501
دوشنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۷
11
بعد از انتشار لیست واردکنندگان کاغذ اسامی به چشم می‌خورد که در این حوزه فعال نیستند

چه کسانی کاغذ وارد کردند؟

بعد از دستور رییس‌جمهوری به وزیر صنعت مبنی بر انتشار اسامی افراد و شرکت‌هایی که از ارز دولتی 4200‌تومانی استفاده کردند روز گذشته بانک مرکزی اسامی شرکت‌هایی را که با این ارز اقدام به واردات کاغذ کرده بودند منتشر کرد.

خبر

صبح نو

بعد از انتشار لیست واردکنندگان کاغذ اسامی به چشم می‌خورد که در این حوزه فعال نیستند

چه کسانی کاغذ وارد کردند؟

بعد از دستور رییس‌جمهوری به وزیر صنعت مبنی بر انتشار اسامی افراد و شرکت‌هایی که از ارز دولتی 4200‌تومانی استفاده کردند روز گذشته بانک مرکزی اسامی شرکت‌هایی را که با این ارز اقدام به واردات کاغذ کرده بودند منتشر کرد.

کاغذ از جمله کالاهایی بود که نوسانات ارز در آن تأثیر زیادی گذاشت و به یکباره کاغذ مصرفی بخش زیادی از ناشران، اهالی رسانه و دیگر مصرف‌کنندگان بالا رفت و مشکلاتی را گریبانگیر آن‌ها کرد. با این‌که دولت سعی کرد با بسته حمایتی کاغذ این بحران را کنترل کند، با‌این‌حال همچنان بخشی‌هایی از بازار کاغذ دچار مشکلات بود. 
بعد از اقدام وزیر ارتباطات مبنی بر انتشار نام گیرندگان ارز دولتی برای واردات تلفن همراه بسیاری از اصناف ضمن استقبال از این مسأله خواستار معرفی واردکنندگان با ارز دولتی در حوزه‌های کاری خود شدند. مسوولان اتحادیه ناشران و کتابفروشان، شرکت تعاونی لیتوگرافان و اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا نیز خواستار اعلام نام سودجویان بازار کاغذ و برخورد قاطع با آن‌ها شدند.
آقای محمود آموزگار، رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران یکی از افرادی است که معتقد است بازار کاغذ دچار سودجویی شده است. 
وی در این‌باره به مهر گفته است: در شرایطی که ناشران و سایر مصرف‌کنندگان عمده کاغذ با مشکلات عدیده اقتصادی روبه‌رو هستند، ضرورت دارد که نظارت دقیقی بر بازار عرضه و تقاضای کاغذ صورت بگیرد و نباید اجازه داد که عده‌ای سودجو، با احتکار کاغذهایی که با ارز مبادله‌ایِ تخصیص‌یافته از طرف بانک مرکزی و در واقع با پول بیت‌المال وارد کشور کرده‌اند، در این بازار التهاب‌آفرینی کنند. وی افزود: در شرایطی که با همت برخی از وزرا از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همراهی برخی دیگر از اعضای کابینه و همچنین رسانه‌ها، در نهایت کاغذ چاپ و تحریر در فهرست کالاهای اساسیِ مشمول تخصیص ارز مبادله‌ای قرار گرفت و امیدواری در حوزه چاپ کتاب و مطبوعات ایجاد شد که نوسان قیمتی به‌وجود نخواهد آمد، چرا باید قیمت هر بند کاغذ ۱۰۰ در ۷۰ با گراماژ ۷۰ بیش از ۱۳۵‌هزار تومان باشد!؟ این قیمتی است که بنده شخصاً دو روز قبل از بازار کاغذ گرفتم و به جرأت می‌توانم بگویم که یک‌سوم آن، حباب است.
دیگر اقدام عملی مصرف‌کنندگان کاغذ نامه‌نگاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت بود. آقای «غلامرضا شجاع» مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان تهران خواستار ورود اتاق اصناف و همچنین مسوولان نظارتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت به موضوع التهاب در بازار کاغذ شد. وی در نامه‌هایی جداگانه به آقای «علی فاضلی» رییس اتاق اصناف ایران و آقای «محمدرضا کلامی» مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت که یک نسخه از آن‌ها را در اختیار مهر قرار داده است، از سوءاستفاده‌ها در بازار کاغذ که ناشران، چاپخانه‌داران و صنوف وابسته را به‌عنوان مصرف‌کنندگان این کالای استراتژیک حوزه چاپ و نشر تحت تاثیر قرارداده، ابراز نگرانی کرده است. شجاع در نامه به فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران نوشته است: «با توجه به حجم واردات و اطلاع از عدم کمبود کاغذ مورد نیاز در انبارهای داخلی (حداقل تا ۶‌ماه آینده) متأسفانه برخی واردکنندگان بی‌ریشه و دلالان با سوءاستفاده از وضع موجود کشور که نیازمند حمایت است، برعکس درصدد ایجاد بحران ساختگی و افزایش قیمت کاغذ هستند؛ به گونه‌ای که هر بند کاغذ چاپ و تحریر استاندارد ۷۰گرمی ۷۰ در ۱۰۰ که با احتساب تمام ضرایب قیمت تمام شده آن ۱۰۸‌هزار تومان می‌شود، متأسفانه با بی‌انصافی حدود ۱۳۵هزارتومان در بازار فروخته می‌شود.»

