495
دوشنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۷
4
در نشست «دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در حوزه امنیت» مطرح شد

خوداتکایی، مهم‌ترین مدل امنیتی ایران

روز گذشته، دهمین نشست شنبه انقلاب به همت جنبش مردمی پاسداشت 40 سال انقلاب اسلامی با موضوع دستاوردهای حوزه امنیت در محل مجموعه فرهنگی سرچشمه (محل حادثه هفتم‌تیر) برگزار شد. در این نشست سردار ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور، ویژگی‌های امنیتی نظام جمهوری اسلامی را تشریح کرد، سردار رادان رییس مرکز مطالعات راهبردی ناجا باموضوع کارکرد نظام امنیتی جمهوری اسلامی در نظام بین‌الملل و سردار رستگار پناه رییس پژوهشکده امنیت ملی هم با موضوع رویکردهای امنیتی سخنرانی کردند.

صبح نو

در نشست «دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در حوزه امنیت» مطرح شد

خوداتکایی، مهم‌ترین مدل امنیتی ایران

روز گذشته، دهمین نشست شنبه انقلاب به همت جنبش مردمی پاسداشت 40 سال انقلاب اسلامی با موضوع دستاوردهای حوزه امنیت در محل مجموعه فرهنگی سرچشمه (محل حادثه هفتم‌تیر) برگزار شد. در این نشست سردار ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور، ویژگی‌های امنیتی نظام جمهوری اسلامی را تشریح کرد، سردار رادان رییس مرکز مطالعات راهبردی ناجا باموضوع کارکرد نظام امنیتی جمهوری اسلامی در نظام بین‌الملل و سردار رستگار پناه رییس پژوهشکده امنیت ملی هم با موضوع رویکردهای امنیتی سخنرانی کردند.


ذوالفقاری: مردم، در حوزه برقراری امنیت
در کنار نیروهای مسلح هستند


سردار حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور که در این نشست‌، ویژگی‌های امنیتی نظام جمهوری اسلامی را تشریح می‌کرد، گفت که طی دو نظرسنجی‌ که در سال ۹۶ در ۶حوزه اساسی کشور انجام شد، امنیت ایران بالاترین رضایتمندی در کشور را داشته است. یکی از دلایلی که امروز با وجود تمام مشکلات، امنیت کشور ما در بالاترین سطح خود قرار دارد اجتماعی کردن امنیت در بین مردم است؛ مردم امروز به‌‌رغم اعتراضاتی که دارند، در حوزه برقراری امنیت در کنار نیروهای مسلح هستند.
او «وجود امنیت پایدار در ایران» را به‌خاطر ایده‌های جمهوری اسلامی و نیز مردم پایه بودن امنیت دانست و تاکید کرد: اگر در بحران‌ها و مشکلات امنیتی در کشور، حضور مردمی نبود، نمی‌توانستیم امنیت در جامعه ایجاد کنیم. مهم‌ترین مدل امنیتی در ایران «خوداتکایی» است. خوداتکایی ایرانی بر پایه اهمیت نقش رهبری، حمایت مردم، ساختارها و نهادهای انقلابی متعدد دفاع‌محور و قدرت نرم فرهنگی است.
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به شرایط امنیتی ابتدای انقلاب خاطرنشان کرد: امروز همه اذعان دارند که شرایط ایران به لحاظ امنیتی خوب است و این میزان امنیت بالای ایران برای کشورهای اروپایی سؤال ایجاد کرده است. هرزمان که تهدیدات خارجی و آسیب‌های اجتماعی یک کشور بالا رود و توان کنترل سیستم پایین بیاید، امنیت کاهش می‌یابد اما با وجود مشکلات اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی در کشور امنیت ایران روز‌به‌روز بیشتر می‌شود.
ذوالفقاری با بیان اینکه نظام استکبار با همه توانش علیه ایران بسیج شده است، گفت: امروز به‌خاطر اجرای حکم اعدام به جرم زیر گرفتن افرادی با اتوبوس، همه شبکه‌های خارجی، برنامه‌های زنده خود را قطع می‌کنند و به گونه‌ای موضوع را منعکس می‌کنند که گویی کسی دیگر مرتکب این جرم شده است.
وی افزود: اساس محور امنیت جمهوری اسلامی ایران، جامعه‌محور بودن آن است، حتی ساختارهای امنیتی ما هم جامعه‌محور است؛ در جریان تنش‌های دی ۹۶ باز هم مردم به‌رغم گلایه‌هایی که داشتند، خودجوش مقابله کردند.
معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور تاکید کرد: تأمین‌کنندگان امنیت کشور باید مورد توجه مسوولان باشند تا خود تبدیل به مخالف امنیت نشوند. رئالیسم‌ها بر خود اتکایی امنیت
 بر مبنای قدرت دولت تاکید داشتند و محور آن قدرت نظامی بود، اما مدل جمهوری اسلامی خوداتکایی بر محور قدرت نرم، ولایت و رهبری بود، که باعث شد خیلی‌ها در این کشور نه پست و شغل نخواستند، اما مانند زمان جنگ همه‌چیز خود را برای امنیت کشور گذاشتند.
معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور عنوان کرد: اگر شهید بروجردی در غرب کشور می‌کوشید با اقناع مردم امنیت را برقرار کند ریشه در نگاه به قدرت نرم و فرهنگی داشت. فرماندهان جوان سپاه در آن زمان بدون مطالعه رویکردهای امنیتی تلاش کردند امنیت را با خود مردم برقرار کنند. چرا مردم به صحنه آمدند؟ چون خود را متولی انقلاب می‌دانستند. هر زمان تعادل و توجه به باورها و اعتقادات مردم صورت گیرد، مردم حضور خواهند داشت و در امنیت کشور مشارکت می‌کنند.
ذوالفقاری، برقراری امنیت پایدار را امروز مهم‌ترین مدل امنیت کشور دانست و تاکید کرد که برای برقراری مدل امنیت پایدار نیاز به شجاعت، سرعت بالا در تصمیم‌گیری، مدیران انقلابی و حضور مردم در تمامی صحنه‌هاست.

