sobhe-no.ir
494
یکشنبه، ۰۳ تیر ۱۳۹۷
7
پوشش بیمه‌ای انسولین از 90 به 70درصد رسید

قند تلخ زیر مویرگ دلار

بیش از 10درصد مردم ایران مبتلا به دیابت هستند، این آماری است که وزارت بهداشت اعلام کرده و هشدار داده که با سبک زندگی فعلی که چاقی و عدم تحرک را به دنبال دارد، شاهد فراگیرتر شدن دیابت در کشور خواهیم بود و پیش‌بینی می‌شود طی 20 سال آینده بیش از یک سوم مردم کشور مبتلا به دیابت شوند و در صورتی که دیابت کنترل نشود، مبتلایان نیاز به تزریق انسولین خواهند داشت و همین موضوع نشان‌دهنده اهمیت توجه به تولید و در دسترس بودن انسولین در کشور است اما با این وجود حالا پوشش بیمه‌ای این دارو کاهش یافته و این یعنی عده‌ای در خطر جدیقرار دارند.

چهره آشنای تلویزیون در دهه‌60 برای همیشه خاطره شد

خداحافظ آقای «اخلاق در خانواده»

صبح نو

چهره آشنای تلویزیون در دهه‌60 برای همیشه خاطره شد

خداحافظ آقای «اخلاق در خانواده»

چهره‌اش را قدیمی‌ترها خوب‌تر به یاد دارند. روحانی خوش‌چهره‌ای با عمامه سیاه و محاسن توپی سفید که روزگاری یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های تلویزیون بود. حجت‌الاسلام «سید‌علی‌اکبر حسینی» را اما نسل‌های بعد از دهه‌70 شاید اصلاً نمی‌شناختند. درست بر عکس اهالی خیابان شهید فیاض‌بخش و محله «ایران» که سال‌ها بود پشت روحانی سپیدموی «مسجد فائق» به نماز جماعت می‌ایستادند. همان جایی که پیکر او را کنار پنج شهید گمنام این مسجد به خاک سپردند تا خانه آخرت امام جماعت محبوب محله هم در همان مسجد باشد.
حجت‌الاسلام حسینی، روحانی 79‌ساله که عصر روز پنج‌شنبه به‌دلیل عارضه قلبی درگذشت، البته سال‌ها در خانه‌های خانواده‌های ایرانی هم مهمان بود. قبل از آن که برنامه‌های خانوادگی در شبکه‌های مختلف رونق بگیرد، او تنها چهره آموزش و تبیین اصول اخلاقی و توصیه‌های خانوادگی اسلام در تلویزیون بود.
موضوعی که حتی او را در دوره چهارم مجلس شورای اسلامی، به‌عنوان نخستین منتخب مردم تهران، روانه مجلس کرد تا روحانی اخلاق‌مدار،  سیاستمداری را هم به کارنامه خود بیفزاید و هشت سال قانونگذاری در دوره‌های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی را هم به تجربه‌های خود بیفزاید.
ماجرای استیضاح وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات در مجلس پنجم و کنایه‌های وزیر وقت به او، از جمله برگ‌های فراموش‌نشدنی کارنامه سیاسی «آقای اخلاق در خانواده» بود.
حجت‌الاسلام حسینی،  زاده 1318 تهران بود، پس از تحصیلات مقدماتی وارد حوزه‌های علمیه تهران و قم شد و دروس اصول و فقه را فراگرفت و پس از اتمام دروس خارج فقه و اصول از مراجع طراز اول قم و تهران کسب اجتهاد کرد.
حجت‌الاسلام حسینی، همزمان با قیام 15 خرداد 1342 به رهبری امام خمینی؟ره؟ به صف انقلابیون پیوست و در کسوت معلمی به مبارزه با رژیم پهلوی روی آورد. علامه سیدمحمد حسین طباطبایی صاحب تفسیر المیزان و حضرات مرحوم خوش‌وقت، سیدمحمد حسین حسینی طهرانی، صاحب کتاب‌های معادشناسی و امام‌شناسی، شهید سیدمحمدحسین بهشتی و آیات عظام جوادی آملی و جعفر سبحانی از جمله اساتید او بودند.
شاید اما، بهترین خاطرات را بتوان از حضور او در برنامه تلویزیونی «اخلاق در خانواده» ثبت کرد. آقای ابوالفضل ظهوری، تهیه‌کننده برنامه اخلاق در خانواده در یادداشتی در این‌باره، خاطره ضبط برخی برنامه‌ها با حضور او را این‌طور بازگو کرده است: «‌سال‌۶۴ برنامه اخلاق درخانواده را بنیان گذاردیم، خیلی سریع برنامه گل کرد، تلاش حاج‌آقا حسینی و من به‌عنوان تهیه‌کننده این بود که ضبط این برنامه در شهرستان‌ها و در بیرون از استودیو انجام شود.بسیاری از سوژه‌ها را حاج‌آقا حسینی طراحی می‌کرد، از آوردن بشقاب عدس‌پلو به جلوی دوربین برای اینکه به‌عنوان مثال شوهر از غذای همسر ایراد نگیرد تا برنامه ویژه روزه که در کنار سد لتیان ضبط شد و روزه را در انسان به تراکم انرژی پشت سد تشبیه کرد. یک‌بار در سفری که در زمستان بسیار سرد به آذربایجان شرقی رفته بودیم، او یک گلوله برفی را در دست گرفت و آغاز سخن کرد، پس از پایان فیلمبرداری متوجه شدیم تابش نور آفتاب باعث شده تا حاج‌آقا اذیت شود، این موضوع در تصویر هم مشخص بود، مجبور شدیم یک‌بار دیگر این برداشت را که ۲۰‌دقیقه زمان داشت ضبط کنیم، او دوباره در این 20دقیقه با گلوله‌برفی سخن گفت و مقاومت در برابر مشکلات را تبیین کرد. او آن روز سرمای سختی خورد ولی شکرگزار بود که برنامه خوب از کار درآمده است. فردای آن روز در هنگام برگشت به تهران متوجه شدیم که در نیریز فارس سیل آمده است، حاج‌آقا پیشنهاد دادند که به‌جای بازگشت به تهران به شیراز برویم. برای سفر به شیراز پول نداشتیم، حاج‌آقا از یک مسافر 10هزارتومن قرض کردند تا بلیت بخریم، ویژه برنامه‌ای که در نیریز ضبط کردیم؛ خیلی تاثیرگذار بود.»
حضور پرشمار مردم و چهره‌ها و شخصیت‌ها در مراسم تشییع او شاید بتواند بهترین دلیل باشد برای آن که نام مرحوم حسینی، در ذهن ملت ایران ماندگار باشد. روحانی خوش‌مشربی که حتی حاشیه‌ها و شایعات و غیبت طولانی‌مدت و یکباره در تلویزیون هم نتوانست از محبوبیت او در بین مردم بکاهد.

captcha
شماره‌های پیشین