503
چهارشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۷
2
با حضور وزرای خارجه 1+4 و در وین

بسته اقتصادی ۱+۴ جمعه رونمایی می‌شود

بعد از 14 روز هنوز از وعده تغییر وزرای دولت خبری نیست

ترمیم کابینه شاید وقتی دیگر

حدود 14 روز از سخنان رییس دفتر رییس‌جمهوری درباره تغییرات کابینه و جوان‌گرایی در دولت می‌گذرد، اما هنوز خبری از این تغییرات نیست، کار به جایی رسیده است که نمایندگان پا پیش گذاشته و درخواست‌ترمیم کابینه را مطرح می‌کنند؛ کابینه‌ای که هنوز به یک‌سالگی نرسیده اما از همان ابتدا انتقادات مردم و جریان‌های سیاسی را به همراه داشت.

تغییرات احتمالی کابینه

صبح نو

بعد از 14 روز هنوز از وعده تغییر وزرای دولت خبری نیست

ترمیم کابینه شاید وقتی دیگر

حدود 14 روز از سخنان رییس دفتر رییس‌جمهوری درباره تغییرات کابینه و جوان‌گرایی در دولت می‌گذرد، اما هنوز خبری از این تغییرات نیست، کار به جایی رسیده است که نمایندگان پا پیش گذاشته و درخواست‌ترمیم کابینه را مطرح می‌کنند؛ کابینه‌ای که هنوز به یک‌سالگی نرسیده اما از همان ابتدا انتقادات مردم و جریان‌های سیاسی را به همراه داشت.

این روزها اقتصاد کشور در جنگ است و کشور نیاز به تیم اقتصادی‌ای دارد که بتواند در این جنگ اقتصادی به سوی پیروزی قدم بردارد، کابینه اقتصادی دولت پر است از ژنرال‌هایی خسته که هیچ کدام با دیگری هماهنگ نیست و این چندصدایی دولت خود اوضاع را آشفته‌تر کرده است.
در روزهایی که نرخ دلار و طلا روز به روز و گاه ساعت به ساعت تغییر می‌کند، تصمیمات خلق‌الساعه در دستور کار قرار می‌گیرند و...، بسیاری از مردم چشم انتظار واکنش مسوولان هستند، اما هرچه بیشتر منتظر می‌مانند، کمتر پاسخ می‌گیرند، اوضاع نامطلوبی که رییس جمهوری را نیز به جمع ناراضیان افزود تا جایی که در نخستین روزهای اردیبهشت‌ماه امسال انتقاد علنی را از کابینه‌اش مطرح کرد و چند روز بعد نیز در همایشی به مناسبت روز کارگر با تقسیم‌بندی کردن وزیران کابینه‌اش به دو دسته «امیدوار» و «ناامید» گلایه‌های خود را ادامه داد.روحانی همچنین در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت در ششم تیرماه، تأکید کرد که «امروز باید به فکر تغییر شرایط باشیم و از مشاورین و کارشناسان جدید بهره بگیریم و از هر فکر جدید و نویی استقبال کنیم و همه افکار و اندیشه‌ها را دعوت به همکاری کنیم.»اما برخلاف این وعده آقای رییس‌جمهوری همچنان خبری از تغییرات در دولت نیست، اصلاح‌طلبان هم خود پا پیش گذاشته و بر لزوم تغییر یا ترمیم کابینه تأکید کردند و ۱۸۵ نماینده مجلس برای تغییر تیم اقتصادی دولت نامه‌ای به رییس جمهوری زدند. 

رییس جمهوری فورواردهایی انتخاب کند
 که در جنگ اقتصادی پیروز شویم
روز گذشته نیز، آقای مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران در جلسه علنی مجلس و در تذکر شفاهی خطاب به حسن روحانی، رییس جمهوری اظهار داشت: این روزها که صحبت از جام‌جهانی فوتبال است، از رییس جمهوری به عنوان سرمربی فوتبال سیاسی کشور انتظار داریم که قدری بازیکنان را تعویض کنند.وی افزود: رییس جمهوری فورواردهایی بیاورد که در شرایط جنگ اقتصادی، ملت را پیروز کنند و ما هم از اقدام دولت حمایت خواهیم کرد. اگر رییس جمهوری این کار را بکند ما هم ترامپ را از گلی که فکر می‌کند با خروج از برجام به ما زده، پشیمان می‌کنیم.

