502
سه شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۷
4
چشم‌انداز سفر رییس‌جمهوری به سوییس و اتریش چیست

پاتک روحانی

شهر برن میزبان رییس‌جمهوری کشورمان است و او فردا به وین می‌رود، این سفر هرچند بر اساس برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده صورت می‌گیرد اما در موقعیت کنونی تعابیر گوناگونی را در فضای بین‌المللی بازتاب می‌دهد. ترکیب هیات همراه رییس‌جمهوری، اهمیت این سفر و ضرورت طرح مسائل سیاسی و اقتصادی را آشکار می‌کند.

بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به ایران در مراحل نهایی است

تأخیر معنادار اروپا

«بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به ایران در مراحل نهایی است» این جدیدترین سخنان سخنگوی وزارت امورخارجه است، بسته‌ای که با اولتیماتوم وزیر امورخارجه قرار بود تا پایان ماه ژوییه ارائه شود اما با گذشت سه روز از آن هنوز از بسته اروپایی خبری نیست، حال رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأخیر در ارائه این بسته را معنادار خوانده است.

صبح نو

بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به ایران در مراحل نهایی است

تأخیر معنادار اروپا

«بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به ایران در مراحل نهایی است» این جدیدترین سخنان سخنگوی وزارت امورخارجه است، بسته‌ای که با اولتیماتوم وزیر امورخارجه قرار بود تا پایان ماه ژوییه ارائه شود اما با گذشت سه روز از آن هنوز از بسته اروپایی خبری نیست، حال رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأخیر در ارائه این بسته را معنادار خوانده است.

از روزهای خروج آمریکا از برجام و مذاکرات ظریف با همتایان اروپایی خود، گفته می‌شد که اروپایی‌ها بسته‌ای برای ایران ارائه خواهند کرد تا آن را تشویق به ماندن در برجام کند. در سخنرانی آقای روحانی بلافاصله پس از سخنرانی ترامپ برای خروج از برجام نیز به وزارت خارجه مأموریت داده شد در عرض چند هفته این مسأله را پیگیری کند که آیا بعد از خروج آمریکا، 1+4 علاقه‌مند به ماندن در برجام هستند؟ و این علاقه‌مندی را اروپایی‌ها مخصوصاً باید با ارائه تضمین‌هایی به ایران نشان دهند. ایران در پی تضمین‌هایی از سوی اروپا برای فروش نفت، برگشت پول نفت و بیمه کشتی‌ها است.
قرار بر این بود که با خروج آمریکا از برجام در فاصله کوتاه چند هفته‌ای نتیجه ادامه یا عدم ادامه برجام از سوی طرفین برجام طی مذاکراتی مشخص شود، مهلتی که رییس‌جمهوری اسلامی ایران بلافاصله پس از خروج آمریکا از برجام آن را اعلام کرد. این مهلت از تاریخ 18اردیبهشت97 آغاز شد و حالا نزدیک به دو ماه از آن مهلت دو هفته‌ای گذشته است اما دیگر نه خبری از مذاکره مجدد است و نه تلاشی برای انجام مذاکره! 
حال اما دولت در تلاش برای در دست گرفتن ابتکار عمل است و در هفته‌های اخیر فرستادگان ویژه رییس‌جمهوری کشورمان با سفر به کشورهای مختلف پیام‌های روحانی به همتایان و روسای کشورهای مختلف درباره برجام را تسلیم کردند. حجت‌الاسلام روحانی تا‌کنون به سران کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین درباره برجام پیام‌هایی را ارسال و مواضع ایران را به این کشورها ابلاغ کرده است.

رونمایی از بسته پیشنهادی 1+4
در کنار این امر، سیگنال‌هایی از وزارت خارجه مبنی بر بسته پیشنهادی اروپا به گوش می‌رسد، در مذاکرات و رایزنی‌های صورت‌گرفته گویا اتحادیه اروپا اعلام کرده که درحال نگارش نهایی بسته پیشنهادی بوده و این بسته در روزهای آینده از سوی وزرای خارجه 1+4 رونمایی و به ایران تقدیم می‌شود، حتی شاید آقای محمدجواد ظریف، وزیرامورخارجه کشور هم در این مراسم رونمایی حاضر باشد!
بر اساس برخی خبرهای ‌تایید‌نشده از جزئیات این بسته، قرار است آن‌ها تضمین کنند میزان مشخصی از نفت ایران را خرید کنند و همچنین برگشت پول آن نیز با مشکلی مواجه نباشد. همچنین آن‌ها تضمین کرده‌اند مبلغ خاصی را در ایران سرمایه‌گذاری کنند و در حد امکان از خروج شرکت‌های اروپایی از ایران جلوگیری کنند، البته باید همچنان منتظر ارائه شفاف این بسته بود چراکه هنوز در مورد روش‌های اجرا و جزئیات این بسته خبری درز نکرده است.

