495
دوشنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۷
5
انتخابات ریاست جمهوری امروز در ترکیه برگزار می‌شود

ترکیه منتظر حلول «محرم » یا «رجب»

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه امروز 24 ژوئن (۳ تیرماه) سال جاری میلادی برگزار می‌شود و در آن ۶ نامزد از احزاب مختلف به رقابت خواهند پرداخت.

خبر

صبح نو

انتخابات ریاست جمهوری امروز در ترکیه برگزار می‌شود

ترکیه منتظر حلول «محرم » یا «رجب»

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه امروز 24 ژوئن (۳ تیرماه) سال جاری میلادی برگزار می‌شود و در آن ۶ نامزد از احزاب مختلف به رقابت خواهند پرداخت.

بنا به اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه‌ «رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهوری کنونی و رهبر حزب عدالت و توسعه، «دوغو پرینچک» رهبر حزب وطن، «تمل کاراملااوغلو» رهبر حزب سعادت، «محرم اینجه» نماینده حزب جمهوری‌خواه خلق، «صلاح الدین دمیرتاش» رهبر سابق و زندانی حزب دموکراتیک خلق‌ها و «مرال آکشنر» رهبر حزب خوب، در انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ ژوئن سال جاری میلادی ترکیه به رقابت می‌پردازند.
رقابت برای دو انتخابات همزمان سرنوشت‌ساز ریاست‌جمهوری و پارلمانی ترکیه که امروز برگزار می‌شود به اما و اگرهایی کشیده شده است. 6 نامزد برای پست ریاست‌جمهوری در حالی با یکدیگر رقابت می‌کنند که رقابت جدی میان «رجب طیب اردوغان» نامزد حزب ائتلاف جمهور و «محرم اینجه» نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق است.
با توجه به وخامت اوضاع اقتصادی و بیکاری در این کشور این انتخابات برای آینده ترکیه مهم است و مردم این کشور اعتقاد دارند با رفتن پای صندوق انتخابات این بحران را هم پشت سر خواهند گذاشت. چراکه نرخ تورم در ترکیه دو رقمی شده و ارزش لیر روزبه‌روز کاهش می‌یابد.
رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، تلاش می‌کند درانتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آن کشور، که 17ماه زودتر از موعد مقرر برگزار می‌شود، پایه‌های قدرت خود را مستحکم کند. با این حال برخی از ناظران امور ترکیه براین باورند که احتمال دارد رأی‌گیری فردا یکشنبه سوم تیرماه به دور دوم کشیده شود.

تصمیم اردوغان برای نظام جدید ریاست جمهوری
اردوغان که پس از کودتای نافرجام ترکیه با بازداشت‌های مکرر معترضان و منتقدانش راه به جایی نبرده و هر سه ماه یک‌بار حالت اضطراری در کشورش را تمدید می‌کند، تصمیم گرفته است تا با انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری و پارلمانی این کشور را از بحران نجات دهد.مرد لحظه‌های ترکیه که با برخی اقداماتش تلاش می‌کند تا همچنان در کرسی قدرت ترکیه باقی بماند در تازه‌ترین اقدامات خود تصمیم گرفته است تا نظام جدیدی برای ریاست‌جمهوری دیار عثمانی ترسیم کند.
«رجب طیب اردوغان» در یک برنامه ویژه و زنده تلویزیونی دیروز جمعه گفت: «در این نظام ریاست جمهوری، ما شمار وزراء را به ۱۶ نفر کاهش خواهیم داد» مدیریت اقتصادی ساده‌سازی خواهد شد. ما تعداد وزارتخانه‌ها را کاهش خواهیم داد.
رییس‌جمهوری ترکیه با اشاره به یک نوآوری جدید در نظام حکومتی و ایجاد چهار نهاد مهم، افزود: «در نخستین مرحله، چهار نهاد مربوط به منابع انسانی، سرمایه‌گذاری، امور مالی و تحول دیجیتال در مدل حکومتی جدید از اهمیت بسیاری برخوردارند، زیرا آن‌ها تقریباً نزدیک‌ترین مقامات به رییس‌جمهوری هستند.»

