489
چهارشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۷
5
گروه جدیدی از تروریست‌های تکفیری در سوریه تشکیل شد

رونمایی آل سعود از«کتائب المجد» در حلب

دوهزار تروریست روز گذشته در حلب سوریه گروه موسوم به «کتائب المجد» را تشکیل دادند تا بار دیگر شاهد اشغال این منطقه به دست گروه‌های تروریستی تکفیری دراین منطقه باشیم.

خبر

صبح نو

خبر

عراق جنگنده‌های جدید تحویل گرفت
وب‌سایت خبری «الإباء» به نقل از «انور حمه أمین»، فرمانده نیروی هوایی گزارش داد عراق ۶ فروند جنگنده تحویل گرفته است.
 دولت عراق پیش از این نیز در اسفندماه سال۹۵ نخستین سری از جنگنده‌های کره‌جنوبی را که قیمت هریک از آن‌ها ۲۱ میلیون دلار است، تحویل گرفته بود.
براساس توافقی بین بغداد و سئول -که در زمان نخست وزیری «نوری المالکی» صورت گرفت- عراق قرارداد خرید ۲۶‌فروند جنگنده تی‌۵۰ را با کره امضا کرد.
عراق تنها به خرید جنگنده از کره اکتفا نکرده است؛ این کشور طی جنگ علیه تروریسم داعش که مناطق وسیعی از عراق را اشغال کرده بود، به خرید جنگنده‌های مدرن از سایر کشورها رو آورد. بغداد طی یک سال گذشته، ۱۰‌فروند جنگنده «۱۵۹L» از مجموع ۱۲‌جنگنده ساخت چک و سه جنگنده «اف ۱۶» از آمریکا تحویل گرفته است.

بازداشت 13‌مظنون داعشی در ترکیه
13 مظنون به عضویت در گروه تروریستی داعش در ترکیه بازداشت و مقادیر زیادی اسناد، تجهیزات و سلاح از آن‌ها کشف شد.
نیروهای امنیتی ترکیه شامگاه دوشنبه 13 مظنون به عضویت در گروه تروریستی داعش را در استان «آدانا» بازداشت کردند. به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» پلیس ترکیه روز  سه‌شنبه اعلام کرد: این افراد سابقه همکاری با داعش و حضور در مناطق درگیری در سوریه و عراق را دارند.  گفته می‌شود این افراد بازداشت‌شده قصد داشتند عملیاتی تروریستی را در آدانا -که در آن پایگاه هوایی «اینجرلیک» نیز قرار دارد- اجرا کنند. در جریان عملیات‌های ضد تروریستی که منجر به بازداشت این افراد شد، مقادیر زیادی اسناد محرمانه، تجهیزات ارتباطی و دو قبضه سلاح «شات‌گان» کشف شد. در‌حالی‌که رسانه‌های محلی ترکیه پیش‌تر گزارش‌هایی از حمایت‌های غیرمستقیم آنکارا از داعش از زمان آغاز بحران سوریه منتشر کرده‌اند اما دولت ترکیه مدعی است که طی دو سال اخیر بیش از 5000 داعشی را بازداشت کرده است.
مقامات اسرائیلی و اماراتی مارس گذشته در قبرس دیدار کردند
نیویورکر در گزارشی نوشت، آژانس‌های سازمان اطلاعات آمریکا از تماس‌های تلفنی میان مسوولان ارشد امارات و مسوولان اسرائیلی از جمله یک مکالمه تلفنی میان یک مسوول ارشد اماراتی و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اطلاع داشتند. آدم آنتاوس، نویسنده این گزارش گفت که هیلاری کلینتون، به‌عنوان وزیر خارجه پیشین و نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا می‌دانست که امارات و عربستان پشت پرده با دستگاه موساد اسرائیل برای مقابله با نفوذ ایران همکاری می‌کنند.  وی گفت که آژانس‌های اطلاعات آمریکا از دیدار محرمانه میان مسوول ارشد اماراتی و رهبران اسرائیلی در جزیره قبرس اطلاع داشتند. سازمان اطلاعات آمریکا معتقد بود که خود نتانیاهو در آن نشست حضور داشته است. به آمریکا درباره این دیدار اطلاعی داده نشده بود و دو طرف اماراتی و اسرائیلی بر انکار آن پافشاری کردند. براساس این اطلاعات، نتانیاهو مارس گذشته با یک دیپلمات اماراتی دیدار کرده بود. وی همچنین طی سفرش به واشنگتن با یوسف العتیبه، سفیر امارات در آمریکا دیدار کرد. مجله نیویورکر همچنین نوشت که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا مواضع‌شان را به شکل کامل درباره طرح صلح خاورمیانه هماهنگ می‌کنند. هدف از این هماهنگی ایجاد طرحی است که فلسطینی‌ها آن را رد می‌کنند اما کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با آن موافقند. هدف ایجاد اختلاف و کینه میان فلسطینی‌ها و کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس و نزدیک کردن این کشورها به اسرائیل است.
این مجله نوشت نشستی که سال‌2015 میان یک مسوول اماراتی با یک رهبر اسرائیلی برگزار شد با هدف هماهنگ کردن مواضع برای این توافق بود.

اوباما برای انتخابات ۲۰۲۰ دست به کار شده است
باراک اوباما برای دور آتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ آماده می‌شود. او در همین راستا دیدارهایی با ۹ نامزد احتمالی دموکرات در دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا داشته است.
به گزارش روزنامه اکسپرس، باراک اوباما، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا برای شرکت در دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا آماده می‌شود. او با ۹ رقیب انتخاباتی علیه دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا از جمله برنی سندرز، الیزابت ورن، جو بایدن و دیوال پاتریک، اعضای حزب دموکرات آمریکا دیدارهای جداگانه‌ای داشته است. گفته می‌شود، این دیدارها در دفتر شخصی باراک اوباما، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا برگزار شده و شامل گفت‌وگوهایی در خصوص آینده حزب دموکرات بوده است.منابع آگاه به پایگاه خبری پلیتیکو گفته‌اند که برنی سندرز از حدی که تصور می‌شد احترام بیشتری برای دولت پیشین آمریکا قائل است. همچنین گفته می‌شود که این سناتور دموکرات در اواسط ماه مارس دیدار با اوباما را خواستار شده بود.

captcha
شماره‌های پیشین