502
سه شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۷
5
موفقیت‌های جبهه‌های محور مقاومت، حریف را به مذاکره واداشت

بسته‌شدن پرونده سوریه در «هلسینکی»

ارتش دولت سوریه در حالی این روزها به پیروزی‌های چشمگیری در جنوب سوریه دست یافته است که با آزادسازی بخش‌هایی از درعا موفق شده است تا 2کیلومتری مرز با اردن دست یابد. پیروزی‌هایی که موجب شده، موضوع اصلی دیدار روسای‌جمهوری روسیه و آمریکا در فنلاند باشد و همچنین تأثیر‌گذار بر موضوع «معامله قرن» و تحولات سیاسی فلسطین.

خبر

صبح نو

موفقیت‌های جبهه‌های محور مقاومت، حریف را به مذاکره واداشت

بسته‌شدن پرونده سوریه در «هلسینکی»

ارتش دولت سوریه در حالی این روزها به پیروزی‌های چشمگیری در جنوب سوریه دست یافته است که با آزادسازی بخش‌هایی از درعا موفق شده است تا 2کیلومتری مرز با اردن دست یابد. پیروزی‌هایی که موجب شده، موضوع اصلی دیدار روسای‌جمهوری روسیه و آمریکا در فنلاند باشد و همچنین تأثیر‌گذار بر موضوع «معامله قرن» و تحولات سیاسی فلسطین.

«دونالد ترامپ» در دیدار هفته گذشته خود با «ملک عبدالله دوم» پادشاه اردن در کاخ سفید، ایده خروج نیروهای نظامی این کشور از خاک سوریه را به‌طور خصوصی با ملک عبدالله دوم مطرح ساخته بود.
ترامپ معتقد است می‌تواند با رییس‌جمهوری روسیه «‌ولادیمیر پوتین» بر سر منطقه به اصطلاح ممنوعه در جنوب غربی سوریه که به آمریکا «امکان خروج قریب‌الوقوع» را می‌بخشد، به توافق برسد.
گفتنی است ترامپ در ماه مارس اعلام کرد ‌نیروهای نظامی آمریکا خیلی زود از سوریه خارج می‌شوند. این درحالی بود که پنتاگون بر ضرورت حضور نیروهای نظامی آمریکا در سوریه تأکید می‌کرد.

دیدار ترامپ و پوتین با موضوع سوریه و فلسطین
حال به نظر می‌رسد ترامپ قصد دارد این موضوع را در دیدارش با ولادیمیر پوتین در هلسینکی، پایتخت فنلاند که 16جولای (۲۵ تیرماه) است، مجدداً 
مطرح سازد.
طبق گفته منابع آگاه، طرح موردنظر ترامپ به روس‌ها امکان می‌دهد تا به «بشار اسد» رییس‌جمهوری قانونی سوریه برای بازپس‌گیری منطقه‌ای در امتداد مرز اردن که محل حضور ائتلاف تحت رهبری آمریکا و شرکای نظامی آن است، یاری رسانند.
ترامپ معتقد است که با مهیا ساختن این امکان برای روس‌ها جهت کمک به بازپس‌گیری منطقه مزبور توسط بشار اسد، وی می‌تواند طرح خروج نیروهای نظامی آمریکا را در صورت تحقق شرایط خاص به‌سرعت اجرایی کند.
در مقابل، ترامپ از روس‌ها می‌خواهد تا در مورد عدم کشتار معارضانِ تحت حمایت آمریکا در سوریه به‌دست دولت قانونی بشار اسد، به واشنگتن اطمینان خاطر بدهند.
دیپلمات‌های روسی و فنلاندی برای بحث و بررسی ابعاد مختلف دیدار«دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا و «ولادیمیر پوتین» همتای روسیه‌ای وی نشستی برگزار کردند که در نتیجه دو طرف در برگزاری این نشست در 16‌جولای (۲۵ تیرماه) درشهر «هلسینکی» به توافق رسیدند.
بر اساس اخبار منتشر‌شده قرار است پوتین قصد دارد در فینال مسابقات جام‌جهانی میزبان «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین باشد و به بررسی موضوع قدس شریف و تسهیل در روند معامله قرن بپردازد.
نباید فراموش کرد که بحث اوکراین برای آمریکا مهم است و بحث سوریه برای روس‌ها که هر کدام از مواضع خودشان نسبت به آن کوتاه نمی‌آیند چرا که منافعی در این‌گونه مناطق دارند.
هر چند گزارش‌های فلسطینی از برگزار نشدن چنین دیداری خبر می‌دهند چرا که وضعیت جسمانی و سلامتی محمود عباس، چندان مناسب نیست و پزشکان اجازه چنین سفرهایی را به ابومازن نمی‌دهند.
از سویی دیگر؛ موفقیت‌های جبهه‌های محور مقاومت سوریه نشان‌دهنده این است که نیروهای ارتش سوریه پس از تسلط بر حومه شرقی درعا مسیر خود را برای یکسره کردن پرونده جنوب پیش می‌برند. در این بین برخی تروریست‌های مستقر در روستاهای این منطقه به مقابله با دولت پرداخته و برخی هم داوطلبانه خود را تسلیم کرده و ساکنان این مناطق به آغوش دولت بازگشتند. با وجود اینکه در برخی مناطق تروریست‌ها با بهره‌برداری از حمایت رسانه‌ای خارجی قصد داشتند مردم را از تسلیم شدن در برابر ارتش بازدارند درحالی‌که سوری‌ها این سناریو را طی سال‌های گذشته بارها تجربه کردند و با ارتش دولت سوریه همراه شدند.
همچنین‌ ارتش سوریه ارتفاعات راهبردی الزمیطیه در غرب شهر درعا را به کنترل خود درآورد و از این طریق موفق شد تنها شریان کمک‌رسانی به تروریست‌ها که به جاده جنگی معروف بود؛ مسدود کند. این مسیر حومه غرب درعا را به جنوب شرق آن متصل می‌کند.
براساس این گزارش، نقشه‌ای که دایره اطلاع‌رسانی جنگ سوریه جدیداً منتشر کرد نشان می‌دهد ارتش سوریه به‌زودی پایگاه‌های مهمی از تروریست‌ها نظیر شهرک‌های صیدا و النعیمه را تحت تسلط خود می‌گیرد و تنها دو کیلومتر تا مرزهای اردن در شمال شرق شهر الرمثا در مرز اردن فاصله دارد.

