489
چهارشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۷
4

رفراندوم فلسطین و عملکرد مدعیان حقوق بشر

ترامپ و اون در حالی با یکدیگر دیدار کردند که تا چند ماه قبل همدیگر را با این تعابیر مخاطب قرار می‌دادند

دیدار «چاق قدکوتاه» با «گانگستر بی‌کله»

سرانجام و پس از مدت‌ها رایزنی، رییس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در هتل کاپلا سنگاپور، محل مذاکرات با یکدیگر دیدار کردند.

صبح نو

ترامپ و اون در حالی با یکدیگر دیدار کردند که تا چند ماه قبل همدیگر را با این تعابیر مخاطب قرار می‌دادند

دیدار «چاق قدکوتاه» با «گانگستر بی‌کله»

سرانجام و پس از مدت‌ها رایزنی، رییس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در هتل کاپلا سنگاپور، محل مذاکرات با یکدیگر دیدار کردند.

این دیدار در شرایطی انجام می‌شود که تا چند ماه قبل
دو طرف به‌شدت یکدیگر را به حمله نظامی تهدید می‌کردند. سال گذشته تنش میان واشنگتن و پیونگ یانگ به شدت بالا رفته بود تا جایی که دو طرف یکدیگر را به جنگ تهدید کردند.
کیم جونگ اون ، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا را «پیر دیوانه» خطاب می‌کرد و ترامپ هم او را چاق و قدکوتاه ترامپ رهبر کره شمالی را «مردک موشکی» و «مجنون» می‌خواند و اون رهبر آمریکا را «سگ ترسو» و «گانگستر بی‌کله».
عکس توئیت ترامپ : «چرا کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) به من توهین و مرا «پیر» خطاب می‌کند، با وجود اینکه من «هیچ وقت» به او «چاق و قدکوتاه» نمی‌گویم؟ سخت تلاش می‌کنم که با او دوست شوم و شاید روزی چنین اتفاقی رخ دهد.»
اما دیدار روز سه شنبه تغییر قابل توجهی در رویکرد دو کشور نسبت به یکدیگر محسوب می‌شود.
آمریکا امیدوار است دیدار دو مقام آغاز روندی باشد که نهایتاً به خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره منجر شود.
کره شمالی گفته است حاضر است به خلع سلاح هسته‌ای پایبند شود اما راه رسیدن به این هدف و یا خواسته متقابل پیونگ یانگ از آمریکا هنوز مشخص نیست. اجلاس دو رهبر در هتل سنتوزا، جزیره‌ای توریستی در چند صد متری خاک سنگاپور برگزار می شود.
رهبران دو کشور سعی داشتند حسی از تحکم بروز بدهند اما نتوانستند اضطراب خود را هم پنهان کنند. اما متخصصان زبان بدن بعد از این دیدار گفته‌اند «در ۱۳ ثانیه نخست ملاقات رو در رو، دونالد ترامپ تحکم خود را با دراز کردن دست به سوی کیم جونگ اون و لمس شانه او نشان داد. اما کیم هم که نمی‌خواست کم بیاورد دست ترامپ را محکم گرفت و پیش از آنکه به سوی دوربین‌ها برگردد زمانی را مستقیم به چشمان او خیره شد.»
آلن پیس، متخصص زبان بدن و نویسنده چندین کتاب در این زمینه می‌گوید: «دست دادن آنها مستقیم و سرراست نبود. بالا و پایین‌هایی داشت. هر کدام تلاش داشت دیگری را به سمت خود بکشد. هر یک می‌خواست اجازه ندهد دیگری مسلط به نظر برسد.»
کارشناس دیگری به نام کارن لیونگ به رویترز می‌گوید:‌ «ترامپ یک قمارباز است و روی اینکه می‌تواند بر کره شمالی چیره شود شرط بسته است درست مثل پدری که با یک بچه نافرمان رفتار می‌کند. درست مقابل رفتار کیم که چیز زیادی برای از دست دادن نداشت و فقط از اینکه دیدار با ترامپ نصیبش شده خوشحال بود.»
هر دو فرد برای کنترل اضطرابشان مشکل داشتند و ترامپ به محض آنکه روی صندلی نشست لبخندی زورکی زد و کیم هم بیشتر پایین را نگاه می‌کرد. گذشته از اینها نخستین دیدار بزرگ کیم با جامعه بین‌المللی برای او حسی از شگفتی و حیرت به همراه داشت. او که در مقابل هتل لوکس سنگاپور با فلش انبوه دوربین خبرنگاران روبه‌رو شده بود احساس کودکی در یک شهربازی را داشت؛ بی‌ترس اما هیجان‌زده و کمی عصبی.
اما این تنها یک روی سکه این دیدار بود. روی دیگر آن بدعهدی آمریکا بود که ترامپ بلافاصله بعد از این دیدار در یک کنفرانس خبری ابتدا از توافقات قبلی واشنگتن با پیونگ‌یانگ انتقاد و از دولت بیل کلینتون تحت عنوان «رژیم بیل کلینتون» یاد کرد! او سپس بر این مسأله نیز تأکید کرد که احتمال دارد درباره این نشست اشتباه کرده باشم و ۶ ماه دیگر آن را قبول نداشته باشم، آنگاه بهانه‌ای
[برای برهم‌زدن توافق] پیدا خواهم کرد! ترامپ همچنین تأکید کرد که تحریم‌های کره شمالی باقی می‌ماند تا زمانی که دیگر موضوع سلاح‌های اتمی کره شمالی مطرح نباشد.
با توجه به پیشینه، تاریخ رفتار و روابطی که آمریکا تاکنون از خود نشان داده است به‌ویژه از شخص ترامپ که در مدت ریاست‌جمهوری‌اش اقداماتی مبتنی بر کارشکنی، خروج از توافق‌ها و قراردادها و تخطی از تعهدات انجام داده، نگاه خوش‌بینانه‌ای به این دیدار وجود ندارد و توافق هسته‌ای آمریکا و کره شمالی زیر سایه سنگین برجام قرار دارد.

