493
چهارشنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
10

دوگانه ویرانگری / ستارگی

از «چوار» ایلام تا «کازان» روسیه

در روزهایی که توجه مردم علاقه‌مند به ورزش خصوصاً فوتبال در سراسر دنیا به رقابت‌های جام‌جهانی 2018 روسیه معطوف شده، گروهی از حامیان تیم ملی فوتبال برای نقل داستان عبرت‌آموزی راهی سرزمین تزارها شدند.

صبح نو

از «چوار» ایلام تا «کازان» روسیه

در روزهایی که توجه مردم علاقه‌مند به ورزش خصوصاً فوتبال در سراسر دنیا به رقابت‌های جام‌جهانی 2018 روسیه معطوف شده، گروهی از حامیان تیم ملی فوتبال برای نقل داستان عبرت‌آموزی راهی سرزمین تزارها شدند.

این تماشاگران ایرانی که حرکت ارزشی‌شان بازتاب‌های داخلی و بین‌المللی داشته و توجه هواداران تیم‌های دیگر را به خود جلب کرده است، حکایت‌گر اتفاق تلخ، تکان‌دهنده و واقعی بمباران زمین فوتبال چوار در حدود 32‌سال قبل هستند. فاجعه 23 بهمن سال 1365‌ در زمین فوتبال شهر چوار از توابع ایلام رخ داد و تعدادی از بازیکنان دو تیم منتخب چوار و جوانان استان ایلام که درحال برگزاری بازی دوستانه بودند، با بمباران هواپیماهای دشمن بعثی، شربت شهادت را نوشیده و و تلخ‌ترین روز فوتبال کشور را رقم زدند. در آن روز خونین 10 فوتبالیست، داور مسابقه و پنج ‌تماشاگر (که سه نفر آنها کودک بودند) در دقیقه 55 مسابقه، ناجوانمردانه شهید و 6 نفر نیز جانباز شدند و زمین سبز فوتبال را خونین کردند؛ جنایتی جنگی که در تاریخ ورزش جهان بی‌سابقه بوده است. حالا بعد از حدود 32‌سال، جمعی از دوستان آن شهیدان، به کشور روسیه سفر کرده و با در دست گرفتن عکس و یادگاری‌هایی که از آن حادثه تلخ و اتفاق نادر در ورزش دنیا مانده، یاد آن شهدا را در محل برگزاری بزرگ‌ترین تورنمنت فوتبالی جهان زنده کرده‌اند.
این گروه که با پیراهن‌های سبز رنگ در روسیه حاضر شده‌اند، آن اتفاق تلخ را به زبان‌های انگیسی، عربی و روسی روی کاغذ آورده و به همراه چند مترجم به زبان‌های انگیسی، عربی و روسی سعی دارند تا این اتفاق را برای مردم کشورهای دیگر بازگو کنند. یکی از این افراد می‌گفت که یادگار آن شهدا بوده و هدفش از سفر به روسیه این بوده که به جهانیان اعلام کند چه اتفاقی برای فوتبالیست‌های ایران در آن سال رخ داده و دیگری اعلام کرد، می‌خواهد در حد توانش پیام شهدا، به‌ویژه شهدای ورزشکار، فوتبال، شهدای چوار و شهید رضایی مجد، کاپیتان تیم ملی فوتبال جوانان را به گوش جهانیان و علاقه‌مندان به فوتبال برساند. این اتفاق که بعد از پیروزی ارزشمند تیم ملی ایران برابر مراکش و در آستانه بازی حساس با اسپانیا در بازی دوم از مرحله مقدماتی جام‌جهانی 2018 روسیه رخ داد، یک کار فرهنگی بزرگ بود که به‌صورت خودجوش و از سوی دوستان آن شهدا انجام شد. البته برد ایران و این اقدام فرهنگی ارزشمند که بازتاب‌های بین‌المللی بسیاری داشت، باعث شد در جریان رقابت‌های جام‌جهانی، نام ایران و ایرانی بار دیگر در جهان بر سر زبان‌ها بیفتد؛ جامی که حواشی جذاب دیگری برای فوتبال کشورمان به همراه داشته و برخی از آن‌ها را در زیر می‌خوانید:

ادامه درخشش ایرانی‌ها
بعد از برتری سفیدپوشان ایرانی در جام‌جهانی که نخستین و تنها پیروزی آسیایی‌ها در این آوردگاه بزرگ فوتبال بود، داوران کشورمان افتخار دیگری را در کشور روسیه رقم زدند. آقای علیرضا فغانی، داور بین‌المللی کشورمان، توانست نخستین دیدار گروه ششم رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه بین تیم‌های آلمان و مکزیک را بدون هیچ اشتباهی و به خوبی قضاوت کند.
این داور بین‌المللی که نخستین تجربه خودش در
جام جهانی ۲۰۱۸ را پشت سر گذاشت، طبق نظرسنجی سایت رتبه‌بندی داوران، به‌دلیل عملکرد قابل قبول در بازی آلمان و مکزیک، در صدر داوران جام‌جهانی ۲۰۱۸ قرار گرفت؛ اتفاقی که بسیار ارزشمند بود.