مذاکرات میان گروه‌های مسلح و افسران روس
 در درعا 
از دیگر سوی، شاهد از سرگیری مذاکرات میان گروه‌های مسلح وابسته به معارضان سوری و افسران روس درباره اوضاع درعا سوریه پس از میانجی‌گری‌ها هستیم، گویا این اقدامات به‌دنبال تحقق یافتن وعده‌های ترامپ و پوتین به یکدیگر است تا به نتایجی که دنبال می‌کنند دست یابند.
به گزارش روسیاالیوم؛ یک منبع وابسته به گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه اعلام کرد که تیمی از ارتش آزاد سوریه دیروز شنبه مذاکراتی با افسران روس در شهرک بصری‌الشام برگزار کردند.
این درحالی است که برخی منابع وابسته به معارضان سوری از شکست مذاکرات پس از نشستی که افسران روس خواستار تسلیم کامل گروه‌های مسلح شده بودند، خبر داده بودند.
گفته می‌شود، تاکنون شماری از شهرک‌ها و روستاها در جنوب سوریه با تلاش‌های مصالحه به آغوش سوریه بازگشته‌اند.

تاج و تخت بن‌سلمان؛ شرط ریاض برای معامله قرن
از دیگر سو عنوان می‌شود که موضوع سوریه و فلسطین در معامله قرن به همدیگر گره خورده است تا آنجا که برخی منابع از مذاکرات پنهان برخی دولت‌ها برای تسریع بخشیدن به این موضوع هستند.
 عربستان سعودی از جمله این کشورهاست که از حمایت‌های مالی و سیاسی خود نسبت به رژیم صهیونیستی دریغ نمی‌ورزد و به یکی از حامیان تحقق یافتن معامله قرن تبدیل شده است چرا که محمدبن‌سلمان، شاهزاده جوان سعودی تلاش می‌کند‌ تاج و تخت پادشاهی ریاض را در ازای همراهی با معامله قرن به‌دست آورد. به این دلیل است که کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس را به دوستی با رژیم صهیونیستی تشویق می‌کند تا پس از تغییر نگرش‌ها بتواند به صندلی قدرت در خاندان آل‌سعود تکیه کند. موضوعی که با هزینه کردن‌های میلیاردی این شاهزاده سعودی و پرکردن خزانه‌های غربی و عبری هنوز به تحقق نرسیده است و معلوم می‌شود رنگ واقعیت هم به خود نمی‌بیند.

captcha
شماره‌های پیشین