481
سه شنبه، ۰۸ خرداد ۱۳۹۷
15
اتهام‌تجاوزجنسی‌به‌بازیگرمشهورسینمای‌آمریکا

دومینوی‌رسوایی‌هالیوودبه«فریمن»رسید

هفته گذشته خبری بهت‌آور منتشرشد. «مورگان فریمن» بازیگر مشهور و کهنسال هالیوودی به چند مورد آزار و اذیت جنسی متهم شد.

خبر

صبح نو

اتهام‌تجاوزجنسی‌به‌بازیگرمشهورسینمای‌آمریکا

دومینوی‌رسوایی‌هالیوودبه«فریمن»رسید

هفته گذشته خبری بهت‌آور منتشرشد. «مورگان فریمن» بازیگر مشهور و کهنسال هالیوودی به چند مورد آزار و اذیت جنسی متهم شد.

هاروی واینستین، غول هالیوودی به ده‌ها مورد سوءاستفاده از زنان متهم شد. وقتی خبر فساد اخلاقی گسترده این تهیه‌کننده قدرتمند هالیوودی منتشر شد. مانند جرقه‌ای در انبار باروت و به مرور پرونده‌های جدیدی از رسوایی اخلاقی در هالیوود منتشر شد.

جنبشی‌بااماواگر
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد، این جمله، محور اساسی هشتگ #Metoo (من هم) است که این روزها در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده و زنان در قالب این هشتگ، از آزارهایی می‌نویسند که جسم و روحشان را آزرده است. این هشتگ بعد از آن گسترش پیدا کرد که در پی افشای آزار‌جنسی یک تهیه‌کننده هالیوود، الیسا میلانو، بازیگر مشهور سینمای آمریکا در توئیترش خواستار اعلام تجربیات دیگران درباره آزار یا تجاوز جنسی با استفاده از کلمه Metoo شد.
در پی این فراخوان، این هشتگ به طور میلیونی مورد استقبال کاربران شبکه‌های مجازی قرار گرفت و کاربرانی از سراسر دنیا به بیان خاطراتشان درباره آزار جنسی یا همدردی و همراهی با قربانیان این اتفاق پرداختند. افشای آزار جنسی هاروی واینستین، تهیه‌کننده بسیاری از مشهورترین فیلم‌های سینمایی، باعث شد رفته رفته افراد بیشتری شجاعت پیدا کرده و به این موج افشاگری بپیوندند تا آنجا که بیش از ۵۰ زن به جرم تجاوز و آزار جنسی، از او شکایت کردند و باعث شدند این چهره قدرتمند، به سزای اعمالش در طی دهه‌های گذشته برسد.

سقوط‌ستاره‌خانه‌پوشالی
رسوایی تهیه‌کننده معروف پایان ماجرا نبود. «آنتونی رپ»، بازیگر آمریکایی چندی پیش فاش کرد که در سال ۱۹۸۶ و زمانی که ۱۴ ساله بوده در یک میهمانی مورد آزار جنسی «کوین اسپیسی» قرار گرفته است و این خبر حواشی فراوانی برای «کوین اسپیسی» ایجاد کرد و وی در صفحه توئیتر خود از رفتارش که به ۳۰ سال پیش بازمی‌گردد، عذرخواهی کرد. در ادامه این مسائل کمپانی سونی، فیلمبرداری فیلم «تمام پول دنیا» را این بار بدون حضور «کوین اسپیسی» در نقش اصلی انجام داد تا فیلم جدید ریدلی اسکات بدون حضور اسپیسی به روی پرده سینماها برود. گفته می‌شود «اسپیسی» ۱۰ جلسه در فیلمبرداری این فیلم شرکت کرده بوده است. با این وجود هالیوود به‌شدت این موضوع را مورد توجه قرار داده و حتی کمپانی «نتفلیکس» تصمیم گرفت فصل ششم و نهایی سریال معروف «خانه پوشالی» را بدون حضور شخصیت اصلی داستان با بازی «اسپیسی» مقابل دوربین ببرد. این خبر البته باعث اعتراضات گسترده مخاطبان به این تصمیم شد. اسپیسی یکی از بازیگران مشهور هالیوود است که در فیلم‌های معروفی چون زیبای آمریکایی و مظنونین همیشگی بازی کرده است.

