484
یکشنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۷
3
نگاه دولتی‌ها به حامی دیروز و منتقد امروز برجام

از شاه‌مهره تا مباشر

آقای حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهــــــــــوری و رییس مــــــــــرکز بررسی‌های‌استراتژیک ریاست‌جمهوری است، او از نزدیک‌ترین چهره‌ها به آقای روحانی به حساب می‌آید که بودجه‌ای مستقل برای اداره مرکز بررسی‌های تحت امر خود دارد اما به نظر می‌رسد بیشتر از آن‌که وقت خود را برای این مرکز بگذارد تمام وقت در توییتر و شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارد.

منظومه فکری امام خمینی (ره)

یادداشت دکتر علی دارابی استاد دانشگاه

صبح نو

نگاه دولتی‌ها به حامی دیروز و منتقد امروز برجام

از شاه‌مهره تا مباشر

آقای حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهــــــــــوری و رییس مــــــــــرکز بررسی‌های‌استراتژیک ریاست‌جمهوری است، او از نزدیک‌ترین چهره‌ها به آقای روحانی به حساب می‌آید که بودجه‌ای مستقل برای اداره مرکز بررسی‌های تحت امر خود دارد اما به نظر می‌رسد بیشتر از آن‌که وقت خود را برای این مرکز بگذارد تمام وقت در توییتر و شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارد.

وقت آزاد حسام‌الدین آشنا به قدری است که مدام توییتر را نیز چک می‌کند و در این بین هم‌ اگر کسی مطلبی علیه دولت یا در جهت نقد سیاست‌های دولت منتشر کند؛ بلافاصله به فرد نویسنده واکنش نشان می‌دهد.
هرچند مبنای این گزارش بررسی کم‌وکیف توییت‌های آقای مشاور رییس‌جمهوری و البته رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری نیست اما وی جدیداً در صفحه خود موردی را توییت کرده که نیاز به بررسی و شفاف‌سازی بیشتری دارد.
«تفاوت مشاور با مباشر در لحظات سخت تصمیم‌سازی مشخص می‌شود. مشاور فرد مستقلی است که نظر خود را به تصمیم‌گیر منتقل می‌کند. مباشر آلت فعل است
نه صاحب رأی. او ولایتی بر خود ندارد؛ گوش به فرمانی است که آنچه را جانان پسندد، می‌پسندد و آنچه ارباب ازل گفت بگو، می‌گوید. حاکمان هم مشاور می‌خواهند و هم مباشر؛ فقط نباید جای این دو را عوض کنند.»
این عبارات متعلق به حسام‌الدین آشناست که در توییتر خود منتشر کرده است، درست ساعاتی پس از سخنرانی آقای علی‌اکبر ولایتی در همایش تجربه ماندگار این توییت در واکنش به انتقادهای ولایتی از برجام منتشر شده است.

چرا مواضع هسته‌ای ولایتی عده‌ای را خوش نیامد؟
علی‌اکبر ولایتی روز چهارشنبه در همایش تجربه ماندگار انتقادهای تندی را علیه توافق برجام و کوتاهی صورت‌گرفته در عدم نگارش این توافق‌نامه به زبان فارسی متوجه دولت کرد. او در بخشی از انتقادهای خود گفته بود:‌ «یک اشکال دیگر برجام نداشتن متن فارسی بود که احساس حقارت به انسان دست می‌داد، حتی عهدنامه‌های گلستان و ترکمانچای هم با آن متن ذلت‌بار نسخه فارسی داشتند اما درباره برجام این انجام نشد. رهبر انقلاب درباره همه این‌ها بارها تذکر دادند و گفتند از مقامات آمریکایی تضمین مکتوب بگیرید. اما متأسفانه این کار توسط مسوولان کشور انجام نشد. طرف مقابل خیلی از کارها را با جنگ روانی پیش می‌برد. اما یک متخصص جنگ روانی در تیم ما نبود و نقص متخصصان در گروه برجام یک مشکل دیگر بود.»
بلافاصله پس از این اظهارات توپخانه دولتی‌ها علیه ولایتی نیز روشن شد، برخی مشاوران و مدیران ارشد دولتی نظیر آقایان حمید ابوطالبی، حسام آشنا، حمید بعیدی‌نژاد و انبوه رسانه‌ها و سایت‌ها و کانال‌های دولتی با ادبیاتی نامناسب از خجالت آن ولایتی که اتفاقاً وی عضو هیأت نظارت بر برجام نیز هست، در آمدند.