رادان: ما امروز تولیدکننده
 یک مکتب نظامی امنیتی شده‌ایم

 

بعد از ذوالفقاری نوبت به سردار احمدرضا رادان، رییس مرکز مطالعات راهبردی ناجا رسید تا درباره کارکرد نظام امنیتی جمهوری اسلامی در نظام بین‌الملل به سخنرانی بپردازد، در ابتدا تاکید کرد که همه محاسبه‌های دشمن در ایران غلط از آب درمی‌آید زیرا ایران مکتب امنیتی، دفاعی، نظامی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی‌اش برگرفته از آرمان‌های امام راحل و رهنمود مقام معظم رهبری و مردم است. به گفته سردار رادان مردم در ایران حرف برای گفتن و مشکل نیز دارند ولی نظام را از دست نمی‌دهند و اگر تو‌طئه‌ای باشد حمایت رهبر معظم انقلاب، سیلی محکمی به دشمنان می‌زنند که سال‌ها صدایش شنیده شود.
رییس مرکز مطالعات راهبردی ناجا با اشاره به اینکه امروز به واسطه امنیت پایدار در کشور و نیز خون شهدای هسته‌ای، جنگ تحمیلی و مدافع حرم در همه عرصه‌ها توانسته‌ایم گام‌های موثری برداریم، خاطرنشان کرد: شوخی نیست که انقلاب اسلامی در همان ابتدا در همه کوچه‌پس‌کوچه‌هایش درگیر شود، که هرکدام در هر نظام نوپای دیگر برای ساقط کردن کافی بود. رهبر این انقلاب محور حرکت خود را بر مردم می‌گذارد از این رو مردم هم اصل و ثقل حرکت خود را بر این می‌گذارند که رهبر از آن‌ها راضی باشند. انقلاب ما یکی‌یکی این کوچه‌پس‌کوچه‌ها را طی می‌کند که هرکدام یک بلوغ است.
وی ادامه داد: اگر امروز در حوزه‌های مختلف می‌توانیم فعالیت داشته باشیم در سایه امنیت است. امروز جمهوری اسلامی ایران مرزها را درنوردیده و کشوری که در اوایل نمی‌توانست حتی نارنجکی بسازد امروز غرش موشک‌هایش لرزه به اندام صهیونیست‌ها انداخته است. امروز دشمن می‌داند که اگر حرکت نابخردانه‌ای کند با خاک یکسان می‌شود و این ناشی از استحکام و قدرت بازدارندگی ایران اسلامی است.
رادان با بیان اینکه انقلاب اسلامی به واسطه اینکه
در برگیرنده نظام اسلامی بوده است، گفت: انقلاب اسلامی امروزه منافع و مقاصد خیلی‌ها در جهان از جمله آمریکا را
بر هم زده است و به همین دلیل هر روز توطئه جدیدی برای سرنگونی آن انجام می‌دهند.
سردار رادان در ادامه افزود: مردم همواره در تمامی صحنه‌ها در کنار نیروهای مسلح در برقراری امنیت حضور داشتند و یکی از مهم‌ترین صحنه‌هایی که حضور داشتند دفاع مقدس بود. به واسطه انقلاب اسلامی یک مکتب مردمی در ایران به‌وجود آمده است، که با صلابت و به‌موقع جواب دشمن را می‌دهد، امروز مکتب بسیج مردمی و حضور مردم در صحنه کارزار عراق و سوریه که منجر به نابودی داعش شد متأثر از فرهنگ دفاع مقدس ایران اسلامی است.
وی تاکید کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی به یک مکتب امنیتی انتظامی دست یافتیم که قابل گسترش و دفاع است. پس از عبور از اروند، بسیاری از ارتش‌های صاحب سبک در عبور از آب سراغ ما آمدند تا سبک عبور ما را یاد بگیرند.
رییس مرکز مطالعات راهبردی ناجا در پایان گفت: تمام توطئه‌های دشمن در ایران با شکست روبه‌رو است و نمی‌توانند کاری کنند چرا که ما در سایه رهبری زندگی می‌کنیم و اگر بخواهند کاری کنند همچون فتنه‌۸۸ سیلی محکمی خواهند خورد که تا سالیان سال صدای آن را بشنوند.