بازداشت هاروی
چند روز پیش خبر احتمال بازداشت هاروی واینستاین منتشر شد. برمبنای گزارشی که نیویورک تایمز و نیویورک دیلی منتشر کرده‌اند این مورد به ادعای لوچیا اوانز درباره سوءاستفاده جنسی از وی در سال ۲۰۰۴ باز می‌گردد.
اوانز اکتبر گذشته ماجرای خودش را در نشریه نیویورکر اعلام کرد و گفت وقتی به دفتر میراماکس در نیویورک مراجعه کرده بود از سوی واینستین به وی وعده ارائه چند کار در صورت برقرار کردن رابطه جنسی داده شد. وی سپس به پلیس نیویورک مراجعه کرد که چنین جرمی در آنجا حکم زندان ۲۵ ساله دارد. در عین حال پلیس نیویورک در حال بررسی ادعای پاز دلا هورتا است که مدعی شده دو بار از سوی واینستین در سال ۲۰۱۰ به وی تجاوز شده است. اخیراً پلیس نیویورک اعلام کرده بود آماده دستگیری واینستین است و پلیس لس‌آنجلس نیز اعلام کرد حداقل پنج مورد علیه این تهیه‌کننده در دست بررسی است. اسکاتلندیارد در لندن نیز پرونده‌ای برای بررسی اتهامات علیه وی تشکیل داده است. بیش از ۸۰ زن اعلام کرده‌اند از سوی واینستین
 آزار جنسی دیده‌اند. پس از انتشار خبر احضار واینستاین، این تهیه‌کننده سابق هالیوود که با اتهامات تجاوز و آزار جنسی روبه‌روست، خود را به پلیس تحویل داد. اخیراً در مراسم اختتامیه جشنواره کن، وقتی آسیا آرجنتو برای اهدای جایزه بهترین بازیگر زن به سامال یسلیامووا روی صحنه رفته بود، به تهیه‌کننده رسواشده هالیوود اشاره کرد و گفت: «هاروی واینستین برای من مزاحمت ایجاد کرد. این فستیوال زمین شکار او بود. حتی همین امشب هم افرادی اینجا حضور دارند که باید به خاطر رفتارشان مسوول شناخته شوند...»

آخرین مورد رسوایی
در حالی که خبر رسید بالاخره پلیس پس از نزدیک به یک سال هاروی واینستین، تهیه‌کننده سرشناس آمریکایی را به دلیل اتهام تجاوز و آزار و اذیت جنسی دستگیر کرده، همزمان موج افشاگری‌های جنسی به ستاره کهنه‌کار هالیوود هم رسید. این بار نوبت مورگان فریمن بازیگر سیاه پوست هالیوودی بود که در طول عمر حرفه‌ایش در ده‌ها فیلم مشهور بازی کرده است. مورگان فریمن پس از انتشار گزارشی در روز پنج‌شنبه که در آن هشت زن این بازیگر سرشناس را به آزار جنسی و رفتار نامناسب متهم کرده بودند برای دومین‌بار بیانیه‌ای صادر کرده و در آن تمام اتهامات منتسب به خودش را تکذیب کرده است. روز پنج‌شنبه با انتشار اولین اخبار مبنی بر پیوستن فریمن به گروه رسواشدگان هالیوود، این بازیگر در قالب عبارات کوتاهی به این شکل بی‌گناهی خودش را اعلام کرد: «همه کسانی که من را می‌شناسند یا با من کار کرده‌اند می‌دانند که من کسی نیستم که بخواهم از روی قصد به کسی توهین کنم یا باعث شوم احساس ناخوشایندی پیدا کنند. از هر کسی که احساس کرده از سوی من مورد بی‌احترامی قرار گرفته عذرخواهی می‌کنم، من هرگز چنین قصدی نداشتم.» اما به نظر آن چند جمله برای توجیه افکار عمومی کافی نبوده و این بازیگر ۸۰ ساله به تازگی دومین بیانیه خود را که نسبتاً طولانی‌تر است هم صادر کرده است.
 فریمن در بیانیه تازه خود گفته: «من به شدت احساس سرخوردگی می‌کنم که ۸۰ سال از زندگی‌ام در معرض خطر نابودی است، تنها در یک چشم به هم زدن. صدای تمام قربانیان آزار و تجاوز جنسی باید شنیده شود و ما باید به آ‌نها گوش دهیم. اما یکسان قراردادن وقایع وحشتناک آزارهای جنسی با شوخ‌طبعی یا تعریف و تمجیدهایی که از آنها سوءبرداشت شده است کار درستی نیست. من به عذرخواهی از کسانی که از شوخی‌ها یا تعریف و تمجیدهای من احساس ناراحتی کردند ادامه خواهم داد. اما می‌خواهم یک چیز را هم روشن کنم، من محیط کاری ناامنی برای همکارانم نساختم. من به زن‌ها آزار نرساندم. هر ادعای دیگری کاملاً غلط است.» در پی این گزارشات، کمپانی Visa که فریمن عضو مهمی در کمپین آنها بود همکاری خود را با او قطع کرده است.
همچنین جوایز SAG هم که امسال جایزه یک عمر دستاورد هنری را به فریمن اهدا کرده بود اعلام کرده که در حال بررسی اقدامات احتمالی اصلاحی است.یکی از زنانی که او را به آزار جنسی متهم کرده در فیلمی که هنرپیشه ایفای نقش می‌کرده دستیار تولید بوده و در این مورد اظهار کرده که آقای فریمن سعی کرده تا دامن او را کشیده و بدن او را لمس کند. زنی دیگر گفته که فریمن به او با حالتی هوس‌آلود خیره شده و در مورد اندامش صحبت کرده است.
 باید صبر کرد و دید که آیا این اتهامات ثابت می‌شود؟ اتهاماتی که محدود به فریمن نیست و احتمالاً در آینده به چهره‌های مشهور دیگری نیز خواهد رسید.

 

captcha
شماره‌های پیشین