483
شنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۷
10

وقتی خطا هزینه‌ای ندارد

تیم ملی، جام جهانی و دیدارهای تدارکاتی که لغو می‌شوند

امیدواری در اوج ناامیدی

تیم ملی فوتبال ایران را می‌توان عجیب‌ترین و پرحاشیه‌ترین تیم در مسیر حضور موفق در جام‌جهانی 2018 روسیه دانست؛ تیمی که سرمربی‌اش پیش از آغاز جام رسماً استعفا داده و شاید تنها تیمی باشد که پیش از شروع رسمی جام، سرمربی خود را از دست می‌دهد.

صبح نو

تیم ملی، جام جهانی و دیدارهای تدارکاتی که لغو می‌شوند

امیدواری در اوج ناامیدی

تیم ملی فوتبال ایران را می‌توان عجیب‌ترین و پرحاشیه‌ترین تیم در مسیر حضور موفق در جام‌جهانی 2018 روسیه دانست؛ تیمی که سرمربی‌اش پیش از آغاز جام رسماً استعفا داده و شاید تنها تیمی باشد که پیش از شروع رسمی جام، سرمربی خود را از دست می‌دهد.

همچنین وضعیت نامناسب طراحی و شکل لباس این تیم مدت‌ها سوژه رسانه‌های داخلی و خارجی بود و حالا نداشتن بازی تدارکاتی مناسب و لغو دو دیدار دوستانه آن‌هم در کمتر از یک هفته سوژه جدیدی را برای همه رسانه‌ها به‌وجود آورده است. این تیم که با هدایت کارلوس کی‌روش و شاید بدون ستاره‌های مطرح داخلی، در روسیه باید با تیم‌های مطرح دنیا از جمله اسپانیا، پرتغال و مراکش روبه‌رو شود، از نظر عملکرد برخی نفراتش در بازی با امید ازبکستان و تیم ملی ترکیه، موجی از ناامیدی را بین هواداران فوتبال به‌وجود آورده است.
درحالی‌که کمتر از 15‌روز به شروع جام‌جهانی باقی‌مانده، تیم ملی ایران پس از لغو بازی با یونان و کوزوو، تنها با لیتوانی تیم رده 133 جهان روبه‌رو می‌شود تا خود را برای این آزمون سخت آماده کند؛ وضعیتی که این پرسش مهم را در ذهن علاقه‌مندان به فوتبال به‌وجود می‌آورد که آیا می‌توان به موفقیت این تیم در روسیه امیدوار بود؟

دیدارهای تدارکاتی غیرمتعارف
یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های فوتبال ایران، درنظر گرفتن دیدارهای تدارکاتی برای تیم ملی پیش از حضور در تورنمنت‌های مهم آسیایی و جهانی بوده و هست؛ مشکلاتی که از یک‌سو ناشی از مسائل سیاسی بین‌المللی و از سوی دیگر سوء‌مدیریت و ضعف مدیران فدراسیون در جلب رضایت حریفان برای رویارویی با تیم ملی ایران است. این مشکل البته یک دلیل مهم دیگر هم داشت و آن‌هم نظر سرمربیان وقت بود. در زمان برانکو، در نظر گرفتن حریفان ضعیف باعث بیان این شبهه شد که این مربی از رویارویی با تیم‌های مطرح نگران است.
در زمان کی‌روش اما وضعیت کاملاً تغییر کرد و دلیل انتخاب رقیبان نه‌چندان مطرح، از یک‌سو بحث منفعت برخی دلالان نزدیک به کادر فنی برای معرفی حریفان درجه چندم جهانی یا تفکر دریافت پاداش پیروزی مقابل تیم‌های ضعیف برای در نظر نگرفتن رقیبان بزرگ دنیا، مطرح شد. البته انتظار می‌رفت کی‌روش از روابط بین‎المللی خود شرایط مناسبی را برای برگزاری دیدار تدارکاتی تیم ملی با تیم‌های مطرح دنیا به‌خصوص پرتغال را فراهم کند اما این اتفاق نیفتاد تا تیم ملی از سال 2005 تا به امروز فقط یک‌بار با آلمان و یک مرتبه با برزیل بازی کند که کارنامه چندان خوبی نیست.
در این بین حتی بحث بازی با تیم ملی ایتالیا پس از دیدارهای دوستانه بین مدیران دو کشور مطرح شد اما حسرت برگزاری چنین مسابقه‌ای تا به امروز بر دل هواداران فوتبال باقی‌مانده است...

