498
چهارشنبه، ۰۶ تیر ۱۳۹۷
4
سهم مردم در نابسامانی‌های اقتصادی چقدر است

پول‌های سرگردان؛ بازار آشفته

«برخی مسوولان می‌گویند مشکلات اقتصادی جنبه روانی دارد، این را قبول ندارم؛ عامل این مشکلات فقط روانی نیست.» این سخنان رییس مجلس شورای اسلامی در همایش قوه قضاییه بود، به گفته لاریجانی این انباشت نقدینگی است که نابسامانی کنونی بازار ارز، سکه، خودرو و... را سبب شده است و باید هرچه زودتر راه‌حلی برای آن یافت.

صبح نو

سهم مردم در نابسامانی‌های اقتصادی چقدر است

پول‌های سرگردان؛ بازار آشفته

«برخی مسوولان می‌گویند مشکلات اقتصادی جنبه روانی دارد، این را قبول ندارم؛ عامل این مشکلات فقط روانی نیست.» این سخنان رییس مجلس شورای اسلامی در همایش قوه قضاییه بود، به گفته لاریجانی این انباشت نقدینگی است که نابسامانی کنونی بازار ارز، سکه، خودرو و... را سبب شده است و باید هرچه زودتر راه‌حلی برای آن یافت.

لاریجانی: وجود نقدینگی زیاد باعث بروز مشکلات در حوزه ارز و سکه شد
روز گذشته آقای علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در همایش سراسری قوه‌قضاییه و مجلس با اشاره به مشکلات به‌وجود آمده در حوزه ارز گفت: وجود نقدینگی زیاد در جامعه باعث بروز برخی مشکلات در حوزه ارز، سکه و بازار خودرو شد. ما باید این مشکل را به‌صورت ریشه‌ای حل کنیم. آقای سیف و مسوولان اقتصادی باید در این زمینه راهکار ارائه دهند تا بفهمند مشکل چیست. اگر ما نقدینگی را به سمت تولید ببریم مشکلی نیست اما اگر آن را رها کنیم موجب ایجاد مشکلات این‌چنینی می‌شود. 

اخلال‌گران سازمان یافته
وی با اشاره به توطئه دشمنان به نواقص و توطئه‌گران داخلی اشاره و تاکید کرد که «زمانی در بازار ارز تزریق می‌شد مشکلی وجود نداشت اما زمانی که تزریق ارز قطع شد، توطئه‌گران به سمت سکه رفتند و بعد از آن بازار مسکن و خودرو را هدف گرفتند لذا باید ریشه‌های کار حل شود.»
به گفته لاریجانی: «اخیراً جریان‌های سازمان‌یافته‌ای اقدام به اخلال کرده‌اند و این حجم از تغییرات متناسب با شرایط کلان کشور نیست البته تعداد اخلال‌گران نیز زیاد نیست از این رو قوه‌قضاییه با اشراف اطلاعاتی که دارد باید برخورد جدی صورت دهد.»

