493
چهارشنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
2

جدیدترین نسخه برای جنگ اقتصادی

حال اقتصاد کشور خوب نیست! این را می‌شود از شیب گرانی‌های حوزه مسکن، ارز و سکه که هر روز تندتر از روز قبل می‌شوند، به نیکی متوجه شد. وجود این شرایط نگران‌کننده که می‌تواند حوزه‌های دیگری از جمله اجتماعی را تحت‌تأثیر شدید خود قرار دهد، برنامه‌ریزی درست و عمل دقیق متولیان امر را طلب می‌کند.

خبر

تصمیمات اوپک فاش شد

در‌حالی‌که تنها سه روز به برگزاری نشست اوپک باقی مانده منابع آگاه برخی از تصمیماتی را که قرار است در این نشست گرفته شود، فاش کردند.

صبح نو

جدیدترین نسخه برای جنگ اقتصادی

حال اقتصاد کشور خوب نیست! این را می‌شود از شیب گرانی‌های حوزه مسکن، ارز و سکه که هر روز تندتر از روز قبل می‌شوند، به نیکی متوجه شد. وجود این شرایط نگران‌کننده که می‌تواند حوزه‌های دیگری از جمله اجتماعی را تحت‌تأثیر شدید خود قرار دهد، برنامه‌ریزی درست و عمل دقیق متولیان امر را طلب می‌کند.

در همین ارتباط، مقام معظم رهبری در دیدار روز دوم خرداد 97 با مسوولان و کارگزاران نظام، با بیان این‌که آمریکایی‌ها وزارت خزانه‌داری خود را به اتاق جنگ علیه ایران تبدیل کرده‌اند، فرمودند: «باید ستاد مقابله با این شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود و وزارت خارجه نیز به این مسأله کمک کند.» ایشان در همین‌باره «اقتصاد مردمی» و ورود واقعی مردم به عرصه اقتصاد را کاملاً ضروری خواندند و افزودند: «اقتصاد دولتی جواب نمی‌دهد و همانگونه که بارها گفته‌ام باید سیاست‌های اصل‌۴۴ جدی گرفته شود و بخش خصوصی را وارد میدان کنیم.» این بیانات رهبری به جلسه اردیبهشت ماه ایشان با جمعی از مدیران اقتصادی و سران قوا بر می‌گردد که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رییس‌جمهوری را مأمور تشکیل دبیرخانه‌ای برای برگزاری جلسات اقتصادی می‌کنند.  پس از فرمایشات رهبر معظم انقلاب، نخستین جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، روز پنجم خردادماه تشکیل شد. در این جلسه تصمیماتی از جمله «تقویت همکاری نزدیک‌تر سه قوه در حل مسائل اقتصادی، امید مردم به آینده و روند رشد کشور»، «مأموریت به دبیرخانه شورا برای ارائه پیشنهادهای مشخص همکاری قوا در چالش‌های اصلی» اتخاذ شد.  حال دومین جلسه این شورا، روز گذشته 29 خردادماه تشکیل شد. برونداد جلسه دوم شکل گیری «ستادی برای مقابله با جنگ روانی و تبلیغاتی آمریکا» بود.  
این ستاد که با حضور نمایندگان سه قوه و با همکاری رسانه‌ها و صداوسیما برای اطلاع‌رسانی و تبلیغات تشکیل خواهد شد، هدف خود را مقابله با فشارهای روانی و پمپاژ یأس و ناامیدی از سوی دولت آمریکا در میان مردم قرار داده است.  همچنین در این جلسه سران قوا مقرر کردند جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به‌طور منظم تشکیل و مسائل مرتبطی که در سطح سه قوه است بررسی و در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری شود. شورای عالی هماهنگی اقتصادی ضمن تاکید بر اطمینان مردم نسبت به تأمین کالاهای ضروری آن‌ها و نیز کالاهای مورد نیاز واحدهای تولیدی، مقرر کرد تا دستگاه‌های مسوول اقدامات فوری را در این زمینه انجام دهند.
همچنین در این جلسه بر ضرورت انجام کار کارشناسی دقیق از سوی ستاد اقتصادی دولت با همفکری صاحب‌نظران اقتصادی کشور در راستای تشویق مردم به سمت فعالیت‌های اثرگذار اقتصادی مانند سرمایه‌گذاری در بورس و فعالیت‌های تولیدی تاکید شد.
سازمان برنامه و بودجه نیز مأمور شد که طرح‌های نیمه‌تمام دولت را با شرایط آسان در اختیار بخش غیر دولتی و به‌ویژه ‌بخش خصوصی برای تکمیل و بهره‌برداری قرار دهد. علاوه‌بر برگزاری این جلسه، برخی چهره‌ها از لزوم شکل‌گیری «اتاق جنگ اقتصادی» ذیل «شورای عالی هماهنگی اقتصادی» سخن گفته‌اند. نمونه‌اش آقای حمیدرضا فولادگر، رییس کمیسیون حمایت از تولید ملی. فولادگر در گفت‌وگو با مهر گفته است: «اتاق جنگ اقتصادی ایران باید در ذیل ستاد هماهنگی قوا برپا شود؛ در این صورت شرایط اقتصادی کشور قابل‌پیش‌بینی‌تر بوده و راه‌حل‌های دقیق‌تری با به‌کارگیری توان سه قوه اتخاذ می‌شود.»
این نماینده مجلس تصریح کرده است: یکی از بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، رصد دائم توطئه‌های اقتصادی دشمن است. در این راستا باید ستاد شبانه‌روزی برای رصد توطئه‌های اقتصادی دشمن تشکیل شود. در کنار همه این تلاش‌ها، نباید از امر مقابله با مفاسد اقتصادی غفلت کرد. بدیهی است که نائل شدن به اقتصادی پویا و شکوفا، مستلزم مبارزه‌ای اصولی و ریشه‌ای با مفاسد اقتصادی است. «ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی» عنوان مجموعه‌ای تحت زعامت آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری است که کارویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی را به عهده دارد. آخرین جلسه این ستاد، پس از گذشت هشت ماه، دو روز پیش برگزار شد.
در حالی برگزاری جلسات ستاد مزبور، ماه‌ها در محاق نادیدگی قرار گرفته که به گفته «عزت‌الله یوسفیان ملأ» عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، مسائل و معضلاتی مانند «تخلفات ارزی، معوقات بانکی روز به افزایش، مصادیق زمین‌خواری و ورشکستگی‌های صوری» می‌تواند با ساماندهی و سازماندهی این ستاد، از طوفان‌ها خلاصی یابد و به جزیره ثبات نزدیک‌تر شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین