492
سه شنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
2

خبر

سرانجام بعد از گذشت یک‌ماه برگزار می شود

تشکیل دومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی

نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه، به ریاست رییس‌جمهوری و با حضور رؤسای مجلس و قوه‌قضاییه در پنجم خردادماه تشکیل شد، در این جلسه تصمیماتی از قبیل «تقویت همکاری نزدیک‌تر سه قوه در حل مسائل اقتصادی، امید مردم به آینده و روند رشد کشور»، «مأموریت به دبیرخانه شورا برای ارائه پیشنهادهای مشخص همکاری قوا در چالش‌های اصلی»، «اعلام آمادگی برای حمایت از تلاش‌های دولت برای حل چالش‌های اصلی اقتصاد»، «‌تأکید بر ادامه رسیدگی به لوایح چهارگانه دولت در مجلس شورای اسلامی» گرفتند که این تصمیمات حاصل دیدار سران قوا و مسوولان اقتصادی با رهبر انقلاب بود که در هشتم اردیبهشت‌ماه برگزار شده بود.

جلسه پارلمان برای بررسی علت گرانی خودرو لغو شد

مجلس بی‌تفاوت

داشتن یک مجلس تراز شاید از خاصیت انتخابات آزاد در هر کشوری باشد؛ در کشور ما جمهوری اسلامی ایران نیز هر چهار سال یک‌بار مردم نمایندگانی از خود را برای پیگیری مسائل و مشکلات و از همه مهم‌تر قانون‌گذاری برای پیشرفت کشور انتخاب می‌کنند، اما بررسی عملکرد سه‌ساله مجلس نشان می‌دهد پارلمان دهم در برخی بزنگاه‌ها و رویدادهای مهم یا تعطیل بوده یا در موعد مقرر نتوانسته نسبت به آن مسأله ورود کند.

صبح نو

جلسه پارلمان برای بررسی علت گرانی خودرو لغو شد

مجلس بی‌تفاوت

داشتن یک مجلس تراز شاید از خاصیت انتخابات آزاد در هر کشوری باشد؛ در کشور ما جمهوری اسلامی ایران نیز هر چهار سال یک‌بار مردم نمایندگانی از خود را برای پیگیری مسائل و مشکلات و از همه مهم‌تر قانون‌گذاری برای پیشرفت کشور انتخاب می‌کنند، اما بررسی عملکرد سه‌ساله مجلس نشان می‌دهد پارلمان دهم در برخی بزنگاه‌ها و رویدادهای مهم یا تعطیل بوده یا در موعد مقرر نتوانسته نسبت به آن مسأله ورود کند.

داشتن یک مجلس تراز  شاید از خاصیت انتخابات آزاد در هر کشوری باشد؛ در کشور ما جمهوری اسلامی ایران نیز هر چهار سال یک‌بار مردم نمایندگانی از خود را برای پیگیری مسائل و مشکلات و از همه مهم‌تر قانون‌گذاری برای پیشرفت کشور انتخاب می‌کنند، اما بررسی عملکرد سه‌ساله مجلس نشان می‌دهد پارلمان دهم در برخی بزنگاه‌ها و رویدادهای مهم یا تعطیل بوده  یا در موعد مقرر نتوانسته نسبت به آن مسأله ورود کند.

