495
دوشنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۷
6
«صبح نو» به بهانه توهین جدید معاون وزیر صنعت به رسانه‌ها بررسی می‌کند؛

این دولتی‌های عصبانی

مالکان خانه‏های مسکن مهر پردیس به نشانه اعتراض تحصن کردند

زیر سقف بی‏مهری

از عمر مطرح کردن ایده مسکن مهر 15 سالی می‏گذرد و 11 سال هم از شروع طرح می‏گذرد. طرحی که با هدف خانه‏دار کردن اقشار کم‌درآمد در دولت نهم کلید خورد؛ اما همیشه مسکنی که با خود نام مهر را به دنبال داشته است، بی‏مهری‏های زیادی را برای دولت و بیشتر از آن برای مردم ایجاد کرده است. به خاطر همین است که همیشه از این طرح به نام طرحی شکست‎خورده نام برده می‏شود. طرحی در هر دوره‏ای مشکلاتی را برای متقاضیانش به وجود آورده است.

صبح نو

«صبح نو» به بهانه توهین جدید معاون وزیر صنعت به رسانه‌ها بررسی می‌کند؛

این دولتی‌های عصبانی

«رسانه‌ها این قدر چرت و پرت ننویسند.» این‌ واکنش دیروز معاون بازرگانی وزیر صنعت به خبرنگاری بود که از او درباره اقدامات معاونتش در حوزه تنظیم بازار پرسیده بود. آقای «حسن یونس سینکی» در واکنش به این سؤال خبرنگار «تسنیم» که «مردم انتظار تنظیم بازار را دارند، برای پاسخگویی به این انتظارات چه اقداماتی را در دستور کار دارید؟» گفته است: «رسانه‌ها این‌قدر چرت‌وپرت نگویند تا ما حرف‌مان را بزنیم.»
این اما‌ نخستین باری نیست که معاونان و وزیران عصبانی دولت یازدهم و دوازدهم چنین برخوردی با رسانه‌ها دارند. پیش از او نیز برخی وزرا و معاونان دولت، عصبانیت خود را در برخورد با رسانه‌ها بروز داده‌اند.
معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حاشیه همایش گرامیداشت روز ملی اصناف در پاسخ به این سؤال خبرنگار تسنیم که «مردم این روزها از شما با عنوان مرد شماره یک تنظیم بازار کشور خیلی انتظار دارند، چه‌کارهایی را برای پاسخگویی به این انتظارات دردستور کار دارید؟»‌ گفته است: «من از رسانه‌ها انتظار دارم که این‌قدر چرت‌وپرت به مردم نگویند تا ما حرف‌هایمان را بزنیم، البته من قصدی برای صحبت در این شرایط نداشتم.»
این مسوول دولتی در واکنش به اینکه «مردم از شما به‌عنوان مسوول انتظار تنظیم بازار را دارند؟» با خنده گفت: «چه انتظاری دارند؟» سینکی در پاسخ به اینکه «برای تنظیم بازار چه اقداماتی را در دستور کار دارید؟»، گفت: «من به شما نباید جواب بدهم.» او هنگامی که با این جواب خبرنگار تسنیم مواجه شد که رسانه‌ها نماینده مردم هستند و مردم انتظار پاسخگویی مسوولان را دارند، گفت: «شما خبرنگار هستید و نماینده مردم نیستید.»

مهاجم نوک دولت
آقای عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی یکی از مهم‌ترین مهره‌های دولت در برخورد با خبرنگاران است‌ که در روز 16‌فروردین سال گذشته و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به سؤال خبرنگار این رسانه مبنی بر اینکه گفته شده ایرباس سوم که به ایران آمده است مرجوعی کشور کلمبیاست، آیا این موضوع صحت دارد و شرایط آن اکنون چگونه است گفت: «مرجوعی یعنی چی، این‌ها حرف‌های عجیبی است.»
در ادامه اما وزیر راه پس از قطع دوربین نسبت به این سؤال این خبرنگار واکنش دیگری نشان داد و به او گفت: «خبرنگار باید یک جُو عقل داشته باشد!» وزیر راه بعد از این سخنان میکروفن خبرنگار را گرفته و قصد پرت کردن آن را داشت و با لحن فریادگونه گفت: «شما حرفه‌ای نیستید و از خبرنگاری سر در نمیارید، برید بابا!»

انتقاد بی‌انتقاد
وزیر بهداشت هم برخلاف چهره معصوم و آرام خود تحمل انتقادها را ندارد و گاهی وقت‌ها چنان عصبانی می‌شود که برای برخورد با منتقدانش هر اقدامی می‌کند. برنامه «حاشیه‌های پزشکی» بخش خبری 20:30 یکی از بخش‌های خبری بود که آقای وزیر آن را به سیاه‌نمایی متهم کرد و هر کاری کرد تا بالاخره موفق به جمع شدن بساط این برنامه شد. قاضی‌‌زاده بعد از این موفقیت در یکی از برنامه‌های تلویزیونی که با موضوع عملکرد وزارت بهداشت ‌روی آنتن رفته بود، حاضر شد و در بخشی از صحبت‌هایش از مدیران تلویزیون بابت تعطیل کردن بخش حاشیه‌های پزشکی از خبر 20:30 تشکر کرد! این اتفاق از معدود دفعاتی بود که یک مدیر جمهوری اسلامی از تعطیل شدن یک برنامه تلویزیونی تخصصی، آن‌هم روی آنتن همان رسانه تشکر می‌کرد. با توجه به صحبت‌های وزیر بهداشت احتمال تعطیلی این بخش با فشارهای این وزارتخانه تقویت شد. اگر مواردی مثل سریال در حاشیه، برخی بخش‌های برنامه ثریا، مصاحبه با خبرنگار قدس و بخش حاشیه‌های پزشکی را در نظر بگیریم، می‌توان گفت که وزیر بهداشت دولت یازدهم رکورددار برخورد با رسانه‌های منتقد است. تنها مسوول‌ در تاریخ انقلاب که به تنهایی تعداد زیادی رسانه منتقد را ساکت کرده و حتی از برخورد توهین‌آمیزش با خبرنگاران هم عذرخواهی نکرده است. به نظر می‌رسد معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت که چندی پیش در ابلاغی تمام اختیارات آقای وزیر را در کارگروه تنظیم بازار به بر عهده گرفته است، چندان از اوضاع به‌هم‌ریخته اقتصادی ناراضی نیست که از جواب دادن به مطالبات اقتصادی مردم برافروخته شده و دست به فرافکنی می‌زند. به نظر می‌رسد با وضعیت موجود برخی از مسوولان از جمله این معاون که نحوه برقراری ارتباط با رسانه‌ها را نمی‌داند و وضعیت معیشتی مردم هم برایش مهم نیست، بهتر است مسوولان در انتخاب‌هایشان دقت بیشتری به خرج بدهند.

captcha
شماره‌های پیشین