499
شنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۷
3
یادداشت

نواصول‌گرایی و سخنان روحانی

محسن مهدیان

توصیه‌های چهره‌های انقلابی و ائمه جمعه به کابینه دوازدهم

قالیباف:دولت از فرصت بی نظیر حمایت رهبری استفاده کند

این روزها بسیاری از چهره‌های انقلابی و اصول‌گرایان به حمایت از دولت پرداخته، از موضع رییس‌جمهوری استقبال کرده و اعلام کرده‌اند که در مقطع کنونی باید به‌جای تسویه‌حساب‌های شخصی از دولت حمایت کرد، به نظر می‌رسد حال که نیروهای انقلابی که همچنان انتقادهای فراوانی را به دولت تدبیر و امید دارند، پیکان‌های نقد خود را غلاف کرده، بر لزوم وحدت و همدلی تاکید دارند، دولتمردان باید فرصت را مغتنم شمرده و نهایت استفاده را از آن برای بهبود امور به‌کار گیرد.

صبح نو

توصیه‌های چهره‌های انقلابی و ائمه جمعه به کابینه دوازدهم

قالیباف:دولت از فرصت بی نظیر حمایت رهبری استفاده کند

این روزها بسیاری از چهره‌های انقلابی و اصول‌گرایان به حمایت از دولت پرداخته، از موضع رییس‌جمهوری استقبال کرده و اعلام کرده‌اند که در مقطع کنونی باید به‌جای تسویه‌حساب‌های شخصی از دولت حمایت کرد، به نظر می‌رسد حال که نیروهای انقلابی که همچنان انتقادهای فراوانی را به دولت تدبیر و امید دارند، پیکان‌های نقد خود را غلاف کرده، بر لزوم وحدت و همدلی تاکید دارند، دولتمردان باید فرصت را مغتنم شمرده و نهایت استفاده را از آن برای بهبود امور به‌کار گیرد.

روز چهارشنبه، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری در جمع مدیران اجرایی کشور بر لزوم تغییر رویه‌های موجود و مقابله با زورگویی استکبار و تکیه بر توان داخلی تاکید کرد که این سخنان بازتاب گسترده‌ای داشت و حتی رقبای انتخاباتی روحانی با بیان اینکه در جنگ اقتصادی دشمن کنار دولت هستیم، بر حمایت از دولت برای عبور از شرایط حال حاضر اقتصادی جامعه تاکید کردند که در ادامه نمونه‌ای از این توصیه‌ها و حمایت‌ها را می‌خوانید.

قالیباف: دولت از فرصت بی‌نظیرش برای حل مشکلات استفاده کند
دکتر محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم گرامیداشت سالروز دفن شهدای گمنام شهرستان تربت حیدریه گفت: همه ما خوشحالیم که دولت ما یک اعلام موضع روشنی در مقابل آمریکا داشت و گفت ما باید در مقابل زیاده‌خواهی آمریکا بایستیم و تاکیدات خوبی به مسوولان در دولت برای  حل مسائل اقتصادی داشت، این حرف درستی است ولی علاوه‌‌بر گفتن نیازمند عمل هم است و ما امیدواریم دولت این‌بار با عزمی جزم این حرف‌ها را به عرصه عمل بیاورد.
قالیباف تاکید کرد: ما باید بایستیم و مقابل این جنگ اقتصادی که ایجاد شده به میدان بیاییم. همه باید دست به دست هم بدهیم و مطمئن باشیم اگر با وحدت و همدلی و ارتباط عمیق بین همه مدیران و مسوولان و مردم بدون هیچ بهانه‌ یا خدایی نکرده رفتار سیاسی در کنار هم باشیم حتماً می‌توانیم بر این مشکل هم فائق بیاییم. در این روزها بارها شنیدیم ریاست محترم جمهوری گفته‌اند ما مشکل ارزی نداریم. البته باز تاکید می‌کنم اگر این مشکل پیش آمده به این دلیل است که فرصت را دست مردم نداده‌ایم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: گاهی رسانه‌های بیگانه و برخی داخلی‌ها می‌گویند، دولت در سایه نمی‌گذارد دولت کارش را انجام دهد. حتی برخی پارا فراتر گذاشته و بدون ارائه  هیچ دلیلی با گستاخی می‌گویند رهبری اجازه نمی‌دهد، اما شما دیدید رییس‌محترم‌جمهوری اعلام کردند که مقام معظم رهبری فرمودند این جمع -این شورا که از سه قوه تشکیل شده تا برای این شرایط اقتصادی تصمیم‌گیری کند- هر تصمیمی بگیرد، اجرا کنید حتی در مواردی که نیاز به نظر من است، منتظر سیر مراحل اداری کار نشوید و اگر جایی نیاز به نظر من بود لازم نیست مراجعه کنید و همان لحظه که تصمیم گرفتید اجرا کنید، من هم تأیید می‌کنم و ابلاغش را می‌دهم. هیچ‌وقت رهبری به این شکل همه قوا را در جهت برنامه‌ریزی‌های‌ اقتصادی دولت بسیج نکرده‌اند و این حمایت برای هیچ دولتی تاکنون صورت نگرفته است ‌و دولت باید از این فرصت بی‌نظیر برای حل مشکلات استفاده کند.