ولایتی‌92 و ولایتی‌96 برای آشنا
خوب است برای پی بردن به مواضع یک بام و دوهوایی دولتی‌ها درباره ولایتی به پنج سال قبل یعنی انتخابات ریاست‌جمهوری‌92 برگردیم! در جریان انتخابات ریاست جمهوری گذشته ولایتی به همراه آقایان غلامعلی حدادعادل و محمدباقر قالیباف ائتلافی موسوم به ائتلاف 1+2 تشکیل دادند تا در نهایت فقط یک نفر از آن‌ها در انتخابات شرکت و دو نفر دیگر از انتخابات کناره‌گیری کنند، اما علی‌اکبر ولایتی با وجود انتخاب گزینه نهایی از این ائتلاف ترجیح داد به نفع محمدباقر قالیباف کنار نرود و تا آخر در صحنه انتخابات باقی بماند.
این اقدام ولایتی تحسین اصلاح‌طلب‌ها و دولتی‌ها را به همراه داشت؛ اینکه چرا ولایتی در صحنه آن انتخابات باقی ماند هنوز هم برای طیفی از جامعه مبهم باقی مانده اما مطمئناً برای برخی خواص دولت مبهم نیست، همان زمان گمانه‌زنی‌های مختلفی مبنی بر اینکه ولایتی با سفارش در صحنه انتخابات باقی مانده و این موضوع با برنامه‌ریزی قبلی بوده است در رسانه‌ها و میان مردم مطرح بود.
ماندن ولایتی خوشحالی بی‌حد‌و‌حصر دولتی‌ها و اصلاح‌طلبان را به همراه داشت، و همین مسأله باعث می‌شد تا احتمال ماندن ولایتی در صحنه انتخابات را به برنامه‌ریزی قبلی از سوی  جریان دولت و اصلاح‌طلبان نسبت داده شود. موضوعی که با تأیید تلویحی آقای تیمور علی‌عسگری معاون پارلمانی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام همراه بود.
 او در گفت‌و‌گویی که در چهارم مهر‌92 با روزنامه خراسان داشته به نقش ویژه آقای علی‌اکبر ناطق نوری در این زمینه اشاره می‌کند و جزئیاتی از مذاکره ناطق  با آقای خاتمی برای کنار رفتن آقای عارف و مشورت علی اکبر ولایتی با وی برای ماندن یا نماندن در انتخابات و توصیه ناطق به ولایتی بیان می‌کند.
به نظر می‌رسد عسگری این اخبار و اطلاعات را برای نخستین‌بار ارائه می‌داد چرا که چند لحظه پس از توضیح در این باره بلافاصله می‌گوید: «ان‌شاءا... که ایشان (آقای ناطق) راضی باشند که من این مسائل را بیان می‌کنم»
او در توضیح منظور خود نیز می‌گوید: «آقای خاتمی در نامه‌ای به آقای ناطق پیشنهاد کرد که سه نفر از طرف آقای روحانی و سه نفر از طرف آقای عارف معرفی شوند و چند نفر هم مرضی‌الطرفین باشند و این شورا تصمیم بگیرد. بعد آقای ناطق در جلسه‌ای (مراسم عروسی نوه شهید صدوقی) به آقای خاتمی گفته بود فرصتی برای تشکیل این چنین شورایی وجود ندارد و گفته بود که مگر غیر از این است که آقای عارف گفته که «اگر آقای خاتمی به من بگویند، من کنار می‌روم» این موضوع را مکتوب کنید. بنابراین آقای ناطق نقش اثرگذاری داشت که آن نامه را آقای خاتمی بنویسد. از سوی دیگر نیز بحث این بود که آقای ولایتی کنار برود. آقای ولایتی به هر دلیلی کنار رفتن برایش سخت بود؛ بعضی از بزرگان جریان اصول‌گرا از جمله آقای مهدوی‌کنی به وی گفتند که کنار برود. وقتی آقای ولایتی با آقای ناطق در این‌باره مشورت کرد، آقای ناطق در پاسخ گفته بود که مگر غیر از این است که بزرگان اصول‌گرا می‌خواهند که جریان اصول‌گرا پیروز شود، شما (ولایتی) بگوید من مشروط کنار می‌روم آن هم به این شرط که آقای جلیلی و من با هم کنار برویم.»

چرا به ولایتی حمله می‌کنند؟
اما سؤال اساسی اینجاست چه شده است که علی‌اکبر ولایتی مورد هجمه حسام‌الدین آشنا و رسانه‌های حامی دولت شده است؟
اینکه روزگاری ولایتی شاه‌مهره پیروزی حسن روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری‌92 تلقی می‌شد اما الان در ادبیاتی نامناسب جایگاه مشاور بودن او با مباشر تشبیه می‌شود و در ادبیاتی نامناسب‌تر روزنامه
جمهوری اسلامی به او می‌تازد و او را اینگونه توصیف می‌کند: «‌حرف توده‌ای‌ها را تکرار می‌کنید آقای دکتر اطفال!» غیر از این است که به روحیه منفعت‌طلبی برخی از این چهره‌ها برمی‌گردد؟
چرا انتقاد از برجام ولو از سوی حامیان سابق‌شان خط قرمز محسوب می‌شود؟ برخی کارشناسان سیاسی درخصوص علت هجمه به آقای ولایتی در دو روز اخیر اینگونه تفسیر می‌کنند که آنچه بر آقای آشنا و دوستان‌شان گران آمده، تشدید ریزش عوام و خواص درباره نگاه خوش‌بینانه به توافق برجام است. برای حامیان پر و پا قرص برجام ناراحت‌کننده است که ولایتی، وزیر اسبق امور خارجه ‌و حامی مذاکره و توافق در انتخابات‌92، اکنون از دایره گفتمانی خوش‌بین به توافق با غرب خارج می‌شود و با جدا کردن مسیر خود از روحانی، در داخل مدار گفتمانی انقلاب بی‌اعتمادی به آمریکا و غرب می‌ایستد.

captcha
شماره‌های پیشین