مشارکت مردم در حفظ امنیت کشور
رویکرد انقلاب اسلامی است

 

همچنین در این نشست سردار سرتیپ رستگارپناه، رییس پژوهشکده امنیت ملی به رویکردهای امنیتی پرداخت و گفت: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایجاد یک بستر برای مشارکت مردمی در تحقق اهداف و ارزش‌هاست که این روند در دیگر کشورها با این حجم و وسعت وجود ندارد. در انقلاب اسلامی رضایت‌مندی مردم، مشروعیت و مقبولیت نظام یک اصل است، انقلاب اسلامی با مشارکت مردمی توانست امنیت و حس رضایت‌مندی را در سطح کشور ایجاد و حفظ کند.
وی با اشاره به دستاوردهای مدیریت امنیتی کشور در طول انقلاب اسلامی تصریح کرد: در سایه مشارکت مردمی فضای مناسبی برای رشد و تعالی کل جامعه به ‌وجود آمد و دستگاه‌های امنیتی برای ایجاد این فضا در کنار مردم قرار گرفتند. اینکه از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون بدون کمک گرفتن از قدرت‌های شرق و غرب امنیت کشورمان را تأمین کرده‌ایم و با توجه به نوع تهدیدات پیش‌رو توانسته‌ایم با همفکری با مردم امنیت پایدار را برقرار کنیم و اجازه ظهور و بروز تهدیدات را به شکل جدی ندهیم از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.
رستگارپناه ادامه داد: اگر امروز ایران اسلامی به‌عنوان جزیره ثبات و امنیت در سطح منطقه و فرا منطقه است به‌خاطر مشارکت مردم با دستگاه‌های متولی امنیت است. امروز جوانان انقلابی با نوآوری و اندیشه‌ورزی در برابر طرح‌های ناامن‌کننده دشمنان به میدان آمده و نقشه‌های آنان را از بین برده‌اند.
وی با بیان اینکه ما بی‌مهابا به جنگ تهدیدات و طرح‌های خرابکارانه دشمن نرفته‌ایم بلکه با صلابت و منطق با تهدیدات روبه‌رو شده‌ایم، خاطرنشان کرد: منطق و عقلانیت در شناخت توطئه‌ها از دستاورد انقلاب اسلامی برشمرده می‌شود. امنیت پایدار با تلاش، ازخودگذشتگی و مشارکت مردمی به‌دست می‌آید، در‌حالی‌که امنیت مبتنی بر قدرت و ابزار در نهایت محکوم به شکست است.

captcha
شماره‌های پیشین