492
سه شنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
15
«صبح‌نو» از عملکرد مرکز رسانه‌ای اعتدال گزارش می‌دهد

تلاش برای سیطره بر فضای مجازی

روز یکشنبه 31 اردیبهشت‌ماه 1396 (21 می 2017) دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا و سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، مرکز بین‌المللی مبارزه با ایدئولوژی افراط‌گرایانه که به کمک تکنولوژی مدرن علیه افراط‌گرایی مبارزه خواهد کرد، را افتتاح کردند. جالب این جا بود که این مرکز در شهر ریاض، قلب تروریسم تکفیری در منطقه، ایجاد شد. فعالیت‌های این مرکز که راه‌اندازی آن دو سال به طول انجامیده است، شبیه به سیستم نظارت فرماندهی سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) است.

خبر

صبح نو

«صبح‌نو» از عملکرد مرکز رسانه‌ای اعتدال گزارش می‌دهد

تلاش برای سیطره بر فضای مجازی

روز یکشنبه 31 اردیبهشت‌ماه 1396 (21 می 2017) دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا و سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، مرکز بین‌المللی مبارزه با ایدئولوژی افراط‌گرایانه که به کمک تکنولوژی مدرن علیه افراط‌گرایی مبارزه خواهد کرد، را افتتاح کردند. جالب این جا بود که این مرکز در شهر ریاض، قلب تروریسم تکفیری در منطقه، ایجاد شد. فعالیت‌های این مرکز که راه‌اندازی آن دو سال به طول انجامیده است، شبیه به سیستم نظارت فرماندهی سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) است.