بشری: چارچوب مذاکره هنوز مشخص نیست
آقای «اسماعیل بشری»، کارشناس امور شبه جزیره کره
با اشاره به دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، گفت: مذاکراتی که شروع شده نشان‌دهنده این است که دو طرف پس از سال‌ها خصومت یک گام به جلو برداشته‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که گفت‌و‌گو بهتر از تهدید کردن است.
این کارشناس امور شبه جزیره، افزود: نکته‌ای که در این دیدار مورد اهمیت است این موضوع است که دوطرف تا چه حد آمادگی دارند که از مواضع خود عقب‌نشینی کنند و یا اینکه چه امتیازاتی به یکدیگر بدهند و آیا این گفتمان‌ها
برد- برد است موضوعی که هنوز مشخص نیست.
بشری با اشاره به اینکه کیم جون اون پس از انجام یکسری محاسبات به نتیجه گفتمان دست‌یافته است، تصریح کرد: شاید از یک طرف قطعنامه‌های شورای امنیت که علیه
کره شمالی به تصویب رسید در روند این مذاکرات تأثیرگذار بوده است اما این که آمریکا چه قدر نسبت به این عقب‌نشینی کره امتیاز می‌دهد هنوز مشخص نیست و بیشتر صحبت‌ها یا شفاهی بوده و یا توئیت‌هایی که دونالد ترامپ از آن سخن گفته است.

احتمال بازگشت ناآرامی به شبه جزیره
این کارشناس امور شبه جزیره کره، در پاسخ به این سؤال که تجربه برجام چقدر در این مذاکره تأثیرگذار بوده است، یادآور شد: گفت‌وگو با قدرت‌های بزرگ نیازمند نگاه ویژه ای است که یقیناً کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی آن را مدنظر قرار داده اما باید دانست که قدرت‌های بزرگ بیشتر از آن که عمل نمایند شعار می‌دهند و کمتر وفادار به عهد می‌مانند.
وی افزود: کمااینکه دونالد ترامپ در سخنانی به این موضوع اشاره کرده است که به فکر انجام قراردادی با کره شمالی است که بتواند همانند برجام از آن خارج شود. این نوع گفتمان‌ها از سوی آمریکا موجب شده است تا شک و تردیدهایی در این زمینه رخ دهد کمااینکه در جی هفت هم موضوع بی‌تعهدی آمریکا را در امضا بیانیه پایانی نشست کانادا دیدیم و دونالد ترامپ ساعتی پس از دادن تعهد، امضای خود را پس گرفت.
بشری با اشاره به اینکه چندان به نتایج دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی خوش‌بین نیستم ، عنوان کرد: با بدعهدی‌هایی که آمریکا از خودش نشان داده است باید پرسید آیا آمریکا با اینگونه رفتارها می‌تواند در شبه جزیره موفق عمل نماید یا اینکه این منطقه را به استیصال و ناآرامی خواهد کشاند. بهتر است بدانیم که به وعده و وعیدهای قدرت‌های بزرگ در عرصه بین‌الملل نباید اعتماد کرد و در زمان گفت‌وگو با آنها باید به گونه‌ای رفتار کرد که بتوان خواسته‌های خود را دنبال کرد.

بهشتی پور: وعده‌های آمریکا نسبت به کره شمالی تحقق نمی‌یابد
آقای «حسن بهشتی پور»، کارشناس امور بین‌الملل نیز به «صبح‌نو»، گفت: اینکه دو طرف پس از سال‌ها پذیرفتند برای آینده دو کره و منطقه شرق آسیا گفت‌وگو کنند خوب بود اما به نظر می‌رسد که چهارچوبی برای روند مذاکرات تدریجی در نظر گرفته‌اند که نتایج آن هنوز معلوم نیست.
این کارشناس امور بین‌الملل، افزود: خلع سلاح هسته‌ای و اتمی کره شمالی و خروج نیروهای آمریکایی از شبه‌جزیره از مهم‌ترین موارد عنوان شده در این مذاکرات بود که شاید در کوتاه‌مدت محقق نشود.

نزدیک شدن دو کره به یک مدل همزیستی
بهشتی پور، با اشاره به اینکه این توافق می‌تواند دو کره را به همدیگر نزدیک نماید، عنوان کرد: کره شمالی و جنوبی به دنبال یک مدل همزیستی هستند که بتوانند وضعیت اقتصادی دو طرف را بهبود بخشند. شاید بتوان مدل همزیستی چین را در این باره مثال زد که با هنگ کنک برقرار کرد.
وی، درپاسخ به این سؤال که تجربه برجام چقدر در این مذاکره تأثیرگذار بوده است، تصریح کرد: اگر واقعاً چین پشت کره شمالی را خالی نمی‌کرد شاید کیم جونگ اون حاضر نبود که با ترامپ گفت‌وگو کند. کره از کانال چین، نیازهای خودش را برطرف می‌کرد. وقتی فشارتحریم‌ها بر کره وارد شد گفتمان با آمریکا را پیش رو گرفت. با این گفتمان می‌توان دریافت که بمب اتمی دیگر بازدارندگی برای کشورها ندارد و به یک دردسری برای کره تبدیل شد. این کارشناس امور بین‌الملل، افزود: سخنانی که ترامپ درخصوص برجام می‌زند حرف‌هایی است که مرتب آن را تکرار می‌کند و عرصه بین‌الملل دیدند که ایران به تعهدات خودش پایبند بود و این آمریکا است که همچنان بدعهدی می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین