497
سه شنبه، ۰۵ تیر ۱۳۹۷
7
خبر

پرونده صدور پروانه شکار روی میز کمیسیون امنیت ملی

اختصاص منابع اعتباری برای آب شرب اضطراری تصویب شد

دستور فوری دولت برای حل بحران آب خوزستان

تصمیم فوری برای خروج از بحران آبی خوزستان. هیأت وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهور، با اختصاص مبلغ 8 هزار و 900 میلیارد ریال اعتبار برای رفع تنش آب شرب در مناطق بحرانی کشور موافقت کرد. دولت این تصمیم را با توجه به دستور رییس جمهور مبنی بر تخصیص منابع اعتباری برای تأمین آب شرب اضطراری، ارتقای کیفیت و کمک به طرح‌های تأمین آب پایدار شهرها و روستاهای کشور اتخاذ کرد. تصمیمی که البته مهم ترین دلیل آن را می توان در رویدادهای چند وقت گذشته در خوزستان و اوضاع بحرانی آب شرب در این استان دانست.

صبح نو

اختصاص منابع اعتباری برای آب شرب اضطراری تصویب شد

دستور فوری دولت برای حل بحران آب خوزستان

تصمیم فوری برای خروج از بحران آبی خوزستان. هیأت وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهور، با اختصاص مبلغ 8 هزار و 900 میلیارد ریال اعتبار برای رفع تنش آب شرب در مناطق بحرانی کشور موافقت کرد. دولت این تصمیم را با توجه به دستور رییس جمهور مبنی بر تخصیص منابع اعتباری برای تأمین آب شرب اضطراری، ارتقای کیفیت و کمک به طرح‌های تأمین آب پایدار شهرها و روستاهای کشور اتخاذ کرد. تصمیمی که البته مهم ترین دلیل آن را می توان در رویدادهای چند وقت گذشته در خوزستان و اوضاع بحرانی آب شرب در این استان دانست.

موضوع بحران آب شرب خوزستان به امروز و دیروز برنمی‌گردد. چند سالی است که بحران آب در خوزستان وجود دارد. هر سال و در هر دولتی هم قول و قرارهایی از طرف مسوولان به جنوبی‌نشین‌ها داده می‌شود. وعده‌ها اما هیچ‌وقت عملی نمی‌شوند. شاید همین عملی نشدن وعده‌ها، باعث شده است که یکی از مراجع تقلید حکم شرعی را برای آب شرب خوزستانی‌ها دهد. تکلیف شرعی که هم بر عهده مردم و هم بر عهده مدیران دولتی است.
 ماجرا از یک سؤال شرعی از آیت‌الله سید موسی شبیری زنجانی شروع شد. یکی از مقلدان ایشان سؤالی درباره تکلیف شرعی مؤمنان در بحران آب خوزستان پرسیدند: «وضعیت آب آشامیدنی و لوله‌کشی در خوزستان که مهم‌ترین منبع آب ایران است به حالت بحرانی رسیده و آب در مناطق مختلف این استان جیره‌بندی شده است. در این میان عده‌ای با استفاده از نفوذ خود، بیشتر از دیگران از آب آشامیدنی برخوردار می‌شوند و برخی هم در مصرف آب به‌هیچ‌وجه ملاحظه و صرفه‌جویی نمی‌کنند. با توجه به اینکه گفته می‌شود مصارف خانگی سهم بسیار اندکی از مصرف و اتلاف آب آشامیدنی کشور را شامل می‌شود و اگر مدیریت صحیحی وجود داشته باشد دچار بحران کم‌آبی نخواهیم شد، نظر حضرت‌عالی درباره مصرف مازاد بر نیاز ضروری در این شرایط چیست؟» پاسخ آیت‌الله شبیری زنجانی کاملاً روشن بود: «بر مسوولان ذی‌ربط در هر منصب و مقامی فرض است که با مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح و علمی، مانع از نابودی منابع آب شرب مملکت شوند، چرا که هرگونه اخلال در محیط‌زیست و زندگی عادی مردم، حق‌الناس شمرده می‌شود و جایز نیست. همچنین در شرایط فعلی، همه مردم نیز باید با صرفه‌جویی در این‌گونه مصارف، مانع از به مخاطره افتادن زندگی عادی خود و دیگران شوند.»