حدادعادل: در کنار دولت هستیم
آقای غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب نیز تاکید کرد: ما باید کشور و ملت را به سمت آگاهی از وضعیت واقعی جلو برده و برای چنین شرایطی آمادگی روحی و اجتماعی متناسب با جنگ اقتصادی فراهم شود؛ مهم‌ترین آمادگی، وحدت است، اینکه دولت، ملت و جناح‌های مختلف یک حرف بزنند. ما امروز باید بدانیم لازمه مقابله دولت با دشمن خارجی، کنار هم قرار گرفتن همه ارکان نظام و مردم است؛ سخنان رییس‌جمهوری نکات مثبت زیادی داشت، اما انتظار داریم این سخنان ادامه یابد و ایشان به شیوه‌های قبل بازنگردد تا وحدت ملی حاصل شود.
حدادعادل افزود: دولت در حل مشکلات امروز اقتصادی در بی‌ثباتی ارز، اولاً اولویت‌های منطقی مصرف ارز را تعیین کند و به آن عمل کند، ثانیاً؛ چنانچه از این فضا سوءاستفاده شد، جلوی این سوءاستفاده ها با قاطعیت قوه‌قضاییه گرفته شود، علاوه‌بر دولت مردم نیز لازم است الگوی مصرف خود را متناسب با شرایط جدید تغییر دهند و از اسراف خودداری کنند. ما با اینکه منتقد دولت بوده‌ایم، امروز و برای حل مشکلات داخلی، در مقابل دشمن خارجی در کنار دولت هستیم، به شرط آنکه، رییس‌جمهوری نیز به سخنانی که گفته است، عمل کند.

