499
شنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۷
5
یادداشت

بررسی وعده‌های ترامپ به پوتین

عبدالباری عطوان

خروج ایران از سوریه؛ مهم‌ترین محور دیدار روسای جمهور روسیه و آمریکا

ترامپ و پوتین بر سر ایران توافق می‌کنند؟!

بعد از 6سال‌ونیم بحران نظامی امنیتی اقتصادی و بعد از اینکه ارتش سوریه بخش‌های مهمی در شمال (حلب، حماه و...)، شرق (دیرالزور)، مرکز (صحرا و حمص) و اطراف پایتخت (ریف دمشق) را از لوث گروه‌های مسلح پاکسازی کرده و در حال پاکسازی جنوب سوریه است، اکنون آمریکا اعلام کرده که با «باقی ماندن بشار اسد» در قدرت مشکلی ندارد.

نصرالله:گروه‌های مسلح مخالف سوریه در حال فروپاشی‌اند

صبح نو

نصرالله:گروه‌های مسلح مخالف سوریه در حال فروپاشی‌اند

«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌‌‌الله در سخنرانی شب گذشته خود به تشکیل دولت جدید لبنان و آخرین تحولات منطقه از جمله یمن، سوریه و فلسطین پرداخت.
بر اساس گزارش النشره؛ وی در ابتدای صحبت خود به موضوع تشکیل دولت جدید در لبنان پرداخت و گفت: مشکل اساسی که تا کنون در مسیر تشکیل دولت لبنان مانع ایجاد کرده، نبود معیارهاست‌، باید معیاری واضح و مشخص در این مورد وجود داشته باشد تا بر اساس آن دولت جدید تشکیل شود.
نصرالله تنها معیار مشخص برای تشکیل دولت جدید را «التزام به نتایج انتخابات» معرفی کرد و خواستار تعهد همه طرف‌ها به آن شد، وی افزود: همه را به تشکیل دولت وحدت ملی که شامل تمامی طرف‌ها باشد، فرامی‌خوانیم. نصرالله در ادامه صحبت خود به مسأله آوارگان سوری در لبنان که تعداد آن‌ها به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد، پرداخت و ادامه داد: هیچ‌کسی طرح بازگرداندن اجباری آن‌ها به کشورشان را مطرح نکرده و نیازی به تنش در این موضوع نیست، همه از بازگشت داوطلبانه آن‌ها سخن گفته‌اند. در حقیقت برخی سازمان‌های بین‌المللی و طرف‌های محلی، آوارگان را می‌ترسانند و اطلاعات‌ غیردرستی به آن‌ها می‌دهند. وی افزود: پرونده‌ای در حزب‌الله برای این موضوع تشکیل داده‌ایم و «نوار الساحلی» نماینده سابق را مسوول پیگیری آن کرده‌ایم. حزب‌الله در این پرونده با پیچیدگی‌هایی روبه‌روست و ما به‌واسطه روابط خوب و محکم خود با دولت سوریه می‌خواهیم در این موضوع کمک کنیم، به‌صورت مستقیم با آوارگان ارتباط برقرار خواهیم کرد و سازوکاری برای مطالبات آوارگان مشخص خواهیم کرد.   دبیرکل حزب‌الله سپس به برخی ناآرامی‌های اخیر در حوزه حساس «بعلبک و هرمل» اشاره کرد و ادامه داد: بعد از پایان انتخابات و اعلام نتایج، آنچه در بعلبک و  هرمل رخ داد غیر قابل فهم بود، در رسانه‌ها تحت‌عنوان «هرج و مرج امنیتی»‌ بزرگ شد،‌ این موضوع باید متوقف شود. وی سپس اهالی این منطقه را به همکاری با ارتش و نیروهای امنیتی فرخواند. محور بعدی سخنرانی دبیرکل حزب‌الله ‌سفر هیأت آمریکایی به منطقه با هدف اجرایی شدن «معامله قرن» بود، ‌وی تصریح کرد: تمام رهبران سیاسی و کسانی که به مسأله فلسطین مرتبط هستند، باید به این تحولات توجه داشته باشند.  نصرالله ادامه داد: آنچه در سوریه می‌گذرد به‌علاوه خروج آمریکا از توافق هسته‌‌ای و تهدید به اعمال تحریم علیه ایران و نفت این کشور همه و همه در راستای طرح آمریکا یعنی معامله قرن است که هدف آن تسویه مسأله فلسطین است.  نصرالله تصریح کرد‌: پرونده‌ای که در منطقه اولویت دارد‌، معامله قرن است. تحرکات برای این پرونده آغاز شده و در آستانه اعلام رسمی آن توسط آمریکا هستیم. راهپیمایی‌های بازگشت نشان‌دهنده یک مبارزه‌طلبی بزرگ است، جرأت غزه و مقاومت‌، معادله پاسخ به هر حمله‌ای را ثابت کرد. وی در ادامه و در پرداخت به تحولات جنوب سوریه عنوان کرد: همه برآوردهایی که در رسانه‌های شنیده می‌شود حاکی از شکست‌های گروه‌های مسلح است. آن‌ها در جنوب سوریه خواه در درعا یا قنیطره دچار شکست شده‌اند و به سمت آشتی خواهند آمد. نصرالله تأکید کرد: ما در جنوب سوریه در آستانه یک پیروزی بزرگ هستیم. دبیرکل حزب‌الله ادامه داد: جنگنده‌های دشمن گروه‌های مقاومت عراقی در مرز سوریه و عراق را هدف قرار دادند و گروهی که هدف قرار گرفت «گردان‌های حزب‌الله عراق» بودند که منجر به شهادت و زخمی شدن چندین تن از آن‌ها شد، این یک موضوع خطرناک بود.

captcha
شماره‌های پیشین