sobhe-no.ir
483
شنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۷
1
روایت ارز پتروشیمی‌ها در اقتصاد ایران

فرآورده‌ای که تحریم شدنی نیست

پتروشیمی‌ها این روزها در اقتصاد ایران روایتی دارند. آنهایی که شاید اکنون بالاترین میزان ارزآوری غیرنفتی کشور را داشته باشند و در سبد تأمین ارزی کشور نقش عمده‌ای ایفا کنند.

تیم ملی، جام جهانی و دیدارهای تدارکاتی که لغو می‌شوند

امیدواری در اوج ناامیدی

تیم ملی فوتبال ایران را می‌توان عجیب‌ترین و پرحاشیه‌ترین تیم در مسیر حضور موفق در جام‌جهانی 2018 روسیه دانست؛ تیمی که سرمربی‌اش پیش از آغاز جام رسماً استعفا داده و شاید تنها تیمی باشد که پیش از شروع رسمی جام، سرمربی خود را از دست می‌دهد.

دادگاه بررسی حادثه 11 سپتامبر ایران را به‌جای عربستان محکوم کرد

جیب‌بری 6 میلیارد دلاری

17 سال از حادثه 11 سپتامبر می‌گذرد، حادثه‌ای که در دوره بوش پسر رخ داد و جنایت‌های بشری بزرگی نیز توسط وی به بهانه فروریختن برج‌های دوقلو به وقوع پیوست که جنگ عراق و افغانستان بخشی از آن بود.

«صبح نو»از بعضی حاشیه‌های شکل گرفته پیرامون «نرگس کلباسی» گزارش می‌دهد

سایه روشن‌های خانم خیّر

بعد از زلزله 21‌آبان‏ماه‌96 در سرپل‌ذهاب، سلبریتی‌های زیادی دست‌به‌کار شدند و برای کمک‎رسانی به مناطق زلزله‎زده رفتند. آقایان «علی دایی»، «جواد خیابانی»‌، «صادق زیباکلام» و خانم‌ها «نرگس کلباسی»، «نیکی کریمی»، «مبینا نصیری» و... از جمله کسانی بودند که با اعلام شماره‌کارت شخصی‌شان، کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده را جذب کردند. مسدود شدن حساب بانکی برخی از این سلبریتی‌ها، موضوعی بود که خیلی زود خبرساز شد. افکار عمومی نیز مدت‌هاست پاسخ قانع‌کننده‌ای از شفافیت مالی و هزینه‌کرد این افراد ندارند. در جدیدترین این جنجال‌ها، برخی اهالی ناراضی سرپل‌ذهاب، از خانم «نرگس کلباسی» شکایت کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند از کلباسی به‌خاطر کٌند پیش رفتن شرایط ساخت‌وساز و به‌خاطر پول‏های بی‌سرانجامی که از آن‏ها گرفته‏ شکایت کرده‌اند. این گزارش در پی آن است که واقعیت ماجرای شکایت از خانم کلباسی را بر اساس گفته های شاکیان پرونده و دفاعیات نزدیکان خانم کلباسی بدون هیچ قضاوت جانبدارانه‌ای روشن کند.

روایت همراهی یک‌روزه با ماه‌عسلی‌ها

از روایت رنج‌ها نمی‌ترسیم

«ماه‌عسل» به‌عنوان پای ثابت لحظه‌های نزدیک افطار، سال‌هاست که با وجود تمام برنامه‌هایی که هرساله برای این ماه در نظر گرفته می‌شوند، روی آنتن شبکه ‌سه می‌رود. برنامه‌ای که تداوم آن به عادتی تبدیل شده که مخاطب را حتی ناخواسته با خود همراه می‌کند.

چرا محمد بن سلمان مهم است؟

آل سلمان؛ در ورطه سقوط

درگیری‌های دیروز در طائف و نقاط دیگر عربستان (حمله به نیروهای امنیتی و پلیس) و هشدار القاعده عربستان از محمد بن سلمان و افزایش تنش میان عناصر مذهبی افراطی همچون وهابیون و خاندان آل شیخ با خاندان آل سلمان نشان می‌دهد «محمد بن سلمان» نتوانسته برخلاف تصور طرف‌های غربی عنصر مؤثری برای استحاله در درون و متعادل‌سازی کنش‌های رفتاری عناصر تندروی در عربستان باشد.

حاشیه‌نگاری «صبح‌نو» از ضیافت شعرا با رهبر انقلاب در نیمه ماه رمضان

دیداری با طعم باد و باران و غزل

دیداری در نوع خود منحصر به فرد، از هر لحاظ که بخواهی بسنجی باز هم در مرتبه خصوصی‌ترین دیدارها باید قرار گیرد. حالا امسال کمی جمعیت بیشتر بود اما کل ماجرا همین است شاعران برگزیده به ضیافتی دعوت می‌شوند که معیار انتخاب آنها را اشعارشان مشخص می‌کند. قرار ساعت 16 در حوزه هنری بود، زودتر که رسیدم، دیدم تصویرگران مشغول آماده‌سازی کلیپ‌های خود هستند، بنرهایی در حیاط حوزه نصب بود تا اهالی خبر کارشان را آنجا ادامه دهند، فضا فضای شاعرانه بود، باد و باران و بهار.

گزارش‌ها از بی‌آبی 60 تالاب ایران خبر می‌دهند

تالاب خشکیده بی‌تاب آب

حدود سه‌میلیون هکتار تالاب شامل ۱۰۵تالاب در کشور شناسایی شده است. حدود یک‌میلیون‌وسیصدهزار هکتار از این تالاب‌ها یعنی ۳۰درصد آن و معادل ۶۰تالاب خشک شده است، این 30درصد در تالاب‌ها متفاوت است و به‌طور مثال در گاو‌خونی حدود ۹۰درصد، تالاب ارومیه ۷۰درصد و تالاب گندمان ۲۰درصد خشک شده است. از جمله تالاب‌هایی که به‌صورت کامل خشک شده است تالاب جازموریان است، البته این تالاب‌ها به‌طور طیبعی هم از سیلاب‌های دور‌ه‌های چندساله آبگیری می‌شدند بنابراین این نوع خشک‌شدن در برخی از تالاب‌ها اتفاق می‌افتد.

سرمقاله

مرزگذاری اصلاح‌طلبان و بازی بد اصول‌گرایان

شماره‌های پیشین