502
سه شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۷
10
خبر

در چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده موسسه «ثامن‌الحجج» چه گذشت؟

گروه‌های جهادی برای رفع مشکلات آب روستاهای خوزستان دست‌به‌کار شدند

به زلالی دل‌های روستایی‌؛ به شیرینی همدلی

مشکلات آب در استان خوزستان هنوز تیتر نخست اخبار اجتماعی است. درست که مسوولان و مدیران تا حدودی مشکلات آب‌رسانی به شهرهای جنوبی را حل کرده‌اند و درست است که وعده‌های مدیران از برطرف شدن کامل مشکلات تا نیمه تیرماه می‌گوید اما جنوبی‌نشین‌ها هنوز با کیفیت بد آب روبه‌رو هستند. به‌خاطر همین است که گروه‌های جهادی و مردمی به‌صورت خودجوش دست‌به‌کار شده‌اند تا مشکلات هم‌وطنان مظلوم‌شان را حل کنند.

صبح نو

گروه‌های جهادی برای رفع مشکلات آب روستاهای خوزستان دست‌به‌کار شدند

به زلالی دل‌های روستایی‌؛ به شیرینی همدلی

مشکلات آب در استان خوزستان هنوز تیتر نخست اخبار اجتماعی است. درست که مسوولان و مدیران تا حدودی مشکلات آب‌رسانی به شهرهای جنوبی را حل کرده‌اند و درست است که وعده‌های مدیران از برطرف شدن کامل مشکلات تا نیمه تیرماه می‌گوید اما جنوبی‌نشین‌ها هنوز با کیفیت بد آب روبه‌رو هستند. به‌خاطر همین است که گروه‌های جهادی و مردمی به‌صورت خودجوش دست‌به‌کار شده‌اند تا مشکلات هم‌وطنان مظلوم‌شان را حل کنند.


 سال‌هاست که از حضور گروه‌های جهادی در مناطق محروم خبرها منتشر می‌شود. هر جایی که مشکلی پیش می‌آید این گروه‌های مردمی‌اند که به‌صورت خودجوش و کاملاً مردمی برای مرهم گذاشتن ‌روی زخمی که دهان باز کرده است، شتافته‌اند. این‌بار هم بعد از بروز مشکلات آبی در شهرهای جنوبی، گروه‌های مختلف‌ بسیج شدند تا در حد توانشان، آب را در فصل گرم سال، به‌دست و دهان مردم شهرهای گرم برسانند.

هر روز به همه روستاها آب نمی‌رسد
 آقای «حسین عساکره» مدیر ستاد بحران مردمی شهر آبادان است. او و جمعی از مردم آبادان برای این‌که مشکلات آبی را در شهرشان حل کنند، دست‌به‌کار شدند. عساکره در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره هسته شکل‌گیری توضیح می‌دهد: «جمعی از بچه‌های هیاتی، مسجدی و جهادی مردمی به‌صورت خودجوش و برای برطرف کردن مشکلات آبی حاشیه شهر، دست به دست هم دادند و برای از بین بردن این مشکل وارد عمل شدند.» 
در حدود پنج هیات و پنج مسجد برای رساندن آب به‌دست مردم روستاها وارد عمل شدند. اما آن‌ها آب موردنیاز روستاها را از کجا تأمین می‌کنند؟ آن‌ها از سرچشمه آب حیات که آبی تسویه‌شده و در ابتدای شهر قرار دارد، آب انتقال می‌دادند: «با هزینه شخصی و کاملاً خودجوش، با تانکرهایی که تهیه کرده بودیم، برای روستاها که آب به آن‌ها نمی‌رسید، آب می‌بردیم.» بعد از پیگیری‌های زیاد اما گروه صاحب تانکر شدند: «ما 10 تا 12 تانکر به مجموعه آبفای روستایی اضافه کردیم و در‌حال‌حاضر دوستان ما با تانکرهایی که خودمان بهای آن را پرداخت می‌کنیم، به روستاها آب‌رسانی می‌کنیم.» 
آبادان و شهرهای جنوبی از اواخر دهه‌70 تا به حال مشکل آبی داشته است، اما امسال شکل دیگری از بی‌کیفیتی آب و کمبود آب خود را نشان دادند. گروه مردمی بعد از عید سعید فطر که مشکلاتی آبی وارد مرحله دیگری شد، کار خود را شروع کردند: «مسوولان شهری قول برطرف شدن مشکلات را تا نیمه تیرماه به ما داده‌اند، ما هم کمک‌رسانی را تا 15‌تیرماه در نظر گرفته‌ایم، انشالله که محقق شود.»  آن‌ها از عید فطر تا به حال، میزان خیلی زیادی هم به‌دست روستاییان آب رسانده‌اند: «تا دو روز پیش، بر طبق آماری که داریم، 500‌هزار لیتر به وسیله تانکرهای جهادی و هیات‌های مسوولان به روستاها و حاشیه شهرها آب‌رسانی کردیم. 4000‌بسته آب معدنی در همان مناطق هم توزیع شده است.»  عساکره تأکید می‌کند که آن صف‌های طولانی که در فضای مجازی درباره شهرهای جنوبی منتشر شده است، درست نیستند: «روزهای اول، صف‌ها تشکیل شدند اما حالا کیفیت آب در شهرها خیلی خوب شده است. مشکلات شهری وجود دارند و هنوز هم آب شور است.»  آب‌رسانی در شهرها به‌وسیله شهرداری‌ها، آبفای شهر و منطقه آزاد فعالیت می‌کنند. اما تنها مشکل آب‌رسانی در روستاهاست. عساکره درباره آب‌رسانی و مصارف روستاها و شهرها توضیح می‌دهد: «اگر در شهر آب را تقسیم بر یک کنیم، در روستاها باید آب را تقسیم بر سه کنیم. در روستاها، انسان، دام و نخل وجود دارد. به‌خاطر همین موضوع آب‌رسانی در روستاها دیر انجام می‌شود.»  او توضیح می‌دهد که اگر هم صفی تشکیل می‌شود به‌دلیل دیر رسیدن تانکرهاست: «روستاها تعداد بالایی جمعیت دارند. در یک روستا در حدود 2500‌نفر ممکن است، زندگی کنند و برای همین یک روستا با این جمعیت هم تنها یک تانکر فرستاده می‌شود. ممکن است که در آن روستا آب در ابتدای روستا آب‌رسانی شود و بعد به انتهای روستا که پیرمرد و پیرزنی زندگی می‌کنند، نرسد.» 
هر تانکر آب هم ممکن است که در حدود 12‌هزار تا 14‌هزار لیتر آب داشته باشد. این‌ها همه در حالی است که کل روستاهایی که گروه مردمی با تانکر به آن آب‌رسانی می‌کنند، 79 روستاست و اگر آب را بخواهند هر روز به روستاها برسانند، حداقل 79‌تانکر هم نیاز است. این تعداد تانکر اما در دسترس‌ آن‌ها نیست: «ما تقریباً 50‌تانکر داریم. 12‌تانکر را خودمان تهیه کردیم و بقیه تانکرها هم بعد از پیگیری‌های زیاد و کمک ادارات به مجموعه ما اضافه شد. روزانه در حدود 45‌تانکر در اختیار ماست، یک روز ممکن است که تانکر خراب باشد و یک روز دیگر مشکل راننده داشته باشد. همه این‌ها باعث می‌شود که ما یک روز در میان به روستاهای‌مان آب‌رسانی داشته باشیم.» در ابتدا اما شرایط از این هم بدتر بود. گروه مردمی با یک تانکر آب را به روستاها می‌رساندند.

