502
سه شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» گزارش می‌دهد

بازی «تلگرام طلایی» در زمین بی‌رقیب

بعد از آنکه آقای ابوالفضل حسن بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به نقل از وزیر اطلاعات اعلام کرد که تلگرام طلایی و هاتگرام مجوز دارد و قانونی است، تمام معادله‌های مجهول درباره تلگرام حل شد. هرچند وزیر اطلاعات بعدها سخنان منسوب به خود را تکذیب کرد اما تقریباً همه آگاهان عرصه مجازی می‌دانستند که دولت نمی‌خواهد از تلگرام دل بکند و اگر دستور قضایی بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه نبود شاید دولت هیچ‌گاه به سمت مسدودسازی تلگرام نمی‌رفت. معاون وزارت ارتباطات نیز دوروز پیش مطالبی بیان کرد که واکنشی به سخنان دبیر کارگروه مصادیق مجرمانه بود.

حقوق بشر آمریکا یی رسوا شد

پروازی به مقصد آسمان

این هفته یادآور رنج و مرارت‌های مردم انقلابی ایران اسلامی و زخم‌های فراموش‌نشدنی آمریکا و اذنابش بر پیکره انقلاب است. هفته‌ای که پشت‌پرده چهره بزک‌کرده آمریکا را نمایان کرد. تیر ماه در تاریخ انقلاب اسلامی ایران تداعی خاطرات تلخ زیادی از جنایات دشمنان و یادآور دشمنی و کینه‌توزی نظام سلطه و مزدوران آن‌ها علیه ملت ایران است، که همین تعداد فراوانی این جنایات، منجر به نامگذاری یک هفته از ایام سال به هفته حقوق‌بشر آمریکایی شده است.

بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به ایران در مراحل نهایی است

تأخیر معنادار اروپا

«بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به ایران در مراحل نهایی است» این جدیدترین سخنان سخنگوی وزارت امورخارجه است، بسته‌ای که با اولتیماتوم وزیر امورخارجه قرار بود تا پایان ماه ژوییه ارائه شود اما با گذشت سه روز از آن هنوز از بسته اروپایی خبری نیست، حال رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأخیر در ارائه این بسته را معنادار خوانده است.

گزارش «صبح‌نو» از تازه‌ترین آمار مصرف بازی‌های دیجیتال

ایرانی‌ها چقدر بازی می‌کنند؟

مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اخیراً آماری از وضعیت بازی‌های رایانه‌ای در کشور منتشر کرده است که در گزارش پیش‌ رو به این موضوع پرداخته‌ایم.

سه نفر از متخلفان واردات غیرقانونی خودرو بازداشت شدند

هک دامنگیر

موفقیت‌های جبهه‌های محور مقاومت، حریف را به مذاکره واداشت

بسته‌شدن پرونده سوریه در «هلسینکی»

ارتش دولت سوریه در حالی این روزها به پیروزی‌های چشمگیری در جنوب سوریه دست یافته است که با آزادسازی بخش‌هایی از درعا موفق شده است تا 2کیلومتری مرز با اردن دست یابد. پیروزی‌هایی که موجب شده، موضوع اصلی دیدار روسای‌جمهوری روسیه و آمریکا در فنلاند باشد و همچنین تأثیر‌گذار بر موضوع «معامله قرن» و تحولات سیاسی فلسطین.

سرمقاله

مشورتی جدی

«صبح‌نو» از اثرگذاری فضای مجازی بر تصمیم‌گیری‌های کلان گزارش می‌دهد

آفت توییترزدگی در سیاست

این روزها توییتر نقش پر رنگی در پوشش اخبار و حوادث دارد و اگرچه در جذب کاربران عادی به نسبت دیگر شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها با مشکل مواجه است اما همچنان یکی از بهترین‌ها برای اهل رسانه و سیاستمداران است. شبکه‌ای که 9 سال از عمر 12 ساله‌اش را در ایران فیلتر بوده اما فیلترینگ نه تنها از محبوبیتش کم نکرده بلکه پای سیاستمداران و فیلترکنندگان را هم به آن باز کرده و توییتربازی به یکی از دغدغه‌های اصلی این روزهای سیاسیون تبدیل شده است.

