499
شنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۷
4
«خشم آمریکا» به‌جایی نرسید

شکست پی‌درپی توطئه های نفتی واشنگتن علیه ایران

این روزها آمریکا از هیچ تلاشی برای حذف نفت ایران فروگذار نمی‌کند، واشنگتن از چند روز پیش از تشدید جنگ نفتی علیه ایران در چارچوب «بزرگ‌ترین مجازات در تاریخ» علیه این کشور خبر داده است. این کشور در جدیدترین اقدام خود از شرکت‌هایی که نفت خام ایران را خریداری می‌کنند خواسته است خرید نفت از ایران را تا نوامبر متوقف کنند، درخواستی که از سوی مشتریان نفت ایران از جمله ترکیه و هند صراحتاً رد شد و آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی از مواضع خود کرد.

مشتریان نفت ایران چه کسانی هستند

ایران در سال‌۲۰۱۷، معادل ۷۷۷‌میلیون بشکه نفت صادر کرد. مقاصد نفت ایران کشورهای آسیایی و اروپایی بودند. سهم صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی ۶۲‌درصد و به کشورهای اروپایی ۳۸‌درصد بود.

صبح نو

«خشم آمریکا» به‌جایی نرسید

شکست پی‌درپی توطئه های نفتی واشنگتن علیه ایران

این روزها آمریکا از هیچ تلاشی برای حذف نفت ایران فروگذار نمی‌کند، واشنگتن از چند روز پیش از تشدید جنگ نفتی علیه ایران در چارچوب «بزرگ‌ترین مجازات در تاریخ» علیه این کشور خبر داده است. این کشور در جدیدترین اقدام خود از شرکت‌هایی که نفت خام ایران را خریداری می‌کنند خواسته است خرید نفت از ایران را تا نوامبر متوقف کنند، درخواستی که از سوی مشتریان نفت ایران از جمله ترکیه و هند صراحتاً رد شد و آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی از مواضع خود کرد.

نقشه‌های شوم ترامپ برای نفت
در زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ترامپ وعده تحریم‌های بسیار شدیدی را به ایران داد، تحریم‌هایی که در گام نخست نفت ایران را مورد هدف قرار می‌دهد تا ایران را از بازارهای جهانی حذف کند، در گام نخست آمریکا به‌صورت غیررسمی از کشورهای اوپک درخواست کرد ‌از تعهد کاهش تولید خارج شوند اما این برنامه ترامپ با پیشنهاد زنگنه شکست خورد و قرار شد افزایش تولید بازگشت اعضا به تعهد 100در‌صدی به‌جای تعهد ۱۵۰‌درصدی صورت گیرد.
حال یک هفته‌ای از اجلاس اوپک و شکست آمریکا می‌گذرد و این کشور نقشه‌های دیگری را برای نفت ایران کشیدند، یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ‌شرکت‌هایی که نفت خام ایران را خریداری می‌کنند باید تا ابتدای نوامبر خرید نفت را به‌طور کامل متوقف کنند، در غیر این صورت با تحریم‌های قدرتمند آمریکا مواجه خواهند شد.

خشم آمریکا تهدید جدید ترامپ!
گویا این‌بار هم ترامپ برخلاف سیاست‌های اوباما به دنبال کاهش پلکانی صادرات نفت ایران نیست بلکه بنا بر تأیید وزارت امورخارجه آمریکا، خریداران نفت ایران باید خریدشان را با هدف رساندن به صفر تا چهارم نوامبر کاهش دهند و دولت آمریکا قصد ندارد ‌به شرکت‌هایی که نفت ایران را خریداری می‌کنند یا در صنعت انرژی این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند، هیچ‌گونه معافیتی اعطا کند.
دولت آمریکا برای اینکه تحریم‌ها علیه ایران مؤثر واقع شده و ایرانی‌ها را به مشقت بیندازد سه مسیر را در پیش گرفته است، «تلاش برای صدور قطعنامه بین‌المللی در حمایت از تحریم‌ها علیه ایران.» «مجبور کردن تمام کشورهای وارد‌کننده نفت از ایران به تحریم ایران در چارچوب خشم آمریکا علیه این کشورها» و «جبران کاهش نفت ایران از طریق تشویق متحدان تولید‌کننده نفت به ا‌فزایش تولید».

وفاداری مشتریان به نفت ایران 
البته این سیاست‌های ترامپ، سبب شد شرکت‌های نفتی پس از اعمال فشار آمریکا برای انتقال پول و برای بیمه حمل محموله‌های نفتی، مشکلاتی پیدا کردند و این امر باعث شد شرکت‌های بین‌المللی مانند شل و توتال خرید نفت از ایران را متوقف کنند البته همچنان مشتریان بزرگ نفت ایران از جمله روسیه، هند، چین و ترکیه در برابر دستور آمریکا برای توقف فروش نفت مقاومت کرده‌اند.