آبی با شوری اضافه
 این روزها تصاویر و اخبار دل‌نشینی از جنوب کشور شنیده و دیده نمی‌شود. مردمی که در صف‌های طولانی می‌ایستند تا آب به‌دست بیاورند و آبی که گل‌آلود است، اخباری‌اند که از جنوب به شهرهای دیگر می‌رسد. داستان آب شهر جنوبی از اطلاعیه اداره آب آبادان شروع شد. اداره آب از شوری آب رودخانه بهمنشیر گفته بود، این‌که دیگر نمی‌توان از این منبع آبی استخراج کرد. همین باعث شد تا آب شرب سهمیه‌بندی شود. آب سهمیه‌بندی هم بی‌کیفیت بود. به‌خاطر همین ده‌ها نفر از مردم به شوری آب لوله‌کشی در آبادان، در استان خوزستان ایران، مقابل فرمانداری و اداره آب و فاضلاب آبادان تجمع کردند و برخی هم در استان بوشهر یک جاده را بستند. این اما تنها مشکل مردم نبود. با شور شدن آب شهر، قیمت آب‌معدنی و بشکه‌ای در شهرهای جنوبی تا بیش از دو برابر قیمت گران شدند. آقای «محسن کعب عمیر»‌ مسوول روابط عمومی پتروشیمی آبادان به خبرگزاری ایلنا گفته است: «پیرو افزایش شوری آب بهمنشیر و رسیدن به بالای حد مجاز و به جهت جلوگیری از آسیب‌های فنی تجهیزات و ارائه کمک بهتر به آب شرب مصرفی شهر و شرکت پتروشیمی آبادان، بخشی از واحدهای عملیاتی این مجتمع به مدت 48‌‌ساعت با برنامه‌ریزی‌های فنی از مدار خارج شده است.» آب بی‌کیفیت شهر، واکنش حجت‌الاسلام علی ابراهیمی‌پور، امام جمعه آبادان را هم داشت. او در خطبه‌های نماز جمعه، از مردم عذرخواهی کرد: «قدردان صبر و نجابت مردم هستم و از همه مردم به‌خاطر سختی‌هایی که می‌کشند پوزش می‌طلبم.» فشار مشکلات اما باعث شد تا پس از خطبه‌های نماز جمعه، ابراهیمی‌پور دچار عارضه قلبی شده و به بیمارستان اعزام شود.

وعده‌های مدیریتی
 درباره شوری و بی‌کیفیتی آب خوزستان بسیاری از مدیران صحبت کردند و وعده‌هایی دادند. آقای «عبدالله سامری» در گفت‌وگو با فارس عنوان کرده بود: «مسوولان اجرایی اکنون برای حل شوری آب در حال کار هستند و به همین منظور احداث سد مارد در دستور کار قرار گرفته است و برای این امر شبانه‌روز در حال فعالیت‌اند. طرح آب‌رسانی غدیر اقدام بعدی ما برای حل مشکل شوری آب است که ما این مورد را به اتفاق نمایندگان دنبال کردیم و در صورت اجرایی شدن آن مشکل سه شهر آبادان، خرمشهر و شادگان به‌صورت کامل حل می‌شود.» 
استاندار خوزستان آقای «غلامرضا شریعتی» در گفت‌وگو با مهر در روز گذشته گفته است: «مردم شهرهای آبادان و خرمشهر مطمئن باشند تا 15‌تیرماه جاری از آب باکیفیت و شیرین بهره‌مند می‌شوند. در‌حال‌حاضر پروژه آب‌رسانی غدیر‌2 از ایستگاه ام‌الدبس واقع در یک‌صد کیلومتری خرمشهر با شتاب و سرعت قابل‌توجهی در حال انجام است.» 
او تأکید کرده است: «در روند اجرا و تکمیل این خط تاکنون 70‌مانع بزرگ برطرف شده است و هشت مانع باقی‌مانده نیز با تلاش شبانه‌روزی و بی‌وقفه متخصصان تا چند روز دیگر برطرف می‌شود.»  به گفته استاندار شوری رودخانه بهمنشیر به 12‌هزار میکروموس رسیده است: «با اتمام و بهره‌برداری از پروژه خط انتقال آب غدیر‌2، آب رودخانه کرخه با شوری 2000‌میکروموس به این خط منتقل می‌شود.» 
آب رودخانه کرخه پس از انتقال به خط آب‌رسانی غدیر‌2 میان شهرهای آبادان، خرمشهر، اروندکنار، مینوشهر، چوئبده و شادگان به تناسب تقسیم خواهد شد. طرح‌ها و بسته‌های پیشنهادی برای آب خوزستان زیاد است. آیت‌الله سید محمدعلی موسوی‌جزایری در گفت‌وگو با فارس، گفته است: «درباره شوری آب رودخانه و مسائل مزارع آبادان با مسوولان مربوطه جلسه برگزار شد و در نتیجه آن، مانعی جلوی آب رودخانه قرار دادند تا آب شور وارد مزارع نشود.» 
او درباره آب آشامیدنی آبادان گفت: «مسأله آب آشامیدنی نیز در حال پیگیری است و قرار شد لوله‌کشی آب را با سرعت هر‌چه زیاد تعمیر و تعویض کنند که نهایتاً تا هشت روز آینده آب آشامیدنی سالم به شهروندان می‌رسد.» 
مدیرعامل آبفار خوزستان آقای «درویشعلی کریمی» هم با اشاره به شوری آب آبادان، از حل مشکل تا آخر تیرماه گفته بود: «تا پایان تیرماه با انتقال آب از طرح آب‌رسانی غدیر به آبادان EC آب به 4000 کاهش خواهد یافت.» 
او تأکید کرده بود: «با اتمام پروژه انتقال آب از طرح آب‌رسانی غدیر به خرمشهر و آبادان، مقرر شده است تا 6کیلومتر خط انتقال از تصفیه‌خانه جامع آب آبادان به سمت تصفیه‌خانه شهید کشتکار که وظیفه آب‌رسانی به روستاهای منطقه را دارد ایجاد شود و 20‌هزار مترمکعب منابع آبی جدید در اختیار روستاهای آبادان 
قرار بگیرد.»
 حالا با ورود رسمی یکی از مراجع تقلید به ماجرای آب‌های آلوده همه منتظرند تا شاید اقدامی عملی از سوی مسوولان برای کاهش آلام مردم خوزستان رقم بخورد.

captcha
شماره‌های پیشین