501
دوشنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۷
6
لیست عجیب واردکنندگان با ارز دولتی دوباره خبرساز شد

وقتی موسسه آینده‌پژوهی گوشت‌گوسفند وارد می‌کند

تلاش مسوولان برای حل مشکل آبی خرمشهر و آبادان

آب و آرامش به خوزستان بر‌می‌گردد

خبرهای نسبتاً امیدوارکننده پس از شب ناآرام خرمشهر، نوید این را می‌دهد که آب شیرین به لوله‌های اهواز و خرمشهر بر‌می‌گردد. پس از آن که همزمان با گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در پاریس، رسانه‌های معاند سعی در به اغتشاش کشیدن تجمع‌های اعتراض‌آمیز مردم خرمشهر و آبادان داشتند و فیلم تیراندازی در خرمشهر با واکنش‌های متعدد کاربران در شبکه‌های اجتماعی ‌همراه شد، حالا مسوولان استانی و شهری خرمشهر از بهبود وضعیت آب آشامیدنی و برق این شهر خبر می‌دهند تا آرامش همراه با آب، دوباره به این شهرها بازگردد.

صبح نو

تلاش مسوولان برای حل مشکل آبی خرمشهر و آبادان

آب و آرامش به خوزستان بر‌می‌گردد

خبرهای نسبتاً امیدوارکننده پس از شب ناآرام خرمشهر، نوید این را می‌دهد که آب شیرین به لوله‌های اهواز و خرمشهر بر‌می‌گردد. پس از آن که همزمان با گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در پاریس، رسانه‌های معاند سعی در به اغتشاش کشیدن تجمع‌های اعتراض‌آمیز مردم خرمشهر و آبادان داشتند و فیلم تیراندازی در خرمشهر با واکنش‌های متعدد کاربران در شبکه‌های اجتماعی ‌همراه شد، حالا مسوولان استانی و شهری خرمشهر از بهبود وضعیت آب آشامیدنی و برق این شهر خبر می‌دهند تا آرامش همراه با آب، دوباره به این شهرها بازگردد.

ماجرای بحران آبی در خرمشهر و آبادان، چندان تازه نیست. خبرگزاری «مهر» در گزارشی در این‌باره نوشته است: «‌شوری آب در خرمشهر حکایت تازه‌ای نیست. از وقتی در زمین‌های شمالی خرمشهر نیشکر کاشتند تا شکر شیرین تولید شود، مردم آب شور را مزه‌مزه کردند اما اوضاع چند سالی است که بدتر شده، از زمانی که تونل‌های بهشت‌آباد و گلاب ۱ و ۲ ‌حفر شد تا آب کارون جای دیگر منتقل و مصرف شود. از وقتی باران هر سال کمتر بارید و زمزمه خشکسالی در سراسر کشور پیچید. آب پشت سدها نصف و به تبع آن مجوزهای برداشت آب بسیاری به کشاورزان داده نشد. خیلی دیرتر و کمتر از سال‌های گذشته آب پشت سد رهاسازی شد. این‌ها گفته‌های سرپرست امور آب جنوب در جلسه فرمانداری خرمشهر است. نتیجه همه این اتفاقات پیشروی آب دریا بود. آبی که با قدرتش، آب باریکه آب شیرین که به پایین‌دست می‌رسید از بستر اروند، کارون و در ادامه بهمنشیر پس می‌زد و جایگزینش می‌شد.»

