481
سه شنبه، ۰۸ خرداد ۱۳۹۷
11
گزارش «صبح نو» از بررسی 40‌سال شعر انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس

علا: اعتراض و عدالت‌طلبی را از انقلاب یاد گرفته‌ایم

هشتمین نشست تخصصی «چهل شاهد» با موضوع بررسی 40‌سال شعر انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس و با حضور آقایان اسماعیل امینی‌، آرش شفاعی و افشین علا روز دوشنبه، هفتم خرداد‌ماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس برگزار شد.

خبر

صبح نو

گزارش «صبح نو» از بررسی 40‌سال شعر انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس

علا: اعتراض و عدالت‌طلبی را از انقلاب یاد گرفته‌ایم

هشتمین نشست تخصصی «چهل شاهد» با موضوع بررسی 40‌سال شعر انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس و با حضور آقایان اسماعیل امینی‌، آرش شفاعی و افشین علا روز دوشنبه، هفتم خرداد‌ماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس برگزار شد.

افشین علا در ابتدای این نشست به اینکه شعر انقلاب با آموزه‌های مردم ایران از فرهنگ غنی‌شان درآمیخته اشاره و بیان کرد: مردم در برهه‌های مختلف تاریخ تلاش کرده‌اند به آرمان‌های انقلابی دست پیدا کنند، از این‌رو شعر انقلاب در وقایع صدر اسلام، عاشورا، مظلومیت اهل‌بیت و فرهنگ مهدویت ریشه دارد و نمی‌توان آن را به چهار دهه و استقرار نظام جمهوری اسلامی محدود کرد. به عبارتی شعر انقلاب پدیده‌ای نبوده که در سال ۱۳۵۷ در یک قالب جدید و با نگاهی تازه و دایره واژگانی تازه شکل بگیرد. برای مثال چیزی از جنس تحولی که نیما در شعر کلاسیک پدید آورد نبوده، چرا که شاعران انقلاب هم از شعر فارسی و هم از شعر نو وام گرفتند و شعرشان تفاوت ماهوی با ذات شعر نداشته است.این نویسنده و شاعر در ادامه گفته‌های خود با اشاره به این‌که شعر انقلاب یک پدیده عجیب و غریب نیست گفت: کسی چون طاهره صفارزاده، شاعر انقلابی و پایبند به یک منظومه دینی است اما در کنار جمعی از شاعران روشنفکر زمان خود هم قرار می‌گیرد و شعرهای قدرتمند می‌سراید  یا مهرداد اوستا که در قصیده‌سرایی از شاعران سرآمد معاصر و کاملاً متکی به آموزه‌های استادان فن است اما نگاهی همسو با آرمان‌های امام راحل هم دارد. بنابراین آنچه امروز اهمیت دارد این‌ است که باید دید شاعرانی که در مسیر شعر انقلاب باقی می‌مانند یا به آن می‌پیوندند تا چه اندازه می‌توانند خود را بالا بکشند یا نهادهای فرهنگی چقدر می‌توانند از عهده وظایف خود برآیند.پس از آن آرش شفاعی در جایگاه منتقد و روزنامه‌نگار با اشاره به اینکه می‌توان به بررسی شعر انقلاب، جدای از تقسیم‌بندی‌های زمانی پرداخت گفت: هر چه زمان می‌گذرد تولیداتی که در این زمینه صورت گرفته  بیشتر می‌شود و ما با پرسش‌هایی از این دست روبه‌رو هستیم که آیا می‌توان تفسیرهای مختلفی از شعر انقلاب داشت؟ اصلاً انقلاب یعنی چه و شعر انقلابی چه معنا و مفهومی دارد و ادامه داشتن شعر انقلاب به چه معنی و منظور است؟ آیا اساساً باید چنین تقسیم‌بندی‌هایی به لحاظ مضمون وجود داشته باشد؟ ضمن این‌که بحث «همزمانی» و «در زمانی» هم مطرح است و ما مبتلا‌به چیزی به‌نام شعر انقلاب هستیم و روایت‌هایی که از این مساله وجود دارد در قضاوت ما تأثیر می‌گذارد تا آنجا که ممکن است قضاوت‌های در زمانی ما دچار تغییر و تحول شود.اسماعیل امینی هم به مشکلی که در ارتباط با شعر انقلاب وجود دارد اشاره و بیان کرد: مساله‌ای که ما با آن رو‌به‌رو هستیم این است که یک‌سری افراد، معتقد به شعر انقلاب و طرفدار سینه‌چاک آن هستند و یک گروه از افراد هم منکر این نوع شعر به‌شمار می‌روند در این میان جای یک مطالعه علمی و بدون حس حب‌وبغض خالی است.