سفر با ماشین و جمع‌آوری پرچم‌های جعلی
یکی از اتفاق‌های دیگر این رقابت‌ها، سفر یک خانواده هفت نفره ایرانی از اندیمشک به شهر مسکو برای تماشای دیدارهای ایران در جام‌جهانی بود. آن‌ها که مسیری پنج روزه را برای رسیدن به محل برگزاری دیدارهای ایران در جام‌جهانی سپری کردند، به یکی از سوژه‌های رسانه‌ها تبدیل شده‌اند.
از سوی دیگر، علاقه‌مندان به فوتبال ایران که از شهرها و کشورهای مختلف خود را به روسیه رسانده‌اند، از همدلی و صمیمیت بالایی نیز برخوردارند و تنها به فکر حمایت از تیم ملی ایران هستند.
با این حال برخی تماشاگران با پرچم‌هایی جعلی در ورزشگاه و محل تردد تماشاگران حضور پیدا کردند که این مساله با اعتراض سایر ایرانی‌ها به پلیس روسیه همراه بود. ماموران امنیتی و برقرارکننده نظم رقابت‌های جام‌جهانی نیز پس از بررسی این ادعا، اقدام به جمع‌آوری پرچم‌های جعلی کرده و به تماشاگران خاطی نیز تذکر داد که دیگر حق استفاده از این پرچم‌ها را ندارند.

آغاز جنگ رسانه‌ای ماتادورها
در آستانه دیدار حساس ایران و اسپانیا، برخی از سایت‌های خبری این کشور با هجمه علیه سرمربی تیم ملی و یادآوری ناکامی و اخراج کارلوس کی‌روش از تیم رئال و شکست تیم پرتغال در جام جهانی 2010 با هدایت این مربی از اسپانیا، جنگ رسانه‌ای را علیه ایران آغاز کردند. یکی از این رسانه‌ها، روزنامه موندیال بود که در گزارشی با اشاره به این موضوع، نوشت: «در یکی دیگر از دیدارهای گروه مرگ، تیم ملی ایران با کی‌روش سرمربی پرتغالی خود به مصاف اسپانیا می‌رود. شاید دیدار با اسپانیا به نوعی کابوسی باشد برای این مربی پرتغالی زیرا کی‌روش به‌دلیل حضور چند ساله در تیم ملی پرتغال از این تیم شناخت دارد ولی از اسپانیا نه! در ادامه این مطلب با اشاره به نداشتن رابطه خوب این مربی با ستاره‌های رئال، می‌خوانید: «کی‌روش خاطرات خوبی از تیم ملی اسپانیا ندارد زیرا بعد از شکست مقابل این تیم در جام‌جهانی 2010، از تیم ملی پرتغال اخراج شد. حتی در آن زمان برای کی‌روش مثالی زده شد که ماشین فراری نمی‌تواند بدون چرخ حرکت کند!»

ایرانی‌ها سرشار از اعتماد‌به‌نفس
سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز در گزارشی، دیدار ایران و اسپانیا را اینچنین تحلیل کرد: «در‌حالی‌که خوش‌شانسی یکی از فاکتورهای پیروزی لحظات پایانی ایران مقابل مراکش بود، آن‌ها دقیقاً همان کاری را کردند که انتظار می‌رفت، یعنی بازی پرشور. ایرانی‌ها اکنون صدرنشین گروه B هستند و سرشار از اعتماد‌به‌نفس.»
در بخش دیگری از این گزارش می‌خوانید: «پس از کسب حداکثر امتیاز از بازی اول خود، از هر تمرین تیم ملی می‌شود فهمید که بازیکنان این تیم اکنون اراده و باور لازم برای رسیدن به مرحله حذفی جام جهانی را دارند. با این حال، کارلوس کی‌روش حالا بعد از از دست دادن روزبه چشمی به‌دلیل مصدومیت باید خط دفاعی‌اش را برای بازی با اسپانیا بازسازی کند، دیداری که داشتن خط دفاعی قدرتمند در آن بسیار حیاتی است.» سایت AFC همچنین اعلام کرد دیدن اینکه کی‌روش چه برنامه‌ای برای متوقف کردن خط حمله لاروخا دارد، جالب خواهد بود؛ آن‌هم درحالی‌که اسپانیایی‌ها از بازی نخست خود، تنها یک امتیاز کسب کردند.»

دفاع با روح و قلب
در آستانه دیدار ایران و اسپانیا، سایت ZWEI آلمان با انتشار مطلبی به تحلیل بازی‌ ایران و اسپانیا پرداخته و با اشاره به پیروزی شاگردان کی‌روش برابر مراکش، کسب دومین پیروزی تاریخی‌اش در ادوار جام‌جهانی و قدرت دفاعی 11 بازیکن ایران نوشت: «اگر بخواهیم در مورد نقاط مثبت تیم ملی فوتبال ایران اشاره کنیم، باید به خط دفاع خوب این تیم که مردان فوق‌العاده بودند، توجه داشت. البته بازی با اسپانیا با همه دیدارها متفاوت است زیرا دفاع ایران مقابل تیمی بازی می‌کند که از مدعیان قهرمانی است.» سایت انگلیسی Real Sport نیز در گزارشی با بیان این موضوع که «امکان گلزنی ایران به اسپانیا وجود دارد»، نوشت: «سردار آزمون خط حمله ایران را پیش می‌برد اما شانس گلزنی آن‌ها شاید توسط هم‌تیمی‌اش یعنی علیرضا جهانبخش به‌دست بیاید. البته ایران با روح و قلبش دفاع می‌کند و اگر در نیمه اول مقاومت کند، استرس می‌تواند نقش اصلی را برای ناکامی اسپانیا ایفا کند.»
از سوی دیگر سایت Stretford انگلیس نیز در گزارشی اینگونه به پیش‌بینی این بازی و نقاط قوت و ضعف اسپانیا و ایران پرداخت: «اسپانیا همانند ایران است؛ در بالاترین میزان آمادگی. آن‌ها برابر قهرمان اروپا (پرتغال) ۶ شوت در چارچوب داشتند که این باید نگرانی بزرگی برای ایران باشد. البته انتظار می‌رود، ایران همانند بازی با مراکش فضای مقابل دروازه خود را از حریف بگیرد و در کنار دفاع همه‌جانبه، برای گلزنی چشم به ضد حملات بدوزد.»

captcha
شماره‌های پیشین