رویارویی «اینجه» با «اردوغان»
گفته می‌شود «محرم اینجه» نماینده حزب جمهوری‌خواه خلق و قوی‌ترین حزب اپوزیسیون در ترکیه از مهم‌ترین رقبای اردوغان در این دور از انتخابات است.محرم اینجه ۵۴‌ساله معتقد است که «با اراده مردم در ۲۴ ژوئن رییس‌جمهوری خواهم شد. این آموزگار قدیمی فیزیک و شیمی برای برکناری اردوغان که ۱۵سال است در قدرت مانده به میدان آمده و با مهارتی که در سخنرانی و خطابه‌های آتشین دارد به رقیب اصلی اردوغان در این دوره از انتخابات تبدیل شده است.
اینجه در جنجالی‌ترین سخنرانی‌های خود گفته بود که اگر روزی رییس دولت شود بساط کاخ ریاست‌جمهوری را
-که به‌گفته او کاخ فرعونی است- برخواهد چید. اردوغان این قصر مجلل را در آنکارا ساخته است.
سعدالله زارعی: اینجه پیروز این دوره از انتخابات نیست
آقای «سعدالله زارعی» کارشناس امور غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به اینکه اردوغان مرد لحظه‌ها در ترکیه است، عنوان کرد: هر چند اردوغان را مرد لحظه‌ها و فردی که به‌دنبال سورپرایز کردن در موضوعات سیاسی دیدیم اما آنچه در تغییر ساختارها ‌یا مدیریت‌های جدید که روز جمعه هم عنوان کرده است، می‌بینیم نشان‌دهنده این است که وی نگرانی‌هایی نسبت به انتخابات فردا دارد و متوسل به اینگونه طرح‌ها و ایده‌ها
شده است.این کارشناس امورغرب آسیا با اشاره به اینکه این دور از انتخابات دارای پدیده‌ای به‌نام «محرم اینجه» است، افزود: شاید بتوان آقای اینجه را پدیده این دور از انتخابات برشمرد و به گفته برخی شانس پیروزی هم داشته باشد اما گمان من این است که وی با حضور در این دوره از انتخابات می‌تواند آینده خوبی داشته باشد ولی شرایط فعلی نشان‌دهنده این است که به قدرت رسیدن وی هنوز مهیا نخواهد بود. زارعی، افزود: اگر تا دیروز ترکیه فاقد یک آلترناتیو برای آقای اردوغان نبود اما امروز جامعه ترکیه این شخصیت را در آقای اینجه می‌تواند ببیند. این آلترناتیو می‌تواند تاثیرگذار باشد ولی پیروز این دوره از انتخابات نیست. وی با اشاره به اینکه انتخابات ترکیه دارای چند نکته حائز اهمیت است، یادآور شد: نکته نخست این است که اردوغان با برخی تجزیه و تحلیل‌ها به‌دنبال این است تا ماندن در قدرت را در حزب توسعه و عدالت همچنان ادامه دهد و از این‌رو بود که انتخابات زودهنگام را مطرح کرد.
این کارشناس امور غرب آسیا، ادامه داد: برای زود برگزار کردن انتخابات تجزیه و تحلیل این بود که مخالفان آقای اردوغان در داخل حزب عدالت و توسعه به دنبال جدایی و ایجاد جایگاه جدیدی در حزب هستند و از این رو بود که وی
نیم نگاهی به اوغلو و آقای گل کرد و آنها را از تشکیلات و ساختار سیاسی حزب عدالت و توسعه دور ساخت. گمان اردوغان این بود که این دو نفر به‌دنبال این هستند که حزب را به سمت خودشان بکشانند و آرا را به خود جذب کنند.
زارعی‌ عنوان کرد: از طرفی دیگر می‌بینیم که اردوغان نگاهی هم به منتقدان و مخالفان خود داشت و این تحلیل را عنوان می‌کرد که منتقدان با سوار شدن روی نقاط ضعف حزب عدالت و توسعه بتوانند در انتخابات پیروز شوند. درست همانند تجربه‌هایی که در برخی انتخابات اروپا همانند جریان پنج ستاره ایتالیا، جریان اپوزیسیون در فرانسه وانگلیس روی داد و منتقدان و اپوزیسیون‌ها توانستند قدرت را به‌دست گیرند.
وی تصریح کرد: ترکیه هم از این روند و پیروزی اپوزیسیون‌ها واهمه دارد و به این خاطر است که می‌بینیم اردوغان تلاش می‌کند که شرایط را مهیا سازد و حتی از صفر شروع می‌کند تا قدرت به دست رقبا نیفتد. اما نباید این موضوع را فراموش کرد که ترکیه آبستن برخی حوادث است و علامت بالینی این موضوع دیده می‌شود که وضعیت این کشور رو به تحول است. زارعی ادامه داد: در آینده با وضعیت جدیدی در ترکیه روبه‌رو هستیم با توجه به برخی موضوعات سیاسی در ترکیه باید دید که در کنار حزب عدالت و توسعه آیا گروه‌های ملی‌گرا و اپوزیسیون موفق می‌شوند یا همچنان احزاب سنتی قدرت را در دست خواهند داشت. موضوعات و قدرتی که پیش‌بینی آن دشوار است ولی به اعتقاد من سنتی‌ها همچنان در رأس خواهند بود.

