sobhe-no.ir
480
دوشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
4

خبر

قطر خرید وفروش کالاهای عربستان وامارات را ممنوع کرد

شعله‌ور شدن آتش اختلاف میان کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس

اواخر فروردین‌ماه امسال بود که «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا دیدارهای مختلفی با سران کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس از جمله «‌تمیم بن‌حمد‌آل‌ثانی» امیر قطر و «محمد‌بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در کاخ سفید داشت. دیدارهایی که در آن‌ها علاوه‌بر انجام قراردادهای تجاری و تسلیحاتی، سخن از ایجاد روابط دوباره و اتحاد میان کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس مطرح شد.

صبح نو

قطر خرید وفروش کالاهای عربستان وامارات را ممنوع کرد

شعله‌ور شدن آتش اختلاف میان کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس

اواخر فروردین‌ماه امسال بود که «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا دیدارهای مختلفی با سران کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس از جمله «‌تمیم بن‌حمد‌آل‌ثانی» امیر قطر و «محمد‌بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در کاخ سفید داشت. دیدارهایی که در آن‌ها علاوه‌بر انجام قراردادهای تجاری و تسلیحاتی، سخن از ایجاد روابط دوباره و اتحاد میان کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس مطرح شد.


بر اساس وعده‌های کاخ سفید، اتحاد میان کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس محقق نشد که هیچ، حتی بر میزان تنش‌های این کشورها همچنان افزوده شد و این دونالد ترامپ بود که با دادن وعده‌هایی در فکر تصاحب پول‌های نفتی کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس بر آمد و سود کلانی از انجام قراردادهای میلیاردی و فروش تجهیزات نظامی به این کشورها به‌دست آورد.
قراردادهایی که حتی ترامپ از رهبران این کشورها به‌خاطر خرید هواپیمای جنگی و دیگر تجهیزات نظامی قدردانی کرد و گام چندانی برای رفع اختلافات این کشورها برنداشت.

بحرین: امیدی به حل بحران قطر نیست
موضوعی که «شیخ خالد بن أحمد آل خلیفه» وزیر امور خارجه بحرین روز گذشته به افشای آن و حل نشدن اختلاف کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس اشاره کرد و گفت: نمی‌توان به زودی شاهد حل بحران کشورهای عربی با قطر بود.
وی با اعلام این خبر به الشرق‌الاوسط، عنوان کرد: داده‌های ما نشان می‌دهد که هیچ نقطه امیدی به حل مشکل کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس با قطر وجود ندارد و نمی‌توان انتظار داشت که این امر به زودی محقق شود.
وی درباره اینکه یک‌سال از بحران قطر می‌گذرد و پس از این چه خواهد شد، عنوان کرد: این بحران، بحران قطر است، دوحه تأثیری بر منافع استراتژیک ما ندارد، تأثیر این بحران بر دولت قطر قوی‌تر است اما ما به مقابله با ضرر این بحران برخواستیم و نیازی به قطری‌ها نداریم، تا زمانی که به سمت حق برنگردند ما به این بحران ادامه می‌دهیم.
وزیر خارجه بحرین در پاسخ به این سؤال که ممکن است ترور یا کودتایی در قطر روی دهد، گفت: اگر چنین اتفاقی روی دهد دلیلش خود دولت دوحه است و ما در این زمینه دخالت نمی‌کنیم، ما در این‌باره نقشی در قطر نداریم اما اگر چنین اقدامی صورت گیرد مسوولیت ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی برعهده دولت قطر است.
علاوه‌بر این موضع‌گیری همچنین، هفته گذشته هم شاهد واکنش‌های دیگری نسبت به حل نشدن بحران کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس با قطر بودیم؛ «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات در چند توییت پشت‌سر‌هم با تکرار ادعاها علیه قطر، سیاست‌های دوحه در خصوص همسایگان را به باد انتقاد گرفت و از ادامه تحریم و تنش با این کشور دفاع کرد.

ممنوعیت خرید و فروش کالاهای عربستان
و امارات در قطر
مواضع مقام اماراتی و واکنش دولت قطر نشان می‌دهد هنوز زمینه لازم برای آشتی بین اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس و رفع تنش وجود ندارد و بعید است درخواست‌های آمریکا از این کشورها نتیجه داشته باشد.
 از این‌رو، دولت قطراز اوایل هفته هرگونه نگهداری یا خرید و فروش کالاهای ساخت عربستان، امارات‌، بحرین و مصر را که از یک سال پیش دوحه را تحریم سیاسی و اقتصادی کرده‌اند، ممنوع اعلام کرد.
 وزارت اقتصاد و بازرگانی قطر با صدور بیانیه‌ای به همه مرزهای این کشور‌، مجتمع‌ها و مراکز خرید و فروش ابلاغ کرد که از این پس حق نگهداری‌، خرید یا فروش کالاهای ساخت این کشورها را نخواهند داشت و با متخلفان برخورد قانونی می‌کند.

اشغال جزیره یمنی و روشن شدن شعله اختلاف
عربستان و امارات
از سویی دیگر؛ موضوع یمن و چگونگی حضور ائتلاف عربستان در این کشور موجب تنش‌های جدیدی میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را فراهم کرده است. آنجا که امارات متحده عربی به‌صورت خودسر جزیره سقطری را به اشغال خود در می‌آورد که موجب اعتراض برخی دیگر از کشورهای این ائتلاف همچون عربستان سعودی شده است.
 ادامه اشغالگری امارات در یمن موجب شده است تا در ایجاد تعاملات سیاسی این کشورها، شکاف عمیقی ایجاد شود و همچنین بر روند تعاملات شورای تعاون همکاری کشورهای عربی خلیج‌فارس سایه اندازد.
وجود اینگونه اختلافات سیاسی و اشغالگری‌ها در یمن موجب شده است تا کشورهای غربی و به‌خصوص آمریکا با دامن زدن به آن‌ها همچنان آتش اختلافات را در کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس شعله‌ور نگه دارند تا بهتر و زودتر به خواسته‌های استعماری خود در عرصه انرژی و نفت و همچنین توسعه جنگ در منطقه دامن زنند.

آمریکا و معامله قرن
عربستان‌، امارات‌،بحرین و مصر از پنجم ژوئن 2017 با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم‌، روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی‌، دریایی و هوایی با قطر را هم بستند.
این کشورها 13‌شرط برای از سرگیری روابط اعلام کردند اما قطر با بیان این‌که تحریم‌کنندگان هیچ دلیلی برای اثبات ادعاهای خود ندارند، نسبت به این شروط بی‌اعتنایی نشان داده است.
گفته می‌شود سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اخیراً اعلام کرده است که «جان سالیوان» معاون اول این وزارتخانه در حاشیه نشست «جی 20‌» در
بوینوس آیرس، پایتخت آرژانتین به «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان اطلاع داده که آمریکا خواستار حل فوری اختلاف‌های این کشور با قطر در سریع‌ترین زمان ممکن است. سخنانی که آمریکا با بهره‌گیری از بیان آن در فکر تصاحب و غارتگری بیشتر منابع نفتی و فروش تجهیزات نظامی خود به این کشورهاست و هدفی جز ایجاد اختلاف و دنبال کردن نقشه‌های شیطانی رژیم صهیونیستی در سطح منطقه ندارد تا بهتر بتواند «معامله قرن» را که چند ماهی است به‌دنبال محقق ساختن آن در سرزمین اشغالی است؛ اجرایی کند.

captcha
شماره‌های پیشین