روحانی زودتر کابینه را ترمیم کند
آقای محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» گفت: به وضعیت امروز اقتصادی انتقاد داریم و ما معتقد هستیم که تیم اقتصادی دولت باید جوان و چابک باشد و نظر ما و توقع ما تغییر تیم اقتصادی در درون دولت است. وضعیت نابسامان اقتصادی با عملکرد نامناسب اقتصادی دولت گره خورده است،وی تأکید کرد: در اقتصاد چالش وجود دارد و این چالش‌ها ناشی از رفتارهایی در فضای اجرایی و اقتصادی کشور است دولت آمادگی، توان و مدیریت لازم را ندارد، ما روی کارآمدی تیم اقتصادی دولت حرف داریم و بازنگری در تیم اقتصادی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. رییس کمیسیون اقتصادی تأکید کرد: برخی از اعضای کابینه دولت با جنگ اقتصادی امروز همخوانی ندارند و آقای واعظی در مصاحبه‌ای اعلام کرده نظر آقای روحانی بر تغییر تیم اقتصادی دولت است که امیدواریم هرچه زودتر این مهم صورت گیرد.
 وزرای جنگی به کابینه دعوت شوند
در ادامه؛ آقای حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» درباره لزوم تغییر کابینه گفت: ما تعارف نداریم در حال یک جنگ اقتصادی با آمریکا هستیم به همین دلیل است که امور باید با توجه دقیقی پیگیری شود، در این شرایط جنگی نیازمند وزرای جنگی هستیم.وی تأکید کرد: رییس جمهوری در صحبت‌ها به تساهل برخی مدیران اشاره داشتند که در صورتی که افرادی تساهل کنند کنار گذاشته شوند. این موضوع باید آغاز شود و آنها که تساهل می‌کنند و چوب لای چرخ امور می‌گذارند تغییر پیدا کنند. از آن سو باید وزرای جوان معرفی شوند و افرادی که پای کار هستند باید فعالیت خود را آغاز کنند.

ناامیدی از صحت ترمیم کابینه
همچنین سید ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح نو» درباره ترمیم کابینه گفت: بارها در دولت یازدهم خبرهایی درباره ترمیم تیم اقتصادی دولت به گوش رسید و حتی چند مرتبه از سخنگوی دولت عنوان شد، اما شاهد ترمیمی در این باره نبودیم، بار دیگر بحث ‌ترمیم اقتصادی کابینه دولت مطرح شده اما به فوریت عملیاتی نمی‌شود.
وی تأکید کرد: دولت برای رفع مشکلات اقتصادی کشور برنامه‌ریزی داشته باشد، چراکه اداره مسائل اقتصادی کشور تنها برعهده وزیر اقتصاد نیست، بلکه چند وزیر اقتصادی باید مسائل حوزه اقتصادی کشور را مدیریت می‌کنند و هر ترمیمی که باید در این زمینه صورت گیرد نباید ذهن‌ها را به سمت و سوی وزارت اقتصاد سوق دهد.

ترمیم کابینه تنها راه نجات کشور
آقای نبی هزارجریبی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با روزنامه «صبح نو» درباره لزوم‌ترمیم کابینه گفت: با توجه به بازار آشفته اقتصاد و ارز، مجلس به این نتیجه رسیده است که برخی مدیران اقتصادی دولت باید تغییر کنند، تاکنون آقایان نوبخت، جهانگیری و سیف با یکدیگر در مدیریت اقتصاد نقش داشتند و اگر قرار بود کاری برای برون‌رفت از این شرایط صورت گیرد، تاکنون انجام شده بود. وی تأکید کرد: با وضعیت بد اقتصادی شاهد بروز برخی اعتراضات بودیم و حتی اصل نظام نیز مورد هجمه قرار گرفت، دولت باید تیم اقتصادی خود را ترمیم کرده و نیروهایی کاردان و متخصص به دور از گرایش‌های سیاسی را به‌کار گیرد تا مملکت را نجات دهند. البته افرادی که پیش از این جایگاهی در دولت داشتند و عملکرد مناسبی نداشتند، نمی‌توانند در جایگاه مدیریتی دیگر مفید واقع شوند.

captcha
شماره‌های پیشین