هفت ماه پس از زلزله استاندار کرمانشاه از اسکان دائم12 هزار خانوار زلزله‌زده خبر می‌دهد

همچنان پای کار کرمانشاه

زمین‌لرزه حدود ساعت 21:48 شب 22 آبان‌ماه 96 رخ داد، مرکز این زلزله در ازگله شهری کوچک در استان کرمانشاه و در چهار کیلومتری مرز و 20 کیلومتر با شهر حلبچه عراق بود، مرکز زلزله در این شهر بود اما شعاع تخریب بیشتر از 75 کیلومتر بود که سرپل ذهاب نیز دچار آسیب شد. بیشترین خسارت ناشی از این زلزله در شهرستان‌های ثلاث باباجانی، ازگله، سرپل ذهاب و جوانرود بود.

گروه‌های جهادی برای رفع مشکلات آب روستاهای خوزستان دست‌به‌کار شدند

به زلالی دل‌های روستایی‌؛ به شیرینی همدلی

مشکلات آب در استان خوزستان هنوز تیتر نخست اخبار اجتماعی است. درست که مسوولان و مدیران تا حدودی مشکلات آب‌رسانی به شهرهای جنوبی را حل کرده‌اند و درست است که وعده‌های مدیران از برطرف شدن کامل مشکلات تا نیمه تیرماه می‌گوید اما جنوبی‌نشین‌ها هنوز با کیفیت بد آب روبه‌رو هستند. به‌خاطر همین است که گروه‌های جهادی و مردمی به‌صورت خودجوش دست‌به‌کار شده‌اند تا مشکلات هم‌وطنان مظلوم‌شان را حل کنند.

صبح نو

سرمقاله

مشورتی جدی

چرا برخی حامیان دولت اصرار به استعفای رییس‌جمهوری دارند؟ آقای سیدحسین موسویان از جمله آنهاست که در مذاکرات مهم حسن روحانی در سعد‌آباد و پاریس و‌... همراه او بوده است. چنین فردی که در طول این پنج سال هم سعی کرده حامی معنوی و سیاسی دولت تدبیر و امید باشد، چرا اکنون به استعفای رفیق قدیمی‌اش توصیه می‌کند؟ واقعیت این است که برخی از این افراد ادامه کار دولت را پایانی برای تفکر و اندیشه و عمل سیاسی او می‌بینند. از نظر این افراد، نظام سیاسی ایران مخالف مذاکره منطقه‌ای و موشکی با آمریکاست و چنین تصمیمی به معنای اداره کشور با روش‌های مقاومتی است. طبیعتاً از این دیدگاه، دولت توانایی اداره امور در چنین شرایطی را ندارد، چراکه بدون همکاری با نظام بین‌الملل نمی‌تواند اقتصاد و معیشت کشور را مدیریت کند. طبیعی است که «حسن روحانی» در شرایط مبارزه با آمریکا، بدبینی به اروپا و نزدیکی به چین و روسیه از «روحانی» مورد نظر سیاستمدارانی نظیر موسویان فاصله می‌گیرد. از نظر آنان، سخنرانی اخیر حسن روحانی نشانه‌ای در جهت تغییر رویکرد او توصیف می‌شود. پس برخی حامیان دولت تلاش می‌کنند به روحانی بگویند که شخصیت سیاسی خود را در این معرکه قمار نکند و برند خود را نزد اهالی سیاست داخلی، مردم، نخبگان و سطح بین‌الملل تغییر ندهد. این یک مشورت جدی از جانب برخی دوستان نزدیک روحانی است؛ این چنین است داستان آقای روحانی و دوستان سابق‌اش. توصیه‌اش می‌کنند به استعفا درحالی‌که خود او فعلاً کناره‌گیری از قدرت را درست‌ترین تصمیم نمی‌داند. چه بسا که گمان می‌کند چرخش روزگار او را یاری خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین