499
شنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۷
1

نصرالله:گروه‌های مسلح مخالف سوریه در حال فروپاشی‌اند

توصیه‌های چهره‌های انقلابی و ائمه جمعه به کابینه دوازدهم

قالیباف:دولت از فرصت بی نظیر حمایت رهبری استفاده کند

این روزها بسیاری از چهره‌های انقلابی و اصول‌گرایان به حمایت از دولت پرداخته، از موضع رییس‌جمهوری استقبال کرده و اعلام کرده‌اند که در مقطع کنونی باید به‌جای تسویه‌حساب‌های شخصی از دولت حمایت کرد، به نظر می‌رسد حال که نیروهای انقلابی که همچنان انتقادهای فراوانی را به دولت تدبیر و امید دارند، پیکان‌های نقد خود را غلاف کرده، بر لزوم وحدت و همدلی تاکید دارند، دولتمردان باید فرصت را مغتنم شمرده و نهایت استفاده را از آن برای بهبود امور به‌کار گیرد.

گزارش

جزئیات نامه برجامی روحانی به سران اروپایی

سرمقاله

سرعت تحول

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با دکتر مجید ابهری و دکتر سید مجید امامی بررسی می‌کند

راه و رسم شادی حلقه گمشده جامعه ایرانی

وقتی حس رضایت از چیزی داریم و به هدف مورد علاقه‌مان دست می‌یابیم احساس و هیجانی در ما پدیدار می‌شود که از آن به شادی و نشاط تعبیر می‌کنند و با واژه‌هایی چون شادمانی، سرور، وجد و‌... هم‌معناست. شادی زندگی را خوشایند و اشتیاق برای پرداختن به فعالیت‌های اجتماعی را آسان می‌‌کند. نزدیک‌ترین و مشهودترین نمونه شادی در چند وقت اخیر، شادی‌های خیابانی و جمعی در ساعت‌های پس از سه بازی تیم ملی فوتبال در جام‌جهانی بود. شادی‌هایی که تقریباً از نیمه‌شب آغاز می‌شد و تا بامداد روز بعد طول می‌کشید. اما نکته‌ای که در حاشیه آن شب‌های خاطره‌انگیز، بیان می‌شد، سردرگمی در شیوه‌های بروز شادی جمعی در میان ایرانیان است. شادی‌هایی که گاهی حتی منجر به مزاحمت هم می‌شد. «صبح‌نو» در سلسله گزارش‌هایی به بررسی جامعه‌شناسانه شیوه‌های شادی جمعی در ایران می‌پردازد. در این گزارش نیز سراغ صاحب‌نظران رفته‌ایم تا نظر آنان را در این‌باره بدانیم.

وقتی کی‌روش، آزمون و عادل پشت‌پا به همه موفقیت‌ها زدند

مثلث بازندگان

مرحله گروهی جام‌جهانی تمام شد و حسرت صعود تیم ملی به دل‌مان ماند؛ هرچند در نگاه احساسی شایسته صعود بودیم ولی در نگاه منطقی، عملکرد فنی‌مان در مقایسه با دیگر تیم‌های آسیایی قابل قبول نبود و باید نگران آینده و جام ملت‌های آسیا 2019 باشیم.

گزارش «صبح نو» از سخنرانی اخیر وزیر ارتباطات

چه کسی اقدام سلبی انجام داده آقای وزیر؟

چند روز قبل، وزیر ارتباطات با حضور در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان همراه اول و دانشگاه صنعتی شریف که در این دانشگاه برگزار شد سخنانی را بر زبان آورد که در ادامه به آن می‌پردازیم. سخنانی که حاوی انتقاد‌هایی بود که همگی متوجه خود دولت و وزارت ارتباطات است، اما این‌که چرا وزیر محترم دولت سعی دارد توپ را به زمین دیگران بیندازد موضوعی است که در گزارش پیش رو به آن پرداخته‌ایم.

«صبح‌نو»ازسریال‌هایی‌که باموضوع نفاق ساخته شده، ‌گزارش‌می‌دهد

افشای منافقین در تلویزیون

در ایام سالگرد حادثه هفتم‌تیر و یادآوری جنایات گروهک منافقین هستیم. تأسیس، تغییر ایدئولوژی و ترورهای این گروهک در تاریخ کشورمان ثبت شده اما میزان سهم آن در آثار تلویزیونی بسیار ناچیز بوده است.

«خشم آمریکا» به‌جایی نرسید

شکست پی‌درپی توطئه های نفتی واشنگتن علیه ایران

این روزها آمریکا از هیچ تلاشی برای حذف نفت ایران فروگذار نمی‌کند، واشنگتن از چند روز پیش از تشدید جنگ نفتی علیه ایران در چارچوب «بزرگ‌ترین مجازات در تاریخ» علیه این کشور خبر داده است. این کشور در جدیدترین اقدام خود از شرکت‌هایی که نفت خام ایران را خریداری می‌کنند خواسته است خرید نفت از ایران را تا نوامبر متوقف کنند، درخواستی که از سوی مشتریان نفت ایران از جمله ترکیه و هند صراحتاً رد شد و آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی از مواضع خود کرد.

صبح نو

سرمقاله

سرعت تحول

قوه‌قضاییه یک نهاد حاکمیتی است، نه صرفاً از آن جهت که می‌بایست اعمال حق کرده و مطالبات مردم را پیگیری کند، بلکه از آن حیث که مجموعه اقدامات، تدابیر و احکام آن، به حساب و به تعبیر دقیق‌تر به پای حاکمیت نوشته می‌شود. در واقع، دستگاه قضایی وضعیتی مانند نسبت شهرداری‌ها یا حتی نمایندگان مجلس به حکومت ندارد و قسمتی ممزوج شده است که همه افعال آن، حاکمیتی تلقی می‌شود. این سامانه با اهمیت، برای افزایش رابطه مردم و نظام نیازمند تحول است؛ تحولی شاخص‌گذاری‌شده و دارای زمانبندی. در دوره اخیر ریاست عالی قوه‌قضاییه، گام‌های سترگی در برخورد با متخلفان کلان، نزدیک کردن دسترسی عمومی به قوه و بهبود روند دادسراها صورت گرفته است که شاید آنچنان که قدر آن بوده، طعم و نتیجه‌اش فهمیده و دیده نشده. شاید یک علت آن در این باشد که «اگر به‌تدریج به‌سمت تحوّل برویم، این تحوّل نخواهد شد؛ چون همیشه مشکلات جلوتر از حرکتِ ما حرکت می‌کنند، اگر این‌جور آرام بخواهیم حرکت کنیم. تحوّل، یک کار تقریباً دفعی است که باید اتّفاق بیفتد.» تحولی سریع، پرشتاب و ملموس که نتایج واضحی را به دنبال داشته باشد و البته می‌بایست در بازه‌های زمانی مشخص، مجدداً تحول را در سازمان مورد نظر به اجرا گذاشت که می‌تواند در وقت تغییر روسای دستگاه قضایی یا میانه دوره آنها باشد.

captcha
شماره‌های پیشین