sobhe-no.ir
486
شنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
13
حجت‌الاسلام احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درگذشت

عالمی که در خدمت علم و تحقیق بود

حجت‌الاسلام احمد احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها، شامگاه جمعه در بیمارستان امام خمینی؟ره؟ تهران دعوت حق را لبیک گفت. او سال‌ها عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بود و در زمان انقلاب فرهنگی نیز نقش مهمی در تدوین کتب درسی ایفا کرد.

هفت مقاله درباره تمدن در «راه ناهموار تمدن»

صبح نو

حجت‌الاسلام احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درگذشت

عالمی که در خدمت علم و تحقیق بود

حجت‌الاسلام احمد احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها، شامگاه جمعه در بیمارستان امام خمینی؟ره؟ تهران دعوت حق را لبیک گفت. او سال‌ها عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بود و در زمان انقلاب فرهنگی نیز نقش مهمی در تدوین کتب درسی ایفا کرد.

مراسم تشییع پیکر عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس فقید انتشارات «سمت»، امروز یکشنبه 20 خردادماه از مقابل این سازمان در تهران و پس از آن از ساعت 17 در مسجد امام حسن عسکری؟ع؟ قم برگزار می‌شود.

احمدی در زندگینامه خودنوشتش درباره خود، درباره شروع تحصیلاتش این طور نوشته است:
در 6سالگی قرآن و کتاب‌های فارسی را خوب آموختم اما دریغا که به علت نبودن مدرسه و امکانات، استعدادم به هدر رفت. در 17 سالگی بدون استاد تمام صرف را خوب خواندم و نیمی از نحو را. در سال 1331 وارد حوزه بروجرد شدم و تا نیمه دوم سطح را خواندم. در سال 1336 به حوزه قم آمدم و تا سال 1345 علاوه بر دروس خارج و فلسفه و تفسیر در حوزه، از دانشگاه تهران لیسانس فلسفه گرفتم و دبیر شدم. در سال 1348 کارشناسی‌ارشد فلسفه غرب گرفتم و در سال 1358 در همان رشته فارغ‌التحصیل شدم و در سال 1353 به دعوت گروه فلسفه غرب دانشگاه تهران عضو هیأت آن گروه شدم.
از سال 37 تا چند سال پس از 1350 با مجله مکتب اسلام همکاری داشتم ـ از نگاشتن مقاله تا پاسخ به سؤالات دینی و تا ویرایش و ... ـ از سال 1346 تا 1361 با مؤسسه در راه حق همکاری علمی‌ـ آموزشی داشتم. در این مدت با حضرات آیات خرّازی، مصباح و استادی از میان طلاب، چهار دوره دانشجو گرفتیم و آموزش دادیم که بسیاری از آنها اکنون در مصادر امورند یا از استادان برجسته حوزه و دانشگاه‌اند. بنده در این دوره‌ها بیشتر فلسفه غرب و کمی هم فلسفه اسلامی تدریس کرده‌ام. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف کشور ازجمله کرمانشاه، (حدود 40 روز) قم، تهران و اصفهان (هر کدام چندین روز) برای استادان، دبیران و دانشجویان، دوره آموزشی داشته‌ام.

فعالیت‌های پس از انقلاب
از پنجم دی‌ماه 1360 به فرمان حضرت امام ؟ره؟ به ستاد انقلاب فرهنگی آمدم. آن زمان دانشگاه‌ها تعطیل و سخت آشفته بود. امام رضوان الله علیه در فرمانشان دستور داده بودند که دانشگاه‌ها را هر چه سریع‌تر باز کنید. حدود 21 ماه، شب و روز در دبیرخانه ستاد بودم و گاه از ساعت 6 بامداد تا 5/1 بامداد روز بعد مشغول تهیه و تکثیر و ارسال برنامه‌ها به دانشگاه‌ها بودم.
تمام‌وقت درگیر حل مشکلات دانشگاه‌ها بودم؛ از سفر به بیشتر دانشگاه‌ها، آرام کردن جوّ متشنج آنجا، تبیین برنامه‌ها و توجیه استادان و دانشجویان و ...
 ـ ستاد انقلاب فرهنگی برای دانشگاه‌ها چهار برنامه داشت: تربیت استاد فراخور انقلاب، تدوین کتاب درسی و مبنایی، تدوین برنامه و تربیت دانشجو. من در تدوین دو برنامه اخیر با سایر اعضا مشترک بودم اما دو برنامه نخست یعنی تربیت استاد و تدوین کتاب-در بخش علوم انسانی-که دشوارتر و پایدارتر بود، عملاً بر دوش من نهاده شد.

کمک در راه‌اندازی دانشگاه تربیت مدرس
برای تربیت استاد دانشگاه تربیت مدرس را دایر کردیم و آگاهان می‌دانند که بنیانگذار و راه‌انداز و ادامه‌دهنده آن، درواقع اینجانب بوده‌ام، زیرا اگرچه ظاهراً فقط رییس دانشکده
علوم انسانی آن با صدها دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری بودم اما درواقع تنها کسی بودم که در برابر هجوم مخالفان آن‌-که گاه خود وزیران علوم بودند!-یک‌تنه ایستادم و نگذاشتم این شجره طیبه را که تاکنون هزاران استاد برای دانشگاه‌ها تربیت کرده است از رشد بازدارند و یا از بُن براندازند. من از اوایل سال 1361 تا تیرماه 1374 رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس بودم و با توجه به اینکه دانشگاه نوبنیاد و استاد هم کمیاب بود گاه ناگزیر مدیریت چند گروه و یا تدریس پاره‌ای از دروس بر دوش من می‌افتاد.

