sobhe-no.ir
480
دوشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
12

خبر

در پی احضار زاکربرگ

مدیر فیس‌بوک نتوانست نمایندگان پارلمان اروپا را قانع کند

آقای مارک زاکربرگ، مدیر‌عامل و بنیان‌گذار شرکت آمریکایی فیس‌بوک متهم است با همکاری شرکت انگلیسی کمبریج آنالیتیکا از اطلاعات شخصی بیش از 87‌میلیون کاربر در راستای حمایت از دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا و همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا سوء‌استفاده کرده است. این رسوایی موجب شد زاکربرگ هفته گذشته به پارلمان اروپا احضار شود.

صبح نو

خبر

شکایت بی‌سابقه
کاربران شبکه‌های اجتماعی
اتحادیه اروپا اجرای قانون حفاظت از داده خود را از چند روز قبل آغاز کرده و این امر موجب سردرگمی و وحشت شرکت‌های فناوری آمریکایی شده که به جمع‌آوری داده‌های کاربران عادت دارند. به گزارش آسین ایج، بر اساس قانون یادشده همه شرکت‌های اینترنتی و فناوری باید برای جمع‌آوری هرگونه اطلاعات شخصی کاربران خود از آن‌ها به‌طور واضح و شفاف اجازه بگیرند. همین مساله باعث شده تا شرکت‌های آمریکایی درصدد تغییر خط مشی‌ها و سیاست‌های حریم شخصی خود برآیند تا با جریمه و تعقیب قضایی مواجه نشوند. اما طی دو روزی که از اجرای این قانون می‌گذرد، فیس‌بوک و گوگل با شکایات حقوقی بی‌سابقه‌ای از سوی برخی کاربران خود مواجه شده‌اند که خواستار دریافت غرامت‌های کلان از این دو شرکت به‌علت نقض حریم شخصی و جمع‌آوری بدون اجازه داده‌های خود هستند. بر اساس یکی از شکایات یادشده فیس‌بوک و گوگل به ترتیب باید 9/3 و 7/3میلیارد یورو غرامت پرداخت کنند. شاکی اصلی این دو پرونده یک فعال اتریشی حقوق مدنی و حامی حفظ حریم شخصی به‌نام مکس شریمز است که مدت‌هاست از سیاست‌های گوگل و فیس‌بوک در زمینه جمع‌آوری اطلاعات خصوصی کاربران انتقاد می‌کند. وی علاوه‌بر گوگل و فیس‌بوک زیرمجموعه‌های آن‌ها مانند اینستاگرام و واتس‌آپ را هم مورد پیگرد قضایی قرار داده و حتی شکایتی را به‌طور خاص علیه سیستم عامل اندروید تنظیم کرده است. این دو شرکت در واکنش، اتهامات وارد شده به خود را رد کرده و می‌گویند اقدامات لازم برای اجرای مفاد قانون تازه را انجام داده‌اند. البته خود کشورهای اروپایی هم برای اجرای قانون یادشده به‌طور کامل آماده نیستند و کمتر از نیمی از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی قوانین داخلی لازم برای پشتیبانی از قانون حفاظت از داده را به تصویب رسانده‌اند.

تعداد کانال‌های فعال در تلگرام
نصف شد
آقای عباس آسوشه، معاون مرکز ملی فضای مجازی گفت: تعداد بازدیدهای تلگرام تا ۲۸ اردیبهشت از حدود 5/2میلیارد به کمتر از یک میلیارد و تعداد کانال‌های فعال در این پیام‌رسان از ۵۳۰‌هزار به ۲۷۷‌هزار کانال رسید. تعداد مطالب تولید شده نیز از ۱۰۰‌هزار مطلب به کمتر از ۷۵هزار مطلب تولیدی رسیده که همه این موارد نشان‌دهنده این است که انحصارشکنی اتفاق افتاده و ما به شرایط قبل باز نخواهیم گشت. به گزارش این مرکز عباس آسوشه با بیان اینکه انحصار تلگرام در کشور براساس اعداد و ارقام شکسته شده است، گفت: بعضی‌ها اصرار دارند که کشور را به قبل برگردانند. ما معتقدیم اتفاقی که افتاد نشان‌دهنده این است که برگشتی در کار نخواهد بود. وی گفت: در مدت زمان کوتاهی که پیام‌رسان‌های داخلی شروع به فعالیت کردند، حدود ۲۵‌میلیون کاربر در این پیام‌رسان‌ها ثبت‌نام کرده و بیش از ۹‌میلیون‌و200هزار کاربر نیز فعال هستند.معاون مرکز ملی فضای مجازی تاکید کرد: پیام‌رسان‌های داخلی به همت متخصصان جوان داخلی در مدت دو ماه به حدود ۱۰‌میلیون کاربر فعال دست یافتند که این کار بسیار شگرفی است، درحالی‌که تلگرام در دو سال اول به همین تعداد کاربر فعال رسیده بود. بنابراین اگر امکانات لازم در اختیار پیام‌رسان‌های داخلی قرار بگیرد، می‌توانند بیش از پیش خود را نشان داده و نیاز مردم کشور را برآورده کنند. آسوشه با بیان اینکه پنج سال تمام امکانات کشور در اختیار تلگرام گذاشته شده و اکنون در حدود دو ماه است که این فرصت در اختیار جوانان کشور قرار گرفته است، افزود: البته قبول داریم که کیفیت سرویس‌ها هنوز آنچنان که مردم انتظار دارند نیست و به پیام‌رسان‌های داخلی تاکید کرده‌ایم که باید در جهت رسیدن به کیفیت مورد نظر مردم حرکت کنند. وی با بیان این‌که مرکز ملی فضای مجازی کشور ارزیابی دقیق‌تر پیام‌رسان‌های داخلی را در مرحله دوم شروع کرده تا مطمئن شویم پیام‌رسان‌های داخلی ما قادر به پاسخگویی به بیش از ۶۰-50‌میلیون کاربر هستند گفت: خواسته پیام‌رسان‌های داخلی این است که روی پای خودشان بایستند و بارها در جلسات اعلام کردند که ۶‌ماه به ما فرصت بدهید تا ما مستقل کار کنیم و هیچ حمایتی نه از دولت و نه خارج از آن
نخواهیم خواست.

 

captcha
شماره‌های پیشین