499
شنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۷
12

خبر

«صبح‌نو»ازسریال‌هایی‌که باموضوع نفاق ساخته شده، ‌گزارش‌می‌دهد

افشای منافقین در تلویزیون

در ایام سالگرد حادثه هفتم‌تیر و یادآوری جنایات گروهک منافقین هستیم. تأسیس، تغییر ایدئولوژی و ترورهای این گروهک در تاریخ کشورمان ثبت شده اما میزان سهم آن در آثار تلویزیونی بسیار ناچیز بوده است.

صبح نو

«صبح‌نو»ازسریال‌هایی‌که باموضوع نفاق ساخته شده، ‌گزارش‌می‌دهد

افشای منافقین در تلویزیون

در ایام سالگرد حادثه هفتم‌تیر و یادآوری جنایات گروهک منافقین هستیم. تأسیس، تغییر ایدئولوژی و ترورهای این گروهک در تاریخ کشورمان ثبت شده اما میزان سهم آن در آثار تلویزیونی بسیار ناچیز بوده است.

مسعود رجوی از چند ماه پیش از وقایع خرداد ۱۳۶۰ مترصد فرصتی مناسب برای رویارویی مسلحانه و خیابانی با نظام بود. او در مصاحبه‌ای در اسفند ماه ۵۹ پیش‌بینی کرده بود که در صورت عدم تشکیل «یک مجلس واقعاً ملی فراگیر» به معنی مجلسی که شامل اعضای سازمان باشد، «خبری از زندگی مسالمت‌آمیز در کار نخواهد بود.» به گفته آقای سعید حجاریان، در اسنادی که سال‌۶۶ از سازمان مجاهدین به‌دست آمد، مسعود‌رجوی تحلیل کرده بود که اگر با بنی‌صدر متحد شود «قطعی است که می‌تواند رژیم را جارو کند» و پیشنهاد کرده بود که با ریختن نیروها به خیابان بنی‌صدر را تحریک به مقابله با رژیم کنند. 

بخشی از جنایات فرقه
انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت دکتربهشتی و 72‌تن از اعضای این حزب. ترور محمدکچویی، حسن‌آیت، اسدالله‌مدنی، عبدالکریم‌هاشمی‌نژاد، محمد‌صدوقی، اشرفی‌اصفهانی، لاجوردی و صیاد شیرازی، همچنین ترور شهید دستغیب و 12نفر از همراهانش در نماز جمعه و ترور شهیدان رجایی و باهنر، تنها بخشی از ترورهای مشهور این گروهک هستند. البته آیت‌الله خامنه‌ای و حجج‌اسلام واعظ طبسی، احسان بخش و احمد خمینی نیز از دیگر اهداف ترورهای این فرقه بوده‌اند که موفق نبوده است. البته این موارد تنها نمونه‌های مشهور و از بین سران هستند. طبق گزارش‌های رسمی، هزاران نفر از مردم عادی، صرفاً به جرم حمایت از جمهوری اسلامی هدف ترورهای این سازمان بوده و به شهادت رسیده‌اند. سازمان مجاهدین خلق در کنفرانسی در سال‌۲۰۰۲ اطلاعاتی پیرامون سایت نطنز ارائه کرده و مدعی افشای برنامه هسته‌ای ایران برای اولین بار شد، اما منابع آمریکایی و اسرائیلی چندی بعد افشا کردند که این اطلاعات تماماً از منابع دیگر از جمله دستگاه اطلاعاتی اسراییل به‌دست آنان رسیده بوده‌است و همچنین پیش از این کنفرانس تصاویر ماهواره‌ای نطنز از سوی برخی سازمان‌های دیگر در آمریکا ارائه شده بود. همچنین در سال‌۲۰۰۹ (میلادی)، این سازمان ادعاهای تازه‌ای پیرامون برنامه اتمی ایران ارائه داد که صحت آن را هنوز ثابت نکردند.
 عملیات‌های مختلف نظامی در دوران جنگ تحمیلی و چند حمله خمپاره‌ای در تهران در دهه70 از جمله دیگر اقدامات خرابکارانه این سازمان است. حال باید دید بخش مهمی از تاریخ که حاوی اقدامات و جنایات این فرقه است، چه سهمی در تلویزیون کشورمان داشته است.

