sobhe-no.ir
486
شنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
14

خبر

بعد از تأیید و تکذیب‌های چندباره توسط وزیر اطلاعات اعلام شد

رونمایی از تلگرام دولتی

روز گذشته خبری از قول وزیر اطلاعات به سرعت در رسانه‌ها منعکس شد: «‌تلگرام‌طلایی متعلق به جمهوری اسلامی است.» این در حالی است که مردم و دست‌اندرکاران پیام‌رسان‌های داخلی ماه‌ها بلکه سال‌هاست که منتظر حمایت‌های دولت از پیام‌رسان‌های داخلی هستند تا هرچه زودتر مشکلات این پیام‌رسان‌ها حل شده و خدمت‌رسانی آن‌ها به مردم کیفیت قابل قبول پیدا کند.

صبح نو

بعد از تأیید و تکذیب‌های چندباره توسط وزیر اطلاعات اعلام شد

رونمایی از تلگرام دولتی

روز گذشته خبری از قول وزیر اطلاعات به سرعت در رسانه‌ها منعکس شد: «‌تلگرام‌طلایی متعلق به جمهوری اسلامی است.» این در حالی است که مردم و دست‌اندرکاران پیام‌رسان‌های داخلی ماه‌ها بلکه سال‌هاست که منتظر حمایت‌های دولت از پیام‌رسان‌های داخلی هستند تا هرچه زودتر مشکلات این پیام‌رسان‌ها حل شده و خدمت‌رسانی آن‌ها به مردم کیفیت قابل قبول پیدا کند.

آقای ابوالفضل حسن بیکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرنگار مهر از سخنان وزیر اطلاعات درباره قانونی بودن تلگرام‌طلایی خبر داد و گفت که حجت‌الاسلام ‌سید‌محمود علوی، وزیر محترم اطلاعات در ضیافت افطاری اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و جمعی از نمایندگان مجلس گفته است: تلگرام‌طلایی متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و هم‌اکنون این تلگرام 25‌میلیون عضو دارد و قانونی است. پیام‌رسان سروش هم متعلق به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

فرصت به پیام‌رسان‌های داخلی
آقای امیر خوراکیان، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی هم چندی قبل درباره نسخه‌های فارسی تلگرام از جمله هاتگرام و تلگرام‌طلایی اعلام کرده بود: تلگرام‌های فارسی برای یک مدت محدودی با فرصت دادن به پیام‌رسان‌های داخلی کمک می‌کنند تا در این زمان پیام‌رسان‌های داخلی مشکلات خود را حل کنند و به تناسب رشد کاربران توسعه یابند. نسخه‌های فارسی برخی از مشکلات خود تلگرام را ندارند اما در نهایت یا باید خودشان تبدیل به پیام‌رسان مستقلی شوند یا کنار می‌روند.
این در حالی است که وزارت ارتباطات در قلب زیرساخت کشور تعداد زیادی سرور و امکانات دیگر برای تلگرام‌طلایی و هاتگرام بسیج کرده است. اما مدیران پیام‌رسان‌های داخلی در گفت‌و‌گوهای خود با «صبح‌نو» و سایر رسانه‌ها بارها اعلام کردند که اغلب حمایت‌های وعده داده شده از طرف دولت را هنوز دریافت نکرده‌اند. اگرچه وزارت ارتباطات اخیراً طی اعلامیه‌ای عنوان کرده بود که تاکنون هیچ‌گونه سروری در اختیار تلگرام یا نسخه‌های غیررسمی آن قرار نداده است و آن‌چه از امکانات وجود داشته با ابلاغیه مرکز ملی فضای مجازی، در اختیار پیام‌رسان‌های بومی مجاز قرار گرفته است. سؤال اینجاست که آیا تلگرام‌طلایی نسخه غیر رسمی تلگرام محسوب نمی‌شود؟ وقتی گفته می‌شود تلگرام‌طلایی متعلق به جمهوری اسلامی است این به‌آن معناست که امکانات و زیرساخت‌ها راه‌اندازی و اداره آن نیز توسط جمهوری اسلامی تأمین می‌شود.نکته دیگر آن است که به‌‌رغم این‌که پیش‌بینی می‌شد باز ماندن نسخه‌های فارسی تلگرام و برخورد نکردن با VPNها برای یک دوره کوتاه‌مدت گذار در هفته‌های اول و دوم فیلتر تلگرام دیده شده باشد، اما این رویه باعث کند شدن رشد مهاجرت مردم به پیام‌رسان‌های داخلی شد و بسیاری از کاربرانی که به پیام‌رسان‌های داخلی آمده‌اند به‌دلیل باز بودن این سرویس‌ها در حال بازگشت به تلگرام هستند.
با ادامه این روند نیز حضور مردم در تلگرام خواه نسخه اصلی آن و خواه نسخه‌های غیر رسمی تداوم پیدا خواهد کرد. از طرفی اعلام شده بود که تلگرام‌های داخلی در نهایت یا باید خودشان تبدیل به پیام‌رسان مستقلی شوند یا کنار می‌روند.
 آیا برای تبدیل شدن به پیام‌رسانی مستقل، فرصت برابر میان تلگرام‌های داخلی و پیام‌رسان‌های بومی خواهد بود یا همان طور که تاکنون کفه ترازوی حمایت مقامات به سمت تلگرام‌های داخلی سنگینی کرده و نارضایتی پیام‌رسان‌های بومی و کاربرانشان را در پی داشته، بعد از این هم همین گونه خواهد بود؟