لغو و افتضاح بین‌المللی
طبق برنامه‌ریزی کی‌روش، تیم ملی قرار بود در نخستین بازی خود در مسیر حضور در جام جهانی، در تاریخ ۲۶‌اسفند با بازیکنان شاغل در رقابت‌های داخلی برابر لیبی صف‌آرایی کند که متاسفانه آن بازی به خاطر نداشتن سرمربی، عدم ارتباط با بازیکنان و باشگاه‌ها و قرار نگرفتن در فهرست بازی‌های رسمی فیفا، از سوی تیم ملی لیبی لغو شد.
البته مسوولان فدراسیون فوتبال، برای رفع خلأ لغو بازی با لیبی، تیم سیرالئون را انتخاب کردند؛ کشوری که تیم ملی نداشت، با نفرات عجیب و غریب به ایران آمد، با 4 گل مغلوب شد و در نهایت رییس فدراسیون این کشور با اعلام بحث تبانی و شکایت به فیفا، این بازی تدارکاتی را به چالش کشید.
سپس تیم ملی به تونس سفر کرد و برابر این تیم آفریقایی که به جام‌جهانی رسیده، با یک گل مغلوب شد. برتری دو بر یک مقابل الجزایر در کشور اتریش دیدار بعدی آماده‌سازی تیم ملی بود.
درحالی‌که همه امیدوار به بازی‌های تدارکاتی تیم ملی بودند، دیدار با سوریه به‌دلیل کمبود بازیکن و حضور تعدادی از بازیکنان این تیم در لیگ قهرمانان آسیا، لغو شد و بعد از آن تیم ملی در بازی وداع با هواداران، درحالی برابر ازبکستان صف‌آرایی کرد که این تیم با نفرات امیدش به تهران سفر کرده بود.
شاگردان کی‌روش در پنجمین دیدار در مسیر جام‌جهانی برابر ترکیه با نتیجه دو بر یک شکست خوردند، یک بازی مهم و ارزشمند که نشان داد تیم ملی در ساختار دفاعی ضعف‌های بسیاری دارد.
پس از این مسابقه قرار بود تیم ملی با یونان بازی کند اما این رقابت به‌صورت یک‌طرفه از سوی مسوولان فوتبال این کشور اروپایی لغو شد؛ اتفاقی که از یک‌سو مهم‌ترین بازی تدارکاتی تیم ملی در مسیر جام جهانی را از بین برد و از سوی دیگر باعث لغو روابط فوتبالی دو کشور و شکایت رسمی ایران به فیفا شد.
مسوولان فوتبال ایران پس از لغو بازی با یونان، بلافاصله کوزوو تیم رده‌152 جهان را به‌عنوان حریف بعدی تیم ملی معرفی کردند اما پس از توافق کلی، ناگهان فدراسیون فوتبال کوزوو با انتشار بیانیه‌ای رسمی، با درخواست ایران برای برگزاری بدون تماشاگر این دیدار مخالفت کرده و این دیدار را لغو کردند.
در چنین وضعیتی، تیم ملی ایران آخرین بازی دوستانه خود را یک هفته پیش از دیدار با مراکش در محل کمپ تیم ملی در مسکو برگزار می‌کند، رقیبی نه چندان قدرتمند که تنها برای کاهش فشار روی بازیکنان تیم ملی درنظر گرفته شده است؛ مسابقه‌ای که امیدواریم لغو نشود!

رسانه‌های خارجی و بازتاب ناکامی ایران
پس از لغو دیدارهای تدارکاتی تیم ملی با یونان و کوزوو در کمتر از یک هفته، رسانه‌های معتبر دنیا، این مشکل بزرگ ایران پیش از حضور در جام جهانی را به چالش کشیدند.
در این بین آژانس خبری رویترز در گزارشی نوشت: «ایران برای دومین مرتبه در راه آماده‌سازی برای حضور در جام جهانی روسیه با لغو بازی تدارکاتی مواجه شد. ایرانیان امیدوار بودند بعد از لغو بازی با یونان، شنبه در استانبول با کوزوو روبه‌رو شوند اما آن بازی هم لغو شد.»
همچنین نشریه اکیپ فرانسه نیز با انتشار خبر لغو بازی ایران و کوزوو نوشت: «ایران پس از آن که بازی تدارکاتی با یونان را لغو‌شده دید، بازی برابر کوزوو را برای روز شنبه برنامه‌ریزی کرد. این بازی برای استانبول برنامه‌ریزی شده بود اما کوزوو سرانجام آن را نپذیرفت تا ایران با کمترین بازی راهی روسیه شود.»
از سویی بازتاب لغو بازی‌های ایران در رسانه‌های رقیب تیم ملی یعنی پرتغال هم بازتاب داشت و سایت OJOGO پرتغال در گزارشی نوشت: «مشکل در آماده‌سازی ایران؛ حریف پرتغال با دو بازی دوستانه کنسل‌شده!»

captcha
شماره‌های پیشین