شاید فقط سه موردشاخص!
جدای از عمق خباثت و خیانت‌های فرقه رجوی، اتفاقات و حوادث مرتبط با این تشکیلات آنقدر متنوع و عجیب است که پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای تولید آثار نمایشی داشته باشد. در سه دهه اخیر در سینمای ایران تنها چند فیلم شاخص با موضوع منافقین ساخته شده که هرچند قابل توجه نیست اما باز هم نسبت به آثار تلویزیونی شرایط بهتری دارد. «سیانور»، «ماجرای نیمروز» و «امکان مینا» از جمله فیلم‌های مرتبط در سال‌های اخیر هستند، اما در تلویزیون چه خبر است؟ رسانه ملی با توجه به جایگاهش به‌عنوان تریبون رسمی نظام، چه اقداماتی در جهت تبیین فعالیت‌های سازمان منافقین کرده است؟ چند سریال نمایشی در این زمینه ساخته شده است؟ آیا این تولیدات به لحاظ کمی و کیفی جوابگوی مخاطب بوده است؟ حتی اگر سریال‌بین حرفه‌ای تلویزیون باشید، بازهم برای بررسی تولیدات موضوعی، نیاز به سرچ اینترنتی دارید! البته جست‌وجوی مجازی هم آنچنان معجزه‌ای نمی‌کند و تنها چند مورد یافت می‌شوند که آن‌ها هم مربوط به سال‌های اخیر و صرفاً تلاش یک کارگردان هستند! مجموعه‌هایی مثل «سال‌های حادثه» هم در این بحث جای می‌گیرند و البته برخی از پروژه‌ها که در ذیل داستان‌شان گریزی هم به سازمان منافقین زده‌اند اما در واقع تنها سه سریال شاخص دراین‌باره مطرح هستند؛ «ارمغان تاریکی»، «پروانه» و «نفس». کارگردان این سریال‌ها آقای جلیل سامان هستند که این سه مجموعه را در قالب یک سه‌گانه برای تلویزیون تولید کرده است. 

سه‌گانه‌موفق
ارمغان تاریکی در سال89 روی آنتن شبکه سه سیما رفت. در این مجموعه آقایان و خانم‌ها، آرش مجیدی، امیرآقایی، لیلا زارع و سودابه بیضایی نقش‌آفرینی کردند. این سریال توانست نظرات مثبت زیادی را به خود جلب کند و لیلا زارع را به‌طور جدی‌تر به سینما معرفی کند. 
پروانه نام پروژه بعدی سامان است که در ۱۸‌قسمت از شبکه سوم سیما پخش شد. این سریال مقطعی از فعالیت سازمان مجاهدین خلق در سال‌های دهه ۵۰ و تغییر گرایش در میان برخی اعضای آن‌را به تصویر می‌کشد.
 آقای حامد کمیلی و خانم سارا بهرامی بازیگران اصلی این سریال بودند. این مجموعه به دلایل مختلف، به موفقیت سریال قبلی دست نیافت و انتظار مخاطبان را برآورده نکرد اما بازهم به‌عنوان یکی از آثار مهم نمایشی دراین بحث شناخته می‌شود. سارا بهرامی با این سریال شناخته شد و در سال گذشته هم برای بازی در فیلم سینمایی دارکوب سیمرغ بهترین بازیگر را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرد. 
اما نفس، سومین مجموعه سامان در موضوع منافقین بود که ماه رمضان96 از تلویزیون پخش شد. این مجموعه رضایت نسبی مخاطبان را به‌دست آورد، هرچند انتقاداتی را هم به همراه داشت و برخی معتقد بودند ریتم داستان و روایت آن می‌توانست تندتر باشد.

مدیران پاسخ دهند!
شاید بتوان برای تحلیل درست‌تر از علت کم‌توجهی مدیران سیما به این موضوع، به مصاحبه سال گذشته جلیل سامان با «صبح‌نو» اشاره کرد؛ وی دراین گفت‌وگو گفته بود: «‌درابتدا دغدغه‌ای برای این موضوع نداشتم، حتی در تلویزیون هم درباره ساخت سریال در موضوع سازمان مجاهدین تردیدهایی وجود داشت و معتقد بودند این کار لگد زدن به مرده است. داستان «ارمغان تاریکی» در ابتدا ارتباطی با سازمان منافقین نداشت و روایتگر داستان جانبازی بود که به‌خاطر حادثه برای همسرش، خود را نابینا نشان می‌دهد؛ بعدتر به این نتیجه رسیدم که این عمل برای شخصی که قبلاً کار بزرگ‌تری انجام داده اتفاق عجیبی نیست و به همین خاطر ترجیح دادم به سمت ازدواج‌های تشکیلاتی بروم؛ این پدیده فقط منحصر به تشکیلات مجاهدین بود و در واقع من این سازمان را در جهت پیشبرد قصه‌ام انتخاب کردم.» تلویزیون در طول سال ده‌ها سریال در ژانرها و موضوعات مختلف تولید می‌کند. بعضاً موضوع برخی از این مجموعه‌ها به گونه‌ای‌است که کم‌ترین اولویتی در تولید آن‌ها وجود ندارد و معلوم نیست که اصولاً چرا ساخته شده‌اند. 
حال همانطور که در ابتدای گزارش بیان شد، موضوع مهم و استراتژیکی هم چون نفاق که در طول انقلاب اسلامی و تا ‌همین امروز تلاش‌های زیادی برای آسیب رساندن به جامعه داشته و در حوزه‌های مختلف، نظامی، سیاسی، امنیتی، اجتماعی و... فعالیت(خرابکاری) کرده، در اولویت چندم مدیران سازمان است به‌طوری‌که در بیش از سه دهه، تنها سه سریال شاخص دراین زمینه وجود دارد. علت این کم‌کاری بزرگ، عدم تحلیل درست مدیران است یا ... بگذریم، ان‌شاءالله که همان تحلیل نادرست است!

captcha
شماره‌های پیشین