شروع فعالیت در سمت
امّا تدوین کتاب، در هفت اسفندماه 1363 شورای عالی انقلاب فرهنگی به لحاظ اهمیت علوم انسانی مرکزی را تصویب کرد که کتاب‌های درسی و مبنایی برای دانشگاه‌ها تدوین کند و شورا با اصرار تمام مسوولیت این مرکز را به عهده اینجانب نهاد به این دلیل که با حوزه قم و با دانشگاه‌ها ارتباط دارم.
تابستان 1364 بود که اعضای شورا خدمت امام؟ره؟ رسیدیم و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان رییس شورا موضوع را با حضرت امام؟ره؟  در میان نهادند و کمک مالی خواستند و ایشان با لبخندی دلنشنین قول مساعدت دادند و یک میلیون تومان فرستادند که سرمایه پربرکتی شد برای سمت. از آن زمان تاکنون یعنی در مدت نزدیک به 23 سال همچنان مسوولیت این مرکز(سمت) به عهده اینجانب است و تعداد 1173 عنوان در شمارگانی نزدیک به 22 میلیون با قیمت حداکثر بازار آزاد به دانشجو عرضه شده است.

تأسیس مرکزی برای تریبت استاد معارف در دانشگاه‌ها
در سال 1365 برای تربیت استادان معارف در دانشگاه‌ها، مرکزی به نام مرکز تربیت مدرس دایر کردم و خودم سال‌ها مدیر و استاد آن بودم. در این مرکز از طلاّبی که چند سال درس خارج خوانده بودند، امتحان گرفته می‌شد و با برنامه درسی ویژه‌ای پس از سه سال مدرک کارشناسی ارشد می‌گرفتند و به تدریس در دانشگاه می‌پرداختند. برخی هم در حین تدریس در همانجا یا در سایر دانشگاه‌ها امتحان می‌دادند و به مقطع دکتری می‌رفتند. همین مرکز اکنون وابسته به دانشگاه قم شده و بیش از 10 سال است در چند رشته -ازجمله فلسفه تطبیقی -مدرک دکتری می‌دهد و از آغاز تاکنون در طول 22 سال بیش از 500 استاد در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری فارغ‌التحصیل کرده و به دانشگاه‌ها فرستاده‌اند. اینجانب در طول این مدت، افزون بر راه‌اندازی و چند سال مدیریت آغازین، همواره در پایان هر هفته در آنجا چند ساعت تدریس فلسفه غرب و در مقطع دکترای تدریس فلسفه تطبیقی داشته‌ام.
سرپرستی دفتر همکاری حوزه و دانشگاه
دفتر همکاری حوزه و دانشگاه را که اکنون با نام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نامبردار است اینجانب از نیمه دوم سال 1362 تا سال 1375 -حدود 14 سال -سرپرستی کرده‌ام، بسیاری از اعضای هیأت علمی کنونی آنجا را امتحان ورودی گرفته و پذیرفته‌ام و آثاری را که تا سال 1375 در آنجا تدوین و در سمت منتشر شده، پیش از چاپ گاه یک یا چند بار اصلاح کرده‌ام و صحه گذاشته‌ام تا منتشر شده است. هم‌اکنون هم با این پژوهشگاه پیوندی استوار و مستحکم دارم و برخی از آثار فعلی آنجا همین حالا هم در سمت به صورت مشترک منتشر می‌شود.

جذب نخبگان روحانی در دانشگاه‌ها
در سال 1362 با پیشنهاد بنده برای تربیت استادان علوم اسلامی در دانشگاه‌ها، جذب خبرگان بدون مدرک دانشگاهی، در ستاد تصویب شد و بنده، به تنهایی آن را به راه انداختم، استادان بزرگ را از حوزه و دانشگاه دعوت کردم و امتحانی آبرومند برگزار شد و شماری از روحانیون دانشمندی که تا آن روز از وجودشان استفاده نمی‌شد به دانشگاه رفتند و هم‌اکنون هم آن راه ادامه دارد. البته من دیگر در امتحان کتبی حضور ندارم امّا در امتحان شفاهی هنوز هم هستم.

محقق‌داماد: مرحوم احمدی در تخلق به اخلاق حمیده اسلامی نمونه بود
حجه‌الاسلام سیدمصطفی محقق‌داماد، رییس‌گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم نیز در پی درگذشت مرحوم احمدی پیام تسلیتی صادر کرد. در متن این پیام آمده است: دکتر احمد احمدی استاد فلسفه، خدمتگزار صدیق ملت ایران و عضو گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم از کاروان دانشیان به ابدیت پیوست. آن بزرگوار سال‌های متمادی در حوزه علمیه قم حضور اساتید مختلف علوم قرآنی، فقه، اصول و حکمت اسلامی به‌ویژه محضر پرفیض علامه طباطبایی(طاب ثراه) را درک و در دانشگاه تهران درجات عالیه فلسفه را طی کرده بود. در تعلیم و تربیت شاگردان، تلاش و کوشایی، تزین به تواضع و فروتنی و تخلق به اخلاق حمیده اسلامی نمونه بود. فقدان این مربی دانشمند ضایعه‌ای است اسفناک برای جامعه ما. والذی یسهل الخطب انها بعین الله. این مصیبت بزرگ را به خانواده سوگوارش و عموم اهل دانش و فرهنگ کشور عزیزمان ایران تسلیت می‌گوییم و برای آن روان شاد رضوان واسعه حق متعال و برای عموم بستگان سوگوار و فرزندان داغدار صبر جمیل و اجر جزیل از درگاه خداوند مسألت داریم.

 

captcha
شماره‌های پیشین