sobhe-no.ir
488
سه شنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
4
یعقوب توکلی:

زاهدی صندوقچه اسرار غارتگری‌های آمریکاست

روایت جنتی از وزیران ناتوان کابینه

باجگیری؛ مناسبات پنهان پاستور- بهارستان

معامله و باج سنگین؛ دو واژه حیرت‌انگیز آقای علی جنتی، مشاور رییس دفتر رییس‌جمهوری، در توصیف مناسبات «وزیران ناتوان» با « نمایندگان پرتوقع» برای مصونیت از سؤال و استیضاح در برابر مشکلات مردم است. این روایت شفاف و ناگوار بخشی از برآیند راهبرد رأی‌دهی «تکرار» در انتخابات بهارستان و پاستور است.

صبح نو

یعقوب توکلی:

زاهدی صندوقچه اسرار غارتگری‌های آمریکاست

آقای اردشیر زاهدی که طی چهار، پنج سال گذشته همواره از سیاست‌های ایران دفاع کرده و واکنش‌های انتقادی نسبت به سیاست‌های آمریکا علیه ایران داشته است، در آخرین اقدام خود به اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجه  آمریکا در نیویورک‌تایمز واکنش نشان داد، واکنشی که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و بازتاب گسترده‌ای داشت.
آقای یعقوب توکلی، کارشناس مسائل تاریخی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» درباره دلایل اظهارنظرهای مخالف زاهدی در مواقعی که جمهوری اسلامی ایران مورد هجمه بوده است، گفت: واقعیت این است که در بسیاری از کشورهای دنیا، مقامات سیاسی در مورد آن منصب و جایگاهی که قبلاً داشته‌اند، اظهارنظر می‌کنند.
این کارشناس مسائل تاریخی ادامه داد: پس از دوران پهلوی افرادی که جزو نیروهای اصلی آن دوران بودند‌، متوجه حقیقت خواست و اراده ملت شده و وجدان آن‌ها بیدار شد، البته هنوز افرادی مانند منافقین هستند که با شیوه‌های مختلف علیه کشور اقدام می‌کنند.
این کارشناس مسائل تاریخی در مورد مطالب نامه زاهدی که در نیویورک‌تایمز چاپ شد، اظهار کرد: ملت ما چنان عظمتی دارد که اگر دشمنان و آن‌هایی که روزی علیه کشور ما راه‌های نادرستی را رفتند وجدان خود را قاضی قرار دهند به دفاع از این مردم برمی‌خیزند. وقتی صحبت از وجدان می‌شود، آن دسته از افرادی که علاقه‌مند به ایران هستند صحبت‌های این‌چنینی را مطرح می‌کنند.
وی تصریح کرد: آن‌هایی که به ایران علاقه‌مند هستند متوجه این واقعیت شده‌اند که ایران در دوره قدرت جهان اسلام موقعیت دقیق‌تری پیدا کرده است، به همین دلیل حتی آن‌ها که علاقه به سرزمین ایران دارند اما گرایش اسلامی و انقلابی ندارند به دفاع از کشور می‌پردازند و در حال رسیدن به موضع مشترک با انقلاب هستند.
توکلی افزود: روزگاری بود که آقای شمخانی از سپاه پاسداران به فرماندهی نیروی دریایی ارتش منصوب شد و در همان زمان احمد مدنی که به خاطر برخی افشاگری‌ها و حمایت‌های آمریکا از کشور رفته و در آن زمان در اردوگاه ضدانقلاب تعریف می‌شد در گفت‌وگو با رادیو بی‌بی‌سی گفت: این بچه حزب‌الله‌هایی که ما می‌شناسیم از همه ناسیونالیست‌تر و ملی‌گراتر هستند.
این کارشناس مسائل تاریخی بیان کرد: این حقیقت دارد و من هم امروزه