لزوم برخورد با اخلالگران اقتصادی 
همچنین روز گذشته وحدت و همدلی با مسوولان از یک‌سو و لزوم مقابله با اخلالگران اقتصادی و عزم دولت برای برخورد با مفسدان از سوی دیگر محور سخنان بسیاری از ائمه جمعه در سر‌اسر کشور بود که در ادامه اظهار نظر برخی از آن‌ها را می‌خوانید:
حجت‌الاسلام صدیقی، امام جمعه موقت تهران: میزان نقدینگی در کشور بی‌سابقه است و در هیچ دولتی این‌طور چیزی را تجربه نکردیم. از طرف دیگر به کسانی اجازه خرید و فروش حجم بالایی از طلا و سکه داده می‌شود و از طرفی دیگر مساله ارز است که عده‌ای ‌خزانه کشور را به حراج می‌گذارند. ۵۰‌میلیارد طلا می‌فروشند. این از جمله خطاهایی است که همین آقایان چشم بر آن گذاشتند و کاری نکردند. ‌مسوولان باید درد مردم را بفهمند، امروز فشار و مشکلات اقتصادی یک واقعیت است، مردم هم می‌دانند این فشارها از کجاها است و سوءمدیریت‌ها از کجا نشأت می‌گیرد. مشکلات اقتصادی که واقعیت جامعه ماست باید حل شود و مسوولان برای آن برنامه داشته باشند.
آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد: امیدواریم مسوولان ما گوش شنوا داشته باشند و به مجرد اینکه واقعیت کشور را از این تریبون بیان کردیم، ما را ‌متهم به دولت‌ستیزی نکنند، دولت باید جلوی تبدیل مشکلات به بحران را بگیرد. شما یک برنامه ناموفق و شکست‌خورده را اجرا کردید، ارز را بدون حساب و کتاب به‌دست یک عده دادید، میلیون‌ها سکه طلا را بدون نظارت در جیب یک عده ریختید که بیش از  سه میلیون آن در مرز کردستان کشور از یک جریان قاچاق‌بر در حال خروج از کشور، گرفته شد.
آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری، امام جمعه قم: امروز در جامعه مشکلات اقتصادی وجود دارد که نیازمند تدبیر دولتمردان هستیم و بسیاری از مشکلات عوامل خارجی ندارد بلکه به داخل کشور بازمی‌گردد و باید قبول کنیم مشکلاتی در داخل کشور وجود دارد که موجب ایجاد نارسایی‌هایی شده است.
آیت‌الله علی خاتمی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه زنجان: راه‌حل مقابله با آمریکا، هم‌صدایی و هماهنگی سران 
سه قوه در مباحث مختلف است، علاوه‌بر هم‌صدایی و هماهنگی قوای سه‌گانه برای مقابله با آمریکا، نباید از الگو قرار دادن اقتصادی مقاومتی به‌ویژه در شرایط کنونی کشور، غافل بود.
حجت الاسلام کاظم سپاسی، امام جمعه موقت اراک: ضروری است که با انسجام و تصمیم‌گیری‌های اصولی به رفع مشکلات بپردازیم. مردم نیز باید برای رفع مشکلات موجود با دستگاه‌ها و نهادها همراهی کنند. در راستای حل مشکلات اقتصادی کشور و گذر از شرایط موجود، باید سوءاستفاده‌گران و سوداجویان شناسایی شوند و از فعالیت آن‌ها جلوگیری شود تا در مباحث اقتصادی بتوانیم شرایط را مدیریت کنیم، دستگاه قضایی نیز برخورد جدی با اخلال‌گران در سیستم اقتصادی کشور را در دستور کار قرار دهد. دولت بایستی از تیم اقتصادی قدرتمند برای حل مشکلات موجود بهره‌گیری کند و در ترکیب تیم موجود بازنگری داشته باشد.
حجت‌الاسلام عباس امینی، امام جمعه شاهرود: بخشی از گرانی‌های موجود واقعی و قسم دیگر آن توهمی است که افراد خواسته یا ناخواسته آن را تشدید می‌کنند. مسوولان با موضع‌گیری درست و مجلس با قانون‌گذاری اصولی باید مراقب حربه دشمن باشند، همدردی با مردم و شنیدن مطالبات بحق آن‌ها، رسیدگی به مسأله قاچاق، ارز، گرانی واردات بی‌رویه وظیفه مسوولان است و دست مردم نیست.
حجت‌الاسلام مجید نصیرایی، امام جمعه موقت بیرجند: چرا شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که افرادی بتوانند با ارز دولتی کالا وارد‌ کرده ولی با قیمت ارز آزاد در بازار  بفروشند. چرا باید یک فرد بتواند با خرید هزاران سکه طلا ده‌ها میلیارد تومان سود کرده و بازار را ملتهب کند، چنین وضعیتی نشان از نبود نظارت کافی بر بازار است. در یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی هستیم٬ مردم باید اقدامات قوه‌قضاییه را در برخورد با مفسدین اقتصادی لمس کنند چراکه در این صورت به اطمینان می‌رسند.
آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی، امام جمعه موقت اصفهان: حداقل برخورد با مسؤول مفسد این است که برکنار شود و بررسی شود این اموال را از کجا آورده است، وقتی دولت چندین‌بار اعلام می‌کند ارز دولتی به شرکت‌ها داده است باید بررسی کند که این شرکت‌ها کالا را وارد کرده‌اند یا نه، آیا آن را احتکار کرده‌اند یا نه؟ و آیا آن را با قیمت ارز دولتی به فروش رسانده‌اند یا این‌که با ارز آزاد در بازار فروخته‌اند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رسول فلاحتی، امام جمعه موقت رشت: دولت ارز دولتی را در اختیار برخی از واردکنندگان می‌گذارند تا جنس بنجل وارد کشور شود اما صداوسیما و رسانه‌ها در معرفی آن‌ها پرده به چهره‌شان می‌کشند درحالی‌که باید معرفی شوند تا مردم اخلال‌گران اقتصادی را بشناسند.
حجت‌الاسلام سید امان‌الله حسینی‌صدر، امام جمعه موقت یاسوج: مشکلات اقتصادی و رفع آن‌ها راهکارهایی دارد از جمله این‌که با مفسدان اقتصادی برخورد قوی شود و دولت باید از همه فکرها برای رفع مشکلات اقتصادی استفاده کند.
 

captcha
شماره‌های پیشین