sobhe-no.ir
484
یکشنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۷
1

منظومه فکری امام خمینی (ره)

یادداشت دکتر علی دارابی استاد دانشگاه

روایت دکتر جمشیدی از نظریه مردم‌سالاری دینی در اندیشه امام (ره) و رهبری

حق حکومت، بستگی به رأی اکثریت دارد

نظریه مردم‌سالاری دینی به‌زعم بسیاری از تحلیلگران مهم‌ترین دستاورد نظری و عملی انقلاب اسلامی، به‌ویژه در حوزه سیاست است و مهم‌ترین یادگار بنیان‌گذار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره)، نظام جمهوری اسلامی، اسلامی که بر مبنای این نظریه تأسیس شده است. در گفت‌وگو با دکتر محمدحسین جمشیدی، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت‌مدرس این نظریه و جوانب معارض آن را به بحث گذاشتیم

روایت عکاسانه از روز رحلت امام خمینی (ره)

کمال‌الدین شاهرخ: غم عمیقی در عکس‌های روز تشییع امام (ره) می‌بینم

رحلت امام خمینی (ره) از رویدادهای مهمی در تاریخ محسوب می‌شود که هرساله برنامه‌های مختلفی را برای گرامیداشت آن در نظر می‌گیرند. در بین تمام راه‌هایی که برای یادآوری و بزرگداشت آن روزها وجود دارد، هنرمندانی هستند که با ثبت آن روزها منجر به ماندگاری لحظه‌هایی شده‌اند که در تقویم ثبت شده.

محمد گلریز در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

مدام می‌پرسند چرا دیگر برای امام (ره) نمی‌خوانی؟

در آستانه بیست و نهمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) گفت‌و‌گویی با آقای‌محمد‌گلریز، خواننده اثر ماندگار «ای دریغا» ترتیب دادیم. گلریز که این روزها کمتر از گذشته آثار انقلابی از او می‌شنویم دلیل این کم‌کاری خود را نبود حمایت مسوولان از موسیقی انقلابی دانست.

آشفته‌بازار این روزهای سرویس‌های ویدئویی آنلاین

بلاتکلیفی نظارت و صدور مجوز VOD‌ها

VOD بستری است که امکان دیده شدن برای همه را فراهم می‌کند. با تولد صنعت VOD خون تازه‌ای در رگ‌های صنعت فیلمسازی کشور جاری شده است و با توجه به فراگیری این رسانه‌ها و دسترسی مردم در اقصی نقاط کشور به شبکه اینترنت بازار خوبی برای این صنعت ایجاد شده است و در آینده و با کمرنگ شدن توزیع آثار روی CD و DVD احتمالاً تنها رسانه ارتباطی با مخاطبان خواهد بود.

حاشیه‌ای بر اظهارات مهمان ماه‌عسل

مردم ما زود احساساتی می‌شوند

چندی پیش خانم یاسمن اشکی، مهمان برنامه ماه‌عسل بود. در مورد اینکه او دقیقا چه مشکل جسمی ای دارد، سه روایت متفاوت از خودش شنیده‌ایم؛ در ماه‌عسل گفت مبتلا‌به یک بیماری ژنتیکی خونی است و در یک شب سخت بیماری، نذر کرده که به مردم ایران در مورد ایدز و بیماری‌های مقاربتی اطلاع‌رسانی کند. در رادیو زمانه گفت در حمله شیمیایی عراق به تهران، دچار نقص سیستم ایمنی شده است. در مصاحبه با ایران‌آنلاین گفت در دانشگاهش در آمریکا، بروشور بیش از ۲۰بیماری مقاربتی را دیده که تنها با یکی از آن‌ها (ایدز) آشنا بوده، همان‌جا هم با خودش عهد کرده که به مردم کشورش در این مورد اطلاعات بدهد.

نگاه دولتی‌ها به حامی دیروز و منتقد امروز برجام

از شاه‌مهره تا مباشر

آقای حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهــــــــــوری و رییس مــــــــــرکز بررسی‌های‌استراتژیک ریاست‌جمهوری است، او از نزدیک‌ترین چهره‌ها به آقای روحانی به حساب می‌آید که بودجه‌ای مستقل برای اداره مرکز بررسی‌های تحت امر خود دارد اما به نظر می‌رسد بیشتر از آن‌که وقت خود را برای این مرکز بگذارد تمام وقت در توییتر و شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارد.

واکنش داماد پهلوی به زیاده‌‌خواهی های واشنگتن

گربه‌هایی که در آرزوی گرفتن موش می‌مانند

«اردشیر زاهدی» داماد شاه مخلوع پهلوی و آخرین نماینده رژیم ستمشاهی در آمریکا، در یک آگهی که در روزنامه نیویورک‌تایمز چاپ شده است از مواضع وزیر خارجه آمریکا و «12 خواسته» او در قبال ایران انتقاد کرده و نوشته است: «در طول هزاران سال تاریخ خود، کشور من هرگز در برابر خارجی‌ها سر خم نکرده و تسلیم نشده است، و در شرایط سخت متحد مانده است.

گزارش «صبح نو» از بیمارستانی که هیچ صندوقی برای دریافت هزینه‌های بیمارانش ندارد

خداحافظ سرطان؛ سلام دست‌های مهربان

رییس اداره سرطان وزارت بهداشت در سال گذشته درباره میزان بروز سرطان ایرانیان گفته بود: «میزان بروز سرطان در مردان ایرانی 134‌نفر و در زنان نیز 128‌نفر به ازای هر صد‌هزار نفر جمعیت است.» آمار ابتلا به سرطان و هزینه‌های درمانی در کشور بالاست. تحمل درد و بیماری از یک طرف و تأمین داروها و هزینه‌ها از یک طرف دیگر، عنکبوت خوش خط و خال سرطان را ترسناک کرده است. داستان‌های غم‌انگیز سرطان البته برای کسانی آشناست که با این بیماری دست و پنجه نرم کرده باشند. همه این‌ها می‌تواند دلیلی بر ایجاد موسسه خیریه و تأسیس بیمارستان باشد. درست مانند کاری که مدیرعامل بیمارستان خیریه سرطانی امام حسن (ع) در دزفول انجام داده است. بیمارستانی که در آن هیچ صندوقی برای دریافت هزینه‌ها وجود ندارد و همه خدمات رایگان است.

سرمقاله

دو نگاه به افزایش فشارهای غرب

شماره‌های پیشین