هر چه به نیروهای انقلابی نگاه می‌کنم، متوجه می‌شوم آن‌ها ایران‌دوست‌تر و وطن‌دوست‌تر هستند اما آن‌هایی که حاضر نیستند برای وطن قدمی بردارند فقط ژست ناسیونالیستی گرفته‌اند و ترسوترین و وطن‌فروش‌ترین انسان‌ها همین افراد هستند.
وی درباره این سؤال که آیا عملکرد زاهدی به‌خاطر مشاهده جایگاه انقلاب پس از انقلاب است، افزود: زاهدی فردی است که بیشترین باج را در دوره حضور در وزات خارجه به آمریکا داده و هیچ کسی شاید جمله طوفانیان او را از یاد نبرده باشد که گفت شما نمی‌دانید دنیا چقدر به صدام سلاح داده، فقط من می‌دانم چرا که خود طوفانیان دلال اسلحه بود.
توکلی ادامه داد: من معتقد هستم زاهدی هم یک چنین ویژگی دارد، فقط خود وی می‌داند که چقدر آمریکایی‌ها زر از کشور بریدند و بردند و غارت‌مان کردند و امروز که این‌گونه حرف می‌زنند نگران هستند که نکند صندوقچه اسرار باز شود و جهانیان بفهمند که غربی‌ها با ایران چه کردند. امیدوارم زاهدی در این روزهای پایان عمر به حرف بیاید و بگوید غربی‌ها با ملت بزرگ ایران چه کردند، این فرد بیش از همه در این خصوص مطلع است و شاید بتواند به تاریخ ما کمک کند تا ناگفته‌ها علیه آمریکا افشا شود، ما هنوز آمار دقیقی از بخش‌های پهلوی نداریم.
لازم به ذکر است، اردشیر زاهدی اخیراً به‌شدت نسبت به سیاست‌های دولت ترامپ علیه ایران تاخته و آن را « قلدرمآبانه» و بدون شناخت درست از تاریخ چندین هزار ساله کشور ایران دانسته است.
او در آخرین مقاله خود -در تاریخ 25 می- با عنوان «گربه‌هایی که در آرزوی گرفتن موش می‌مانند» نوشته است: «سخنرانی وزیر خارجه آمریکا، مایک پمپئو، درباره ایران غم‌انگیز و گیج‌کننده بود. به‌عنوان رییس سیاست خارجی یک قدرت بزرگ، و مدیر سابق سازمان سیا، ایشان باید ایران، مردم و تاریخ آن را بهتر بشناسد.»
زاهدی در این نوشته خود تاکید کرد که قلدری در مورد ایران هیچ‌گاه به نتیجه نرسیده است و از حضور ایران در سوریه حمایت می‌کند و می‌گوید که حضور ارتش‌های مخفی آمریکا و دولت‌های غربی در سوریه است که نقض قوانین بین‌المللی است.
وی همچنین با انتقاد از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای، برای پیروزی عقلانیت و غلبه بلوغ دیپلماتیک دعا کرد و گفت که حتی اگر یکی از امضاکنندگان برجام از آن کنار رود، برجام هنوز یک سند معتبر و لازم‌الاجراست.
آخرین سفیر رژیم ستمشاهی در واشنگتن در پایان نامه خود نوشت: «وضعیت اجتماعی در ایران بدون تردید رو به تکامل پیش خواهد رفت. من به جوانان ایران که شخصیت، هوشمندی و کفایت آن‌ها آینده کشور را خواهد ساخت، امید و اعتماد زیادی دارم. من خوشحالم و امیدوارم وقتی که به چهار گوشه جهان نگاه بیندازیم، اغلب کارشناسان در مناطق مختلف واقعیت را روشن‌تر و شفاف‌تر ببینند و علناً از شأن و حقوق برادران و خواهران نجیب و با شرف من دفاع کنند. من به نظرات آن‌ها احترام گذاشته و از آن‌ها قدردانی می‌کنم.»

captcha
شماره‌های پیشین