496
دوشنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۷
5
بعد از شمارش پنجاه درصد آراءاعلام شد

پیشتازی اردوغان در انتخابات ترکیه

اتحاد دو جانبه اقتصادی و نظامی عربستان و امارات نشان می‌دهد

فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس

بیش از یک سال است که خبری از برگزاری شورای همکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیست و با جدا شدن قطر و تحریم‌های سیاسی و اقتصادی اعضای آن علیه دوحه عملاً شاهد شکست و فروپاشی این شورا هستیم از این رو عربستان سعودی در اقدامی جدید به تشکیل شورای مشترک اقتصادی و نظامی با امارات متحده عربی دست زده است تا بتوانند جایگزینی مناسب برای شورای همکاری خلیج فارس به وجود آورد.

صبح نو

بعد از شمارش پنجاه درصد آراءاعلام شد

پیشتازی اردوغان در انتخابات ترکیه

رأی‌گیری از بیش از 56‌میلیون واجد شرایط رأی‌دهی در 180‌هزار‌و‌65 صندوق در 81‌استان ترکیه روز گذشته برگزار شد تا تکلیف 6نامزد ریاست‌جمهوری و 4851‌داوطلب مجلس را مشخص کند.
به‌رغم حضور هشت حزب سیاسی در انتخابات مجلس، رقابت اصلی در این انتخابات بین دو ائتلاف جمهور (متشکل از حزب عدالت و توسعه، حرکت ملی‌گرا و اتحاد بزرگ) و ائتلاف ملت (شامل احزاب جمهوریخواه خلق، حزب سعادت و حزب دموکرات) و حزب دموکراتیک خلق‌ها که در مجلس دارای گروه پارلمانی هستند، صورت گرفت و آرای دیگر احزاب سیاسی شرکت‌کننده تأثیر چندانی بر نتیجه این انتخابات بر جای نگذاشت.
 در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز رقابت اصلی میان رجب طیب اردوغان (نامزد ائتلاف جمهور)، محرم اینجه نامزد حزب جمهوریخواه خلق، مرآل آک شنر از حزب خوب، صلاح‌الدین دمیرتاش نامزد حزب دموکراتیک خلق‌ها  بود و دو داوطلب دیگر یعنی تمل کارا ملااوغلو از حزب سعادت و دوغو پرینچک داوطلب حزب وطن از اقبال بسیار اندکی برخوردار بودند.
بنا بر قوانین ترکیه، شرکت در انتخابات اجباری بود و خاطیان در صورت نداشتن عذر موجه جریمه می‌شوند.
احتمال کشیده شدن انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم
با برگزاری‌ این انتخابات وضعیت فوق‌العاده، در این کشور حکمفرما بود. 38‌هزار پلیس در استانبول و آنکارا مسوول حفظ امنیت حوزه‌های رأی‌گیری بودند.
 عمل به وعده‌های انتخاباتی به‌‌ویژه معیشتی بیشترین انتظار مردم ترکیه از این انتخابات است.ناظران پیش‌‌بینی می‌کنند که آرای حزب حاکم عدالت و توسعه با ریزش مواجه خواهد شد و سرنوشت انتخابات ریاست‌جمهوری به دور دوم کشیده شود و در این دور احزاب مخالف برای رقابت جدی با اردوغان پشت سر نامزد دیگر که حدس زده می‌شود محرم اینجه باشد سنگر بگیرند.به گزارش تلویزیون تی‌آر‌تی ترکیه، رییس شورای‌عالی انتخابات ترکیه ابراز امیدواری کرد، نتایج انتخابات ترکیه تا پیش از نیمه‌شب اعلام شود.
سعدی گووَن دیروز از محل نگهداری صندوق‌های رأی که از نمایندگی‌های سیاسی ترکیه در خارج از کشور به ترکیه انتقال یافته و در مرکز همایش‌های اتاق تجارت آنکارا نگهداری می‌شود، بازدید کرد.
گوون گفت: حدود 500‌ناظر از 48‌کشور جهان بر این انتخابات نظارت خواهند کرد. علاوه‌بر آن ناظران دستگاه‌های مختلف و نمایندگان احزاب سیاسی ترکیه نیز بر روند انتخابات نظارت خواهند داشت.‌
گوون گفت: نتایج انتخابات گذشته را پیش از نیمه‌شب حوالی ساعت‌23 اعلام کردیم و این‌بار نیز امیدواریم نتایج را پیش از نیمه‌شب اعلام کنیم.
 «اردوغان» ۵۶ درصد؛ «اینجه» ۲۹ درصد
تا زمان تنظیم این گزارش؛ ۵۰ درصد آرا  شمارش شده بود  که از پیشتازی اردوغان حکایت داشت، او می تواند در دور اول انتخابات بر کرسی ریاست جمهوری تکیه بزند البته شاید در شمارش 50 درصد دیگر آرا شرایط برای او تغییر کند و نتواند میزان رای لازم را در دور اول بدست آورد.
جزییات شمارش 50 درصد آرا  به شرح زیر است: 
اردوغان:  ۵۶ درصد
اینجه:  ۲۹ درصد
آکشنر: ۷.۴ درصد
دمیرتاش: ۶.۰۳ درصد
کاراملااوغلو: کمتر از یک درصد
 

captcha
شماره‌های پیشین