منتقدان و متولیان فرهنگی
 ارزیابی در خوری از شعر انقلاب نداشتند
او همچنین به طرح این پرسش پرداخت که آیا به شعر انقلاب می‌توان به چشم پاره‌ای اسناد تاریخی برای پی بردن به منظومه انقلاب نگاه کرد یا نه، افشین علا در پاسخ گفت: منتقدان و متولیان فرهنگی ما ارزیابی برازنده و درخوری از شعر انقلاب نداشته و مصادیق بارز و ناب این نوع شعر را کشف نکرده‌اند. اگر امروز بعضی از پیشروان شعر انقلاب در روزگار ما کناره گرفته‌اند، صرفاً به دلایل سیاسی نبوده بلکه عدم وجود نقد درست و تشخیص سره از ناسره،
یکی از دلایل کناره گرفتن آن‌ها به‌شمار می‌رود.در ادامه علا با اشاره به این‌که امروز مدح بر شعر پیشی گرفته، بیان کرد: در شرایط فعلی فریاد مداحان بیش از شعر ناب انقلاب به گوش می‌رسد در‌حالی‌که نباید مدح بر شعر پیشی بگیرد زیرا این شعر است که باید به مدح رونق ببخشد. امروز مدح بر منابر ما هم سایه افکنده؛  تا آنجا که یک روز مردم می‌گفتند می‌خواهیم پای منبر فلان عالم برویم، حالا می‌گویند فلان شخص، فلان جا مداحی می‌کند.به گفته این شاعر و نویسنده،  نمی‌توان به یک شاعر مبارز انقلابی که با وجدان و اعتقاد خود به نهضت امام راحل پیوسته خط مشی داد. او افزود: ما اعتراض و عدالت‌طلبی را از انقلاب یاد گرفته‌ایم و این شعر نباید دستخوش مسائل سیاسی قرار بگیرد و زمانی همه این ویژگی‌ها آشکارتر می‌شود که نقد و آسیب‌شناسی درستی در ارتباط با این شعر وجود داشته باشد.

شاعران انقلابی
از شبه روشنفکران خجالت نمی‌کشند
افشین علا استکبارستیزی را جزو ذات شعر انقلاب دانست و افزود: ما شاعران انقلابی از شبه روشنفکران خجالت نمی‌کشیم چون روشنفکری در ایران با برگشت به فرهنگ خودی و غرب‌ستیزی مترادف بوده و بسیاری از کسانی که امروز، ادعای روشنفکری می‌کنند، شبه روشنفکر هستند. وگرنه کسی چون سیمین بهبهانی، بعد از فوت قیصر امین‌پور در تجلیل او نوشت درحالی‌‌که همان زمان، بسیاری از گرایش‌ها ناخشنودی خود را از تجلیلی که از قیصر به عمل آمده بود، اعلام کردند در صورتی که تجلیل از قیصر یک حرکت خودجوش مردمی بود.  آرش شفاعی هم به لزوم نقد آگاهانه شعر انقلاب تاکید و بیان کرد: ما به یک پژوهشگر آگاه احتیاج داریم که به ما نشان دهد شعرهایی که دیده و شنیده نشده بر اشعاری که در بوق و کرنا کرده‌اند برتری دارد اما مشکل همیشه ما این بوده که ابتدا یک کرسی علمی پدید می‌آوریم سپس دنبال محتوا برای آن می‌گردیم و در پی رسیدن به این محتوا، مبلغی را به چند نفر پرداخت می‌کنیم و از آن‌ها می‌خواهیم در ارتباط با موضوع مورد نظر به پژوهش بپردازند در‌حالی‌که کار  تحقیقی متفاوت با گزارش کار است. علا هم در ادامه گفته‌های شفاعی مطرح کرد: ای کاش یک جایی این بی‌مهری‌های آشکار در حق شعر انقلاب دیده شود. کسی نباید به خود این حق را بدهد که حقیقت شعر انقلاب را نبیند.

حقوقی شعر بعد از انقلاب را نادیده گرفت
شفاعی همچنین به تناقضی که گاه در شاعران به چشم می‌خورد اشاره و آن را طبیعی و بازتاب حالات مختلف روحی آنان دانست و افزود: جان شاعر ناآرام است مشکل این است که اهل فکر و منطق در برخورد با شاعران این ناآرامی را به تناقض‌گویی نسبت داده‌اند و درک نکرده‌اند که شاعر انقلاب هم می‌تواند با دیدن بی‌عدالتی بر سر انقلاب فریاد بکشد و این به معنای رفتار متناقض نیست. این روزنامه‌نگار در ادامه به کارهای پژوهشی محمد حقوقی در ارتباط با شعر معاصر اشاره و بیان کرد: هیچ‌کس منکر جایگاه حقوقی به‌عنوان یک منتقد جدی و خوب در حوزه شعر معاصر نیست اما در کارهای او شعر بعد از انقلاب به‌طور کل نادیده گرفته شد و این اتفاق خوشایندی نیست که منتقدان چشم خود را بر شعر انقلاب ببندند.در ادامه این نشست، افشین علا جشنواره‌ای شدن را یکی از آفات شعر معاصر برشمرد و گفت: شعر در دهه اخیر تحت‌تأثیر مناسبت‌های زمانی قرار گرفته، بگذریم از اینکه مسوولان فرهنگی حتی در مسائل مالی هم با شاعران انقلاب به گونه‌ای رفتار نکردند که در شأن‌شان باشد اما سلیقه شاعران و به‌ویژه نسل جوان را تنزل داده‌اند. ما نمی‌خواهیم این جشنواره‌ها برچیده شوند اما دلمان می‌خواهد نگاه مسوولان و همچنین شاعران به جشنواره‌ها تغییر پیدا کند.این شاعر و نویسنده به اینکه نمی‌توان بعد علمی و عقلانی را در شعر انقلاب و همچنین در شعر آیینی نادیده گرفت، اشاره و بیان کرد: ما خطبه فدکیه را داریم که حاصل نگاه ژرف و عمیق حضرت فاطمه (س) به مسائل است اما هیچ‌کس از این خطبه سخن نمی‌گوید، همه پهلوی شکسته دختر رسول‌الله؟ص؟را نماد مظلومیت قرار داده و از آن سخن می‌گویند چرا که همواره بعد عاطفی بر بعد علمی، عقلی و حماسی غالب بوده است. امروز شرایط تغییر کرده ما باید به مسائل ارزشی و دینی خود از بعد عقلانی هم توجه کنیم.

 

captcha
شماره‌های پیشین