کام شیرین خرمشهر و آبادان
دیروز عصر بود که مدیر اداره آبفای خرمشهر از کاهش قابل ملاحظه شوری آب این شهر و خروج کامل از بحران خبر داد. آقای «غلامرضا پورجلالی» گفت: «‌شوری آب در روز شنبه نسبت به 24‌ساعت پیش از آن مطلوب‌تر شده و در تصفیه‌خانه به 2800‌میکروموس رسیده و کیفیت مطلوبی پیدا کرده و می‌توان گفت خرمشهر به‌صورت کامل از این بحران خارج شده است.» پورجلالی با اشاره به تعمیر خط یک طرح آبرسانی غدیر و افتتاح خط دوم آن تا 15‌تیرماه به «ایسنا» گفت: «درحال‌حاضر میزان بهره‌مندی از طرح غدیر 70‌هزار متر مکعب است که با افتتاح خط دوم، این میزان به 105هزار مترمکعب خواهد رسید و وضعیت بسیار بهتر خواهد شد و تمام نیاز برطرف می‌شود.» او البته این را هم گفت که نگرانی‌اش درباره وضعیت رودخانه کارون و آب رهاسازی شده از بالادست است: «پس از احداث بند خاکی مارد، این اقدام ظرف 48‌ساعت تأثیر خود را نشان داد به شکلی که شوری کانال مارد از 20هزار به 11هزار میکروموس کاهش پیدا کرد اما اکنون نزدیک به یک هفته است که در همین رقم مانده است، در‌حالی‌که پیش‌بینی می‌کردیم تا 5000 میکروموس کاهش یابد و به حد شوری شادگان و دارخوین برسد.» پورجلالی ادامه داد: «پس از پیگیری‌ها، متوجه شدیم با برداشت‌های غیر قانونی از رودخانه کارون در بالادست، از آب رهاسازی شده از سدهای بالادست، آبی برای کارون در مقطع مارد باقی نمی‌ماند و در‌حال‌حاضر مارد وضعیت خوبی ندارد.»
به گفته او با پیگیری‌های مسوولان استانی و شهری، تصمیم گرفته شد که هفت ساعت در روز آبگیری نیشکر متوقف شود و اکنون نیز گروهی از شرکت آب منطقه جنوب اعزام شدند که از کشت‌های غیرمجاز جلوگیری کنند. با این کار و پایدار شدن مارد، وضعیت بهتر خواهد شد. مدیر اداره آبفای خرمشهر البته گلایه قابل تاملی را هم در این‌باره مطرح کرد: «‌مجریان طرح غدیر و معاونت عمرانی سازمان آب و برق، بسیار گله‌مندند که در مسیر اجرای خط یک غدیر - از هویزه تا خرمشهر - دامداران برای آب دادن به دام‌های خود اقدام به شکستن و قطع شیرهای تخلیه هوای این خط می‌کنند که این اقدام آسیب جدی به خط می‌زند. این لوله‌ها تأمین‌کننده آب شرب مردم آبادان و خرمشهرند و خواهشمندیم که از این کار خودداری کنند.» همزمان مدیر اداره آبفای شهر آبادان هم از بهبود وضعیت آب آشامیدنی این شهر خبر داد و گفت: «میزان شوری آب در روز یکشنبه، به 3800 تا 3900 میکروموس رسید که از میانگین سال‌های گذشته در این فصل باکیفیت‌تر است.» آقای «علیرضا‌خلیلی‌نیا» البته این را هم گفت که با افتتاح خط دوم غدیر در 15‌تیرماه، برداشت از رودخانه بهمنشیر به‌طور کامل از مدار خارج و آّب غدیر وارد شبکه می‌شود که با این کار شوری آب به 2000 میکروموس می‌رسد که قابلیت شرب نیز دارد. او ادامه داد: «‌در‌حال‌حاضر در سطح شهر نیازی به آبرسانی با تانکر وجود ندارد اما در روستاها به‌دلیل برداشت از رودخانه بهمنشیر، کماکان آب شور وجود دارد و به تانکر نیاز است. همچنین در نقاط حاشیه‌ای شهر چند تانکر نگه داشته‌ایم که در صورت لزوم استفاده شود. در این مدت در آبادان 10‌تانکر در شهر و 40‌تانکر در روستا مورد استفاده قرار گرفت.»

«غدیر»ی برای خوزستان
مسوولان استانی خوزستان و البته مردم این استان، همه منتظر افتتاح طرحی هستند که مرهم دردهای آبی این استان خواهد شد. طرح «غدیر» قرار است تا چهار روز دیگر به بهره‌برداری کامل برسد. طرحی که پای آن به حاشیه نشست خبری دیروز وزیر کشور هم کشیده شد.
آقای «عبدالرضا رحمانی‌فضلی» درباره این طرح که از آن به‌عنوان شاه‌کلید حل مشکل آب خوزستان یاد می‌شود گفت: « از سال‌71 طرح غدیر برای آبرسانی به خرمشهر مطرح شد یعنی 25‌سال این طرح در دست اجرا بود که دولت در سه سال گذشته این موضوع را اولویت اول خود قرار داد و 15‌تیر این طرح به نتیجه می‌رسد. پیمانکار طرح هم سپاه و قرارگاه خاتم‌الانبیاء است که در این زمینه خیلی تلاش کرد و هنوز خیلی از مطالبات خود را دریافت نکرده است.» او با اشاره به ناآرامی‌های مشکوک در خوزستان و کوتاهی رسانه‌ها در اطلاع رسانی هم گفت: «‌شاهد برخی تحریک‌ها در خرمشهر بودیم، چرا در پنج روز مانده به افتتاح طرح این اعتراضات انجام می‌شود؟ به این دلیل که مردم اقناع نشدند؛ که اینجا رسانه‌ها باید نقش ملی خود را برای اقناع مردم به کار بگیرند.»
حالا شمارش معکوس برای به جریان افتادن آب شیرین و بازگشت آرامش به خانه‌های مردم دردکشیده خرمشهر و آبادان آغاز شده است. «صبح نو» در روزهای آینده نیز از فاز دوم طرح آبرسانی غدیر و وضعیت مردم این شهرها گزارش‌هایی منتشر خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین