502
سه شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۷
6
سه نفر از متخلفان واردات غیرقانونی خودرو بازداشت شدند

هک دامنگیر

هفت ماه پس از زلزله استاندار کرمانشاه از اسکان دائم12 هزار خانوار زلزله‌زده خبر می‌دهد

همچنان پای کار کرمانشاه

زمین‌لرزه حدود ساعت 21:48 شب 22 آبان‌ماه 96 رخ داد، مرکز این زلزله در ازگله شهری کوچک در استان کرمانشاه و در چهار کیلومتری مرز و 20 کیلومتر با شهر حلبچه عراق بود، مرکز زلزله در این شهر بود اما شعاع تخریب بیشتر از 75 کیلومتر بود که سرپل ذهاب نیز دچار آسیب شد. بیشترین خسارت ناشی از این زلزله در شهرستان‌های ثلاث باباجانی، ازگله، سرپل ذهاب و جوانرود بود.

صبح نو

سه نفر از متخلفان واردات غیرقانونی خودرو بازداشت شدند

هک دامنگیر

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از بازداشت عوامل متخلف در واردات بیش از ۶۴۰۰ خودرو خبر داد. روزنامه رسمی دولت از قاچاق خودرو گزارش داد:‌ «پیشنهاد 5 تا 20 میلیون تومانی به برخی واردکنندگان برای ثبت سفارش واردات خودرو درماه‌هایی که سایت ثبت سفارش بسته بود.» شاید در ابتدا این خبر را باور نکنید و بگویید مگر می‌شود باوجود بسته بودن سایت ثبت سفارش خودرو، واردات صورت گیرد؟ به اذعان فعالان این صنف چنین اتفاقی شدنی است. در این میان سال گذشته برخی از واردکنندگان بی‌دردسر نسبت به واردات انواع خودروها اقدام کردند. در ماه‌هایی که سایت ثبت سفارش خودرو قفل شد تا کنترل ارز صورت گیرد و واردات خودرو رکورد نزند، برخی‌ها که به سامانه ثبت سفارش واردات خودرو دسترسی داشتند توانستند بیش از 6هزار خودرو وارد کنند. گمرک می‌گوید ما بر اساس سامانه ثبت سفارش خودرو که زیر نظر وزارت صنعت است اقدام به واردات کردیم.
در این میان حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت هم از این مسوولیت شانه خالی نکرده است و روزهای آخر بهمن‌ماه سال گذشته به‌صورت رسمی اعلام کرد که در راستای اجرایی کردن تدابیر دولت و دستور ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت در راستای مبارزه با فساد و صیانت از حقوق بیت‌المال، تمامی خودروهایی که در زمان ممنوعیت واردات خودرو (از هشت تیرماه ۹۶) از مبادی غیرقانونی و با روش‌های نامتعارف ثبت سفارش شده‌اند (اعم از خودروهایی که وارد کشور شده یا در گمرکات کشور موجود هستند)، شناسایی شده و براساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به مراجع ذی‌ربط برای برخورد با متخلفان منعکس شده است.
آقای مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو هم با تأیید اینکه برخی‌ها به‌سامانه ثبت سفارش خودرو دسترسی داشتند اما این به معنای آن نیست که می‌توان کارکنان سازمان توسعه تجارت را زیر سؤال برد، گفت: ما در صداقت و دقت کارکنان وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ شک و شبهه‌ای نداریم اما در زمانی که سایت ثبت سفارش خودرو بسته بود، برخی‌ها به واردکنندگان خودرو پیشنهاد دریافت مبلغ 5 تا 20 میلیون تومان را دادند و گفتند دسترسی به سایت ثبت سفارش خودرو را دارند.نمی‌توان گفت این افراد از کارمندان وزارت صنعت بودند اما از طرق مختلف دسترسی به سایت ثبت سفارش خودرو پیدا کرده بودند.
وی با بیان اینکه در پی واردات خودرو با ثبت سفارش‌های غیر قانونی مسوولان بخش‌های مختلف در این حوزه ورود کردند و اکنون به‌صورت ویژه بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد، تصریح کرد: آی‌پی‌ها که ثبت سفارش واردات خودرو را تأیید کردند در حال بررسی است و به‌زودی تمام این افراد شناسایی خواهند شد. برخی از خودروها که با شیوه غیرقانونی وارد شدند در گمرک هستند و برخی دیگر حتی تحویل مشتریان شده‌اند. به‌هرترتیب سفارش دهنده و تأییدکننده ثبت سفارش باید پاسخگو باشد.
وی با بیان اینکه گمرک در واردات خودروها در زمان بسته بودن ثبت سفارش خودرو مقصر نیست، اذعان داشت:گمرک با توجه به تأییدیه سازمان توسعه تجارت، اجازه واردات خودرو را می‌دهد. متأسفانه برخی‌ها از فضای ایجاد شده به نفع خود بهره‌برداری کردند.
آقای نادر قاضی پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اخبار پیرامون واردات غیرقانونی 6400 خودرو اظهار کرد: جزئیات گزارش اعمال «ماده ۲۳۶ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس» درباره واردات و تخلف در ثبت سفارش خودرو به کشور که با همکاری کمیسیون صنایع و معادن و همچنین اصل 44 تدوین شده بود در اختیار هیأت رییسه قرار گرفت.
وی افزود: سازمان بازرسی با تشکیل پرونده به پیگیری این امر پرداخت که به موجب آن سه نفر از متخلفان کلان در این بخش بازداشت و سه نفر دیگر نیز برای مراجعه به مقامات قضایی احضار شده‌اند، در این بین یک نفر از متخلفان که از کارکنان وزارت خانه صنعت ،معدن و تجارت بوده است متواری و تحت پیگرد قانونی است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: این افراد از درون وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت بوده‌اند که با دسترسی به اطلاعات دقیق و امکانات ویژه توانسته‌اند به این اقدام دست ببرند. به قول معروف سیب را کرم از درون می‌خورد.
وی با تأکید بر این که این موضوع برای قوه قضائیه باید بسیار حائز اهمیت باشد گفت: علاوه بر پیگیری‌های جدی قوه قضائیه و دستور اکید ریاست جمهوری برای مجازات این متخلفان، مجلس نیز به عنوان پشتوانه ملت و دولت در این امر استمرار می‌ورزد.

captcha
شماره‌های پیشین