496
دوشنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۷
6
خبر یک

آرامش در چارسوی بازار

عصر دیروز نوسانات ارز موجب بروز التهاب موقت در میان کسبه بازار موبایل گردید که با اطمینان‌بخشی مقامات مسوول فعالیت عادی آنها از سرگرفته شد

«صبح نو» از پشت صحنه ایجاد التهاب برای افزایش افسار گسیخته قیمت خودرو گزارش می‌دهد

کورس در لاین خودرو

برخی از کارشناسان بازار خودرو ممنوعیت واردات خودرو را سیاستی می‌دانند که بازار خودرو را مجدداً ناپایدار خواهد کرد ضمن اینکه با این اتفاق حدود 10 هزار نفر نیز کار خود را از دست خواهند داد. وضعیت افسار گسیخته امروز اقتصاد ایران ناشی از شوک‌هایی است که به گفته مسوولان از سوی جنگ اقتصادی غرب به‌ویژه آمریکا آغاز شده و البته بازار آشفته امروز بی‌تأثیر از حضور عوامل متشنج‌کننده داخلی بی‌نصیب نمانده است.

صبح نو

خبر یک

آرامش در چارسوی بازار

عصر دیروز نوسانات ارز موجب بروز التهاب موقت در میان کسبه بازار موبایل گردید که با اطمینان‌بخشی مقامات مسوول فعالیت عادی آنها از سرگرفته شد

روز گذشته تعدادی از فروشنده‌های بازار موبایل در مهم‌ترین مراکز و معروف‌ترین محل عرضه تلفن همراه در حرکتی اعتراضی نسبت به وضعیت قیمت ارز و کسادی بازار خواستار برخورد با متخلفان و سامان‌بخشی بازار ارز شدند. اعتراضاتی که ساعتی بیشتر طول نکشید و با دخالت وزیر ارتباطات، اوضاع عادی و کار در بازار از سر گرفته شد.
مغازه‌داران بازار موبایل چارسو و پاساژ علاءالدین در تهران برای اعتراض به افزایش نرخ دلار مغازه‌های خود را ساعاتی بستند. بعضی از این افراد که بیشتر فروشندگان موبایل و لوازم جانبی هستند، تجمع خود را در بیرون پاساژ ادامه دادند. براساس گزارش خبرنگار روزنامه «صبح نو» که در محل تجمع حضور داشت، حدود صد نفری از فروشنده‌های موبایل این پاساژها پس از حدودا یک ساعت به محل کار خود برگشته و به کارشان ادامه دادند. وزیر ارتباطات برای بررسی موضوع خود را به محل این اتفاق رساند. وزیر پس از بررسی موضوع و همچنین صحبت با کسبه در توییت‌هایی نسبت به این موضوع اعلام نظر کرد. آقای محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات پس از این اعتراضات در توییتی اعلام کرد: «امروز پس از جلسه دولت، در بازار چارسو حضور پیدا کردم. فعالیت کسبه به حالت عادی بازگشته است. تلفن همراه و تجهیزات رایانه امروز از ملزومات زندگی مردم است و به نوبه خود برای تأمین ارز برای این تجهیزات تلاش خواهم کرد. هر چند در این میان لازم است با سودجویی‌ها نیز برخورد جدی شود.» وضعیت موجود بازار ارز موجب شده تا عده‌ای فرصت‌طلب که رانت زیادی در میان دولت دارند با اخذ دلار دولتی آن هم به مقدار زیاد دست به واردات کالاهایی بزنند که خیلی به کار کسی نمی‌آید، این افراد با احتکار اجناس واردشده با دلار چهار هزار تومانی، با التهاب بازار ارز فرصت را غنیمت شمرده و جنس وارداتی با ارز 4000تومانی را با دلار 8000 تومان‌ به فروش می‌رسانند. 

 اقدامی خوب اما ناکافی
جهرمی در توییتی دیگر درباره انتشار لیست شرکت‌هایی که با ارز دولتی گوشی وارد کرده و حالا قصد دارند با ارز آزاد این اجناس را به فروش برسانند نوشته است: «لیست شرکت‌هایی که به آن‌ها ارز ۴۲۰۰‌تومانی برای واردات گوشی تلفن همراه ‌‌تخصیص یافته است، با هماهنگی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، تا ساعاتی دیگر توسط روابط عمومی وزارت ارتباطات منتشر خواهد شد.» موضوع مهم در ارتباط با شرکت‌هایی که دلار دولتی گرفته‌اند این نیست که لیست اسامی آن‌ها منتشر شود، چیزی که باید مورد توجه قرار بگیرد برخورد با این افراد و شرکت‌ها و کنترل فضای به‌هم‌ریخته اقتصادی است، شاید افشاگری‌های وزیر ارتباطات اتفاق خوبی باشد اما زمانی به درد اقتصاد و کسب‌و‌کار می‌خورد که با اقدامی مثمرثمر همراه باشد. دولت به‌عنوان متولی اصلی ساماندهی وضعیت اقتصاد کشور باید با هماهنگ کردن دستگاه‌های قضایی و نظارتی از گسترده‌تر شدن نابسامانی‌های چند ماهه اخیر جلوگیری کند.  سوء‌مدیریت‌ها در حوزه‌های اقتصادی و تأمین و اختصاص ارز و سکوت مسوولان رده بالای دولتی و حضور دلالان در این بازار التهاب‌ها را افزایش داده و همین موضوع ثبات لازم را از بین برده است، کسب‌و‌کارها دچار آسیب شده‌اند و همه مردم چشم امید دارند تا دولت با برنامه‌ای قاطع وارد موضوع شود و بتواند مدیریت را در دست بگیرد. 

captcha
شماره‌های پیشین