480
دوشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
3
گزارش «صبح‌نو» از یک اتفاق تأسف‌برانگیر!

«بازجوهای تحریم‌کننده»

درخواست‌های کشورهای غربی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای و همچنین سرکشی به تأسیسات نظامی ایران، ازجمله مباحثی بوده که همواره چه قبل از امضای برجام و چه پس از توافق هسته‌ای مورد نقد و تحلیل‌های مختلفی قرار می‌گرفت و حالا به نظر می‌رسد ابعاد جدیدی از این مقوله آن هم پس از خروج آمریکا از برجام باز شده است.

تهران تسلیم نمی‌شود

صبح نو

تهران تسلیم نمی‌شود

ایران در دو روز گذشته در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای از فاز دفاع به حمله منتقل شده است و این گام استراتژیک جدید و پیش‌بینی شده در شروط هفتگانه‌ای تجسم یافته که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی برای کشورهای اروپایی در ازای ادامه تعهد کشورش به توافق هسته‌ای تعیین کرد.
این در حالی است که آقای احمدرضا پوردستان، رییس مرکز مطالعات راهبردی ارتش ایران نیز آشکارا و مستقیم تهدید کرد درصورتی‌که کشورش هدف هرگونه تجاوزی از سوی آمریکا قرار گیرد، پایگاه‌های آمریکایی در چهار کشور عربی شامل اردن، عربستان، امارات و قطر هدف گرفته می‌شود.
واضح است که رهبر ایران می‌خواهد فرصتی به سه کشور اروپایی شامل انگلیس، آلمان و فرانسه برای بی‌طرفی نسبت به تصمیم دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا درباره خروج از توافق هسته‌ای بدهد اما درعین‌حال نمی‌خواهد که سقف زمانی بازی را به آن‌ها بدهد از همین‌رو شروط هفت‌گانه‌ای از سوی آیت‌الله خامنه‌ای تعیین شد که آقای عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران آن را با خود به نشست وین بُرد، نشستی که روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته برای تضمین منافع ایران در مقابله با تحریم‌های آمریکا برگزار شد.
در اینجا به مهم‌ترین این شروط اشاره می‌کنیم:
شرط نخست اینکه توافق هسته‌ای ایران بر اساس قطعنامه 2231 مورد تصویب شورای امنیت قرار گرفته است و خروج آمریکا از آن نقض قطعنامه محسوب می‌شود و باید قطعنامه‌ای در محکومیت آمریکا از سوی شورای امنیت صادر شود.
شرط دوم اینکه ایران به هیچ مذاکراتی درباره برنامه موشک‌های بالستیک ورود نمی‌کند چون این برنامه‌ها ماهیت راهبرد دفاعی آن را تشکیل می‌دهد که خط قرمز محسوب می‌شود.
شرط سوم اینکه تداوم همه تعاملات تجاری اروپا با ایران باید تضمین داده شود که از جمله آن صادرات نفت به اروپا، هند، چین و ژاپن و همه تعاملات بانکی مرتبط با آن است.
پایبند نبودن اروپا و سه کشور اصلی دیگر به این شروط در مدت زمان کوتاه -که از چند هفته فراتر نمی‌رود- لزوم پایبندی به توافق هسته‌ای را از ایران سلب می‌کند، به گونه‌ای که این کشور غنی‌سازی اورانیوم را با میانگین بالا فوراً از سر خواهد گرفت.
بازگشت به غنی‌سازی اورانیوم به معنای افزایش شدت تنش با آمریکا و ورود آن به مرحله‌ای بی‌سابقه است و منطقه را به جنگ خواهد کشاند، روشن است که ایران هرگز تحمل نمی‌کند در برابر آمریکا تسلیم شود یا تحت تحریم‌های اقتصادی شدید به‌سر برد؛ تحریم‌هایی که مقدمه اصلی نقشه سرنگونی نظام ایران است.
سخنان سرتیپ پوردستان یکی از مهم‌ترین فرماندهان سرویس اطلاعات نظامی ایران درباره نظارت دستگاه وی بر پایگاه‌های نظامی آمریکا در اردن و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس و اطلاع از تحرکات جاری در آنجا نظریه‌ای را تأیید می‌کند که می‌گوید این پایگاه‌ها هدف نخست حملات نظامی تلافی‌جویانه ایران در صورت اقدام آمریکا به هر‌گونه عملیات نظامی است.
این‌ها پیام‌هایی است که به‌طور پراکنده یا یک‌صدا از سوی ایران مخابره می‌شود و می‌گوید کاسه صبر ایران در برابر اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا اعم از تحریم‌های اقتصادی یا حمله به اهداف نظامی ایران در سوریه در حملات هوایی و موشکی اسرائیل شروع به لبریز شدن کرده است و رهبری ایران به شیوه‌ای به آن پاسخ خواهد داد؛ آن هم در چارچوب زمانی بسیار محدودی که دفاع از خویشتن و منافع محسوب می‌شود.
حمله موشکی اسرائیل به اهداف نظامی ایران در سوریه تقریباً به کاری روزمره مبدل شده و در تازه‌ترین مورد فرودگاه الضبعه در حمص هدف گرفته شد و این موضوع نه تنها رهبری ایران بلکه همتای روسی آن را هم به دردسر انداخته و همین امر علت نگرانی اخیر روسیه را تشریح می‌کند که مجدداً از بررسی جدی موضوع لغو وتوی تجهیز ارتش سوریه با سامانه‌های اس‌300 سخن می‌گوید؛
با وجود این‌که این سخنان از زبان کارشناسانی نیمه‌رسمی بیان می‌شود.
فرستادن هواپیمای بدون سرنشین به فرودگاه أبها در جنوب عربستان در روز شنبه و قبل از آن موشک‌هایی از منطقه حوثی‌نشین صعده به سمت شهر مرزی جیزان چه بسا به هر شکلی منعکس‌کننده نزدیک شدن به مرحله لبریز شدن کاسه صبر ایران است. الحوثی‌ها قدرت تولید این نوع هواپیماها را ندارند و اگر داشته باشند فناوری آن و همچنین مغزهای آموزش‌دهنده آن ایرانی است، حتی اگر توسط ایرانی‌ها شلیک نشود.
ما دیدیم که چگونه یک هواپیمای کوچک که بهای آن به 350‌دلار نمی‌رسد یک فرودگاه اصلی در جنوب عربستان را سراسیمه کرد تا جایی که هزینه سنگینی برای سرنگونی آن با موشک‌های پاتریوت متحمل شد.
آمریکا مطمئناً از تیررس موشک‌های ایران خیلی دور است اما پایگاه‌های آن در کشورهای عربی و به‌ویژه اعراب خلیج‌فارس این‌گونه نیست. این پیام روشن است، بنابراین جنگ آتی در صورتی که جرقه آن زده شود با همه جنگ‌های پیشین از حیث میزان خرابی‌ها و عمر آن متفاوت است.
این دردناک است که برخی از ما کشورهای عربی برای نخستین‌بار با اسرائیل برابر خواهیم بود آن هم در تلفات جانی و مالی که این جنگ برای ما خواهد داشت و این اوج مصیبت ماست.

  یادداشت
  عبدالباری عطوان
سردبیر رأی الیوم

 

captcha
شماره‌های پیشین