مقامات هند: تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسیم
رایزنی‌های نیکی هیلی که اصلیتی بنگلادشی دارد و برای کسب موافقت هند مبنی بر توقف خرید نفت به این کشور سفر کرده بود‌، شکست خورد. آمریکا با لحنی که آشکارا از تهدید و باج‌خواهی حکایت داشت، از دهلی خواست در روابط با ایران بازنگری کرده و مشخص کند آیا مایل است به تعامل با ایران ادامه دهد یا خیر؟ این خواسته تهدید‌آمیز آمریکا با پاسخ سریع وزارت خارجه هند روبه‌رو شد با این مضمون که آمریکا دیدگاه‌های خود را دارد و نظرات ما نیز در قبال ایران کاملاً روشن است. خبرگزاری روسیه راشاتودی به نقل از مقامات ارشد هندی نوشت که هند تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد بنابراین این کشور بعید است ‌به خواسته آمریکا مبنی بر قطع واردات نفت از ایران پایبند باشد. 
سونجای سوتهیر، یکی از مقامات وزارت نفت هند گفت: هند تحریم‌های یک جانبه را به رسمیت نمی‌شناسد و تنها تحریم‌هایی را رعایت می‌کند که از سوی سازمان‌ملل‌متحد تصویب شده‌اند.
 از سویی دیگر بر اساس اعلام تحلیلگران گروه اوراسیا، هند بعید است تسلیم خواسته‌های آمریکا بشود و پالایشگاه‌های دولتی هند به واردات نفت از ایران ادامه خواهد داد. 
چند منبع دولتی هندی هم به رویترز گفته‌اند که هند برای دور زدن فشارهای اقتصادی آمریکا علیه ایران، قصد دارد برخی از پول‌های نفتی ایران را به روپیه پرداخت کند.

چین: پالایشگران چینی خرید نفت از ایالات‌متحده را متوقف می‌کنند
همچنین یکی از مدیران ارشد شرکت ساینوپک چین اعلام کرده تحریم‌های آمریکا ضد ایران، تاثیری بر واردات نفت چین از ایران نخواهد داشت. به گفته او پالایشگران چینی برای خرید نفت از ایران، از نفتکش‌هایی استفاده می‌کنند که تعاملی با آمریکا ندارند بنابراین، با وجود تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها ضد ایران، واردات نفت چین از ایران آسیبی نخواهد دید. از سویی دیگر این مدیر شرکت ساینوپک چین هشدار داد: در‌صورتی‌که دولت چین برای واردات نفت از آمریکا تعرفه ۲۵‌درصدی وضع کند، پالایشگران چینی خرید نفت از ایالات متحده را متوقف می‌کنند.

ژاپن و کره‌جنوبی نیز برای پیشگیری از پیامدهای منفی تحریم‌های ضدایرانی آمریکا، با دولت ایالات‌متحده مذاکره می‌کنند.
یوشیهیده سوگا، دبیر هیات دولت و سخنگوی دولت ژاپن، اعلام کرد ژاپن و آمریکا اکنون در حال مذاکره درباره بازگشت تحریم‌های آمریکا ضد ایران هستند. ما پیامد اقدام آمریکا را با دقت زیر نظر داریم و تمایل داریم با کشورهای درگیر، از جمله آمریکا، مذاکره کنیم تا هیچ پیامد منفی برای شرکت‌های ژاپنی ایجاد نشود. یکی از مسوولان وزارت انرژی کره‌جنوبی نیز اعلام کرد دولت این کشور برای دریافت معافیت از تحریم‌های آمریکا، به مذاکره با واشنگتن ادامه می‌دهد.

ادامه همکاری نفتی روسیه و ایران 
همچنین الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه درباره اعمال فشار آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران، اعلام کرد که تفاهم‌نامه که با ایران در سال ۲۰۱۴ امضا شده همچنان به قوت خود باقی است، تفاهمی که بر اساس آن روسیه و ایران توافق کردند ایران صادرات ۱۰۰‌هزار بشکه در روز نفت به روسیه را در قبال دریافت کالاهای مختلف آغاز کند.

ترکیه روابط تجاری خود با ایران را قطع نمی‌کند
در جدیدترین واکنش‌ها، مولود چاوولش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز جمعه اعلام کرد این کشور روابط تجاری خود با ایران را به‌دلیل توصیه دیگر کشورها قطع نخواهد کرد.البته نباید فراموش کرد که این‌بار کشورهای اروپایی از متحدان ترامپ برای تحریم نفت ایران نیستند، دولت آمریکا در زمان اوباما به‌سرعت توانست صادرات نفت ایران را کاهش دهد، زیرا تا حدود زیادی از حمایت متحدان اروپایی خود برخوردار بود. 
کشورهای اروپایی نیز تحریم‌های خود را علیه صادرات نفت ایران اعمال کرده بودند که خرید این قاره را در ظرف مدت 6ماه به صفر رسانده بود. اما این‌بار انگلیس، فرانسه و آلمان و اتحادیه اروپا با خروج ترامپ از توافق هسته‌ای به شدت مخالفت کرده و تدابیری را برای حمایت از شرکت‌های خود در برابر تحریم‌های ثانویه وضع کردند. 

یک گام عقب‌نشینی
این واکنش‌ها از سوی مشتریان نفت ایران، آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی کرد، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته به خبرگزاری رویترز گفت: ما بر همکاری با کشورهایی که نفت خام ایران را وارد می‌کنند تمرکز داریم تا هر تعداد آن‌ها را که ممکن است مجاب کنیم تا روز چهارم نوامبر خرید نفت از ایران را به صفر برسانند. 
ما آماده‌ایم با کشورهایی که واردات خود را کاهش بدهند به‌طور موردی همکاری کنیم.
 

captcha
شماره‌های پیشین