در مراسم افتتاح مرکز جهانی مبارزه با ایدئولوژی افراط‌گرایانه در فضای مجازی شیخ ناصر البقمی، دبیر کل مرکز عنوان کرد: عربستان سعودی به دنبال رهبری جهان اسلام و فرماندهی ناتوی اسلامی-عربی است. مأموریت‌های اصلی این مرکز این‌گونه عنوان شده است:
1.تحلیل و رصد محتواهای افراطی به زبان‌های گوناگون و تعقیب موارد تبلیغات افراط‌گرایی در شبکه جهانی و جلب و جذب جوانان توسط گروه‌های تروریستی
2.بهره‌گیری از تکنولوژی هوش مصنوعی برای شناسایی نقاط کانونی انتشار محتوای افراطی
3.پایش و رصد 100 کانال ماهواره‌ای از 11 زبان دنیا
4.تولید محتواهای اعتدال‌گرایانه برای مقابله با افراط‌گرایی و انتشار درس‌های مذهبی میانه‌رو و معلومات درباره نیاز به همزیستی مسالمت‌آمیز
ترغیب دولت‌ها در جهت مشارکت بین‌المللی در مبارزه با ایدئولوژی افراط‌گرایانه و همچنین پیشگیری و مبارزه با فعالیت‌های افراط‌گرایان و مهار تأثیر آنها، از اهداف راهبردی این مرکز بیان شده است. از طرفی رصد و پایش اتوماتیک ایدئولوژی افراط‌گرایانه در محتواها به زبان‌های مختلف از اقدامات و وظایف این مرکز است. همچنین این مرکز موظف است با ارائه گزارش‌های تحلیلی روزانه، هفتگی و ماهانه از محتواهای مرتبط و اقدامات پیشگیرانه از طریق ترویج فرهنگ اعتدال و مدارا و رد استدلال‌های افراطی و همچنین ایجاد اختلال در فعالیت‌های دیجیتال افراط‌گرایانه اهداف خود را دنبال کند. قرار بر این شد هیأت‌مدیره این مرکز هر پنج سال یک بار تعیین شوند و شامل نمایندگانی از کشورهای مختلف (12 کشور)، سازمان‌های بین‌المللی و سایر مؤسسات فعال در حوزه مبارزه با افراط‌گرایی باشند.
همچنین این مرکز یک کمیته عالی ایدئولوژی دارد که مرکب از تعدادی از محققان برجسته، روشنفکران و نظریه‌پردازان جهانی است. زیر سیستم‌های این مرکز عبارتند از: سیستم رصد و مستندسازی، سیستم رصد منابع باز، سیستم تولید محتوا، سیستم ایندکس تروریسم مرکز و سیستم مانیتورینگ رسانه‌های بین‌المللی.
سیستم ایندکس تروریسم مرکز با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و مدل‌های تحلیلی خاص، احساسات محتواها به زبان عربی را تحلیل می‌کند و محتواها را بر اساس جهت‌گیری نسبت به افراطی‌گری به سه دسته هوادار، مخالف و خنثی تقسیم‌بندی می‌کند.
 این سیستم در داخل عربستان و با خرید برخی پتنت‌ها از خارج از کشور توسعه یافته است. همچنین سیستم مانیتورینگ رسانه‌های بین‌المللی وظیفه دارد 100 شبکه تلویزیونی به 11زبان را رصد نماید. صوت آنها را تبدیل به متن و متن منبع را به زبان عربی ترجمه کند. تمام متن‌های ترجمه شده در موتور داده‌های عظیم ذخیره‌سازی می‌شوند و توسط مدل‌های هوش مصنوعی تحلیل می‌شوند. طراحی این سیستم دو سال به طول انجامیده است و شامل توسعه مدل‌های هوش مصنوعی و یادگیری توسط ماشین بوده که به ماشین‌ها آموخته است چگونه متون را پیاده‌سازی، ترجمه و تحلیل نمایند.
این مرکز ویژگی‌های منحصر به فردی نیز دارد. ازجمله برتری فنی بی‌سابقه در ابزار و فناوری مورد استفاده؛ سیستم مورد استفاده می‌تواند در عرض 6 ثانیه بعد از انتشار محتوا، افراط‌گرایانه بودن آن را با 80درصد دقت تشخیص دهد. تشخیص محتوای نامطلوب در کمتر از 6 ثانیه پس از انتشار نشان می‌دهد این مرکز به سرورهای انتشار محتوا مانند توییتر، فیس بوک و ... دسترسی دارد و نمایانگر توافق عربستان سعودی و شرکت‌های آمریکایی در همکاری مشترک در این زمینه است. امکان به کارگیری تکنولوژی مورد استفاده برای انواع زبان‌ها و گویش‌های رایج در گفتمان افراط‌گرایی و توسعه مدل‌های تحلیل برای شناسایی نقاط جغرافیای کانونی اشاعه محتوای افراط‌گرایانه از دیگر ویژگی‌های مرکز است. بهره‌گیری از تیمی از محققان میان رشته‌ای در حوزه‌های گوناگون جغرافیای سیاسی و علوم‌اجتماعی برای عمق بخشیدن به تجزیه و تحلیل داده‌ها نیز از دیگر امتیازات این مرکز است.
راه‌اندازی این مرکز در ریاض و اعلام اهداف آن مبنی بر مبارزه با افراط‌گرایی طنزی تلخ است چراکه عربستان سعودی خاستگاه یکی از افراطی‌ترین و خطرناک‌ترین عقاید و افکار تغذیه‌کننده فکری بسیاری از گروه‌ها و فعالیت‌های تروریستی به شمار می‌آید. برخی معتقدند اگر عربستان پایان فرقه وهابیت را اعلام کند و مدارس ترویج این آیین تکفیری را ببندد دیگر نیازی به ایجاد چنین مرکزی نخواهد بود.
باب بئر تحلیلگر امنیتی و اطلاعاتی شبکه CNN معتقد است عربستان سعودی سرمایه‌گذاری زیادی روی توسعه تکنولوژی این مرکز نموده است و این سیستم مشابه سیستم‌های استفاده شده توسط CIA، FBI و NSA است. تارک فهمی، استاد علوم سیاسی در گفت‌وگوی خود با خبرگزاری Daily NEWS مصر نیز معتقد است این مرکز مشابه بسیاری از مراکز دیگری که با همین هدف ایجاد شده‌اند، دستاورد چندانی نخواهد داشت. وی به عنوان نمونه از فعالیت‌های ناموفق قبلی به تلاش‌های صورت گرفته در الازهر مصر در مبارزه با ایدئولوژی افراط‌گرایانه و ایجاد مرکز هدایه و ثواب در امارات متحده عربی برای مقابله با افراط‌گرایی اشاره نمود.
نوام چامسکی نیز پیش از این در گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه «دموکراسی اکنون» آمریکا، عربستان را مرکز افراط‌گرایی در جهان عنوان کرده بود. چامسکی گفته بود: عربستان نه تنها تروریست‌ها را حمایت می‌کند بلکه مساجد، روحانیون، مدارس و حوزه‌های دینی آنها این دیدگاه‌های افراطی را در تمام مناطق تحت نفوذ عربستان گسترش می‌دهند. چامسکی کارنامه عربستان در زمینه حقوق بشر را از ننگین‌ترین کارنامه‌ها در جهان دانسته و به سر بریدن و محرومیت زنان از حقوق خود در این کشور اشاره نمود.
 او گفت: عربستان سعودی تنها کشوری است که به طور معمول اقدام به سربریدن آدم‌ها می‌کند و این کشور به شدت تحت حمایت آمریکا و متحدان این کشور از جمله فرانسه و انگلیس است.
عبدالرشید، رییس دانشکده مطالعات اسلامی در دانشگاه داکا نیز گفته است: تجربه نشان می‌دهد ایدئولوژی وهابیت عربستان، افراد را علیه دیگر ادیان تحریک می‌کند. نشریه پولیتیکو نیز پس از تأکید بر این که ایده‌های وهابی‌گری و سلفی‌گری که عربستان سعودی مروج آن است، دشمن واقعی ما هستند، نوشت: از سال 2001 میلادی که وقایع یازدهم سپتامبر رخ داد، سیاست ما برای مقابله با تروریسم آن قدر ناکارآمد بود که گویی سیاست‌گذاران ما یک فیل بزرگ را در یک اتاق کوچک نمی‌دیدند و به جای رسیدگی به علل اصلی پدیده تروریسم تلاش داشتند معلول‌های آن را از بین ببرند.
طی سال‌های گذشته همکاری نزدیکی فی ما بین محمد بن نایف، ولیعهد و وزیر کشور عربستان سعودی و سازمان CIA و NSA در خصوص فعالیت علیه آنچه آن را تروریسم می‌خوانند، وجود داشته است. به نحوی که در 10 فوریه 2017، مدال George Tenet از سوی ایالات متحده به جهت تلاش‌های ولیعهد عربستان در خصوص مبارزه علیه تروریسم به وی اهدا شد. این موضوع حاکی از رابطه 15 ساله میان CIA و وزارت کشور عربستان است.

captcha
شماره‌های پیشین