بی‌برنامگی‌هایی که
فقط زحمت و اتلاف وقت به همراه دارد
از یک‌سو تلگرام از سوی دولت فیلتر می‌شود و مردم به زحمت می‌افتند. این زحمت محدود به پیام‌رسان‌ها نیست و کل اینترنت مختل می‌شود. از سویی دیگر می‌گویند که به‌دنبال کاهش فعالیت و استفاده از تلگرام هستیم و شروع به محدود کردن فیلترشکن‌ها می‌کنند و کانال‌های رسمی را با بخشنامه و کانال‌های مهم را با اجبار از تلگرام می‌کوچانند و بقیه را هم به برخورد تهدید می‌کنند. از طرفی نسخه فارسی تلگرام راه می‌اندازند تا مردم همچنان از تلگرام استفاده کنند. همه این‌ها وقت و زیرساخت و هزینه تلف می‌کند و سوء‌ظن‌ها و بدبینی‌هایی را در میان مردم به‌وجود می‌آورد.

امنیتی‌های نگران حقوق شهروندی
از طرفی برای امنیت کاربران و اطمینان دادن به مردم جهت استفاده‌ای ایمن از یک پیام‌رسان داخلی و مورد تأیید کار ویژه‌ای صورت نمی‌گیرد و فکر نمی‌شود. بگذریم از اعلامیه‌ها و اظهارات ضد‌ونقیض مقامات که خود بر این آشفته بازار می‌افزایند. چرا تاکنون هیچ اعلامی از سوی مقامات برای اطمینان مردم از امنیت اطلاعاتشان در نسخه‌های فارسی تلگرام داده نشده است؟ تازه حتی تعلق این نسخه‌ها به جمهوری اسلامی بعد از مدت‌ها اعلام می‌شود. این که تلگرام‌طلایی به جمهوری اسلامی تعلق دارد قبول اما هاتگرام و طلگرام و‌... چه دسترسی‌هایی ‌روی گوشی مردم باز می‌کنند؟ امنیتی‌هایی که روزی نگران حقوق شهروندی مردم بودند امروز کجا هستند و در این ماجرا چه نقشی دارند؟ آیا همین امنیتی بودنشان در توفیق‌شان در راه‌اندازی بی‌سر و صدای این نسخه‌ها کمک‌شان نموده؟ سوابق امنیتی چرا در کمک به امنیت اطلاعات کاربران به کار نمی‌آید؟ در توافق پنهانی با مدیر تلگرام توفیق می‌یابند و مدیر تلگرام را راضی راهی کشورش می‌کنند اما بعد از سه سال نتوانسته‌اند مدیران پیام‌رسان‌های داخلی را راضی کنند. توافقی که حتی نمایندگان ملت را از آن مطلع نمی‌کنند و نمایندگان بعد از چند سال باید طرح تحقیق و تفحص از دولت راه بیندازند. شکی نیست که قطع دسترسی یک‌باره 40‌میلیون کاربر ایرانی تلگرام باعث ایجاد مشکلات و بازخوردهای جدی می‌شود اما پنهان کاری و عدم عزم جدی برای این هدف امر دیگریست.

captcha
شماره‌های پیشین