sobhe-no.ir
480
دوشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
4

خبر

قطر خرید وفروش کالاهای عربستان وامارات را ممنوع کرد

شعله‌ور شدن آتش اختلاف میان کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس

اواخر فروردین‌ماه امسال بود که «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا دیدارهای مختلفی با سران کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس از جمله «‌تمیم بن‌حمد‌آل‌ثانی» امیر قطر و «محمد‌بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در کاخ سفید داشت. دیدارهایی که در آن‌ها علاوه‌بر انجام قراردادهای تجاری و تسلیحاتی، سخن از ایجاد روابط دوباره و اتحاد میان کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس مطرح شد.

صبح نو

خبر

اندیشکده آمریکایی:
مقتدی صدر دشمن سیاست‌های آمریکا است
اندیشکده آمریکایی «کاتو» در تحلیلی پیرامون نتایج انتخابات عراق نوشت: نتایج انتخابات مجلس عراق تاکید بر این نکته است که سران آمریکا و رسانه‌های این کشور هنوز یک راهبرد درباره وضعیت سیاسی پیچیده عراق ندارند. کارشناسان انتظار داشتند که «حیدر العبادی» نخست‌وزیر کنونی این کشور پیروز انتخابات شود اما در عوض، یک روحانی شیعه حداکثر آرا را به خود اختصاص داد.
در ادامه این گزارش آمده است: با وجودی که «مقتدی صدر» روحانی شیعه عراقی بخش اعظم آرا را جمع کرد اما او دشمن دیرینه آمریکا و مخالف سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا و به‌ویژه حضور نیروهای این کشور در عراق است. در واقع، در سال‌های نبرد آمریکا برای سرنگونی «صدام حسین» دیکتاتور سال‌های دور این کشور، نظامیان وابسته به جریان مقتدی صدر غالبا با نیروهای اشغالگر در عراق در ستیز بودند.
این اندیشکده با اشاره به برخی اختلاف نظرهای صدر با ایران نوشت: یک جنبه نگران‌کننده دیگر در انتخابات عراق درباره ائتلاف «فتح« (حشدالشعبی) دومین ائتلاف پیروز انتخابات عراق بود. این حزب هوادار ایران است.
کاتو با اشاره به ضد آمریکایی بودن این دو حزب قدرتمند عراق نوشت: جان کلام این است که دو حزب سیاسی قدرتمند عراق هر دو به‌شدت ضد آمریکا و به‌شدت هوادار ایران هستند. از سویی دیگر و در کمال بهت ناظران غربی، حزب حیدر العبادی، نخست‌وزیر کنونی عراق (ائتلاف النصر) نیز با وجود حمایت‌های آمریکا سوم شد. نمایش ناامیدکننده این حزب یکی از آخرین نمونه‌های انتخاب سیاستمداری از عراق و از سوی آمریکا بود که با حمایت ضعیف داخلی مواجه شد.
این اندیشکده با ذکر نمونه‌ای از سیاست‌های اشتباه آمریکا و شکست در سرمایه‌گذاری در این کشور نوشت: «جورج دابلیو بوش» رییس‌جمهوری پیشین آمریکا و متحدان نومحافظه‌کارش نیز می‌پنداشتند که «احمد چلبی» رییس مجلس سابق این کشور بعد از سقوط صدام، رییس‌جمهوری جدید شود. آمریکا میلیون‌ها دلار نیز برای پیروزی حزب چلبی سرمایه‌گذاری کرد اما بعد از خاتمه انتخابات، حزب احمد چلبی تنها نیم‌درصد آرا را به خود اختصاص داد. اندیشکده کاتو در بخش دیگر به نتایج ضعیف کسب‌شده از سوی احزاب کردستان عراق اشاره کرد و نوشت: نه تنها نتایج انتخابات عراق یک شکست بزرگ برای سیاست‌های آمریکا بود،  بلکه نتایج احزاب کردستان عراق حاضر در انتخابات مجلس نیز نگران‌کننده بود.
این درحالی است که دولت کردستان عراق از متحدان آمریکا در نبرد با داعش در داخل عراق و در مرز با سوریه بوده و برخی کارشناسان‌، کردستان عراق و تل‌آویو را به‌عنوان با اعتمادترین متحدان واشنگتن در غرب آسیا بر می‌شمارند و تاکید بر روابط مستحکم‌تر با این منطقه دارند؛ حتی اگر این مسأله منجر به ناراحتی دولت مرکزی عراق شود.
اندیشکده کاتو در خاتمه با هشدار به دولت کنونی آمریکا در زمینه بازبینی دهه‌ها رویکرد اشتباه در این کشور نوشت: «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا خواهان حضور نظامی نامحدود در عراق است اما این سیاست بسیار نامعقول به نظر می‌رسد. سیاستگذاران آمریکایی نزدیک به دو دهه است که چنین انگاشتی را دارند. باور اولیه‌ای که دولت بوش آن را پذیرفت و دولت‌های باراک اوباما، رییس‌جمهوری قبلی و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری کنونی نیز آن را دنبال کردند این بود که عراق می‌تواند یک کشور متحد‌، دموکرات، باثبات و «حامی آمریکا» باشد، اما به چند دلیل ثابت شده که این پنداشت اشتباه است. اینک وقت به رسمیت شناختن محدودیت‌های نفوذ آمریکا در عراق  و ارزیابی سیاست‌های فاجعه‌آمیز واشنگتن در این کشور  است. باید گفت که دولت ترامپ نیاز به توسعه راهبرد خروج سریع از مرداب عراق دارد.

به‌رغم فشار آمریکا و رژیم صهیونیستی
ریاست یک ماهه سوریه
 بر کنفرانس خلع‌سلاح سازمان‌ملل
سوریه برای سومین‌بار از زمان پیوستن به کنفرانس خلع‌سلاح سازمان‌ملل، ریاست این کنفرانس را از امروز (دوشنبه) به مدت یک ماه بر عهده می‌گیرد.
به نوشته پایگاه خبری النشره، سوریه در سال‌1996 به این کنفرانس پیوسته است و به‌رغم فشارها و لابی‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی توانست برای بار سوم ریاست دوره‌ای آن را بر عهده بگیرد.
«حسام‌الدین آلا» نماینده سوریه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در ژنو، با تأکید بر مخالفت آمریکا و شکست اقدامات رسانه‌ای رژیم صهیونیستی در هفته‌های گذشته جهت به حاشیه بردن یا لغو ریاست سوریه بر این کنفرانس، گفت: سوریه با کمال وظیفه‌شناسی و برای دفاع از اولویت‌ها و مبانی که به آن ایمان دارد و در سازمان‌ملل بر آن‌ها صحه گذاشته شده است، ریاست این دوره را بر عهده می‌گیرد.
وی در مصاحبه جداگانه با شبکه المیادین گفته بود: ۶۵‌کشور عضو این کنفرانس هستند. عضویت در این کنفرانس بر اساس اصل برابری بین کشورهاست که منشور سازمان‌ملل‌متحد نیز بر آن صحه گذاشته است و در نتیجه آمریکا و هم‌پیمانانش نمی‌توانند جلوی ریاست سوریه را بگیرند.
«رابرت تول» نماینده آمریکا در این مجموعه بین‌المللی دوشنبه این هفته را یکی از تاریک‌ترین روز‌ها در تاریخ خلع‌سلاح دانسته است.

 

 

 

captcha
شماره‌های پیشین