سکوت معنادار اروپایی‌ها
به گفته آقای‌حشمت‌الله‌ فلاحت‌پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی، تنها اگر بسته پیشنهادی اروپایی‌ها بخش جدی از دغدغه‌های ما را برطرف کند از آن استقبال می‌کنیم.
وی به باشگاه خبرنگاران در این زمینه گفت: «اگر این بسته تنها کلیات ناشی از تعارفات اروپایی‌ها با آمریکایی‌ها و ملاحظات شرکت‌هایشان را دربرگیرد، مورد تأیید ما نخواهد بود. امیدواریم این بسته پیشنهادی بیشتر به سمت حل مشکلات ایران باشد و اگر در جهت حل مشکلات شرکت‌های اروپایی و آمریکایی تدوین شود و منافع ایران را در درجه سوم خود قرار دهد، تأثیری در حفظ برجام نخواهد داشت.»

سرد شدن اروپایی‌ها
البته رییس کمیسیون امنیت ملی با وجود سکوت چند هفته اخیر اروپاییان چندان هم خوشبین به نظر نمی‌رسید و تاکید کرد: «امکان منطقه‌ای، قانونی و حقوقی بین‌المللی برای اروپایی‌ها وجود دارد، تا از سیاست ضدتحریمی ایران حمایت کنند، این موضوع تنها نیاز به عزم و اراده سیاسی اروپایی‌ها دارد که امیدواریم سکوت چند هفته اخیر بدین معنا نباشد که آن‌ها تنها یکسری کلیات را جمع‌آوری و به ما ارائه کنند.»
فلاحت‌پیشه پیش از این هم گفته بود که اروپایی‌ها در کلیات به‌صورت جدی وارد گفت‌وگو با ایران شده‌اند ولی سرد شدن آن‌ها موجب نگرانی است.
این عدم خوشبینی به بسته پیشنهادی اروپا نه تنها از سوی رییس کمیسیون امنیت ملی که از سوی دیپلمات‌ها و مسوولان دیگر بارها اعلام شده است، حال آن که از زمان اعلام خروج آمریکا از برجام بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی اروپایی اعلام کرده‌اند که به خاطر نگرانی از مجازات‌های ایالات متحده از ادامه همکاری با ایران خودداری می‌کنند، هنوز مشخص نیست که کشورهای اروپایی تا چه حد قادر به تعدیل تأثیر تحریم‌های آمریکا هستند و در ازای آن چه خواسته‌هایی از جمهوری اسلامی دارند.

اروپا به‌دنبال تقویت مناسبات با ایران است
«حسن بهشتی‌پور» کارشناس امور بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» در خصوص سفر آقای روحانی به سوییس و همزمان شدن آن با ارائه بسته پیشنهادی اروپا به ایران، گفت: سفر رییس‌جمهوری کشورمان به سوئیس و اتریش سفری از پیش تعیین‌شده بود و تاثیری در بسته پیشنهادی اروپا به ایران ندارد اما نمی‌توان استقبال کشورهای اروپایی از این سفر را نادیده گرفت که یک نوع بی‌اعتنایی به تحریم‌های آمریکا ‌علیه ایران محسوب می‌شود.
این کارشناس امور بین‌الملل، افزود: موضوعی که برای بسته پیشنهادی اروپا به ایران می‌توان مطرح کرد این است که تضمینی برای آن نمی‌توان متصور شد. در بسته پیشنهادی اروپا چند محور اصلی قرار خواهد گرفت که نفت، کشتیرانی، بیمه‌های سرمایه‌گذاری و انتقال پول در یک یا دو بانک اروپایی از مهم‌ترین مطالب پیگیری شده در این بسته پیشنهادی خواهد بود.
وی در‌عین‌حال یادآور شد که: اروپا به‌دنبال تقویت مناسبات خودش با ایران است چرا که نمی‌خواهد بازار ایران در دست هند یا چین باشد. آن‌ها می‌دانند که بازار ایران برای آن‌ها مهم است؛ بنابراین باید منتظر ماند و دید اروپا به چه میزان می‌تواند در برابر آمریکا ایستادگی کند.

captcha
شماره‌های پیشین