کاکایی: با انتخابات زودهنگام، تضمینی برای ماندن «اردوغان» در قدرت نیست
آقای «سیامک کاکایی» کارشناس امور ترکیه با اشاره به انتخابات پیش روی ترکیه، به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» گفت: انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری ترکیه که روز یکشنبه برگزار می‌شود از اهمیت بالایی در ساختار سیاسی این کشور برخوردار است. آقای اردوغان با تغییر در ساختار سیاسی که در پارلمان این کشور به وجود آورده است تلاش می‌کند تا با به‌دست آوردن حد نصاب رأی همچنان در قدرت باقی بماند.این کارشناس امور ترکیه، افزود: اینگونه تغییرات موجب شد تا رقبای اردوغان به نقد دولت حاکم بپردازند و از این‌رو است که برخی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اردوغان نتواند به حد نصاب آرا دست یابد و احتمال می‌رود که این دور از انتخابات به دور دوم کشیده شود. کاکایی با اشاره به اینکه حزب جمهوری خلق مهم‌ترین رقیب سیاسی اردوغان محسوب می‌شود، تصریح کرد: احزاب رقیب اردوغان تلاش می‌کنند تا با مشارکت بالا بتوانند آرای دولت کنونی را کاهش دهند. پنج حزب مهم و رقیب اردوغان از پایگاه‌های اجتماعی بالایی برخوردارند و به این خاطر بود که اردوغان تصمیم گرفت تا انتخابات این کشور را یک سال زودتر از موعد رسمی خود برگزار کند.
وی با اشاره به اینکه انتخابات زودهنگام ترکیه موجب شد تا اردوغان چندان ماجراجویی در سطح منطقه نداشته باشد، ادامه داد: حزب عدالت و توسعه تلاش کرد تا در یک سال اخیر به تحولات داخلی ترکیه توجه نماید تا اردوغان در انتخابات پیش رو بتواند آرا و افکار عمومی داخلی را به سمت خود جلب کند. گفتنی است که رأی‌دهندگان در ترکیه امروز یکشنبه سوم تیرماه پای صندوق‌های رأی می‌روند. افزون بر این، بیش از سه میلیون تن از اتباع ترکیه که در خارج از این کشور زندگی می‌کنند، برای رأی‌دهی در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی این کشور واجد شرایط هستند. لازم به ذکر است که پیش از انتخاب اردوغان به‌عنوان رییس‌جمهوری ترکیه در سال ۲۰۱۴، وی در سمت نخست‌وزیر این کشور ( ۲۰۱۴- ۲۰۰۳) فعالیت می‌کرد.
در این دور از انتخابات همچنین 4801 نامزد هم برای 600‌صندلی پارلمان با یکدیگر در رقابت هستند. این انتخابات از آن رو اهمیت دارد که در پی تغییرات قانون اساسی ترکیه در جریان یک همه‌پرسی، قدرت بیشتری در اختیار رییس‌جمهوری این کشور قرار گرفته است.

captcha
شماره‌های پیشین