تازه چند روز است که شروع کردیم
 در کنار کارهای مردمی و خودجوشی که در آبادان در حال انجام است، در فضای مجازی هم یک هشتگ به‌نام «یک ایران، یک خوزستان» منتشر شده است. هشتگی که برای کمک به مردم شهرهای جنوبی دست‌به‌کار شده است. این هشتگ برای بچه‌های اهواز است و با همین هشتگ هم گروه‌های زیادی فعالیت می‌کنند. یکی از این گروه‌ها هم گروه جهادی امام حسن ؟ع؟ وابسته به بسیج دانشجویی است. آقای «صادق مفرد» مسوول مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی بسیج دانشجویی است.  او در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره شروع فعالیت‌ها نیز توضیح می‌دهد: «از پنج‌شنبه کار را شروع کردیم. از همان روز نخست گروه‌های حاضر در منطقه دست به کار شدند. ما دو گروه به راه انداخته‌ایم. شکل کمک‌های ما در غالب این دو گروه انجام می‌شود. این دو گروه در غالب حضور داوطلبانه ‌یا کمک‌های مالی انجام می‌شود.»  مفرد تأکید می‌کند: «بخشی از گروه‌های ما در منطقه حضور پیدا کرده‌اند و بخشی دیگر هم در همه استان‌ها کمک‌های مالی را جمع‌آوری و سامان‌دهی می‌کنند.»  درست که گروه تنها چند روز است که فعالیت خود را شروع کرده است، اما در این مدت کوتاه هم برای کمک‌رسانی بهتر اقداماتی را انجام داده‌اند: «تا به امروز، در این مدت، 10‌تانکر روزانه فعالیت می‌کرده و از روز گذشته هم 20‌تانکر دیگر اضافه شده است. در مجموع 30‌تانکر از طرف گروه فعالیت می‌کنند.»  به‌جز تأمین آب، گروه آب آشامیدنی را هم برای روستاییان و شهرنشین‌ها تأمین می‌کنند: «روزانه حدود 6000 بسته آب معدنی در خرمشهر و آبادان توزیع شده است.» 
به‌جز این هم 8000 لیتر در جزیره مینو در بین همشهریان توزیع می‌شود. مفرد توضیح می‌دهد: «15 گروه داخل منطقه حضور دارند؛ اما نکته مهم این است که کسانی که در گروه ما فعالیت می‌کنند، تنها دانشجو نیستند. بسیاری از مردم در مشاغل مختلف در گروه حضور دارند و گوشه کار را گرفته‌اند.» 
آب‌رسانی تنها کاری نیست که گروه دانشجویی در حال انجام آن هستند: «یک دستگاه تصفیه آب به ظرفیت 5000 لیتر در آبادان نصب کرده‌ایم.»
 بسیاری از بحران‌های منطقه‌ای به‌دست گروه‌های جهادی حل شده است، باید منتظر ماند و دید که این‌بار هم به کمک دست جهادی مردم، می‌توان مشکلات آبی را حل کرد؟

captcha
شماره‌های پیشین