489
چهارشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۷
8

خبر

خبرنگار «صبح نو» از بازار داغ خرید و فروش کالای قاچاق در فضای مجازی گزارش می‌دهد

کالای قاچاق؛ تضمینی تحویل در محل

پای صحبت تولیدکنندگان ایرانی که بنشینید همه بعد از بی‌مهری مدیران و مشکلات سیستمی و اداری که در جلوی پایشان قرار دارد، بزرگ‌ترین مشکلی را که در سد راه‌شان است، قاچاق کالا می‌دانند. موقعیت استراتژی ایران از غرب، شرق و شمال و راه‌های آبی جنوب و وجود مناطق آزاد بی‌شمار در کشور، باعث شده است طبق آمارهایی که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نشان عنوان کرده است، حدود دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار قاچاق کالا تنها در زمینه پوشاک به کشور انجام شود. این‌ها همه در حالی است که در سالی که با نام حمایت از کالای ایرانی نام‌گذاری شده است، توجه به یکی از مشکلات تولیدکنندگان ایرانی، یعنی قاچاق می‌تواند بسیاری از مشکلات آنها را حل کند.

صبح نو

خبر

بدهی ۱۵۰۰‌میلیاردی مودیان
به شهرداری از آرای ماده‌۱۰۰
معاون نظارت شورای شهر تهران گفت: باتوجه به مشکلات مالی شهرداری تهران ضروری است در خصوص تعیین تکلیف بدهی مودیانی که مشمول جرایم ریالی کمیسیون‌های ماده‌۱۰۰ شده‌اند، اقدام ضروری را به عمل آورند.
آقای افشین حبیب‌زاده در شصت‌و‌نهمین جلسه شورا با اشاره به عدم وصول جرایم ریالی آرای کمیسیون‌های ماده‌۱۰۰ گفت: پیرو گزارش‌های کمیسیون‌های ماده‌۱۰۰ که به درخواست بنده واصل شده بالغ بر ۱۵۰۰میلیارد تومان بدهی مودیان مربوط به جرایم ریالی آرای کمیسیون‌های ماده‌۱۰۰ وجود دارد که این رقم به پرونده‌های بیش از ۵۰۰‌میلیون ریال است.
وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت این است که هزار میلیارد تومان از این رقم مربوط به ۱۵۰‌پرونده است. با توجه به مشکلات مالی شهرداری تهران ضروری است در خصوص تعیین تکلیف بدهی مودیانی که مشمول جرایم ریالی کمیسیون‌های ماده‌۱۰۰ شده‌اند اقدام ضروری را به عمل آورند.
 
بی‌توجهی شهرداری تهران به طرح‌ها
و لوایح الزام‌آور در زمان مقرر
عضو شورای شهر تهران درباره عدم ارائه طرح‌ها و لوایح الزام‌آور از جانب شهرداری تهران در موعد مقرر تذکر داد.
خانم ناهید خداکرمی گفت: طرح‌ها و لوایح الزام‌آوری که طبق آن شهرداری موظف بوده طی بازه زمانی معینی به آن‌ها رسیدگی کند، وضعیت نامشخصی دارند. شورای پنجم از ابتدای کار خود طرح‌ها و لوایح الزام‌آور متعددی را تصویب کرده است که در اغلب آن‌ها به شهرداری تکلیف شده بود تا در یک بازه زمانی مشخصی لایحه یا گزارش مطروحه را به شورا ارائه کند. اما متاسفانه مصوبات مربوطه با وجود پایان مهلت مقرر هنوز به شورا ابلاغ نشده است، لذا به شهردارتهران تذکر داده می‌شود تا هرچه سریع‌تر نسبت به ارسال لوایح یا گزارشی از پیشرفت کار مصوبات ذکر شده اقدام کند.
 
سرمایه‌گذاری برای ورزش مدارس
تاب‌آوری جامعه را بالا می‌برد
معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: سرمایه‌گذاری روی ورزش مدارس، تاب‌آوری جامعه را بالا می‌برد.
معصومه ابتکار درباره ارتقای فعالیت‌های تربیت بدنی و ورزش دانش‌آموزان دختر کشور با اولویت مدارس ابتدایی گفت: این طرح یک تحول در آموزش‌و‌پرورش است و یک آینده‌نگری می‌خواهد که وزیر آموزش‌و‌پرورش این درایت را دارند. یکی از دستگاه‌های حامی اصلی طرح، وزارت ورزش و جوانان است، اما دستگاه‌های بسیاری باید برای کمک به این طرح همت کنند از جمله شهرداری‌ها و شوراهای شهر.
وی اضافه کرد: ما ورزش را نباید فقط در بعد سلامت ببینیم بلکه در بعد نشاط و سبک زندگی صحیح نیز اهمیت دارد. اگر از ابتدایی نتوانیم این سبک زندگی را نهادینه کنیم بعدها نمی‌توانیم خرده بگیریم پس سرمایه‌گذاری روی ورزش سرمایه‌گذاری بنیادین است. حتماً می‌تواند تاب‌آوری اجتماعی را بالا ببرد و حتی جزو حقوق شهروندی است. ما هم آمادگی کامل داریم تا همراه این طرح باشیم. خانواده‌ها و انجمن اولیا مربیان نیز حتماً باید ورود کنند. امیدوارم معلمان عزیز ما توجه کافی روی این مساله داشته باشند و این آموزش‌ها روی سبک زندگی تأثیر مستقیم دارد.
 
اولتیماتوم وزارت کار به صندوق بازنشستگی
معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر صندوق‌های بازنشستگی و وزارت تعاون در حوزه واگذاری و خروج از بنگاهداری اقدام لازم و مناسبی را انجام ندهند، سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد وارد عمل خواهد شد.
آقای احمد میدری گفت: صورت مساله واگذاری بنگاه‌های زیان‌آور و خروج از بنگاهداری برای وزارت تعاون مشخص است، تنها باید روش‌های رسیدن به هدف را مشخص کرد؛ ضمن اینکه باید ساختار مشخصی برای خروج از بنگاهداری در صندوق‌های بازنشستگی تابعه ایجاد کرد تا بر اساس این ساختار مشخص، بنگاه‌ها واگذار و خروج از بنگاهداری اتفاق افتد.
وی گفت: از آذرماه‌96 که کمیته ساماندهی بنگاه‌های اقتصادی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شکل گرفته تمام اختیارات هیات امنای صندوق‌های بازنشستگی در این حوزه به کمیته مذکور واگذار شده است و بر همین اساس معتقدیم که همه واگذاری‌ها باید از این کانال و از این طریق انجام شود.
وی افزود: اگر صندوق‌های بازنشستگی و وزارت تعاون در حوزه واگذاری و خروج از بنگاهداری اقدام لازم و مناسبی را انجام ندهند قطعاً با توجه به سیاست‌های دولت، سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد وارد عمل شده و نسبت به واگذاری بنگاه‌ها اقدام خواهند کرد به همین دلیل ممکن است سرمایه‌های در اختیار صندوق‌ها که برای این صندوق‌ها ارزش فراوانی دارد دچار خسارت شود و به ارزش واقعی و درست خود واگذار نشود.

captcha
شماره‌های پیشین