واردکنندگان ارز مشخص شدند
با این حال روز گذشته بانک مرکزی اسامی شرکت‌هایی را که به واردات کاغذ با ارز دولتی اقدام کرده بودند، منتشر کرد. در اطلاعیه بانک مرکزی در این رابطه آمده است: «بانک مرکزی از ۲۱‌فروردین ماه سال جاری در راستای سیاست جدید ارزی اتخاذ شده به منظور مدیریت بهینه منابع ارزی کشور، به کالاهای ثبت سفارش‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ارز مورد نیاز را تخصیص داده و تأمین کرده است. ‌نظر به اهمیت موضوع و با هدف شفاف‌سازی و دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات و نیز با توجه به تاکید و دستور رییس‌جمهوری محترم، فهرست کالاها را به تفکیک شرکت‌ها و افراد -که طی این مدت ارز رسمی به نرخ ۴۲۰۰ تومان دریافت کرده‌اند- منتشر می‌کند. 
یادآوری می‌شود، این گزارش به درخواست وزارت صنعت برای کالاهایی که از سوی آن وزارتخانه مشخص شده، تهیه شده است؛ بنابراین در برگیرنده تمام کالاهای تأمین ارز شده توسط بانک مرکزی نیست.
در لیست واردات کاغذ با ارز دولتی‌، موادی چون کاغذ روزنامه، کاغذ گلاسه‌، کاغذ تحریر A4، خمیرکاغذ به چشم می‌خورد که توسط شرکت‌های مختلف وارد بازار شده است. با این حال ظاهراً در این واردات هم اتفاق‌های عجیبی رخ داده و بسیاری از این شرکت‌ها فعالیت اصلی‌شان در حوزه کاغذ نیست و مشخص نیست با چه ضابطه‌ای مشمول دریافت ارز دولتی برای واردات کاغذ شده‌اند. 

ناشناس‌ها کاغذ وارد می‌کنند!
آقای سیدحسن میرباقری، رییس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به انتشار فهرست شرکت‌های دریافت‌کننده ارز دولتی در حوزه کاغذ گفت:‌ بیش از 90‌درصد این شرکت‌ها عضو انجمن نیستند و به جرأت می‌توانم بگویم که 80‌درصد آن‌ها را با وجود سابقه چندین ساله در حوزه کاغذ اصلاً نمی‌شناسم. البته عضو بودن در انجمن صادرکنندگان کاغذ و مقوا اجباری نیست،‌ اما بارها مطالبه ما از بخش دولتی این بوده که از انجمن‌های صنفی حمایت کنند،‌ تا در چنین مواردی بتوان جلوی مفسده‌ها را گرفت.
میرباقری که با تسنیم در این‌باره گفت‌وگو کرده ادامه داد است: آن زمان که درخواست وزیر ارشاد برای ورود کاغذ به کالاهای مشمول ارز دولتی منتشر شد،‌ من گفتم که این چند نرخی شدن ارز و ورود کاغذ به آن مفسده‌برانگیز است،‌ پیش‌بینی ما این بود که برخی شرکت‌های غیرحرفه‌ای اقدام به ورودبه این بازار می‌کنند و ثبت سفارش‌های غیرواقعی انجام می‌دهند. تعداد بازرگانان قدیمی و شناسنامه‌دار کاغذ چه آن‌هایی که عضو انجمن هستند و چه آن‌هایی که نیستند،‌ در این فهرست بسیار محدود است.‌ 
به نظر می‌رسد،‌ نوعی حمایت وجود داشته که برخی شرکت‌های غیرشناسنامه‌دار توانسته‌اند‌ چنین ارقامی را به ‌صورت ارز دولتی دریافت کنند. چرا که در بسیاری از موارد گمرک و بازرگانی به‌دلیل تسویه‌حساب نکردن حتی هزاردلار مانع اقدامات بعدی می‌شود. 
میرباقری با اشاره به برخی مبالغ که به‌صورت ارز دریافت شده است، گفت:‌ پنج‌میلیون یورو،‌ 700‌هزار یورو و 22‌هزار یورو ارقامی است که به هیچ‌وجه در بازار کاغذ طبیعی نیست، چرا که وقتی از پنج میلیون یورو حرف می‌زنیم یعنی تناژ بسیار بالای کاغذ که معمولاً در کار ما مرسوم نیست و اساساً نیاز بازار کاغذ نیز نیست. به‌هر‌حال در ثبت سفارش هر کالایی عرفی حاکم است،‌ این حجم از ثبت سفارش در کار ما متداول نیست.
 

captcha
شماره‌های پیشین