بازهم فراموشی آقای رییس‌جمهوری!
سخنان رییس مجلس سرنخ‌های زیادی را درباره دلایل آشفتگی کنونی بازارهای پولی ایران به‌دست می‌دهد، یکی از این دلایل افزایش نقدینگی است، نقدینگی، شریان اقتصاد زنده و پویاست. همین نقدینگی می‌تواند نابودی اقتصاد را موجب شود. در اقتصاد ایران رشد نقدینگی فاصله زیادی با رشد اقتصادی داشته، تردیدی نیست که دولت نقش اصلی را در افزایش نقدینگی در کشور دارد.
رشد نقدینگی در چهار سال دولت یازدهم شتاب فراوانی داشته است. این در حالی است که روحانی چند ماه قبل از اینکه به ریاست‌جمهوری برسد، خود گفته بود: «می‌گوییم امروز دشمن به ما فشار آورده ولی آیا خودمان به ملتمان فشار نیاوردیم؟ گفتیم درآمد ارزی با توطئه دشمن کم شد‌ اما نقدینگی را هم دشمن بالا برد؟ اینکه بازار قیمت ارز آشفته است یک طرف عرضه ارز و درآمد ارزی است، اما طرف دیگر افزایش ریال در بازار و نقدینگی زیاد است.»
رییس‌جمهوری در ابتدای کار دولت یازدهم نیز بر لزوم کنترل رشد نقدینگی تأکید کرده بود. با این وجود، بر اساس آمار بانک مرکزی، رشد نقدینگی در دولت اول حسن روحانی تقریباً سه برابر دولت دهم و هفت برابر دولت نهم بوده است.
آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم حجم نقدینگی به شکل چشم‌گیری افزایش یافته است. در طول ۴۴‌ماه دولت اول حسن روحانی ۷۷۳‌هزار میلیارد تومان بر حجم نقدینگی اضافه شده است. دولت روحانی در ۴۴‌ماه دوبرابر هشت ساله دولت‌های نهم و دهم بر حجم نقدینگی کشور اضافه کرده است. به‌طوری‌که از حدود 500‌هزار میلیارد تومان در پایان دولت دهم به 950‌هزار میلیارد تومان در دی‌ماه سال‌95 رسیده است که چنین افزایشی در اقتصاد ملی ما سابقه ندارد.
اکنون بخش بزرگی از نقدینگی در بخش غیر مولد و بخشی از آن در نظام بانکی به‌صورت ربا‌خواری و تسهیلات غیر رسمی با نرخ‌های بالا در گردش است که تداوم این وضعیت و کنترل نکردن نقدینگی ممکن است سیاست‌های کنترل تورم دولت را خنثی کند و منجر به رشد تورم شود. عملکرد دولت یازدهم در حوزه اقتصادی موجب شد تا رشد نقدینگی ضربه جدی به اقتصاد کشور وارد کند و این روند همچنان ادامه دارد.
تردیدی نیست که افزایش نقدینگی پیامدهای بسیاری برای اقتصاد کشور دارد، ایجاد فاصله طبقاتی و فربه شدن قشر مرفه و از طرف دیگر تحت فشار بیشتر قرار گرفتن اقشار ضعیف، از جمله پیامدهای رشد نقدینگی است؛ همچنین نقدینگی بالا تورم نهفته را نیز به‌دنبال دارد، برای فهمیدن دقیق پیامدهای افزایش نقدینگی و دلایل آشفتگی اقتصاد به سراغ فعالان اقتصادی رفتیم.

سلیمی: نقدینگی به بمب سرگردان تبدیل شده است

«سید حسین سلیمی» نایب‌رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به افزایش نقدینگی درکشور، عنوان کرد: هر زمانی که نقدینگی از استاندارد معمولش خارج شود پول به یک سرگردانی می‌رسد و کسانی که نقدینگی دارند به شاخه‌ها و بخش‌های مختلف اقتصاد از جمله طلا، سکه، دلار یا مسکن هجوم می‌آورند.
نایب‌رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران؛ افزود: وقتی نقدینگی افزایش می‌یابد و به رشد 27‌درصدی می‌رسد، می‌بینیم که اندازه آن از قواره در می‌رود و به‌دنبال این می‌گردد که جایی برای خودش پیدا کند و از این‌جاست که به بخش‌های مختلف اقتصاد هجوم می‌برد و از این رو است که دیده می‌شود یکی 30‌هزار سکه طلا می‌خرد و دیگری خرید دلار را ترجیح می‌دهد.
این کارشناس امور اقتصادی، ادامه داد: وقتی افراد جامعه به 21‌درصد سود بانک‌ها قانع نیستند این رویداد پیش می‌آید. بهتر است ما به فکر حمایت از تولید و ناخالص ملی کشورمان باشیم. تا با این کار در ایجاد اشتغال و تولید کالای داخلی سهیم شویم و تولید ناخالص ملی خود را از سه به هفت‌درصد برسانیم.
عضو اتاق بازرگانی تهران، یادآور شد: بهتر است دولت به این فکر باشد تا سرمایه‌ها به سمت تولید هدایت شوند. شاید سرمایه‌گذاران به‌دلیل نبود قوانین شفاف سرمایه‌های خود را سرگردان نگه می‌دارند. نقدینگی اکنون همانند بمب سرگردان شده ‌یا بهتر است بگویم که شبیه گلوله‌برفی شده است که هر چه به دامنه کوه می‌رسد بزرگ‌تر و ویرانگرتر می‌شود.
سلیمی‌ با اشاره به اینکه دولت بهتراست مشکلات بازار کسب‌و‌کار را حل نماید، تصریح کرد: بهتر است دولت در زمینه صنعتی و تولید، مالیات و ارزش افزوده از تولید‌کنندگان نگیرد. این پول‌هایی که بیمه و یا تأمین اجتماعی به دلایلی از واحدهای تولیدی می‌گیرد موجب شده است تا شرکت‌های تولید توان پرداخت چنین پول‌هایی را نداشته و فلج شوند.
این کارشناس اموراقتصادی، افزود: دولت باید ورود جدی به حل اینگونه مسائل داشته باشد. این قفل بسته شده در یک‌جا نیست و همه بخش‌های اقتصادی به یکدیگر مرتبط هستند همانند دومینو اگر یک قطعه سقوط کند تأثیرش در واحدهای دیگر دیده می‌شود. اگر دولت بازده مناسبی در بورس ‌یا بخش صنعت ایجاد کند دیگر مردم سکه نمی‌خرند ‌یا تمایلی به خرید دلار و‌... نشان نمی‌دهند.