بسیاری بر این باور ند که با تشکیل مجلس دهم فاصله معناداری بین پارلمان دهم از «مجلس تراز» به‌وجود آمده و نمایندگان مجلس در تشخیص اولویت‌ها و بررسی و حل مشکلات و معضلات اساسی کشور عاجز مانده‌اند و با اهتمام بر مسائل غیرضروری و کم‌اهمیت، مجلس را از جایگاه «رأس امور» تنزل داده‌اند.از سوی دیگر این روزها کشور با معضل گرانی روبه‌روست، موضوعی که بی‌شک همکاری دولت و مجلس و ورود بهنگام نمایندگان مجلس را نیز می‌طلبد. گرانی خودرو، مسکن و برخی مایحتاج‌ها باعث نشده که مجلس مستقلاً به این مسأله ورود کند و از پاستور نیز هفته گذشته خبر رسید که رییس جمهوری جلسه‌ای با برخی وزرا در این زمینه برگزار می‌کند.
گرانی‌های اخیر به لحاظ روانی تأثیر زیادی بر زندگی مردم گذاشته و در این بین موضوع گرانی خودرو حواشی بیشتری را ایجاد کرده است و قرار بود امروز مجلس دراین زمینه جلسه ویژه‌ای را تشکیل دهد، اما روز گذشته خبر رسید که این جلسه ویژه لغو شده است.اکبر رنجبرزاده، نماینده مردم اسدآباد و عضو هیأت‌رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد جلسه مجلس برای بررسی علت گرانی خودرو که قرار بود امروز با حضور مسوولان نهادها و سازمان‌های مربوطه برگزار شود، لغو شد.
وی درباره علت این موضوع توضیح داد که قرار بود مرکز پژوهش‌های مجلس، گزارشی درباره مسائل اجتماعی و گرانی کالاها و خودروها تهیه کند که گویا این گزارش هنوز آماده نشده است.این عضو هیأت‌رییسه مجلس بر همین اساس یادآور شد: با توجه به اینکه هفته آینده، سومین و آخرین هفته کاری پارلمان طی ماه اخیر است و پس از آن نیز دور اول تعطیلات تابستانی دوهفته‌ای خانه ملت آغاز می‌شود، به احتمال زیاد جلسه مذکور هفته آتی برگزار می‌شود.
مجلس اگر قرار باشد همین امروز هم به موضوع گرانی خودرو ورود کند بازهم در پیگیری ماجرا تأخیر داشته چرا که گرانی خودرو از دوماه پیش آغاز و هم اکنون به حد اعلای خود رسیده است. البته هرچند بهانه این گزارش گرانی خودرو بوده اما مسائل متعددی بوده که مجلس نسبت به برخی از آنان بی‌تفاوت بوده یا ورود مناسبی به اصل موضوع نداشته است، رسیدگی و تعیین تکلیف آینده مبهم «برجام»، رسیدگی به اختلاس هشت هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان، آلودگی وضع هوا در سطح کشور، رسیدگی به وضعیت «نظام پولی کشور»، ازجمله مواردی بوده که انتقادهای زیادی را برای بهارستان‌نشینان به همراه داشته است.
از سوی دیگر حتی در موضوع استیضاح‌ها هم مجلس عملکردی کاملاً نمایشی داشته است، برای چندمین بار روز گذشته بازهم استیضاح علی ربیعی در مجلس مطرح شده و این در حالی است که هنوز سه ماه از استیضاح بی‌نتیجه وزیر کار نگذشته که بازهم نام او مطرح می‌شود و شاید این باردیگر افکار عمومی باور نکنند که مجلس به دلیل عملکرد ضعیف ربیعی او را استیضاح می‌کند.
عملکرد ضعیف مجلس دهم در برخورد با حوادث و مسائل جاری کشور انتقاد برخی از نمایندگان اصول‌گرای مجلس را نیز به همراه داشته است، ازجمله آقای نصرالله پژمانفر، سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس که فشار گرانی به مردم را ناشی از بی‌عرضگی و ناتوانی مجلس عنوان کرده است.
او در تشریح گرانی سکه و خودرو می‌گوید: امروز متأسفانه غلط‌ها و اشتباهات گذشته در حال تکرار شدن است وقتی عدد و رقم‌هایی که ما به عنوان نقدینگی در کشور داریم که هیچ کنترلی روی این موضوع وجود ندارد و یک نقدینگی بی‌حساب و کتاب و بی‌حدومرز را مشاهده می‌کنیم باز به بحث پیش‌فروش سکه مراجعه کرده و پیش‌فروش وسایل نقلیه مراجعه می‌کنیم که این کار کاملاً غلط است. این کار نه تنها این مسأله را حل نمی‌کند بلکه آن را پیچیده‌تر نیز می‌کند. وی افزود: آنچه که امروز در کشور وجود دارد فساد و عامل فسادزاست و جریان‌هایی که فساد را کنترل نمی‌کند و ما شاهد عدم نظارت بر مفاسد در کشور هستیم.  
وی افزود: میان قیمت‌هایی که در سامانه ثبت‌سفارش بانک مرکزی ثبت می‌شود و خریدهایی که صورت می‌گیرد تفاوت‌های زیادی وجود دارد و معلوم نیست این پول‌ها به کجا می‌رود و معلوم نیست ارزی که به دنبال ثبت سفارش به بازرگانان پرداخت می‌شود به کجا می‌رود و متأسفانه نظارتی بر این امراز سوی مجلس صورت نمی‌گیرد.  پژمانفر خاطرنشان کرد: دولت از پنهان‌کاری رفتارهای خود و تصمیمات عجولانه‌اش بدون هماهنگی با مجلس باید پرهیز کرده و مجلس هم باید ورود پیدا کند و مجلس با عنوان یک قوه نظارتی باید ترمز دولت را در ارتباط با رفتارهای آن که زندگی مردم را دچار استیصال کرده، بکشد. امروز ناتوانی و بی‌عرضگی مجلس باعث شده که دولت به صورت افسارگسیخته و براساس تدابیر غیرکارشناسی به مردم وارد می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین