sobhe-no.ir
481
سه شنبه، ۰۸ خرداد ۱۳۹۷
13
دکتر پاکتچی در نشست «کاربردی‌سازی علوم قرآنی» مطرح کرد

کاربردی‌سازی علم، مقدم بر علوم انسانی قرآن‌بنیان

نشست «کاربردی‌سازی مطالعات قرآنی» از سلسله‌نشست‌های تخصصی نمایشگاه قرآن روز یکشنبه با سخنرانی دکتر احمد پاکتچی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) همراه بود. پاکتچی معتقد است کاربردی‌سازی علوم مقدم بر تولید علوم انسانی قرآن‌بنیان است. روایتی از سخنرانی او در این نشست را می‌خوانید.

خبر

صبح نو

خبر

اختلال روانی
خروج از هدایت است
خانم فاطمه فیاض، نویسنده کتاب «درمان افسردگی از منظر قرآن» در نشستی که در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد، ضمن معرفی فصول این کتاب گفت: این کتاب حاصل تحقیقی چهار ساله است که به همت مدرسه دانشجویی قرآن و عترت و دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران است که شیوه تدبر در آن با استفاده از تدبر واژه‌ای، تدبر سوره به سوره، تدبر آیه به آیه و… صورت گرفته است و حاصل آن تبیین ۶‌نوع افسردگی از منظر قرآن کریم است. این مدل‌ها از سوره‌های طه، غاشیه، عبس، مطففین و‌… استخراج شده است.
فیاض افزود: از دیدگاه قرآن، اختلال به معنای خروج از هدایت و تفکر است و در این مدل، فقط به نشانگان افسردگی بسنده نمی‌شود بلکه علت ایجاد افسردگی‌ها نیز مد نظر است. درمان افسردگی از منظر قرآن فقط مختص به انسان‌های مذهبی نیست بلکه از آنجایی که دین اسلام منطبق با لایه‌های فطری انسان است، مدل‌های مختلف افسردگی‌ها برای تمام گروه‌ها قابل درمان است.
این پژوهشگر عرصه روان‌شناسی اسلامی ضمن اشاره به تفاوت‌های درمان افسردگی از منظر قرآن با شیوه درمان افسردگی در روانشناسی بیان کرد: در درمان افسردگی از منظر قرآن، تعداد جلسات به‌شدت کاهش می‌یابد و از حداقل ۱۲‌جلسه، به پنج جلسه کاهش می‌یابد. همچنین در این مدل، بر سایر مشکلات مراجع نیز کار می‌شود و در نهایت بهزیستی روانی فرد بالا می‌رود.
 کتاب «درمان افسردگی از منظر قرآن» به قلم آقایان هادی بهرامی و احمدرضا اخوت و خانم فاطمه فیاض نوشته شده و به همت نشر قرآن و اهل بیت نبوت در اسفندماه‌۱۳۹۶ در شمارگان ۱۰۰۰‌نسخه و به قیمت ۱۷۰‌هزار ریال منتشر شده است.

ضرورت
تدوین علم اخلاق اسلامی
آیت‌الله محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در درس اخلاق که در مدرسه علمیه معصومیه؟سها؟ برگزار شد، به موضوع اخلاق در قرآن پرداخت و گفت: خداوند در قرآن کریم مکتب اخلاقی ویژه‌ای را تبیین کرده است و تعریف، مراتب و اهداف اخلاق در قرآن کریم شرح داده شده است.آیت‌الله اراکی با اشاره به تفاوت خَلق و خٌلق، ابراز کرد: خَلق شکل و شمایل ظاهری انسان است که خداوند به شخص عطا کرده است و انسان در تشکیل شکل ظاهری خویش هیچ نقشی ندارد. پشت شکل ظاهری انسان، شکل و شمایل پنهانی و باطنی نهفته است و انسان با عمل خود شمایل باطنی خویش را می‌سازد و این شخصیت در اختیار و انتخاب
انسان است.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: انسان با شکل و شمایل باطنی خویش در روز قیامت محشور می‌شود و این شکل و شمایل برای انسان ماندگار است و با مرگ از بین نخواهد رفت.
آیت‌الله اراکی با تأکید بر ضرورت تدوین علم اخلاق اسلامی، بیان کرد: هرچند کتاب و آثار فراوانی درباره اخلاق نگاشته شده است؛ تبیین و تدوین علم اخلاق اسلامی مبتنی بر مبانی قرآن در جامعه ضرورت
دو چندانی دارد.
آیت‌الله اراکی در ادامه سخنانش به تفاوت‌های سبک زندگی اسلامی و غربی اشاره کرد و گفت: سبک زندگی، معماری، رفتار و فرهنگ غربی مبتنی بر غفلت و فراموشی خدا استوار شده درحالی‌که فرهنگ و سبک زندگی اسلامی مبتنی بر یاد خدا بنا شده است. نویسندگان، هنرمندان و اهالی رسانه به تبیین تفاوت‌های سبک زندگی اسلامی و قرآنی با سبک زندگی غربی بپردازند.

 

captcha
شماره‌های پیشین