sobhe-no.ir
484
یکشنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۷
8

خبر

جهش 30درصدی قیمت بازار مسکن نگرانی متقاضیان را در پی داشته است

خانه‌ای روی آسمانخراش تورم

جهش بی‌سابقه قیمت مسکن طی 30 سال گذشته در سال جاری با افزایش قیمت دلار مردم سرمایه‌های خود را روانه این بازار کردند اما همین که تا حدودی تب‌وتاب بازار ارز فروکش کرد، مجدداً این سرمایه‌ها روانه بازار مسکن شد و نتیجه آن جهش ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی قیمت مسکن بود. تا کنون در 30 سال گذشته تجربه این شدت از جهش قیمت را در ماه‌های ابتدایی سال نداشتیم. اواخر سال گذشته و نیز ابتدای سال جاری شاهد افزاش قیمت دلار و ارز بودیم. از آن جا که قیمت دلار یکی از عوامل تأثیرگذار بر بازار مسکن محسوب شده و نیز از آنجا که ارز و مسکن، هر دو اقتصادهای سرمایه‌ای محسوب می‌شوند، افزایش قیمت دلار و رکود خرید و فروش دلار، تأثیر مستقیم بر بازار و قیمت مسکن خواهد داشت.

صبح نو

خبر

هزینه ماهانه ۱۸۰‌میلیاردی بیمه سلامت
 برای درمان در تهران
مدیرکل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به جمعیت دومیلیون‌و‌۹۰۰هزار نفری بیمه‌شدگان این سازمان بیمه‌گر در پایتخت، شرایط عضویت در صندوق بیمه ایرانیان را تشریح کرد.
دکتر کوروش فرزین درباره وضعیت پوشش بیمه سلامت در استان تهران توضیح داد و گفت: درحال‌حاضر حدود دومیلیون‌و‌۹۰۰‌هزار نفر در سطح استان تهران تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند که از این تعداد حدود یک‌میلیون‌و۵۰۰‌هزار نفر عضو صندوق بیمه همگانی رایگان هستند. صندوق کارکنان دولت نیز در این استان نسبت به استان‌های دیگر حجم بیشتری دارد و جمعیت آن به حدود ۹۰۰‌هزار نفر می‌رسد. حدود ۲۹۰‌هزار نفر نیز تحت پوشش صندوق روستایی و ۱۱۴هزار نفر تحت‌پوشش صندوق سایر اقشار قرار دارند.
مدیرکل بیمه سلامت استان تهران در توضیح چرایی محدودیت ایجاد شده برای ارائه خدمات به بیمه‌شدگان رایگان در مراکز خصوصی، گفت: سطح دسترسی به این مراکز باعث می‌شد هزینه‌ها به میزان چشمگیری افزایش پیدا کند. از طرفی هم حجم قابل توجهی از بیماران سرباری در استان تهران وجود دارند که خدمات تخصصی و فوق تخصصی را در این استان دریافت می‌کنند. این موضوع باعث شلوغی مراکز، افزایش ضریب اشغال تخت و مراجعات مکرر می‌شود. در مجموع باید گفت که میانگین هزینه درمانی ماهانه این اداره کل در سطح استان تهران حدود
 ۱۸۰ میلیارد تومان است که نزدیک به ۲۰‌درصد از کل هزینه‌های درمان کشور را به خود اختصاص می‌دهد.
 
صدور مجوز جذب ۲۵‌هزار نیرو در آموزش‌و‌پرورش
مدیرکل امور آموزش‌وپرورش سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در دولت روی خصوصی‌سازی در آموزش‌وپرورش به هیچ‌وجه تاکیدی نداریم اظهار کرد: صدور ۲۵‌هزار مجوز جذب نیرو را برای امسال تأیید کردیم و انجام شده است و در دانشگاه فرهنگیان هم تمام‌قد حمایت می‌کنیم.
آقای سعید طاهری مسائل اساسی آموزش‌وپرورش را مطابق سند تحول بنیادین و برنامه ششم توسعه به چهار دسته تقسیم و اظهار کرد: بر این اساس محتوا، ساختار اداری و منابع انسانی، امور مالی و فضا و تجهیزات و معماری مدارس مسائل اساسی آموزش‌وپرورش‌اند.
وی با اشاره به جمعیت دانش‌آموزی تا سال‌۱۴۲۰ گفت: جمعیت دانش‌آموزی در ۲۳‌سال آینده یک روند سینوسی دارد، اما در مجموع می‌توان گفت که شمار دانش‌آموزان در حال افزایش و شمار معلمان در سال‌های آتی رو به کاهش می‌رود.
 
راه‌اندازی دفاتر هماهنگی امور اداری تاکسیرانان
مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران از آغاز به کار دفاتر هماهنگی امور اداری تاکسیرانی خبرداد.
آقای علیرضا قنادان با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته به‌طور سنتی رسیدگی به امور اداری تاکسیرانی را به شرکت‌های تاکسیرانی تنفیذ کرده بودند، تصریح کرد: در واقع فعالیت‌های اداری همچون صدور مرخصی، کارنامه و... برای رانندگان از حدود 10سال پیش به شرکت‌های خصوصی تاکسیرانی محول شده بود و این شرکت‌ها نیز در ازای فعالیت‌های اداری هزینه دریافت می‌کردند.
وی با بیان اینکه در هر منطقه یک شرکت معرفی کرده و رانندگان را اجبار می‌کردند که تنها با یک شرکت کار کنند، گفت: به این روند انتقاداتی وارد است و نهادهای نظارتی نیز به این روند ایراد وارد کردند؛ چرا که با مفاد آیین‌نامه تاکسیرانی نیز تطابق نداشته است. به همین دلیل برنامه‌ای در راستای اصلاح و بازآفرینی مدل شرکت‌های خصوصی را در دستور کار قرار دادیم که برای انجام این مهم علاوه‌بر بررسی بخش‌های مسکوت‌مانده در حال تدوین لوایح جدید برای بررسی در شورای شهر نیز هستیم تا ساماندهی در فعالیت‌های شرکت‌های خصوصی تاکسیرانی ایجاد شود.
 
آموزش‌و‌پرورش تا سال‌۱۴۰۰ به ۳۰۰‌هزار نیرو
نیاز دارد
رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: اگر بخواهیم استانداردها را در آموزش‌وپرورش رعایت کنیم حداقل بالغ بر ۳۰۰‌هزار نیرو تا سال‌۱۴۰۰ نیاز داریم.
آقای محمدمهدی زاهدی افزود: اکنون طبق آمار ۱۰۰‌هزار نیروی حق‌التدریس و خرید خدمت داریم، چرا دولت برای جذب اینها حتی با آزمون مقاومت می‌کند.
وی که در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع «چالش‌های نیروی انسانی» صحبت می‌کرد، با اشاره به حادثه آزار جنسی گروهی از دانش‌آموزان گفت: به محض اینکه از موضوع مطلع شدیم در کمیسیون آموزش جلسه‌ای تشکیل و مسوولان آموزش‌و‌پرورش حضور یافتند و گزارش دادند.

captcha
شماره‌های پیشین