تأمین می‌شود، بنابراین واردکننده تعهد می‌دهد که این میزان کالا وارد کند، بنابراین ‌روی نرخ نیز نظارت کافی صورت نمی‌گیرد و برخی سوءاستفاده‌ها ‌‌صورت می‌گیرد.

کاهش التهابات ارزی به‌وسیله بازار ثانویه
در زمان راه‌اندازی سامانه نیما به‌دلیل پایین بودن نرخ ارز دولتی نسبت به قیمت آن در بازار آزاد، میزان واردات افزایش یافت، به‌طوری‌که طبق گفته آقای محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در سه ماهه نخست سال جاری حدود 27‌میلیارد دلار تقاضا برای واردات در کشور وجود داشته که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش چشمگیری یافته است. از طرفی پایین بودن نرخ ارز در سامانه نیما باعث نارضایتی صادرکنندگان و کاهش انگیزه آنان جهت صادرات کالاهای خود شده بود. همچنین بخشی از تقاضاها برای واردات و انگیزه‌ها برای فروش دلارهای حاصل از صادرات به قیمت بالاتر، باعث مراجعه به بازار آزاد می‌شد و این موجبات تعیین نرخ دلار در بازار آزاد را فراهم می‌کرد. با ایجاد بازار ثانویه و نظارت دولت بر این بازار، بخشی از مشکلات گفته‌شده فوق حل خواهد شد. تأمین ارز برخی کالاهای وارداتی بر عهده این بازار گذاشته خواهد شد و همچنین صادرکنندگان هم می‌توانند در توافق با واردکنندگان ارز خود را به قیمتی بالاتر از قیمت سامانه نیما به فروش برسانند. همچنین از حجم مراجعه‌کنندگان به بازار آزاد جهت تأمین دلار یا فروش آن کاسته خواهد شد و قیمت دلار به حد معقولی خواهد رسید. 
در واقع به‌دلیل اینکه بیشتر عرضه‌کنندگان ارز در بازار ثانویه، دولتی‌ها هستند دولت سعی خواهد کرد قیمت‌ها را به‌واسطه آن‌ها کنترل کند و اجازه ندهد قیمت‌ها بیش از اندازه زیاد شود و این اجازه را نخواهد داد هر شرکت یا فردی به‌دلیل تبعات تورمی که وجود دارد به دلخواه قیمتی را تعیین کند. زمانی که متقاضیان بتوانند ارز خود را تأمین کنند و به‌دلیل اینکه نظارت پایه‌ای دولت، ایجاد بازار ثانویه بر بازار ارز تأثیر خواهد گذاشت و التهابات بازار را کاهش خواهد داد.

تابش: راه‌اندازی بازار ثانویه برای تولیدکنندگان 
سودمند است
آقای محمدرضا تابش، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» درباره راه‌اندازی دوباره بازار ثانویه گفت: راه‌اندازی دوباره این بازار، تولیدکنندگان را به سمت صادرات کالا سوق داده و تولید کالا صادرات محور می‌شود.
وی تاکید کرد: راه‌اندازی بازار ثانویه مزیت مهمی است و سبب افزایش درآمد و عایدی تولیدکنندگان می‌شود و آن‌ها می‌توانند ارز حاصل از درآمد خود را با قیمت بالاتری بفروشند.
این نماینده مجلس تاکید کرد: البته راه‌اندازی بازار ثانویه سبب می‌شود تا ارز با قیمت مناسبی برای سایر مصارف در اختیار متقاضیان قرار بگیرد، چراکه دلار 4200‌تومانی تنها به کالاهای اساسی تعلق می‌گیرد.

سعیدی: راه‌اندازی بازار ثانویه یکی از خبرهای خوب 
برای اقتصاد کشور است
همچنین خانم زهرا سعیدی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی درباره ساز‌و‌کار راه‌اندازی بازار ثانویه گفت: راه‌اندازی بازار ثانویه و ساماندهی آن یکی از خبرهای خوب برای اقتصاد کشور است، بر اساس تصمیم‌گیری‌های انجام شده کالاها بر 4‌گروه تقسیم شده‌اند که گروه اول کالاهای اساسی است و دلار 4200‌تومان به آن‌ها تخصیص داده می‌شود، گروه دوم را کالاهای ضروری تشکیل می‌دهند که 80‌درصد درآمد حاصل از صادرات غیرنفتی به آن‌ها تخصیص می‌یابد. یکی از مهم‌ترین موضوعات اما تخصیص 20‌درصد از درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی به کالاهای مصرفی است.
وی ادامه داد: کشور در شرایط جنگ اقتصادی قرار دارد و دشمنان در حال کارشکنی علیه جمهوری اسلامی ایران هستند اما دولت و مجلس تلاش می‌کند تا با ارزیابی تمامی جوانب، شرایط را برای اعمال مدیریت صحیح در اقتصاد فراهم کنند.
 

captcha
شماره‌های پیشین