 معظمی: پول‌های سرگردان به سمت خرید فرش
 و تولیدات ملی هدایت شود

«علیرضا معظمی» عضو اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به افزایش نقدینگی در کشور، گفت: بهتر است مردم سرمایه‌های نقدی خود را به‌جای هزینه کردن در بازار سکه و ارز در عرصه تولید داخلی به‌کار بگیرند، مثلاً با خرید فرش‌های دستباف و دیگر تولیدات فرهنگی همانند صنایع دستی کمکی به ایجاد اشتغال و گردش سرمایه ملی کنند.
وی افزود: این اقدام می‌تواند هم سرمایه‌های سرگردان نقدی را در مسیر درست هدایت کند و هم خرید کالاهای ملی همانند فرش ایرانی افزایش یابد و دیگر اینکه با فرهنگ‌سازی این‌گونه اقدامات دیگر شاهد این‌گونه قیمت‌های کاذب برای کالاهایی همانند سکه و ارز در کشور نخواهیم بود.
این کارشناس امور اقتصادی، افزود: بهتر است بانک‌ها هم به‌جای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن به این‌گونه تدابیر دست بزنند و با ایجاد چنین طرح‌هایی به‌جای اندوختن سرمایه‌های مردم، از تولید ملی در اینگونه شغل‌ها حمایت کنند تا بازار به خودی خود به سمت ثبات و تعادل گام بردارد.
عضو اتاق بازرگانی ادامه داد: بانک‌داران باید برای سرمایه‌های مردم به فکر ایجاد اشتغال باشند نه اینکه دارایی‌های مردم را در بانک‌های خود بلوکه نمایند و اقتصاد کشور این روزها را ببیند. این اقدامات شایسته این است که کارشناسان برجسته به بررسی راهکارهای درستی در چگونگی حمایت از کالاهای داخلی بپردازند تا هم تولید ناخالص ملی ما افزایش یابد و هم ارزآوری کشور به رشد قابل قبولی دست یابد.

آرگون: انباشت نقدینگی موجب برهم زدن تعادل بازار می‌شود

آقای عباس آرگون، عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به افزایش نقدینگی در کشور، گفت: یکی از مشکلات ما نرخ سود سپرده‌های بانکی است در واقع در چنین اقتصادی اینگونه سودهایی که مشاهده می‌کنیم محقق نمی‌شود.
این عضو اتاق بازرگانی، افزود: سود 20‌درصدی که بانک‌ها به واحدهای تولیدی ارائه می‌دهند انگیزه‌ای برای مولد باقی نمی‌گذارد و موجب می‌شود تا پول‌ها برای گرفتن سود بیشتر به سمت بانک‌های خصوصی و غیره سوق داده شود.
آرگون با اشاره به اینکه گردش پول در بانک‌ها دیده نمی‌شود، یادآور شد: با نرخ سود 24‌درصد ‌یا بیشتر این مشکل وجود دارد که گردش پولی در بانک‌ها روی نمی‌دهد و بانک به‌عنوان یک واسطه عمل می‌کند و همه پول‌ها در نظام بانکی دپوزیت (سود دهی) می‌شود و تولید‌کننده هم به‌جای اینکه در عرصه تولید و اشتغال به سرمایه‌گذاری بپردازد پولش را به سمت بانک هدایت می‌کند تا به سود بیشتری دست یابد.
این کارشناس امور اقتصادی، با اشاره به هدایت نقدینگی در بازار سکه و ارز، تصریح کرد: انباشت نقدینگی باعث شده است که مردم سرمایه‌های خود را به سمت دلار ‌‌یا سکه ببرند و عدم اطمینان و مشکلات بانکی یکی از دلایل این موضوع می‌تواند باشد که هدایت نکردن درست آن موجب برهم زدن تعادل بازار می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین